کد خبر 540959
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۶

ثابت شده است که اگر یک ظرف زمانی پنج ساله طول بکشد تا مردان معتاد، مهارت‌هایشان را از دست بدهند و به کف خیابان بیایند، این مدت در زنان بسیار پایین تر است.

به گزارش مشرق، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست «زنان، روان گردان ها» که با حضور پرویز افشار معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر، مریم مهرابی پژوهشگر اجتماعی و کارشناس ارشد وزارت بهداشت و صوفیه مرادی روانشناس بالینی برگزار شد، گفت: زنان نسبت به مواد مخدر به ویژه مواد محرک، شکنندگی و آسیب پذیری بیشتری نسبت به مردان دارند.

ثابت شده است که اگر یک ظرف زمانی پنج ساله طول بکشد تا مردان معتاد، مهارت‌هایشان را از دست بدهند و به کف خیابان بیایند، این مدت در زنان بسیار پایین تر است.

پرویز افشار با اشاره به سیر رو به افزایش استفاده زنان از مواد روان گردان، گفت: حقیقت امر این است که طرح‌های ارزیابی که در کشور ما انجام شده است، حکایت از این دارد که شیوع سوء مصرف مواد در زنان رو به افزایش است.

او خاطرنشان کرد: در سال ۸۰ نزدیک به پنج درصد از کل رقم معتادان کشور جمعیت خانم‌ها بودند، در سال ۹۰ این رقم به ۹ درصد رسیده است، یعنی نزدیک به دو برابر شده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گرایش دانسته یا نادانسته زنان به سوی مواد محرک جدید را یک نگرانی مهم قلمداد کرد و اظهار داشت: نادانسته به این دلیل است که خانم‌ها در پاره‌ای از محیط‌های زنانه تحت تاثیر قرار می‌گیرند. متاسفانه در محیط‌های زنانه مانند آرایشگاه‌ها و مهمانی‌ها و باشگاه ها، پاره‌ای از افراد برخی خانم‌ها را به مصرف اینگونه از مواد ترغیب می‌کنند.

افشار با بیان اینکه در این ترغیب کردن‌ها برای مصرف مواد، نامی از آن برده نمی‌شود، گفت: به عنوان مثال می‌گویند اگر این قرص را مصرف کنید، باعث لاغری و تمرکز می‌شود. آنها با این نام وارد گود می‌شوند و افراد را به سمت یکسری از مواد شیمیایی می‌برند که عمدتا مواد محرک هستند که باعث کاهش اشتها و لاغری می‌شوند ولی عوارض جدی آنها تخریب‌های روانی واقعا مشکل ساز است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی و سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، از طرح ارزیابی سوء مصرف مواد گفت و بیان داشت: این طرح برای آخرین بار در ۵سال پیش انجام شد که آمار زنان معتاد را ۹ درصد بیان کرده است. طرح جدید در کشورمان در حال انجام است و نتایج آن حداکثر در سه ماهه اول سال آتی منتشر خواهد شد.

زنان کمتر به کمپ‌ها مراجعه می‌کنند
کارشناس ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان اینکه آمارهایی که در این زمینه در همه دنیا منتشر می‌شوند، قطعی نیستند، گفت: البته این آمار می‌تواند راهبردی برای طرح استراتژی‌ها باشد. واقعیت این است که ماهیت اعتیاد به شکلی است که برآورد دقیق از آن خیلی مشکل است و در همه جوامع به این شکل است.

مریم مهرابی ادامه داد: برخی از آمارها به مراجعانی که در حوزه درمان هستند، بر می‌گردد، زیرا مراجعه زنان معتاد برای درمان به کمپ‌های اعتیاد بسیار کمتر است، چون امکانات برای درمان در حوزه زنان به صورت تخصصی کمتر بوده است. ضمن اینکه زنان در صورت رفتن به این کمپ‌ها دچار مشکلات می‌شوند و انگ اعتیاد برای یک زن به عنوان سقوط اخلاقی شناخته می‌شود ولی برای یک مرد پذیرفته شده که یک بیماری است.

زنان شاد عامل توسعه اجتماعی
یک روانشناس بالینی در ادامه این نشست گفت: چینی‌ها می‌گویند، جامعه‌ای که زنان شاد باشند، آن جامعه پیشرفت می‌کند. مواد صنعتی به دلیل سهل‌الوصول بودن، همچنین ارزان تر بودن و البته تبلیغاتی که انجام می‌شود، بیشتر قربانی می‌گیرد.

صوفیه مرادی به مساله تبلیغات اشاره کرد و بیان داشت: تبلیغات در برخی رسانه‌ها که بیشتر در رسانه‌های غربی است، به‌شدت زیاد است و تبدیل به معضل اساسی شده است.

این روانشناس بالینی درباره مصرف مواد در زنان به صورت آگاهانه و یا ناآگاهانه اظهار داشت: نخست باید بدانیم کجا مصرف مواد آگاهانه اتفاق می‌افتد و کجا ناآگاهانه است.

آن قسمتی که ناآگاهانه رخ می‌دهد، ماحصل تقویت‌های پنهانی است که در رسانه‌ها و رفتارهای افرادی که شاخص هستند، است. همچنین در برخوردهای ریزی که والدین در خانواده و یا اقوام نسبت به یکدیگر انجام می‌دهند نیز در گرایش به این مواد موثر است.
منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • yas ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
    0 0
    زنان شاد و متواضع و باحیا و خانواده دوست؛عامل رشد جامعه هست؛نه زنای شما.....!!!تازه فکر مانکن شدنو و گرو کشی افتادند؛زنای شمارو باید زنده به گور کرد.....!همینو بس ؛به جهنم اسفل السافلین؛اینهمه پسرو خراب کردند........!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس