کد خبر 559359
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰

رسانه آمریکایی نوشت: با توجه به رشد پایین اقتصادی محتمل ایران، رییس جمهور این کشور با چالش‌های بزرگی در آینده فضای سیاسی کشورش روبرو است.


 به گزارش مشرق، وبگاه آمریکایی «المانیتور» که به طور ویژه به تحلیل و نقد اخبار خاورمیانه می‌پردازد، در سلسله گزارش‌های خود درباره ایران این بار در مطلبی  به قلم «جواد صالحی اصفهانی» استاد اقتصاد و تحلیلگر اندیشکده «بروکینگز» با اشاره به افزایش نابرابری در دولت «حسن روحانی» رییس جمهور ایران نوشت: گزارش ماه گذشته اداره آمار ایران نشان می‌دهد که از 21 مارس 2014 تا 20 مارس 2015 نابرابری در ایران افزایش یافته است. این افزایش نابرابری چهار سال بعد از کاهش بی وقفه آن بوجود آمده است.

بر این اساس، چنین اخباری برای «حسن روحانی» رییس جمهور ایران که برنامه اصلاحات اقتصادی وی از سوی مخالفان سیاسی‌اش به دلیل آن که در بهبود زندگی اقشار ایرانیان شکست خورده است مورد انتقاد قرار دارد، خبری ناخوشایند است. هرچند که دولت روحانی موفق شد اقتصاد آسیب دیده ایران در سال 2014 را رشد سه درصدی دهد و  اعتباری کسب کند با این وجود نه تنها چنین موردی سال گذشته مشاهده نشد بلکه گزارش دیگر مرکز آمار ایران از رشد نیم درصدی بیکاری در سال  2015 حکایت داشت.


نمودار میزان نابرابری توزیع درآمد

المانیتور نوشت: تردید کمی وجود دارد که حتی با تداوم انطباق ایران با اقتصاد جهانی، این کشور شاهد رشد اقتصادی  قدرتمندی باشد و شواهد حکایت دارند که رشد اقتصادی ایران در سال 2016 تنها 5 درصد خواهد بود. البته این‌که توزیع پول نقد در دوره احمدی نژاد نیز توانسته باشد نابرابری را کاهش دهد نیز با تردیدهایی مواجه است.

رسانه یاد شده در ادامه این گزارش با ارائه نمودارهایی از رشد مالی پایین خانواده‌های کم درآمد ایران نوشت: درآمد خانواده‌های کم درآمد با کاهش مواجه شده و دهک‌های پایین جامعه زیان دیده‌اند. همچنین آمارها نشان می‌دهند که نرخ فقر سال 2014 بیش از چهار سال قبل از آن بوده و در واقع  در چهار سال آخر دوره «محمود احمدی نژاد» رییس جمهور قبلی، نابرابری پایین آمده بود.

در خاتمه این گزارش آمده است: در جو سیاسی امروزه ایران یک سال افزایش نابرابری نیز قادر به مشکل سازی است. اخیرا خبر بازگشت محمود احمدی‌نژاد با وعده پرداخت یارانه 250 هزار تومانی نیز به میان آمده است. بنابراین بزرگترین چالش حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران در سال 2017 این است که او نه تنها باید بر سیاست خارجی، بلکه باید بر توزیع عادلانه (درآمد) تمرکز کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • مونسی ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  هیسسس....اصلاح طلبان فریاد نمی زنند!
 • ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  وقتی رسانه های آمریکایی معتبر میشوند!!!!!!!!!!!!!!!
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  مشکل ما نه اقتصاد و نه برجام و نه هیچ چیز دیگره مشکل ما دولت قبلی است .
 • ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  وقتی عربستان با پول کشورها را برای یک قطعنامه ساده میخره. انتظار ندارید یک نماینده ساده کنگره یا سنا ی آمریکا را بخره. تنها راه بیدار کردن شیعیان عربستان هست. کمک له آنها تا از نفت خودشان برای خودشان استفاده کنن
 • اصلاح طلب ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  المانیتور نوشت: تردید کمی وجود دارد که حتی با تداوم انطباق ایران با اقتصاد جهانی، این کشور شاهد رشد اقتصادی قدرتمندی باشد و شواهد حکایت دارند که رشد اقتصادی ایران در سال 2016 تنها 5 درصد خواهد بود. البته این‌که توزیع پول نقد در دوره احمدی نژاد نیز توانسته باشد نابرابری را کاهش دهد نیز با تردیدهایی مواجه است
 • اریایی ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  خدا بیامرزه بابای احمدی نژاد لا اقل زیر بار حرف زور امریکا نرفت لا اقل اگر احمدی نژاد بود ایران صاحب بمب اتمی شده بود و اعراب اسراییل جلوی پای احمدی نژاد زانو میزدند
 • قریشی ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  اتفاقاً همین اصلاح طلبان هستند که فریاد میزنند، بانک آتیش میزنن ، به محرم و عاشورا اهانت می کنن ... بازم بگم .
 • ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  آقایون من سیاسی نیستم.اما اینکه آمریکا با ما خوب خواهد شد محاله.چون دشمن ما اسرائیله.آمریکا هم دوست جون جونی آمریکاست.پس الکی دوستی با آمریکا نکنیم.چون اونا تا ابد دوست ما نخواهند بود.پس دشمن ما اساسا آمریکاست.برجام و غیره مفهوم نخواهند داشت.ما باید بچسبیم به داخل و اقتصاد داخل را تقویت کنیم همین.اینم فقط اشتغال زایی به جوانان و استفاده از اولیدات شرکتهای داخلی است
 • ناشناس ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  دمت گرم دم روحانی هم گرم دم هاشمی هم گرم اصلا دم همه اصلاح طلبها گرم
 • ابی ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  سلام، احمدی نژاد که کارش خیلی درست بود فقط یه کمی وقت کم آورد و الا کل منطقه رو با کود غنی شده سیراب میکرد. الان تحریم ها برداشته شده برخی ناراحتند شما با چه استدلالی از کسی تعریف میکنید که خودش به استقبال تحریم ها میرفت. مشکل تحریم و رفع تحریم نیست مشکل کت گشادی است که انسانها میپوشند و به آن افتخار میکنند.
 • مونشی ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  قریشی ، اصن فهمیدی مونسی چی گفت؟؟؟!!!
 • ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  المانیتور؟!!
 • محمد ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  مشکل ما انان های کوته فکر و ابله ای همانند شما هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس