استان الشرقیه در شرق عربستان محل اصلی زندگی شیعیان این کشور است. این استان به دلیل نفت‌خیز بودن و نیز سکونت اکثریت شیعیان، از جمله استان‌های مهم شبه‌جزیره است.

گروه بین‌الملل مشرق - عربستان یکی از کشورهای بزرگ و ثروتمند در منطقه خاورمیانه می‌باشد که در بسیاری از تحولات این منطقه تاثیرگذار است.

رژیم سعودی سعی کرده که از طریق رسانه‌ها، عربستان را کشوری پیشرفته نشان بدهد که هیچ مشکلی درآن وجود ندارد، اما از نظر بسیاری از کارشناسان متخصص در حوزه عربستان، این مساله درست نیست.

اهمیت این کشور ما را بر آن داشته است تا در سلسله مطالبی با معرفی استان های این کشور، به بررسی، وضعیت اقتصادی، اجتماعی،مذهبی و سیاسی عربستان از داخل بپردازیم و تصویری روشن و دقیق از این کشور نشان بدهیم.

** استان الشرقیه **

استان الشرقیه در شرق عربستان محل اصلی زندگی شیعیان این کشور می باشد، این استان به دلیل نفت خیز بودن و نیز سکونت شیعیان از اهمیت زیادی برخوردار است.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
موقعیت استان الشرقیه در نقشه عربستان

الشرقیه؛ بزرگترین استان عربستان

استان الشرقیه بزرگترین استان عربستان از لحاظ مساحت است و در این استان بیشترین حجم ذخایر نفت جهان وجود دارد. استان الشرقیه یک چهارم مساحت عربستان را تشکیل می دهد و حدود دو میلیون و نهصد هزار نفر از مردم عربستان در 540 هزار کیلومتر مربع مساحت استان الشرقیه زندگی می کنند.

استان الشرقیه از ابعاد مختلف دارای اهمیت استراتژیک است، این استان قطب اصلی تولید نفت عربستان است و روزانه میلیون ها بشکه نفت از استان الشرقیه استخراج می شود، همچنین این استان دروازه شرقی عربستان محسوب می شود و این کشور از طریق این استان به چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس متصل می شود.

استان الشرقیه 700 کیلومتر ساحل با خلیج فارس دارد و بنادر متعددی برای صادرات و واردات در این استان وجود دارد. همچنین قطب تولید خرمای عربستان در استان الشرقیه می باشد و بیشتر خرمای عربستان در این استان تولید می شود.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
چاه نفتی الغوار

نفت عربستان زیر پای شیعیان

تمام تاسیسات استخراج، پالایش و پایانه های صادراتی نفت در استان الشرقیه وجود دارد، علاوه بر این هم بسیاری از تاسیسات پتروشیمی و صنایع وابسته به آن در این استان وجود دارد. به همین دلیل استان الشرقیه بدون هیچ شکی، یک قطب انرژی در عربستان و در سطح منطقه می باشد.

شهر احساء یکی از مهم ترین مراکز اصلی در حوزه های نفت و گاز در جهان است، در این شهر بزرگترین چاه نفت جهان که چاه الغوار نام دارد، واقع است. عربستان هم اکنون به صورت روزانه از این چاه 5.2 میلیون بشکه نفت تولید می کند که این میزان حدودا 55 تا 60 درصد تولید نفت عربستان و شش درصد کل تولید نفت جهان را شامل می شود.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان

بین سال های 1948 تا 2000، 60 تا 65 درصد تولید نفت عربستان فقط از همین چاه الغوار بود. تا سال 2005 شصت میلیارد بشکه نفت از این چاه استخراج شد و کارشناسان پیش بینی می کنند که در چاه الغوار، 71 میلیارد بشکه نفت دیگر هم باشد.

استان الشرقیه همچنین شرکت نفتی آرامکو را در خود جای داده است. این شرکت، بزرگترین شرکت نفتی در جهان می باشد و به صورت روزانه در شرکت آرامکو ده میلیون بشکه نفت تولید و چهار میلیون بشکه نفت پالایش می شود. مقر شرکت آرامکو در شهر الظهران در استان الشرقیه است و ارزش این شرکت براساس برآوردها بین هفت تا ده هزار میلیارد دلار می باشد.


اهمیت استان الشرقیه در زمینه حمل و نقل

شهر الدمام مرکز استان الشرقیه در زمینه حمل و نقل دریایی و هوایی از اهمیت زیادی برخوردار است، این شهر صاحب یکی از بنادر بزرگ در سواحل خلج فارس است. بندر الدمام یکی از بزرگترین بنادر عربستان و منطقه خلیج فارس می باشد و بسیاری از کالاهای مورد نیاز شهرهای شرقی و مرکزی عربستان از طریق این بندر وارد می شود.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
بندر الدمام در استان الشرقیه عربستان

هم چنین یکی از فرودگاه های بزرگ عربستان هم در شهر الدمام است. فرودگاه ملک فهد شهر الدمام یک فرودگاه بین المللی است که به صورت روزانه به ده ها مقصد داخلی و خارجی پرواز دارد و این فرودگاه، فرودگاه اصلی منطقه شرق عربستان می باشد.


پایگاه نظامی عربستان در کنار خلیج فارس

یکی از پایگاه های نظامی بزرگ ارتش عربستان در استان الشرقیه می باشد. پایگاه هوایی ملک عبدالعزیز پایگاه اصلی نیروهای نظامی رژیم سعودی در شرق عربستان است. البته جزئیات چندانی در خصوص این پایگاه نظامی مهم که در نزدیکی شهر الظهران و سواحل خلیج فارس قرار دارد، منتشر نشده است.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
نقشه استان الشرقیه

استان الشرقیه؛ پایتخت شیعیان عربستان

عربستان به خصوص شرق این کشور از همان قرون اولیه دوره اسلامی محل زندگی شیعیان بود و به این مطلب در بسیاری از کتاب های تاریخی و سفرنامه ها اشاره شده است.

آمار رسمی که از تعداد شیعیان عربستان وجود ندارد، اما براساس برآوردها ده تا پانزده درصد جمعیت بیست میلیونی عربستان از شیعیان اثنی عشری هستند که بیشتر آنها در استان الشرقیه زندگی می کنند.

شهرهای قطیف، احساء، سیهات، صفوی و العوامیه و مناطق و روستاهای اطراف آن از جمله مناطق شیعه نشین استان الشرقیه است که اغلب ساکنان این مناطق از شیعیان می باشند. اما در شهرهای دیگر استان الشرقیه همچون الدمام، الظهران و الخبر، شیعیان در اقلیت هستند.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
عزاداری شیعیان عربستان در استان الشرقیه

تبعیض رژیم سعودی در حق شیعیان عربستان

شیعیان استان الشرقیه از تبعیض های زیادی رنج می برند، آنها علاوه بر اینکه از بسیاری از آزادی های مذهبی برخوردار نیستند، از سوی شخصیت های وابسته به حکومت به عنوان کافر و جاسوس معرفی می شوند و شیعیان در مناصب نظامی و دولتی عربستان جایی ندارند.

وهابی ها تندترین مواضع را نسبت به شیعیان دارند و پیروان این فرقه تکفیری در کشورهای مختلف دست به کشتار شیعیان می زنند، به همین دلیل عجیب نیست که رژیم سعودی هم که جریان وهابیت بر آن سیطره دارد، در حق شیعیان عربستان ظلم کند.

عربستان کشوری است که نهادهای مختلف حکومتی آن بر ضد شیعیان فعالیت می کنند، مطبوعات و رسانه های این کشور هم به صورت روزانه مطالبی را برای ضربه زدن به اعتقادات شیعیان منتشر و آنها را گروهی کافر معرفی می کنند.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
موقعیت استان الشرقیه در نقشه عربستان

مشکلات اقتصادی شیعیان عربستان

شیعیان عربستان از لحاظ اقتصادی وضعیتی پایین تر نسبت به دیگر ساکنان این کشور دارند و این به دلیل تبعیضی است که رژیم سعودی در حق آنها روا می دارد.
این در حالی است که در مناطق شیعه نشین عربستان تاسیسات بزرگ نفتی وجود دارد که این تاسیسات روزانه میلیاردها دلار برای رژیم سعودی درآمد دارد، اما از این درآمدهای نفتی مبلغ مناسبی برای ایجاد زیرساخت های مناطق شیعه نشین عربستان تخصیص داده نمی شود.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
فقر در شهر شیعه نشین العوامیه در استان الشرقیه عربستان

در مناطق شیعه نشین عربستان زیرساخت های کافی وجود ندارد و این مناطق از بسیاری از امکانات محروم هستند. بسیاری از شیعیان عربستان در خانه های قدیمی زندگی می کنند، بیشتر محلات شیعه نشین عربستان هم به دلیل بی توجهی رژیم سعودی شبیه محلات فقیرنشین در کشورهای دیگر است.


شیعیان عربستان محروم از آزادی های مذهبی

شیعیان عربستان حتی در استان الشرقیه هم از آزادی های کمی در حوزه مذهب و فرهنگ برخوردار هستند، رژیم سعودی به شیعیان در مناطقی از استان الشرقیه اجازه تاسیس مسجد یا حسینیه جدید را نمی دهد، این رژیم حتی منازلی که در آن نماز جماعت برگزار می شود را هم پلمپ می کند و صاحبان این منازل را به جرم برپایی نماز بازداشت می نماید.

رژیم سعودی همچنین مانع از ورود کتاب ها، مجلات و محصولات فرهنگی شیعی به مناطق شیعه نشین این کشور می شود، البته شیعیان عربستان در کنار تمام این محدودیت ها در مدارس این کشور هم مجبور هستند که تعالیم فرقه وهابیت را بیاموزند، اما با این وجود آنها شدیدا به مذهب خود پایبند هستند.


رژیم سعودی علاوه بر این طی برنامه ای مستمر به دنبال تغییر بافت جمعیتی استان الشرقیه است تا شیعیان در این استان را از اکثریت به یک اقلیت تبدیل کند.
این رژیم برای این هدف سعی کرده کارگران و کارمندان سنی را از مناطق دیگر به استان الشرقیه بیاورد تا بافت جمیعتی این استان تغییر دهد و شیعیان در استان الشرقیه به یک اقلیت تبدیل شوند.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
شهید آیت الله نمر باقر النمر
گلوله؛ جواب رژیم سعودی به اعتراضات شیعیان

پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند اعتراضات شیعیان عربستان به اقدامات رژیم سعودی شدت گرفت، اعتراضاتی که البته به صورت مسالمت آمیز و با هدف بهبود وضعیت شیعیان عربستان بود، اما رژیم سعودی به این اعتراضات با شدت پاسخ داد.

هر گونه اعتراض خیابانی از سوی شیعیان عربستان با سرکوب شدید رژیم سعودی و گلوله باران مردم مواجه می شود و تاکنون ده ها از شهروندان شیعه عربستان طی تظاهرات های مسالمت آمیز به ضرب گلوله نیروهای رژیم سعودی به شهادت رسیدند.

چرا ثروتمند‌ترین استان عربستان مردمی فقیر دارد/ نفت عربستان زیر پای شیعیان +عکس و نقشه
تظاهرات شیعیان عربستان بر ضد رژیم سعودی

رژیم سعودی حتی تاب اعتراضات زبانی شیعیان عربستان را هم ندارد و شیخ نمر باقر النمر از روحانیون برجسته عربستان را به جرم درخواست بهبود وضعیت شیعیان این کشور اعدام کرد.

البته تا زمانی که رژیم سعودی به دنبال پاسخ دادن به خواسته های به حق شیعیان عربستان نباشد و نگاه تبعیض آمیز این رژیم نسبت به شیعیان این کشور ادامه یابد، اعتراضات مردم شیعه عربستان به شکل های مختلف ادامه خواهد داشت، اعتراضاتی که حتی می تواند بخش انرژی عربستان را تحت الشعاع قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 53
 • ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
  0 0
  سلاح دادن به شیعیان عربستان یعنی سقوط آل سعود
 • حسين ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
  2 1
  نفت عربستان در اصل متعلق به شيعيان آن منطقه است. به بيان واضح تر ثروت شيعه به دستان كثيف وهابي ها و خانواده يهودي آل سعود افتاده است. وظيفه شرعي همه ما شيعيان اين است كه ثروت شيعه را از وهابي و يهودي پس بگيريم. وگرنه فرداي قيامت سرافكنده و شرمنده در مقابل خدا و اهل بيت خواهيم بود.
 • پسر ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  0 0
  درود خداوند بر اهل بیت(ع) و یارانش لعنت خداوند بر دشمنان اهل بیت(ع)
 • ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  3 0
  خوزستان ما هم دست كمي از اين وضعيت نداره به نظرم
 • ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  3 0
  مثل جنوب کشور خودمون این همه ثروت نفت گاز انوقت....
 • ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  1 0
  سلام خدا آل سعودو لعنت کنه که داخل و خارج کشورش را خراب کرده راستی عنوان این مقاله یه جورایی دل منو سوزوند هم بخاطر شیعیان عربستان که خدا حفظشون کنه و هم بخاطر مردم غیور جنوب خودمون خوزستانیا و تا اونجا که میدونم پالیشگاه و دود و آلودگی نفت مال اوناست گرما و آب تمیز و راحتی و البته دردسترس بودنشون مال ماست. اونا آبو اگه یادم باشه میخریدن و همینطور گاز رو. محیطشونم هنوز تو جنگ مونده بود این انصاف نیست نه درمورد امکانات ضروریشون و نه درمورد زیبایی محیط درد و رنج جنگ و آلودگی نفت برا اونا و راحتی و لوله کشا واسه آقا زاده ها که درست نیست هست؟
 • پويا ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  0 0
  خودشون بايد عرضه به خرج بدهند
 • محمد ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  3 0
  چرا ثروتمند ترین استان ایران مردمی فقیر دارد؟
 • بیکار منتقد ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  3 0
  مشرق مرگ من جان من منتشر کن فقط یک سوال دارم: تا حالا مسجد سلیمان رفتی ؟ تا حالا گچ ساران رفتی ؟
 • بال ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  2 0
  مشرق جان ! در گمراهی و عناد و فساد آل سعود تردیدی نیست. اما قرار نبود به هر روشی متوسل بشویم! اگر خیلی از وضعیت فقیرترین استان عربستان ناراحت هستی ، وضعیت استان خوزستان خودمان یادت نرود! البته مردم استان فقیرنشین عربستان «پیشگامان جهاد و شهادت» نبوده اند اما مردم استان خوزستان از این ارزش اسلامی و انقلابی و انسانی هم برخوردارند لذا شایستگی بیشتری برای برای «قرار نداشتن» در وضعیتی دارند که هم اکنون در آن قرار دارند.
 • ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  2 0
  به همان دليل كه در كنار پالايشگاه آبادان زني را ديدم كه سوار بر وانت كپسول گاز را به خانه اش مي برد.
 • ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  0 0
  خوبه كه خلط مبحث نشه.فرمايش بعضي دوستان نسبتا درسته مبني براينكه وقتي ازيك منطقه اي منابعي ذخايري چيزي استخراج يابهره برداري ميشه مردم اون منطقه بنحوي سهم يا منفعتي داشته باشندچون استخراج معدن يا نفت وگاز يا كارخانه بهرصورت بلحاظ زيست محيطي لطماتي را به منطقه واردميكندازطرفي درجذب نيرو هم به اين مردم توجه شود خوب است.ولي اينكه تصوركنيم چون فلان منطقه نفت داره غالب منافع اون برميگرده به مردم اونجا منطقي نيست بهرحال اين نفت ملي است ودردولت براي طرحها وپروزه ها وبرنامه هاي ديگر اين كشورهزينه ميشه وهمه نفع ميبرندامادرعربستان نفت مال درباروشاهزاده هاست بقيه ول معطلند .
 • سید دکتر محمود ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  0 0
  دستاشون رو میشورن کثیف نیستند
 • محقق ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  0 1
  نام باستاني منطقه شرقيه عرستان = احساء و قطسف = هجر ايالت جنوبگان بوده است اخبار اين منطقه را در تحت عنوان "ايالت جنوبگان" مطرح كنيد همجنين اين عنوان را در كزارشها و مقالات داخل برانتز بياوريد تا لااقل نزد كاربران ايراني شناخته شود
 • سلمانی ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  2 0
  به همان علت که ثروت مندترین استان ایران مردمانی فقیر، بیکار، معتاد و ...دارد.
 • ناشناس ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  1 1
  ایلام به تنهایی حدود2 درصد گاز جهان رو تامین میکنه ولی محروم ترین استان کشوره اینم بگو دیگه!اول از وضعیت خودمون بگو بعد کشورای دیگه!
 • مهدی ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
  1 0
  یه جوری حرف میزنید که انگار مردم خوزستان همشون میلیاردرن...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس