دستگیری تفنگداران دریایی آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نکته ویژه‌ای داشت که از چشم رسانه‌ها دور ماند؛ این اقدام، جان مک‌کین، کهنه‌سرباز و سناتور تندرو آمریکایی را به یاد دوران اسارت و تحقیرش در جنگ ویتنام انداخت.

گروه بین‌الملل مشرق- خلاصه گزارش: بازداشت تفنگ‌داران نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و به دست نیروهای سپاه پاسداران ایران، برای کاخ سفید و شخص اوباما، بسیار گران تمام شد. جمهوری‌خواهان از این فرصت نهایت استفاده را بردند تا موضع تضعیف‌شده اوباما به خاطر توافق هسته‌ای با تهران را باز هم ضعیف‌تر کنند. در میان جمهوری‌خواهان، جان مک‌کین بیش از بقیه پاگیر اوباما شده است و هنوز که هنوز است، اشتباه سیستم ناوبری شناورهای آمریکایی را فراموش نکرده است. عمدتاً این پی‌گیری‌های مک‌کین را به جمهوری‌خواه بودن، جنگ‌طلب بودن و ضداوباما بودن او نسبت می‌دهند، اما دلیل دیگری هم، چه بسا مهم‌تر، پشت این «دل‌سوزی» مک‌کین هست؛ نوعی حس مشترک؛ یک نوع حس هم‌زادپنداری. هر چه باشد، جان مک‌کین هم قبلاً «اسیر جنگی» بوده است. جالب این‌جاست که مک‌کین که این همه از عذرخواهی و تشکر آمریکایی‌ها از ایران انتقاد می‌کند، خودش در ویتنام در پاسخ به این سؤال که برخورد ویتنامی‌ها با شما چگونه بود، از «برخورد خوب» ویتنامی‌ها با او قدردانی می‌کند (فیلم مصاحبه در ادامه همین گزارش).

چرا مک‌کین با ملوان‌های بازداشت‌شده آمریکا هم‌درد است
«جان مک‌کین» در اسارت و زیر دست پزشکان ویتنامی

اواخر دی ماه سال 94، دو قایق نظامی آمریکایی[1] که ادعا می‌شد سیستم ناوبری آن‌ها دچار مشکل شده[2]، وارد آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس شدند و سپاه پاسداران نیز به سرعت، این دو قایق و 10 نظامی آن‌ها را بازداشت کرد[3]. این اتفاق که هم‌زمان با سخنرانی سالانه اوباما رخ داد، با انتشار تصاویری[4] از بازداشت سربازان آمریکایی توسط سپاه[5] در حالی که بازداشت‌شدگان، دست روی سر گذاشته و مقابل نیروهای سپاه، زانو زده بودند[6] (و بعداً از گریه سربازان قوی‌ترین ارتش جهان[7])، اوج گرفت و در فضای بین‌المللی نیز به یک بمب خبری تبدیل شد.

{$sepehr_media_1412115_400_300}
حمله ترامپ به جان مک‌کین با اشاره به اسارت او در ویتنام - دانلود

اگرچه این مسئله طی کم‌تر از یک روز، حل و فصل شد و سربازان آمریکایی هم بعد از اطمینان از این‌که عمدی در کارشان نبوده است، در آب‌های آزاد، تحویل ارتش آمریکا شدند، اما این درگیری به صرف این‌که میان آمریکا و ایران (و البته از همه جهت مطابق میل ایران) رخ داده بود، بازتاب‌های مختلف[8] و واکنش‌های متفاوتی را رقم زد[9].

چرا مک‌کین با ملوان‌های بازداشت‌شده آمریکا هم‌درد است
«جان کری» بعد از آزادی ملوان‌ها، از هم‌کاری ایران تشکر کرد

چرا جمهوری‌خواهان رئیس‌جمهور آمریکا را به خاطر دو قایق «تحقیر» کردند؟

کنگره جمهوری‌خواه[10] آمریکا که سال‌هاست بر طبل دشمنی با ایران می‌کوبد، قصد داشت تا از این فرصت نهایت استفاده را برای ضربه زدن به دولت اوباما ببرد[11]. «مارکو روبیو» سناتور و نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 در اولین ساعات دست‌گیری نظامیان آمریکایی تأکید کرد که ایران باید بلافاصله [و بدون هیچ قید و شرطی] نظامی‌های بازداشت‌شده را آزاد کند[12]. «تام کاتن» سناتور جمهوری‌خواه، بازداشت این 10 نظامی توسط سپاه پاسداران را برای باراک اوباما «تحقیرآمیز» توصیف کرد[13]. «کوری گاردنر» سناتور جمهوری‌خواه و عضو کمیته روابط خارجی سنا حتی خواستار تعویق سخنرانی سالانه اوباما، تا زمان مشخص شدن تکلیف قایق‌های آمریکایی شد[14]. از سوی دیگر، «الیوت انگل» سناتور ارشد دموکرات نیز گفت[15] که این اقدام ایران، همه چیز را در معرض خطر قرار می‌دهد[16].

{$sepehr_media_1412134_400_300}
دست‌گیری ملوان‌های آمریکایی توسط سپاه پاسداران ایران - دانلود

جمهوری‌خواهان که بعد از تلاش‌ها و شکست‌های فراوان[17] به خاطر به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای با ایران[18]، دلشان حسابی از دست اوباما[19] پر بود[20]، بازداشت نیروهای آمریکایی در آب‌های ایران را دست‌انداز قرار دادند تا نشان دهند که ایران هیچ‌گاه دست از دشمنی با آمریکا برنخواهد داشت[21] و بنابراین توافق هسته‌ای از ابتدا یک اشتباه بزرگ بوده است[22]. فقط خدا می‌داند جمهوری‌خواهان چه لذتی بردند از این‌که بعد از تشکر جان کری از ایران به خاطر برخورد مناسب با سربازان آمریکایی[23]، تلویزیون رسمی ایران، تصاویر یکی از این سربازان را که مانند ابر بهاری گریه می‌کرد، منتشر نمود[24].

چرا «جان» از بقیه جمهوری‌خواهان، جمهوری‌خواه‌تر بود؟

در میان همه این واکنش‌ها، یک نفر بیش از دیگران از اتفاقی که برای سربازان آمریکایی افتاده بود، «عصبی» شد. مسلماً همه جمهوری‌خواه‌ها (و همه دموکرات‌ها) از این‌که نه هر کشوری، بلکه ایران توانسته چنین آتوی بزرگی از آمریکا بگیرد، عصبانی بودند، اما «جان مک‌کین» به گونه‌ای به این اتفاق واکنش نشان می‌داد که هر کس نمی‌دانست، تصور می‌کرد خودش یکی از این سربازان بوده که بازداشت شده است. این تصور آن‌قدرها هم که در ابتدا ممکن است به نظر برسد، بی‌راه نیست.

چرا مک‌کین با ملوان‌های بازداشت‌شده آمریکا هم‌درد است
جمهوری‌خواهان از تحقیر ارتش آمریکا در ایران بسیار عصبانی هستند

ریاست سناتور مک‌کین بر کمیته نیروهای نیروی مسلح مجلس سنا تنها دلیل مواضع تند و افراطی او در قبال «فاجعه» دست‌گیری نیروهای نظامی آمریکایی توسط «ایرانی‌ها» نبود. با این حال، پیش از آن‌که به دلیل مهم پشت «احساسات جریحه‌دارشده» این سناتور جنگ‌طلب بپردازیم، ارزش دارد برخی از واکنش‌های وی به تحقیر نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را مرور کنیم.

{$sepehr_media_1412152_400_300}
عذرخواهی سرباز آمریکایی به خاطر ورود به آب‌های ایران - دانلود

بعد از آزاد شدن ملوان‌های آمریکایی، ارتش آمریکا تحقیقات گسترده‌ای را از آن‌ها به عمل آورد تا نحوه برخورد ایران با آن‌ها و اطلاعاتی که احتمالاً از آن‌ها گرفته شده، کاملاً مشخص شود. طبیعتاً انتشار نتایج این تحقیقات چه به طور عمومی و چه در کوتاه‌مدت ممکن نبود. پذیرش این واقعیت از نظر جمهوری‌خواهانی که لحظه‌شماری می‌کردند تا کوچک‌ترین حرفی را بشنوند و بتوانند از آن علیه اوباما استفاده کنند، غیرقابل‌تحمل بود.

جان مک‌کین هم اواخر بهمن ماه دیگر تاب نیاورد و اعلام کرد که اگر پنتاگون و دولت اوباما هرچه زودتر نتایج تحقیقات خود را منتشر نکنند، احتمالاً[25] ملوان‌ها را برای تحقیقات[26] مستقل و مجازات، به کمیته نیروهای مسلح در مجلس سنا فراخواهد خواند[27]. وی در بیانیه‌های مختلف از مواضع کاخ سفید در ماجرای بازداشت 10 تفنگ‌دار آمریکایی و هم‌چنین بعد از آزادی آن‌ها، انتقاد کرده و در یکی از این بیانیه‌ها نوشته بود: «یک روز بعد از این‌که ایرانی‌ها دو شناور آمریکایی را توقیف و ده ملوان را دست‌گیر کردند، مقامات دولت اوباما ظاهراً با ذوق‌زدگی به دنبال تمجید از لطف ایرانی‌ها برای توقیف کشتی‌ها و نیروهای نظامی ما بودند.»

چرا مک‌کین با ملوان‌های بازداشت‌شده آمریکا هم‌درد است
مک‌کین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ خواستار بازجویی مستقل
از سربازان بازداشت‌شده آمریکایی در ایران شد

این سناتور ارشد آمریکایی از سخنان «جاش ارنست[28]» سخن‌گوی دولت اوباما[29] که رفتار ایران با سربازان آمریکایی را «مؤدبانه» دانسته بود، و هم‌چنین اقدام وزیر خارجه آمریکا در تشکر از ایران[30] به خاطر آزادی سریع 10 نظامی این کشور[31] نیز به شدت انتقاد کرد. مک‌کین در جای دیگری هم اهدای نشان افتخار به فرماندهان سپاه پاسداران به خاطر دست‌گیری تفنگ‌داران آمریکایی را برای واشنگتن تحقیرآمیز توصیف کرد. وی پیش‌تر هم ایران را به بهره‌برداری تبلیغاتی از مسئله اشتباه ملوان‌های آمریکایی متهم[32] و بر همین اساس از سپاه پاسداران و دولت ایران، انتقاد کرده بود[33].

{$sepehr_media_1412236_400_300}
عصبانیت فاکس‌نیوز از اهدای مدال به فرماندهان سپاه - دانلود

در دل جان مک‌کین چه می‌گذرد؟ عقده‌های قدیمی، زخم‌هایی که سر باز کرده‌اند

تأثیرپذیری جان مک‌کین از موضوع «اسارت» سربازان نیروی دریایی آمریکا در آب‌های ایران، علاوه بر جمهوری‌خواه بودنش، احتمالاً به پیشینه نظامی خود او نیز بازمی‌گردد. جان مک‌کین سابقه اسارتی طولانی‌مدت را در جنگ ویتنام دارد، اسارتی که او به خاطر شکنجه‌های فراوان، او را یک «قهرمان ملی» و «قهرمان واقعی جنگی[34]» کرده است. اما ماجرا از چه قرار بود؟

چرا مک‌کین با ملوان‌های بازداشت‌شده آمریکا هم‌درد است
ویتنامی‌ها مک‌کین را از رودخانه نجات می‌دهند

جان مک‌کین[35] سابقه‌ای طولانی در نیروی دریایی آمریکا را دارد. وی دو سال و نیم آموزش‌های خلبانی را با آرزوی پرواز برای نیروی دریایی آمریکا و خدمت به کشورش سپری کرد و سال 1960 به این آرزو رسید. وی خلبان نیروی دریایی آمریکا در عملیات‌های هوا به زمین و عضوی از اسکادران‌های «ای-1 اسکای‌ریدر[36]» (به معنای یورش‌برنده آسمان) روی عرشه ناوهای هواپیمابر آمریکایی «اینترپید» (به معنای بی‌باک) و «اینترپرایز» (به معنای تهور) مستقر در مناطق کارائیب و مدیترانه شد.

{$sepehr_media_1412255_400_300}
مصاحبه با «شکنجه‌گر» مک‌کین که می‌گوید

ویتنامی‌ها هرگز مک‌کین را شکنجه نکرده‌اند - دانلود

مک‌کین در ابتدای کار، نه تنها خلبانی ماهر نبود، بلکه گاه، دست به بی‌دقتی و بی‌ملاحظگی می‌زد، تا جایی که اوایل تا اواسط دهه 1960، دو بار هواپیمای خود را سرنگون کرد و یک بار با نیروگاه برق برخورد کرد[37]، اما در هیچ‌یک از این موارد، آسیب جدی ندید[38]. بعدها مک‌کین مجدداً از نیروی دریایی آمریکا درخواست اعزام به مأموریت هوایی کرد و قرار شد برای پرواز با هواپیماهای «ای-4 اسکای‌هاک» (به معنای شاهین آسمان) به عرشه ناو هواپیمابر «فورستال» (نام اولین وزیر دفاع آمریکا) اعزام شود.

مأموریت هوایی‌ای که مک‌کینِ 30 ساله به دنبال آن بود، اواسط سال 1967 و زمانی به وی محول شد که ناو فورستال عازم یک عملیات بمباران هوایی موسوم به «عملیات تندر غلتان[39]» طی جنگ ویتنام شد. مک‌کین که در «خلیج تونکین» در شمال ویتنام مستقر شده بود، آن‌قدر از دست سیاست‌های خرد و مدیریت واشنگتن عصبانی بود که بعداً در این‌باره نوشت: «راستش را بخواهید، معتقد بودیم که فرماندهان غیرنظامی ما [در دولت] حماقت را تمام کرده بودند؛ کم‌ترین اطلاعی نداشتند که برای پیروزی در جنگ چه [چیزهایی را] باید [فدا] کرد.»

چرا مک‌کین با ملوان‌های بازداشت‌شده آمریکا هم‌درد است
جان مک‌کین در دیدار با «ریچارد نیکسون» رئیس‌جمهور وقت آمریکا

«دریابان» مک‌کین 29 جولای 1967، زمانی که فورستال دچار آتش‌سوزی شد[40]، روی عرشه این ناو حضور داشت (و به گفته برخی منابع، خودش موجب این آتش‌سوزی شد[41]). در این تاریخ، بر اثر یک نقص الکتریکی، یکی از راکت‌های روی عرشه پرواز شلیک شد و به مخزن سوخت هواپیمایی برخورد کرد که مک‌کین مسئول آن بود. این اتفاق موجب انفجارهای زنجیره‌ای شد که طی آن‌ها 134 نیروی دریایی آمریکا کشته و 161 نفر دیگر از جمله خود مک‌کین زخمی شدند.

{$sepehr_media_1412264_400_300}
مصاحبه مک‌کین با ویتنامی‌ها و تشکر او از مهمان‌نوازی آن‌ها - دانلود

آن‌چه بعد از بازداشت نیروهای آمریکایی در آب‌های ایران، خاطرات اسارت را در ذهن مک‌کین زنده کرد، سه ماه بعد از آتش‌سوزی روی عرشه فورستال اتفاق افتاد: اسارت خود او در ویتنام. جان مک‌کین 26 اکتبر 1967 عازم یک عملیات بمباران با بمب‌افکن اسکای‌هاک خود شد. با این حال، طی بیست و سومین مأموریت بمباران خود بر فراز ویتنام شمالی، هواپیمایش با اصابت موشکی بر فراز «هانوی» پایتخت ویتنام (شمالی) سقوط کرد.

مک‌کین[42] که هر دو بازو و یک پایش هنگام خروج از هواپیما یا به اصطلاح اجکت کردن، شکسته بود، نهایتاً در دریاچه «تروک‌باک» فرود آمد و چیزی نمانده بود، غرق شود[43]. با این حال، سربازان ویتنامی او را نجات دادند و به زندان مرکزی هانوی منتقل کردند. گفته می‌شود مک‌کین در همان حالی که به شدت زخمی بود[44]، مورد حمله عده‌ای از ویتنامی‌ها هم قرار گرفت که با قنداق اسلحه و سرنیزه به جان او افتادند و شانه‌اش را شکستند.

چرا مک‌کین با ملوان‌های بازداشت‌شده آمریکا هم‌درد است
جان مک‌کین هنگام بازگشت به آمریکا از ویتنام

با این‌که مک‌کین از جراحت‌های مختلفی رنج می‌برد[45]، ویتنامی‌ها تا مدت‌ها اقدام به درمان زخم‌های او نکردند، بلکه با شکنجه او سعی در گرفتن اطلاعات داشتند. مداوای او تازه وقتی آغاز شد که ویتنامی‌ها فهمیدند پدر او یک دریاسالار برجسته آمریکایی است[46]. اسارت مک‌کین[47] تیتر اول تقریباً همه روزنامه‌های مهم آمریکا در آن زمان شد[48].

{$sepehr_media_1412289_400_300}
توضیحات کمپین «کهنه‌سربازان ویتنام علیه مک‌کین» - دانلود

جان مک‌کین در این‌باره توضیح می‌دهد بعد از آن‌که درخواست‌هایش برای انتقال به بیمارستان با مخالفت مواجه شده، شروع به آماده کردن خود از نظر روحی و ذهنی برای مرگ کرده است. با این حال، یک‌باره یکی از ویتنامی‌ها وارد سلول او می‌شود و می‌گوید: «پدر تو یک دریاسالار بزرگ است. حالا تو را به بیمارستان می‌بریم.»

مک‌کین شش هفته در بیمارستانی در ویتنام بستری بود و صرفاً تحت مداوایی جزئی قرار گرفت. وی پس از از دست دادن 23 کیلوگرم و سفید شدن موهایش، دسامبر سال 1967 همراه دو آمریکایی دیگر که انتظار نداشتند مک‌کین بیش از یک هفته زنده بماند[49]، به سلولی در یک کمپ دیگر در حاشیه هانوی فرستاده شد. وی مارس سال 1968 به سلول انفرادی منتقل شد و دو سال آن‌جا ماند. مک‌کین نهایتاً 14 مارس سال 1973 هم‌زمان با دیگر اسرای آمریکایی آزاد شد[50]. با این حال، صدماتی که مک‌کین در دوران جنگ متحمل شد، موجب شده تا وی هیچ‌وقت نتواند بازوهایش را از سرش بالاتر ببرد.[1] Pentagon: 2 U.S. Navy Boats With 10 American Sailors Held by Iran Military Link

[2] Ash Carter: 'Navigational error' behind U.S. sailors ending up in Iran Link

[3] Two US Navy boats in Iranian custody - Pentagon Link

[4] Iran Tries To Humiliate US Navy With Footage Of Crying Sailors Put To Horror Music [VIDEO] Link

[5] Controversy explodes over Iranian images of U.S. sailors Link

[6] Iran parades US sailors on state TV before releasing them unharmed Link

[7] New Iran video appears to show U.S. sailor in tears Link

[8] U.S. Media Condemns Iran’s "Aggression” in Intercepting U.S. Naval Ships — in Iranian Waters Link

[9] U.S. Radically Changes Its Story of the Boats in Iranian Waters: to an Even More Suspicious Version Link

[10] White House: Only Republicans Are Upset that Iran Released U.S. Sailors Link

[11] Republican candidates say U.S. sailors’ capture by Iran shows Obama's weakness Link

[12] Marco: Iran Must Release U.S. Sailors Immediately Link

[13] Cotton: Iran taking Navy boats 'humiliating' Link

[14] US officials scramble after Iran takes custody of two Navy boats Link

[15] Top Dem: Iran's naval seizure 'endangers' nuclear deal Link

[16] Obama Brags Over Nuclear Deal as Iran Arrests U.S. Sailors Link

[17] Senate Republicans' last gasp on Iran nuclear deal fails Link

[18] Democrats hold firm on US-Iran nuclear deal but Republicans vow to fight on Link

[19] ‘Look ... It’s My Name on This’: Obama Defends the Iran Nuclear Deal Link

[20] Republican-led attempt to block Iran deal fails in Senate Link

[21] Why the Iran Deal Makes Obama's Critics So Angry Link

[22] GOP rips Iran nuclear deal Link

[23] Kerry Thanks Iran for Resolving the Crisis It Created Link

[24] US Navy rips Iran after new footage shows captured sailor crying Link

[25] Senator McCain says could subpoena U.S. sailors held by Iran Link

[26] McCain Threatens To Subpoena Sailors Captured By Iran Link

[27] Iran: US senator John McCain threatens to subpoena 10 sailors captured in Iranian waters Link

[28] American sailors told by Iranian captors to 'act happy' Link

[29] White House has LAUGHABLE response to Iran’s seizure of 10 Navy sailors Link

[30] McCain slams Obama's 'desperation' on Iran Link

[31] Iran holds 10 American sailors; U.S. expects their prompt return Link

[32] Senator John McCain: Iranian Seizure of U.S. Ships and Sailors a Clear Violation of International Law Link

[33] Former Navy Captain McCain Slams Iran For Seizing Disabled Boats Link

[34] Hillary Clinton Condemns Donald Trump’s ‘Insults’ of ‘Genuine War Hero’ John McCain Link

[35] John McCain Link

[36] AD/A-1 Skyraider Attack Bomber Link

[37] McCain’s Plane Crashes Link

[38] McCain's mishaps in the cockpit Link

[39] Rolling Thunder 1965: Anatomy of a Failure Link

[40] Rocket causes deadly fire on aircraft carrier Link

[41] Did John Mccain Blow up the USS Forestal Aircraft carrier Link

[42] Faith of My Fathers Link

[43] McCain Profile: Prisoner of war Link

[44] What John McCain Went Through as a POW Link

[45] John McCain describes what it was like to be a war prisoner in Vietnam Link

[46] Admiral's Son Captured in Hanoi Raid Link

[47] Hero of the Hanoi Hilton Link

[48] Adm. McCain's Son, Forrestal Survivor, Is Missing in Raid Link

[49] What Donald Trump was up to while John McCain was a prisoner of war Link

[50] John McCain Link


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 51
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 20
 • ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 4
  خود ویتنام که صدهها بالگرد و هواپیمای امریکایی رو سرنگون و چندهزار امریکایی رو روانه گورستان کرد الان دیگه انقدر رو جنگش مانور نمیده شما دستگیری چندتا تفنگدار امریکایی رو که به گفته خود مقامات سپاه اشتباهی اومده بودن ابهای ایران رو انقدر دارین کش و مانور میدیدن که انگار از جنگ جهانی دوم دارین تعریف میکنین! بسه دیگه بابا جوکش کردید رفت!
 • ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  8 1
  عزیز ناشناس غصه نخور پسته بخور. میدونی چرا مانور میدن؟ چون یه عده آمریکایی پرست اونقدر آمزیکا رو باد کردن که یه عده باورشون شده آمریکا کسی هست. مشرق هم مینویسه که اگر کسی هست پس چرا اینقدر حقیره؟
 • ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  عزیز من این اتفاق کوچکی نبود. از پیروزی در یک جنگ بسیار بزرگ هم برای ما ارزش بیشتری داشت: همه فهمیدن کی توی خلیج فارس قدرت اوله. کی می ترسه. کی شجاعت داره. گریه سربازای آمریکایی و بسیاری دستاورد دیگه. به خاطر همین هم هست که خود آمریکایی ها هنوز ول کنش نیست. چون سنگینی شکست رو درک کردن.
 • ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  عقده ای بدبخت. ویتنامی ها باید همونجا دخلت رو میاوردن
 • ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  چقدز طوبانی بود. تازه از خستگی اخبار انتخاباتی در اومدبم
 • ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  nlj,k'vlهمون دمتونگرمه دمتونگرم
 • ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  5 0
  مثل اینکه یه عده یا نبودن یا یادشون رفته امریکایی ها چطوری روی زدن هواپیمای مسافر بری ما مانور می دادن هواپیمایی که توش فقط آدم های غیر مسلح و بی گناه بود حالا چی شده که حرف زدن از یک پیروزی نظامی-رسانه ای باعث میشه به عده ای بربخوره الله اعلم
 • ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  4 0
  جناب ناشناس حتم دارم تو اگه جای برادران نیروی دریایی سپاه بودی دوست داشتی الان بعنوان یک اسطوره ازت یاد بشه یا حد اقل برای پز دادن بین دوستات پنجاه تا عکس سلفی با سربازای آمریکا می گرفتی حالا داری این موضوع رو بی اهمیت جلوه میدی
 • عباس ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  4 0
  عمو الان این امریکایی که شما میبینی هزاران برابر خونخوارتر شده مرد میخواد تو کل دنیا کسی بهشون بگه تو .شجاعتر از ایرانی الان کسی نیست . اففففتتادددد
 • احمد از بروجرد ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  سلام بر سپاه پاسداران دلاور و جنگجو و با تقوا مرگ بر امريكا ما هر بار كه مي شنويم افتخار سپاه را هنوز برايمان تازه است مرگ بر امريكامرگ بر امريكامرگ بر امريكامرگ بر امريكامرگ بر امريكا
 • parsa ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  0 3
  درود بر شما ناشناس 00:55 كه حرف دل ما را زديد ديگه داريد با اين شانتاژ خبري كار سربازان وطن را هم كوچك مي كنيد بسه ديگه
 • محسن ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  5 0
  قدرت اول تو خلیج فارس!!!
 • ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  جنگ ویتنام مال نیم قرن پیشه. این اتفاق مال ۵۰ روز پیش. نمیدونم میتونی فرقشو لا اقل در همین یک مورد خیلی خیلی ساده متوجه بشی یا نه.
 • محمد ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  حق اونایی که منفی دادن کاپیتولاسیونه که تحقیرشون کنه! آخه شما بلدین نوکر باشین؛ سروری بهتون نمیاد!
 • ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 2
  "جمهوری‌خواهان از این فرصت نهایت استفاده را بردند تا موضع تضعیف‌شده اوباما به خاطر توافق هسته‌ای با تهران را باز هم ضعیف‌تر کنند" ما بالاخره نفهمیدیم از نظر شما موضع امریکا ضعیف بوده یا موضع ما؟ ببین درایت دکتر ظریف کبیر رو اینجا میشه درک کرد ابرقدرت رو اینجوری باید تو موضع ضعف قرار داد نه با داد و فریاد تو مجمع عمومی سازمان ملل! البته همه میدونن هدف از اون کارها معجزه ی قرن شدن بود.
 • ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  0 1
  هر موقع خبر ندارین بدین یکی دیگر از ابعاد این هزارتوی دسگیری قایق امریکایی هارو رو میکنین خدایی چند تا خبر دیگه میتونید رو اون ماجرا سوار کنین؟
 • ناشناس ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  0 1
  دمت گرم راست میگه بس کنید
 • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  مشرق ممنونم مقاله خوبی بود. ولی به نظر من مک کین قصدش فقط تخریب حزب مخالفه. اخه اونی که سالها در اسارت بوده با اینایی که چند ساعت تحت بازجویی بودن فرق دارن. اون تیترت هم زیاد به مطلب نمیخوره تو نگاه اول ادم فکر میکنه چیز دیگه ای میخوای بگی. زاویه دیدت خوب بود. مک کین که خودش با اون شرایط بد از میزبانی ویتنانی ها تشکر کرده الان نمیتونه بابت این گفتار تفنگدارای امریکایی ازشون خرده بگیره.
 • ناشناس ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  سپاه پاسداران با دستگیری تفنگداران امریکا ابهت پوشالی امریکا را شکست و ثابت کرد که امریکا طبل توخالی بیش نیست و هیچ غلطی نمی تواند بکند.
 • ناشناس ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  امریکایی شکست تلخی دز ویتنام خوردند که بعد از 50 سال هنوز داغ آنرا فراموش نکرده اند.
 • سید دکتر محمود ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  تو این 8 سال اخیر سروریمون بر جهان رو دیدیم!!!!
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  این مک کین چرا نمی میره فسیله ای برای خودش
 • ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  0 1
  از سیاست سر در نمیاری الکی نظر کارشناسی نده
 • ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  یعنی چقد سوختی که انقد حالت بده؟!!! ازاقوامت بودن؟ اتفاقا دستگیری چندتا تفنگدار که بقول خودشون اشتباهی اومده بودن مهمه وقتی به اعتراف خودشون انقد زود در اول چند سانتی متریکه تجاوز به آبهای ایران کردن از اشتباه درشون آوردن. خیلی سوختی از اینهمه رصد قوی یا از فرط سواد دوست داشتی جای اشتباهی اومدن و در دم دستگیر شدن مصممانه میامدنو بجای اینکه بازدشات شن شما و خانواده محترمتون رومیگرفتن؟!
 • ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  لابد از بس مهم نبوده مک کین انقد آتیشی شده!!! برو از اشتباهدرش بیار. ارتباطتون که قویه
 • ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  برا اینکه با تضعیف دریاداران نظامی آمریکا اینا که ارتش سایبری شون هستن هم تحقیر میشن
 • ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  کبیر؟!!
 • مهدی از قم ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  دکتر ظریف کبیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟تورو خدا از این افراط و بت سازی دست بردارید
 • ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  تو چرا سوختی!؟ اگه تکراریه چرا اومده تا تهشو خوندی بعد هم اومدی نظر دادی؟!
 • ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  عالی بود. خیلی این گزارشات چند رسانه ای و مفصلتون رو دوست دارم.
 • ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  این بهترین خبری بود که تا االان تو مشرق خوندم و لذت عظیمی بردم خیلی کامل بود دست اونهایی که جستجو کردن و اطلاعات رو گرد اوری کردن و شد این رقعه واقعا درد نکنه مغسی مشرقققققققققق
 • ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  خالق داعش چه زندگی پر فراز و نشیبی داشته
 • ناشناس ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  دستگیری سربازان امریکایی توسط سپاه خلیج فارس هم ابهت وعظمت ارتش امریکا را در هم کوبید هم درسهایی به دوستان داخلی امریکا درایران دادند که اینقدر نگویند کدخدا
 • ناشناس ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  دستگیری سربازان امریکایی توسط سپاه خلیج فارس هم ابهت وعظمت ارتش امریکا را در هم کوبید هم درسهایی به دوستان داخلی امریکا درایران دادند که اینقدر نگویند کدخدا
 • مهدی 90085 ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  وقتی نیروی دریایی امریکا وارد آبهای چین شده بود چینی ها یازده میلیون دلار غرامت از امریکا گرفته وسربازانشان را شش ماه بازداشت کرده بودند
 • ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  توي اين هشت ساله سه جنگي نيابتي با آمريكا داشتيم و در هر سه جنگ پيروز شديم. توي اين هشت سال عمق استراتژيك ما تا كاراكاس رسيد و امتداد يافت
 • ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  پسر جان توي اين تعريف هايت يه جاهايي را براي شوراي عالي امنيت ملي و شوراي سياستگذاري روابط خارجي نيز بزار
 • ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  حیف که اسلام دست وپا و دهنمان بسته
 • مهدی ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 2
  این اتفاق قبل لغوتحریم هاتوسط امریکا افتادوبرای این کاریک هدفی داشتندولی بهش نرسیدن.دیگه لطفاراجبش حرف نزنید
 • مجتبی ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 1
  به این میگن یه خبر تحلیلی مشتی اگه یکم زودتر می شد دیگه مشتی تر و البته یه گزارش خبری تو تلویزیون دیگه خونشون رو به جوش میاره
 • مهدی از قم ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  مشرق خواهش میکنم کامنت را یا منتشر نکن یا کامل منتشر کن
 • ناشناس ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  فعلا"که دکتر صالحی گفته تحریمها لغو نشده
 • ناشناس ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  امریکا اگر تفنگداران ایران را دستگیر کرده بود تا حالا 10 تا فیلم ازش ساخته بودند .
 • ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  ایران رو با ویتنام یکی نکن داداش
 • ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  4 0
  سید دکتر محمود از دید شما نوکری امریکا یعنی قدرت یعنی هنوز اینقدر نفهمیدی که در این 8 سال ایران شده بود یک قدرت که امثال کمور و غیره را دور خودش جمع کرده بود اره شاید بخندی که اخه مگر کمور و کشورهای افریقایی هم کشورهستند که بخوای انها را سمت خودت داشته باشی اما همین قدر بدون که حالا که سمت و سوی امریکا دوستی گرفتیم همون سودان و کمور و جیبوتی هم بهمون محل نمی گذارند و برامون شاخ می شند قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود ما از جیبوتی و کمور شروع کردیم و اگر این راه را می رفتیم مطمن باش با استدلال انقلاب، دنیا را پشت سر خود قرار می دادیم و امریکا و غرب هم از همین می ترسیدند نه از چهار تا موشک یا یک بمب اتم و... البته بماند که نحوه صدور انقلابمون هم اشکال داشت که اون خود بحث دیگری می طلبه
 • سبحان ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  برات آرزوی موفقیت میکنم ... شاهکار
 • سبحان ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  آمریکایی ها هم اینجا کامنت میزارن؟؟؟
 • ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  دست انداز چیه بابا دستاویز
 • ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۳
  2 0
  دوستان یعنی شما ازین آقای مثلا سید دکتر انتظار واقع بینی رو درید؟! به خدا محاله. اینها افرادی هستند که همه چیزشون در گرو دوستی با غرب و اسلام آمریکاییه. کساییه که واقعیات رو وارونه جاوه میدند و گنجشک رو رنگ میکنند و به مردم میفروشند. حتی یک انسان بی انصاف هم نمیتونه کارهایی رو که در دولت قبل انجام شد رو ندیده بگیره.بعد شما ازین آقا با این موضع گیریها انتظار انصاف دارید؟
 • احسان ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۳
  2 0
  جنگ بین تمام حق با تمام باطل است کار ما با امریکا یا ما سیستم باید نابود شود یا سیستم انها
 • ناشناس ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۴
  1 0
  اگه باز بود دیگه چی می شد !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس