اظهارات تاریخی رئیس‌کل بانک مرکزی درباره «تقریبا هیچ» بودن دستاوردهای اقتصادی برجام بعد از گذشت حدود سه ماه از اجرای آن، سئوالات زیادی را مطرح کرده که افراد درگیر در ماجرای سوئیفت باید پاسخگوی آن باشند.

عراقچی چه پاسخی درباره سوئیفت و سخنان سیف به مردم دارد؟گروه سیاسی مشرق - ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی که در مقابل دستاوردهای برجام اصطلاح «تقریباً هیچ» را به کار برد، قرار است صبح چهارشنبه همین هفته به تهران بازگردد. اما از همین حالا موضوع بازگشت وی به کشور مسئله‌ساز شده و بسیاری می‌خواهند از نزدیک صحبت‌ها و توضیحات تکمیلی او را در این زمینه بشنوند. [1] صحبت‌های او البته درباره ملاقاتی که در پشت درهای بسته با وزیر خزانه‌داری آمریکا داشته نیز باید شنیدنی باشد.[2]

پاستورنشینان اما در این زمینه روزه سکوت تا بازگشت سیف گرفته‌اند و تنها روابط عمومی بانک مرکزی ایران بود که به سخنان رئیس خود واکنش نشان داد و ضمن اینکه سخنان سیف را کارساز خواند وجه انتقادی سخنان وی را مربوط به آمریکایی‌ها دانست نه ایرانیان![3]

روابط عمومی بانک مرکزی در همین راستا تلاش کرده موضوع عدم انجام تراکنش‌های مالی به‌وسیله سوئیفت با بانک‌های اروپایی را با موضوع عدم باز بودن سوئیفت عوض کند و با این برداشت به‌اصطلاح حرف در دهان رسانه‌ها گذاشته که گفته‌اند سوئیفت باز نیست!

عراقچی چه پاسخی درباره سوئیفت و سخنان سیف به مردم دارد؟ اما موضوع اصلی که اکثر رسانه‌ها بدان انتقاد کرده‌اند و در سخنان اخیر محسن رضایی نیز به‌روشنی مطرح شد این است که سوئیفت مانند یک لوله بازی است که آب در آن جریان ندارد. [4]ترس و واهمه بانک‌های اروپایی باعث شده که هنوز سد تحریم‌ها با وجود اجرایی شدن 90 روزه برجام بدون ترک باقی بماند و نقل و انتقالات مالی میان بانک‌های ایرانی و اروپایی انجام نشود.

این درحالی است که چندی پیش بانک مرکزی در نمایشی که با پوشش تلویزیونی و رسانه‌ای مختلف همراه شد خبرنگاران را به اتاق سوئیفت خود دعوت کرد و مدعی شد که تراکنش‌های مالی از طریق سوئیفت امکان‌پذیر است. البته تراکنش‌های مالی در این نمایش با هالک بانک ترکیه و بانک کره‌ای انجام شد نه بانک‌های غربی که تحریم کننده اصلی ایران هستند.

کشاندن خبرنگاران به اتاق سوئیفت اما حاشیه مختلفی دارد که یک سر آن به سخنان سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان باز می‌گردد.

وی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در رویکردی انتقادی در برابر سخنان «هاینتس فیشر» رئیس‌جمهور اتریش در گفت‌وگو با رسانه ملی که بیان کرده بود «سوئیفت هنوز برای ایران باز نشده است» رسانه ملی را در این زمینه مغرض خواند و با توجیه بدعهدی آمریکایی‌ها، رئیس‌جمهور اتریش را نا مطلع و خبرنگار رسانه ملی در القاء این مطلب به رئیس‌جمهور اتریش متهم کرد.

عراقچی چه پاسخی درباره سوئیفت و سخنان سیف به مردم دارد؟عراقچی با بیان اینکه «خبرنگار صداوسیما نظر خود را درباره سوئیفت به رئیس‌جمهور اتریش القاء کرد» گفت: «خبرنگار ایرانی یعنی خانم کاظمی که در طول مذاکرات در وین همراه بودند و خیلی هم زحمت کشیدند، سؤالاتی را که از مرکز به او داده‌شده است از رئیس‌جمهور اتریش پرسیده است. در حقیقت صداوسیما از رئیس‌جمهور اتریش می‌پرسد چرا تحریم سوئیفت هنوز برداشته نشده است؟ من پرسیدم و سؤالات را از مرکز به خبرنگار داده بودند - البته از جایی پرسیدم - حالا اصلاً فرض کنیم خانم کاظمی خودش پرسیده باشد، شما جای رئیس‌جمهور اتریش، خبرنگار ایرانی سؤال می‌کند که چرا تحریم سوئیفت هنوز برداشته نشده است.»

رئیس ستاد پیگیری برجام افزود: «رئیس‌جمهور اتریش با خود می‌گوید وقتی خبرنگار ایرانی خودش این سؤال را پرسیده، حتماً تحریم سوئیفت برداشته نشده است. رئیس‌جمهور اتریش قرار نیست از همه جزئیات سوئیفت و غیره مطلع باشد و من این اظهارات را حمل بر بی‌اطلاعی وی می‌گذارم.[5]»

حال این سؤال به وجود می‌آید که عباس عراقچی در مورد سخنان رئیس‌کل بانک مرکزی چه توضیحاتی دارد. آیا سیف مانند رئیس‌جمهور اتریش از جزئیات برجام با خبر نیست و یا اینکه خبرنگار بلومبرگ سخنان خود را به رئیس‌کل بانک مرکزی ایران القاء کرده است و یا اینکه سیف بی اطلاع و ناآگاه است؟

موضوع ترس و واهمه بانک‌های اروپایی و غربی از آمریکا فصل مشترک سخنان اکثر منتقدین و مسئولانی است که حقایق برجام را برملا ساخته‌اند. رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در گفت‌وگوی تاریخی خود با بلومبرگ در این باره می‌گوید: «‌ با آنکه قرار است سپرده‌های ایران در بانک‌های خارج از کشور قابل دسترس باشند، بانک‌های اروپایی کماکان نگران نقض قوانین آمریکا و مواجه‌شدن با جریمه‌های سنگین این کشور هستند.»[6]

عراقچی چه پاسخی درباره سوئیفت و سخنان سیف به مردم دارد؟اما هنوز صدای انتقاد به ماجرای سوئیفت بلند است و منتقدین خواهان شفاف‌ُسازی کامل هستند. در همین راستا محمد سلیمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات مسئولان دولتی مبنی بر باز شدن سوئیفت از سوی بانک‌های خارجی برای بانک‌های ایرانی گفت: «اگر سوئیفت برای بانک‌های ایرانی باز شده باید رئیس‌کل بانک مرکزی اطلاع‌رسانی کند. اگر سوئیفتی باز شده با چه بانک‌ها و چه کشورهایی بوده و اینکه چه گشایش‌هایی ایجاد شده است.»

وی به سخنان پیشین عراقچی نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید:‌ «امروزه تجار به آقای عراقچی اعتمادی ندارند چراکه حرف‌هایی که آقای عراقچی می‌زند خلاف آن ثابت می‌شود و این مقام مسئول در وزارت امور خارجه نیز امروزه وجهه خود را تقریباً از دست داده است که این مسئله برای تیم مذاکره‌کننده و هم تیمی که بر برجام نظارت می‌کند خوب نیست.»[7]

به هر جهت به نظر می‌رسد که مسئولین امر ازجمله سید عباس عراقچی و مسئولان بانک مرکزی که موضوع سوئیفت را با نمایشی رسانه‌ای در بانک مرکزی فعال اعلام کرده‌اند، بایستی به مردم در مورد سخنان گذشته خود پاسخگو بوده و نسبت به روند اجرایی شدن برجام شفاف‌سازی لازم را انجام دهند.


[1] http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/01/30/1051847

[2] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/557655

[3] http://www.cbi.ir/showitem/14578.aspx

[4] www.irna.ir/fa/News/82038055

[5] http://www.iribnews.ir/fa/news/1082945

[6] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/557972

[7] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/557672

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  پس گرفتن پول های بابک خان هنوز ممکن نشده. اینکه دیگه تو زندانه و تو دستتون شما میخایید از آمریکایی ها به همین سرعت پولا رو بگیرن؟؟!
 • ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  اشتباه منفی دادم لایککک
 • ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  سایت مشرق!!! حرفی که به دشمن زده می شود را ملاک می دانید ؟ یعنی شما به دشمن حرف درست می زنید ؟
 • ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  جو چرا گرفتت؟؟؟!!! کدوم حرف دشمن، حرف رو رئیس بانک مرکزی زده؟ دشمن ما ندیدیم؟ !!! قرصاتو دوتا دوتا نخور ناشناس ۱۰:۵۶
 • ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  عراقچی : اظهارات جناب سیف در آمریکا صرفا مصرف خارجی دارد ما به روح برجام اعتقاد داریم
 • ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  ماله میکشد به همین راحتی کاری که تا کنون برای حفظ برجام بدفرجام کرده اند
 • ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  اشتباهي مثبت دادم
 • ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  مردم را محرم دادن اطلاعات برجام ندانستند - حتی به مجلس ترجمه غلط برجام را دادند. چرا مردم را نا محرم میدانند
 • ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  ایشون ظاهراً متوجه نیستند که با این صحبتهای سیف ، دیگه نه برجامی اعتبار دارد و نه روح برجامی وجود دارد.
 • ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  طبق صحبتهای سیف ، برجام از نظر دشمن اعتبار نداشته است. اگه داشت سیف نمیگفت "تقریبا هیچ" برید فکر نون کنید که خربزه آبه
 • ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  حرفهای آقای دکتر زاکانی کاملا درست از آب در آمد. وای بر دروغگویان و فریب دهندگان مردم
 • محمد ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  این قانون چانه زنی است؛ که زمانی که بخواهید امتیاز بگیرید امتیازاتی رو که قبلا گرفتید ناچیز جلوه میدهید تا حریف خیال کنه واقعا چیزی به شما نداده و برای دادن امتیاز بیشتر تحت فشار قرار میگیره. این یه مسئله خیلی ساده است که بعضی ها درک نمی کنند یا نمی خواهند درک کنند.
 • یوسف بهلولی ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  با سلام دیوار حاشا بلنده ولی تا کجا؟
 • کیان ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  آقای عراقچی فعلا برود برای عدم اجرایی لغو تحریم جواب پیدا کند. این آقا در جلسات و مصاحبه ها با نمایندگان و مردم آنچنان داغ و محکم صحبت می کرد که همه فکر می کردند بعد از لغو قانونی تحریمها همه چیز به سوی ایران سرازیر می شود. حال آیا کسی نیست از او بخواهد در یک مصاحبه شرکت کند و جواب بدهد؟
 • ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  150 میلیارد دلار میشه 450 هزار میلیارد تومن نه 3 هزار میلیارد تومن افراطی غرب گرا
 • ناشناس ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  آقای عراقچی صحبت های رئیس جمهور اتریش را رد کردند اما صحبت های آقای سیف را باید بپذیرند چرا که مطلع تر از رئیس کل بانک مرکزی کسی نیست .
 • ناشناس ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  اگر تحریمهای بانکی لغو شده بود پولهای بابک زنجانی در بانک های خارجی آزاد می شد و ایشان هم بدهی اش را پرداخت می کرد و از زندان آزاد می شد.
 • مسعود ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت یک بیستم کرسنت هم نیست .
 • ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  0 0
  آقای جلیلی چه جوابی برای تحریم ها دارد؟
 • ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۱
  0 0
  سایت مشرق ! نمی توانید با احمق زدن خوداتن مردم وخدا را فریب دهید
 • ناشناس ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۱
  0 0
  چانه زنی مال قبل از توافق بود نه حالا عزیزم !
 • ناشناس ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۱
  0 0
  تحریمها بعد از فتنه 88 تشدید شد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس