متن افشا شده نامه‌ای که هیلاری کلینتون در سال‌های مذاکره سعید جلیلی با 1+5 نوشته نشان می‌دهد که آمریکا از همان زمان خواستار سقوط بشار اسد بوده و مذاکرات را هم راه حل قطعی برای از بین بردن توان هسته‌ای ایران نمی‌دانسته است.

بشار اسد را ساقط کنید تا اسرائیل امن شود/جنگ شیعه و سنی در منطقه به نفع اسرائیل استبه گزارش مشرق، متن افشا شده یکی دیگر از نامه‌های «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا نشان می‌دهد که وی در سال 2012 و در ابتدای درگیری‌های داخلی سوریه، خواستار سقوط بشار اسد برای تأمین امنیت اسرائیل شده بوده است.

بشار اسد را ساقط کنیم

بر اساس متن این نامه که توسط سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» منتشر شده، کلینتون ابتدا به درگیری‌های داخلی سوریه که در هنگام نگارش نامه یعنی اوایل سال 2012 تقریباً یک ساله شده بوده اشاره می‌کند و می‌نویسد: «با توجه به توانایی رو به فزاینده هسته‌ای ایران، بهترین راه برای کمک به اسرائیل، حمایت از مردم سوریه برای ساقط کردن بشار اسد است.»

آمریکا در ابتدای درگیری‌های سوریه مدتی به تسلیح و آموزش معارضان سوری پرداخت که البته بعدها ناگاه پنتاگون اعلام کرد که این برنامه به اهداف خود نرسیده و آموزش متوقف شد.

مذاکرات هسته‌ای نتوانسته مانع پیشبرد برنامه هسته‌ای تهران شود

هیلاری کلینتون در حالی که مذاکرات سعید جلیلی با 1+5 در استانبول تازه آغاز شده بوده و مذاکرات بغداد هم در راه بوده، به ماحصل این گفت‌وگوها از نظر آمریکا می‌پردازد و می‌گوید: «مذاکراتی که هدفش محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران است، نه معضل امنیتی اسرائیل را حل می‌کند و نه ایران را از پیشبرد بخش اصلی برنامه ساخت سلاح اتمی یعنی توانمندی هسته‌ای، بازنخواهد داشت.»

کلینتون در ادامه مدعی می‌شود که مذاکرات بهترین راه برای تعویق اجرایی شدن تصمیم اسرائیل برای حمله به ایران و به راه افتادن یک جنگ جدی در خاورمیانه است.

اسرائیل نمی‌خواهد بقیه بمب اتم داشته باشند

وزیر خارجه به نگرانی‌های اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران می پردازد و با تکرار ادعای تسلیحاتی بودن این برنامه، می‌افزاید: «اسرائیل واقعا نگران حمله اتمی ایران به خود نیست بلکه نگرانی اصلی رهبران اسرائیل که نمی‌توانند آن را بیان کنند، از دست دادن انحصار اتمی در خاورمیانه است.»

اگر ایران بمب اتم داشته باشد، اسرائیل حمله نمی‌کند

هیلاری کلینتون به مزایای داشتن بمب اتمی برای ایرانیان هم می پردازد و می‌نویسد که در صورت اتمی شدن ایران، متحدان تهران در سوریه و لبنان با خیال راحت‌تری به اسرائیل حمله خواهند کرد زیرا می دانند که سلاح هسته‌ای، عاملی بازدارنده برای جلوگیری از حمله اسرائیل به ایران است.

کلینتون باز هم به بحث لزوم سقوط دولت قانونی سوریه بازمی‌گردد و می‌نویسد که نتیجه مهم سقوط بشار اسد، قطع رابطه ایران با یکی از مهم‌ترین تهدیدهای امنیتی اسرائیل یعنی حزب‌الله لبنان خواهد بود.

اگر بشار اسد سقوط کند می‌توانیم اسرائیل را از حمله به ایران منصرف کنیم

هیلاری کلینتون می‌گوید سقوط بشار اسد می‌تواند به پیشگیری از حمله اسرائیل به ایران هم منجر شود.

وزیر خارجه سابق آمریکا در توجیه این دیدگاه می‌گوید که در حال حاضر اسرائیل با توجه به «پیشرفت مداوم» برنامه هسته‌ای ایران و «اتحاد استراتژیک ایران و سوریه» احساس خطر می کند و حتی ممکن است به ناگاه و بدون اخذ موافقت واشنگتن، به تهران حمله کند؛ هیلاری می‌گوید در صورت سقوط بشار اسد اما، آمریکا خواهد توانست با اسرائیل بر سر خطوط قرمز امنیتی تل‌آویو به توافق برسد و جلوی حمله ناگهانی اسرائیل به ایران را بگیرد.

بشار اسد راه حل خارجی را قبول نمی کند/زور باید اعمال شود

هیلاری کلینتون از توجیه آمریکا برای اقدام نظامی علیه بشار اسد هم پرده برمی‌دارد و می‌نویسد نه معارضان از بین می‌روند و نه بشار اسد راه‌حل دیپلماتیک پیشنهاد شده «از خارج» را قبول می‌کند؛ پس «تنها تهدید و یا توسل به زور است که می‌تواند نظر بشار اسد دیکتاتور را عوض کند.»

وزیر خارجه آن روزهای اوباما به دلائل عدم حمله هوایی آمریکا به مواضع ارتش سوریه هم می‌پردازد و می‌گوید این قضیه، 3 دلیل دارد؛ یکی عدم اتحاد گروه‌های معارض سوری، دوم عدم درخواست اتحادیه عرب برای مداخله زمینی مانند آنچه در لیبی اتفاق افتاد و سوم «مخالفت روس‌ها.»

هیلاری کلینتون به گزینه های پیش روی آمریکا در سوریه می‌پردازد و یکی از آنها را تسلیح و آموزش معارضان در خاک ترکیه و اردن می‌داند.

گزینه دوم خانم وزیر، حمله هوای ائتلاف بین‌المللی به مواضع ارتش سوریه است.

تاریخ نشان می‌دهد روسیه در برابر حمله به سوریه کار خاصی نمی‌کند

کلینتون در این خصوص می‌گوید: «روسیه هیچ‌گاه از چنین مأموریتی حمایت نخواهد کرد پس نمی‌توان این عملیات را از طریق شورای امنیت، اجرایی کرد.»

خانم وزیر اما می‌گوید که روس‌ها مخالفت جدی هم نخواهند کرد و برای تأیید فرضیه خود به داستان حمله ناتو به کوزوو می‌پردازد و می‌گوید که روس‌ها به رغم داشتن ارتباط نژادی و سیاسی با صرب‌ها، در برابر این حمله کاری بیش از شکایت نکردند.

هشدار جدی فرماندهان نظامی ترکیه در خصوص عواقب حمله به ایران

هیلاری در نامه دیگری که به «جیک سالیوان» مشاور آن روزهای خاورمیانه اوباما نوشته، گفته که فرماندهان ترکیه‌ای در جلسات بسیار خصوصی با دولت خود گفته‌اند که در صورت حمله اسرائیل به ایران، «پیش از آنکه هواپیماهای اسرائیلی به آشیانه‌های خود بازگردند، یک جنگ منطقه‌ای به راه می‌افتد.»

مقامات امنیتی ترکیه هم بر اساس اطلاعات به دست آمده از رابط‌های اطلاعاتی خود در غرب گفته‌اند که به محض حمله اسرائیل به ایران، هزاران موشک و راکت از ایران، لبنان، سوریه و غزه به سمت اسرائیل شلیک خواهد شد.

هیلاری کلینتون همچنین با تکیه بر اطلاعات محرمانه گفته که ارتش سوریه و حزب الله لبنان به 200 هزار موشک سطح به سطح دسترسی دارند که اگر بخواهند به اسرائیل حمله کنند، ارتش صهیونیست‌ها توان دفاع از خود را نخواهد داشت.

سقوط بشار اسد یعنی جنگ شیعه و سنی/این چیز بدی هم نیست

خانم وزیر در جای دیگری از نامه خود به سالیوان، با تکیه بر تحلیل سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس و فرانسه می‌گوید: «اسرائیلی ها معتقداند که جنگ داخلی سوریه یک وجه مثبت هم دارد و آن این است که اگر بشار اسد ساقط شود، ایران متحد خود را از دست می‌دهد و منزوی می‌شود. همزمان، سقوط بشار اسد یک جنگ قومی بین شیعیان و اکثریت سنی منطقه به راه می‌اندازد که ایران را هم درگیر خود خواهد کرد. این قضیه از نظر فرماندهان اسرائیلی و متحدان غربی، چیز بدی نخواهد بود.»
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • مرگ بر امریکای جنایتکار ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
  0 0
  امریکا امریکا ننگ به نیرنگ تو خون جوانان ما میچکه در جنگ تو
 • ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
  0 0
  با پیگیری نظرات کاندیداهای زیاست جمهوری امریکا میشه پی برد فقط ترامپ به نفع ایران و منطقه است او حتی نداشتن تعهد به اسراییل و سعودیها را بارها مطرح کرده و بخاطر داشتن ثروت و عدم وابستگی به صهیونیسم اینچنین مورد هجمه است حتی صدا و سیمای ما هم بیشتر از همه ترامپ را میکوبد چرا؟
 • ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
  0 0
  بشار اسد کنار نرود تا سوریه بیشتر از پیش ویرانه شود و اسرائیل امن شود/جنگ شیعه و سنی در منطقه به نفع هیچ مسلمانی نیست
 • مسعود ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
  0 0
  نمیشه بشار بره یکی دیگه بیاد که ایران قبولش داشته باشه
 • علی ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۹
  0 0
  اسرائیل را ساقط کنید تا عالم در صلح وآرامش باشد
 • ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۹
  0 0
  بکوری چشم داعش و حامیانش جبهه مقاومت پیروز خواهد شد
 • ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۹
  0 0
  نابغه تو کجا بودی که دولت کلید از تو غافل بود و گرنه در هفته پیش که بر علیه تروریست ها در عراق و سوریه شدیدا اظهار موضع فرمودند؟ می آمدند از شما نابغه هزاره سوم هم استفاده می فرمودند
 • ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۹
  0 0
  ترامپ خيلي بهتر از اين كلينتون
 • مهدی ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۹
  0 0
  مرگ بر آمریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس