دوگین می‌گوید اوایل دهه 1980 و پیش از فروپاشی شوروی، شباهت ایده‌آل‌های روسیه با انقلاب اسلامی را مشاهده کرده و از 30 سال پیش، این نظریه را داشته که روسیه و ایران بالأخره با هم علیه غرب متحد خواهند شد.

گروه بین‌الملل مشرق- «اوراسیاگرایی» یکی از نظریه‌های مهم در چارچوب سیاست‌های روسیه به شمار می‌رود و گفته می‌شود ولادیمیر پوتین هم تا حد زیادی تحت تأثیر آن است. این نظریه مبتنی بر تعلق روسیه به شرق است و بر سنت‌گرایی، محافظه‌کاری و مبارزه با مدرنیته، لیبرالیسم، و به طور کلی غرب تأکید دارد. «آلکساندر دوگین» را بزرگ‌ترین نظریه‌پرداز و متفکر اوراسیاگرایی می‌دانند. وی یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار در فضای سیاسی روسیه است (گزارش مشرق درباره آلکساندر دوگین را از این‌جا بخوانید).

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
دیدار آلکساندر دوگین با آیت‌الله میرباقری

غربی‌ها دوگین را فردی «خطرناک» می‌دانند و از کنار هیچ فرصتی برای تخریب وجهه او ساده نمی‌گذرند. این فیلسوف و متفکر روس، چند روزی به دعوت «کنفرانس افق نو» و به همت استاد نادر طالب زاده مهمان ویژه در ایران بود و در تاریخ 21 بهمن سال جاری طی سفری به قم، با آیت‌الله «سید محمدمهدی میرباقری» رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم و از نظریه‌پردازان برجسته درباره نسبت میان علم و دین دیدار کرد. دوگین در این دیدار، درباره ابعاد مذهبی نظریات خود و به خصوص لزوم «دینی‌سازی علوم طبیعی» در جهان امروز مفصلاً توضیح می‌دهد، نظریه‌ای که دقیقاً منطبق بر نظریات آیت‌الله میرباقری است. گروه بین‌الملل مشرق متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه در اختیار مخاطبین محترم قرار می‌دهد.

دوگین: من بی‌نهایت خوشحالم که به مقر اصلی مبارزه با مدرنیته آمده‌ام، چون من زندگی خودم را وقف این مبارزه کرده‌ام. بحث مدرنیته، صرفاً منحصر به یک زمان، یا عصر حاضر نمی‌شود، بلکه یک ایدئولوژی، فرهنگ، تمدن، سبک زندگی، فلسفه، و سیاستِ به کل اشتباه است. بنابراین برای من، مدرنیته یعنی شیطان. من پیرو عقاید «رنه گنان» [یا «عبدالوحید یحیی»] هستم، فیلسوف فرانسوی که مفصل‌ترین نقدها را درباره مدرنیته ارائه کرده است. به عقیده من، نور و ظلمت یعنی سنت و مدرنیته. این چارچوب فکری من است و من ایران را به خاطر دفاع از سنت و جنگ با مدرنیته تحسین می‌کنم.

می‌توان برای مدرنیته یک مکان را متصور بود و آن غرب است. زمان پیدایش این ایدئولوژی هم در عصر «روشنگری» بود. مدرنیته سپس مانند یک گردباد، به تمام دنیا منتشر شد و توانست دنیا را بگیرد. کشور خود من را هم تحت تأثیر قرار داد. مدرنیزاسیون در روسیه از زمان «پتر کبیر» شروع شد و کمونیسم، نقطه اوج مدرنیته در کشور ما بود. نتیجه این روند، نابودی کامل همه سنت‌های مقدس ما بود. تا جایی که من می‌دانم، همین اتفاقات کم و بیش در ایران هم رخ داده است. با این حال، پس از انقلاب اسلامی، سنت شما یعنی تشیع، توانسته بر غرب و مدرنیته پیروز شود.

وقتی کمونیسم شکست خورد، این به معنای پیروزی سنت‌های ما [روس‌ها] نبود، بلکه صرفاً یک شاخه از مدرنیته یعنی لیبرالیسم توانسته بود شاخه دیگر یعنی کمونیسم را شکست دهد. من در جوانی، ضدکمونیسم بودم، اما می‌دانم که لیبرالیسم حتی از کمونیسم هم بدتر است. الآن، هم با کمونیسم مخالفم و هم با لیبرالیسم و جنگ خودم با مدرنیته را در این مسیر و به سود سنت علیه مدرنیته ادامه می‌دهم.

با روی کار آمدن پوتین در روسیه، نوعی «تحول» محافظه‌کارانه رخ داده است، اما نه انقلاب. تحت ریاست‌جمهوری او برخی جنبه‌های سنت بازگشته‌اند و خود او هم تا اندازه‌ای به سوی سنت‌گرایی تمایل دارد. من برای همین از پوتین حمایت می‌کنم و در دهه 1990، مخالف «یلتسین» و «گورباچف» بودم.

میرباقری: دین رسمی آقای پوتین چیست؟

دوگین: ارتدوکس روسی. وی تحت تأثیر روحانیون بسیار محافظه‌کار و سنت‌گرای روسیه هم هست... در ایران، بازگشت به سنت، بسیار دقیق‌تر و تعریف‌شده‌تر است. این بازگشت، در صحنه سیاست، کاملاً پذیرفته شده است. بنابراین جامعه مسیحیان ارتدوکس روسیه که من نماینده آن‌ها هستم، با دنبال کردن مسیر ایران و انقلاب اسلامی این کشور، می‌تواند به سوی موفقیت گام بردارد. شما از ما جلوتر هستید و می‌توانید الگویی باشید که ما باید از آن پیروی کنیم.

هدف ما این است که معنویت را بالاتر از مادی‌گرایی قرار دهیم، و در دفاع از سنت خودمان و برای نابودی مدرنیته بجنگیم. بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشیم که ما و شما داریم در یک جبهه واحد در سوریه می‌جنگیم. این اولین بار است که روسیه با ایرانی‌ها و عراقی‌ها و شیعیان متحد شده است. آن‌چه من از این مقطع تاریخی می‌فهمم این است که ما باید هم‌کاری‌هایمان را یک گام جلوتر ببریم و این اتحاد تاکتیکی را بر اساس اشتراکات ارزشی و سنتی، به یک اتحاد استراتژیک تبدیل کنیم.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
دین رسمی پوتین، مسیحیت ارتدوکس روسی است

میرباقری: من تقریباً با تمام آن‌چه که شما گفتید، موافقم. بر اساس اسلام ناب و آموزه‌های قرآن، درگیری میان حق و باطل در تاریخ که گاهاً از آن به «درگیری نور و ظلمت» تعبیر می‌شود، یک درگیری مستمر است. با این وجود، این درگیری در انتها به سود حق و نور به پایان می‌رسد، تا جایی که قرآن حتی از کل جبهه باطل به عنوان یک «بازدم» صرف نام می‌برد. یا در جایی دیگر، این جبهه نسبت به حق، به کف روی آب تعبیر می‌شود.

در عین حال که دستگاه باطل در نگاه کلان، مانند کف روی آب است، اما قرآن وقتی درباره خود این جبهه توضیح می‌دهد، آن را ظلمات فراگیر و خطرناکی تعریف می‌کند که مانند تاریکی در یک دریای مواج و طوفانی است که همه مؤمنان را فرامی‌گیرد و تنها راه نجات از آن، نور الهی است. اگر یک فرد نتواند از این ظلمات در دنیا نجات پیدا کند، این ظلمات در قیامت هم او را اسیر می‌کند.

از نظر قرآن و اهل‌بیت، هر چه که به قیامت نزدیک‌تر می‌شویم، بر پیچیدگی این ظلمات هم افزوده می‌شود. این ظلمات که حجاب دستگاه حق هم هست، چیزی جز ولایت اولیای طاغوت یا پرچم‌داران مادی نیست. طبق آیات قرآن، دو جریان ولایت وجود دارد: یکی ولایت الله که هدایت از ظلمات به نور است و هدایت مستمری هم هست و تبلور پیدا می‌کند در ولایت انبیا و اوصیا. دیگری، ولایت طاغوت است که آن هم مستمر است و اولیایش را از نور به ظلمات می‌برد.

محور ولایت طاغوت، ابلیس و شیاطین انس هستند. از نظر قرآن، هر پیامبری، شیاطین انس و جن خاص در مقیاس خودش دارد. حتی نام برخی از این شیاطین جن و انسی که در مقابل پیامبران اولوالعظم بوده‌اند، در منابع دینی ما ذکر شده است که مثلاً مقابل حضرت مسیح (ع)، حضرت موسی (ع)، یا حضرت محمد (ص) کدام شیاطین بوده‌اند.

بهشت و جهنم هم از همین دو ولایت آغاز می‌شود. باطن ولایت حق، بهشت است که در عالم آخرت ظهور پیدا می‌کند. از سوی دیگر، باطن ولایت باطل، جهنم است که آن هم در آخرت محقق می‌شود. مسیر باطنی بهشت و جهنم، از همین دنیا آغاز می‌شود. در قالب همین درگیری است که به نظر می‌رسد ما به نقطه آخرالزمانی نزدیک می‌شویم.

الآن، ولایت باطل در ایدئولوژی مدرنیته ظهور پیدا کرده است. عمق اصلی این تمدن، اراده اولیای آن است که در قالب ایدئولوژی‌ها، فلسفه‌ها، علوم، تکنیک‌ها، تکنولوژی، محصولات و ساختارهای اجتماعی تبلور پیدا می‌کند. این مجموعه، ظلمانی است چون تجسم اراده اولیای طاغوت است. به عبارت دیگر، اولیای طاغوت، ارکان جامعه طاغوتی هستند و اولیای حق، ارکان جامعه حقانی.

الآن جریان مادیات و ابلیس در درون جبهه انبیا و ادیان الهی هم یارگیری کرده است. افرادی که درون جبهه انبیا هستند، اما تحت نفوذ شیطان قرار گرفته‌اند، تبدیل به سربازان جبهه باطل شده‌اند. الآن در دنیای اسلام و مسیحیت و یهودیت، گروهی هستند که طرف‌دار جریان تجدد و مدرنیته و لیبرالیسم هستند. بنابراین جبهه‌بندی کنونی در دنیا شامل یک جبهه متشکل از شیطان و اولیای طاغوت و طرف‌داران آن‌ها در ادیان آسمانی است، و جبهه دیگر طرف‌داران حق.

امام خمینی در بیانات خودشان، طرف‌داران شیطان در میان جبهه حق را پیروان «اسلام آمریکایی» توصیف می‌کردند، هرچند که این افراد ممکن است در ظاهر هم ابراز مخالفت با آمریکا و غرب کنند. نمونه بارز این ایدئولوژی‌ها، اسلام سلفی عربستان و اسلام سازش‌کارانه ترکیه است. هر دوی این جبهه‌ها، اسلام آمریکایی هستند.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
دوگین به فرهنگ شرقی علاقه دارد و روسیه را «شرقی» می‌داند

در دنیای مسیحیت هم حتماً همین صفوف هستند، مانند مسیحیت کاتولیک و مسیحیت پروتستان. در یهودیت هم یک عده یهودی هستند و یک عده کلیمی. یهودی‌ها طرف‌دار مادیات هستند. ما برای کلیمی‌ها به عنوان افراد موحد، احترام قائل هستیم، اما یهودی‌ها موحد نیستند.

در دوره آخرالزمانی، جبهه‌ای که ما باید مقابل جبهه باطل تشکیل دهیم، یک جبهه متحد و هماهنگ از طرف‌داران انبیای الهی است که طرف‌داران حقیقی باشند، نه تحت تأثیر شیطان. از نظر قرآن، دشمن‌ترین افراد مقابل جبهه ایمان و مؤمنین به نبی اکرم (ص) (یعنی جبهه شیعیان)، یهودی‌ها هستند. از آن‌طرف، نزدیک‌ترین متحدان به شیعیان، افرادی هستند که خودشان را انصار حضرت مسیح (ع) می‌دانند. محور این هم‌کاری و هم‌راهی هم راهبان و کشیشان حقیقی هستند.

شاید از ده سال پیش در ذهن من این مسئله بوده که در مقابل دنیای باطل، صهیونیسم، مسیحیتِ صهیونیست، و اسلام به قرائت یهود، که میان ادیان آسمانی شکاف ایجاد کرده و بسیار هماهنگ دارد کار می‌کند، ما هم باید میان مثلث تشیع، مسیحیت ناب، و یهودیت اصیل (یعنی طرف‌داران ادیان ابراهیمی) با مستضعفین جهان، اتحاد ایجاد کنیم. زمینه این هم‌راهی و هم‌دلی باید آرام‌آرام ایجاد شود.

امام خمینی می‌گفتند این انقلاب [اسلامی ایران] یک انفجار باطنی در دنیا و سرآغاز ظهور حق و حقیقت در عالم ماست. یک واقعیت هست که همه ادیان آسمانی در آن مشترک هستند، مبنی بر این‌که یکی از اولیای خدا به عنوان ذخیره الهی ظهور پیدا می‌کند و همه حقایق به وسیله ایشان در عالم ما آشکار می‌شود، و تجلیات غیب واقع می‌شود. امام خمینی، انقلاب اسلامی را مقدمه این امر در جهان می‌دانستند. حوادثی که در این چهار دهه اخیر رخ داده و فضای جامعه جهانی را به تصویر آخرالزمانی روایات ما نزدیک کرده است، گواهی همین مطلب است.

چهار دهه قبل، قطب‌بندی‌های دنیا، قطب‌بندی‌های مارکسیسم و سرمایه‌داری بود. با ظهور انقلاب اسلامی و اشغال لانه جاسوسی و فراگیر شدن انقلاب، دوقطبی اسلام و غرب به وجود آمد. بعد از فروپاشی شوروی، این دوقطبی به اسلام مقابل لیبرال‌دموکراسی تغییر کرد. با اوج گرفتن انقلاب اسلامی، صف‌بندی‌های درون جهان اسلام هم فعال شده و یک طرف اسلام ناب است و طرف دیگر، قرائتی از اسلام است که در خدمت شیطان و به نیابت از غرب هستند، چه در قالب جنگ‌های خشن و چه ارائه الگویی از اسلام سازش‌کار در ترکیه.

بنابراین درگیری اصلی در دنیای امروز، میان اسلام واقعی در یک طرف و قرائت انحرافی از اسلام و هم‌چنین نیروهای جبهه غرب و شیطان در طرف دیگر است. این شرایط به طور طبیعی، منجر به یک صف‌بندی جبهه ایمان و کفر در جهان می‌شود. ما دقیقاً منتظر چنین چیزی بوده‌ایم؛ این‌که از طرف دنیای مسیحیت اصیل، سفیرهایی اعزام شوند و چراغ سبزهایی نشان داده شود. به نوعی برای رسیدن به این‌جا، لحظه‌شماری می‌کردیم.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
آیت‌الله میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم

یکی دیگر از انتظارات ما این است که در درون دنیای اسلام هم گرایش به سوی تشیع در قالب یک موج اجتماعی، فعال شود. یکی از تلاش‌هایی که غرب الآن انجام می‌دهد، جلوگیری از وقوع همین موج است. یکی از زمینه‌هایش هم دیداری است که میان پاپ و با رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه بعد از حدود 1000 سال است. هدف از این دیدار، جلوگیری از اتحاد در جبهه حق بود.

همان‌طور که ما در اسلام منتظر یک تجزیه واقعی هستیم، در دنیای مسیحیت هم انتظار چنین اتفاقی را می‌کشیم. این تجزیه‌ها مقدمه یک ترکیب جدید است، ترکیبی که فراتر از اتحادهای سیاسی، بلکه یک اتحاد الهیاتی است. این ماهیت الهیاتی است که به پایداری این اتحاد کمک می‌کند.

من با اندیشه‌های اوراسیایی شما آشنایی کامل ندارم، اما این را می‌دانم که اگر اندیشه‌های شما ریشه در دین و ابعاد الهی نداشته باشد، پایدار نخواهد بود. دوران آزمون و خطاهای فیلسوفانه به سر آمده است. نمی‌توان بار دیگر جامعه جهانی را با این اندیشه‌ها، دچار چالش‌های سنگین کرد؛ جامعه جهانی دیگر نمی‌تواند این چالش‌ها را تحمل کند. محور صف‌آرایی ما باید حول مکتب انبیا باشد.

بنابراین من یک سؤال جدی از شما دارم که باید بپرسم: آیا مسیحیت اصیل و قرائت درست از آن در غرب، یک اراده جدی برای نزدیکی به اسلام و مکتب تشیع دارد؟ آیا علایمی از این امر دیده می‌شود؟ یا این‌که این هم‌راهی صرفاً بر محور شرایط سیاسی جهان دارد شکل می‌گیرد؟

دوگین: اولاً من باید بر یک سری نکات، تأکید کنم. من با دیدگاه شما کاملاً موافقم، با تمام خطوط و مشخصات آن. برای یک مسیحی ارتدوکس روس واقعی، موقعیت دقیقاً همان‌طوری است که شما شرح دادید. مدرنیته، شیطان است. تمدن غرب، سرزمین پدری شیطان است. سنت مسیحیت ما این است که در هنگام غسل تعمید، رو به غرب می‌ایستند و سه بار می‌گویند که ما شیطان را رد می‌کنیم. این یعنی، رد کردن غرب.

من با دیدگاه شما درباره لیبرال‌دموکراسی هم کاملاً موافق هستم. به عقیده من، لیبرالیسم، عصاره شیطان است؛ یک نوع متاایدئولوژی، ایدئولوژی مطلق، و ایدئولوژی الگویی، که در ابعاد فراوانی اشتباه است: سکولاریسم، فردگرایی، مادی‌گرایی، ترقی‌طلبی، فناوری‌گرایی. همه چیز در لیبرالیسم اشتباه است. من خطوط و جبهه‌های جنگ را می‌بینم.

ما با مسیحیت ارتدوکس روسیه، روسیه کاملاً معنوی و مسیحی را در مرکز نیروهای حق قرار داده‌ایم. برای ما یکی از قطب‌های آن دو قطبی، که جبهه حق است، شامل مسیحیت واقعی شرقی یا روسی می‌شود، که در حقیقت مردم ما و کشور ما در وضعیت ایده‌آل است، نه وضعیت مدرن کنونی که شبیه به روم است و ما به مسکو «روم سوم» می‌گوییم. این «روم سوم»، یک آموزه معنوی است، نه فقط یک تشبیه ژورنالیستی.

اگر ما جهان را بعد از سقوط کمونیسم در نظر بگیریم، و در اوج آن، بعد از رسیدن پوتین به ریاست‌جمهوری، می‌بینیم که روسیه در این جهت پیش می‌رود. روسیه واقعی، به سوی این روسیه مفهومی و معنوی نزدیک می‌شود. در مقابل این روسیه، دقیقاً همان دشمنان [که شما به آن‌ها اشاره کردید] حضور دارند: لیبرال‌دموکراسی، غرب، و ستون پنجم، یعنی لیبرال‌های درون مسیحیت و روسیه.

بنابراین ما تقریباً دو دیدگاه منطبق بر هم یا یک دیدگاه مشترک داریم، با این تفاوت که ما [روس‌ها] در مرکز این دیدگاه، روسیه مقدس مسیحی را گذاشته‌ایم. ما یک دشمن مشترک داریم، نه فقط در ابعاد سیاسی یا ایدئولوژیک، بلکه متافیزیکی. ما غرب را نه یک رقیب در دنیا، بلکه خودِ دجال می‌دانیم. این یک عقیده آخرالزمانی و از علامت‌های آخرالزمان است. این عقاید در نوشته‌ها و اسناد دینی ما موجود است: تقابل مسیحیت ارتدوکس واقعی در مقابل لیبرالیسم غرب که آن را «نبرد نهایی» می‌دانیم.

آن‌چه مهم است این‌که دقیقاً مانند شما، ما هم اسلام رادیکال عربستان و سلفیگری را ابزار دست غرب می‌دانیم. ما هم داریم علیه سلفی‌ها و وهابی‌ها می‌جنگیم. ما درون کشور خودمان، مسلمان‌های سنتی داریم و ارتباط بسیار خوبی هم با آن‌ها داریم. این افراد حتی بخشی از جنبش اوراسیاگرایی هم هستند. بنابراین ما نقاط اشتراک بسیار زیادی با هم داریم.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
دوگین در برنامه «عصر» شبکه افق و مصاحبه با نادر طالب‌زاده

من خودم شخصاً تشیع و صوفیگری را مطالعه کرده‌ام و اوایل دهه 1980 پیش از فروپاشی شوروی، شباهت‌های ایده‌آل‌های روسیه با انقلاب اسلامی را مشاهده کرده‌ام. من از قبل از دهه 1990 و روی کار آمدن پوتین، 30 سال پیش، این نظریه را داشته‌ام که ما بالأخره با هم علیه غرب متحد خواهیم شد. این نظریه را من هم‌زمان با وجود شوروی داشتم، اما آن زمان مطرح کردن این نظریه، دیوانگی بود، چون آن زمان، کمونیست‌ها و لیبرال‌ها قدرت زیادی پیدا کرده بودند. با این حال، من همیشه اعتقاد کامل داشتم که این هویت مسیحی ارتدوکس روسی، بالأخره یک روز پیروز خواهد شد. می‌دانستم که یک روز می‌آید که ما با ایران شیعه متحد شویم. امروز تحقق این واقعیت را در سوریه می‌بینیم.

در دنیای سیاست، دو بعد پراگماتیک و استراتژیک داریم. به نظر من، تقدیر الهی از طریق همین ابعاد پیاده می‌شود. امروز به نظر می‌رسد که ما یک اتحاد پراگماتیک داریم. پوتین و مسکو ممکن است فکر کنند این اتحاد، سیاسی و تاکتیکی است، اما اگر شباهت‌های معنوی و متافیزیک پشت هویت روسی را در نظر بگیریم، اگر منطق پشت تغییرات و جابه‌جایی‌ها درون روسیه پس از شوروی را بررسی کنیم، می‌بینیم که امروز یا فردا، این خطوط پراگماتیک، تعمیق خواهد شد.

در عین حال، باید در نظر داشته باشیم که روسیه امروز، در مرحله گذار قرار دارد؛ یک گذار خوب، از ظلمت به نور. اما هنوز هم سایه‌های زیادی از آن گذشته هم وجود دارد: سایه‌هایی از کمونیسم ضددینی در نظام آموزش و پرورش، و همین‌طور هجوم لیبرال‌ها از داخل و خارج که هم از ایران و هم از روسیه متنفر هستند. این افراد در کشور ما نفوذ دارند، اما ما داریم در مسیر درست حرکت می‌کنیم.

آن‌چه به عقیده من اهمیت زیادی دارد این است که یک پل میان متفکرین مذهبی ایران و حلقه‌های سنت‌گرای روسیه بسازیم. این پل می‌تواند صرف‌نظر از وضعیت سیاسی، روابط میان دو کشور را شکل دهد. وضعیت سیاسی ممکن است تغییر کند. الآن ما در یک جبهه سیاسی هستیم، ممکن است فردا این‌گونه نباشد. اما آن‌چه مهم است و پیامی که من می‌خواهم به شما بدهم، این است که ما نمایندگان مسیحیت ارتدوکس روسیه، همیشه در جبهه شما خواهیم بود، چون جنگ شما، جنگ ماست و ما رهبری این جنگ را در درون روسیه و خارج از آن به عهده داریم. ما لیبرال‌هایی درون روسیه داریم، شیطان‌پرست داریم، کافر داریم، غرب‌گرا داریم؛ همه این‌ها در خواص روسیه هستند.

مردم ما مردم عاقلی هستند، اما خواص ما، گناه‌کار [و بی‌ایمان] هستند: چه کمونیست باشند و چه لیبرال. اقلیتی در خواص روسیه، محافظه‌کار هستند، اما اکثر محافظه‌کارها در میان مردم هستند. این خواص، رابطه مردم با رهبر ما یعنی پوتین را سد می‌کنند. گروه ما، یعنی اوراسیاگراها، و مسیحی‌های سنت‌گرا تلاش می‌کند این سدها را بشکند و امکان رابطه مستقیم رهبر ما با مردم را فراهم کند. این استراتژی بلندمدت ما و گرایش ماست.

ما در روسیه نمی‌توانیم بگوییم که این اهداف، مانند آن‌چه در ایران شاهد هستیم، محقق شده است. ما هم‌چنان در حال جنگ هستیم. نیمی از پوتین هم طرف‌دار ماست، در حالی که نیم دیگرش با طرف مقابل ماست. «جهاد کبیر»ی [میان ابعاد خیر و شر وجودی رئیس‌جمهور روسیه] در حال حاضر درون پوتین در جریان است و ما از بیرون، از طرف حق و نور در او حمایت می‌کنیم. این تفاوت در رهبری میان ایران و روسیه وجود دارد، همان‌طور که شباهت‌های زیادی میان دو کشور هست.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
آیت‌الله میرباقری نظریه‌پرداز درباره نسبت میان علم و دین

میرباقری: من فکر می‌کنم، این ارتباط، یک ارتباط باطنی است که میان طرف‌داران ادیان الهی ایجاد می‌شود. نقطه ظهور این ارتباط هم در دنیا واقع شده است. حوادث سیاسی هم در راه هست، مثلاً ممکن است در تداوم قدرت در روسیه و یا ایران یک اتفاقاتی بیفتد. ما نباید نگران این تداوم قدرت باشیم. این ارتباط، فراتر از سطح نظام‌های سیاسی است. حتی اگر اتفاقات سیاسی میان دو کشور هم رخ بدهد، باز هم در این ارتباط بنیادین، تغییری ایجاد نخواهد شد.

اگر برای انسان در جامعه، لایه‌هایی قائل باشیم، این رابطه را باید در لایه‌های عمیق‌تر تعریف کنیم. ضمناً نباید نگران شکل نهایی این رابطه باشیم، مثلاً این‌که بالأخره تشیع باید محور قرار بگیرد یا مسیحیت ارتدوکس، چون این مسئله را اتفاقات بزرگ آخرالزمانی رقم خواهد زد و از افق برنامه‌ریزی ما خارج است. این مسئله نباید تبدیل به عامل نزاع میان ما شود، چون از حوزه اختیار ما خارج است.

دوگین: اگر ما نظریه‌های متافیزیک را با ژئوپلتیک تلفیق کنیم، به نتایج بسیار جالبی خواهیم رسید. اگر قرار شود ایران و روسیه با هم‌کاری یک‌دیگر، از اوراسیای شمالی تا خاورمیانه شامل آسیای میانه و قفقاز، خیر و شر را تعریف کنند، متوجه خواهیم شد که چه اندازه نقاط اشتراک با یک‌دیگر داریم. هیچ دلیل، نشانه، ظرفیت، و سابقه تاریخی برای هرگونه حمله روسیه به ایران وجود ندارد. هم‌چنین هیچ دلیل نظری یا کاربردی واقع‌گرایانه یا ایده‌آل‌گرایانه‌ای هم وجود ندارد که ایران بخواهد به روسیه حمله کند.

اگر دو کشور با هم‌کاری هم یک منطقه امن را برای منافع خود ایجاد کنند، می‌توانند نقش‌های متقابل داشته باشند، چون روسیه همواره برای دست‌رسی به آب‌های گرم تلاش کرده و حتی جنگیده است. ایران هم می‌خواهد در آسیای مرکزی و قفقاز نفوذ پیدا کند. ما قبلاً برای یک‌دیگر مانع به حساب می‌آمدیم، چون دو امپراتوری بزرگ بودیم، اما اگر الآن با هم‌کاری عملی با یک‌دیگر، مقابل دشمنانمان بایستیم، می‌توانیم کمک زیادی به یک‌دیگر کنیم. یک اتحاد استراتژیک در سطح معنوی، می‌تواند با یک اتحاد در سطح ژئوپلتیک به شدت تقویت شود.

ما به نوبه خودمان اسلام سلفی رادیکال را در آسیای میانه و قفقاز و روسیه یک چالش می‌دانیم. شما هم می‌دانید که این [قرائت از] اسلام، دشمن اسلام شیعی است. بنابراین ما به کمک ایران شیعی می‌توانیم بر اسلام سلفی غلبه کنیم. هم‌چنین می‌توانیم در افغانستان با هم هم‌کاری کنیم. ما نمی‌توانیم و نمی‌خواهیم به افغانستان حمله کنیم. یک بار این کار را امتحان کردیم و قیمتش، فروپاشی شوروی بود.

در عین حال، ما نمی‌خواهیم آمریکایی‌ها آن‌جا باشند، همان‌طور که شما هم این را نمی‌خواهید. ما نمی‌خواهیم سلفی‌ها و عربستانی‌ها آن‌جا باشند. شما هم همین را می‌خواهید. ما و شما هر کدام مقداری نفوذ در افغانستان داریم. این حوزه نفوذ در بعضی جاها مشترک است و در بعضی جاها متفاوت. این مسئله در سراسر خاورمیانه دیده می‌شود. ما هم از حوثی‌ها در یمن، اسد در سوریه، شیعیان در عراق مقابل داعش، و اکثریت شیعیان در بحرین حمایت می‌کنیم.

ما نقاط اشتراک زیادی با هم داریم. همه در دنیا یا حتی در ایران، مواضع روسیه را درک نمی‌کنند، اما اگر این مواضع را توضیح بدهیم، در قالب کنفرانس‌ها و بحث‌های استراتژیک و در چارچوب دوستی، زمینه‌های این هم‌کاری فراهم می‌شود و می‌توانیم تضادهای ثانویه را برطرف کنیم. شما این کار را در ایران می‌توانید انجام دهید، چون در کشور شما، نیروی معنویت، محوریت دارد. از سوی دیگر، گروه ما اوراسیاگراها در دایره‌های نظامی نفوذ دارد و می‌توانیم از این طریق، این رابطه را پیش ببریم.

بگذارید یک مثال برایتان بزنم: مدتی پیش، آقای ولایتی به مسکو آمد. مؤسسه مهمی که این سفر را برنامه‌ریزی کرده بود، مرکز مطالعات استراتژیک روسیه در دولت پوتین بود. رئیس این مؤسسه مثل خود من، مسیحی ارتدوکس بنیادگراست. وی دوست بسیار خوب من است و ما با یک‌دیگر برنامه سفر آقای ولایتی را به گونه‌ای مدیریت کردیم که اگرچه برنامه‌ای از ابتدا نبود، اما پوتین بتواند با آقای ولایتی دیدار کند.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
دوگین در کنار ارتش جدایی‌طلبان اوستیای جنوبی

بنابراین وقتی ما آگاهانه عمل می‌کنیم و اهداف بالاتری داریم، چه بهتر که گام‌های عملی هم برداریم. به عنوان مثال، اگر آقای ولایتی را مؤسسات دیگری در روسیه دعوت می‌کردند که تحت کنترل لیبرال‌ها بودند، چنان‌که این احتمال کاملاً وجود داشت، نتیجه این سفر هم کاملاً متفاوت می‌شد. این یعنی وقتی ارتباط و نزدیکی معنوی و ایدئولوژیک میان ما وجود دارد، می‌توانیم گام‌های بسیار مؤثری برداریم و این اتحاد معنوی را به یک واقعیت ملموس و عملی تبدیل کنیم.

در این‌جا یک مسئله بسیار مهم وجود دارد: وضعیت سیاسی ممکن است تغییر کند. ممکن است روابط میان دو کشور تنزل پیدا کند. ما باید صبور باشیم و با هم هم‌کاری بلندمدت داشته باشیم. یک راه دیگر برای گرفتن نتایج مثبت و انجام مأموریت‌مان این است که درگیر این سیاسی‌بازی‌های جزئی نشویم. ما داریم سیاست‌های بزرگی را پی‌گیری می‌کنیم که باید معنوی، دینی، و آخرالزمانی باشد.

میرباقری: من تشکر می‌کنم از صحبت‌هایی که شما کردید. همان‌طور که گفتید، نقاط مشترک زیادی وجود دارد. ما به همین نکته هم باید دقت کنیم: محور برنامه‌ریزی‌های ما باید اتحاد متافیزیکی ما باشد. اگر هم در مسائل ژئوپلتیک با هم هم‌کاری می‌کنیم، محور این هم‌کاری باید همان اتحاد متافیزیکی باشد. بنابراین بیش از آن‌که تأکید کنیم چه چیزهایی را نمی‌خواهیم و دشمن مشترک ما چیست، مانند اسلام سلفی، باید تأکید کنیم که چه چیزهایی را می‌خواهیم و نقطه اشتراکمان چیست.

دوگین: دقیقاً همین‌طور است. هر کس، در حرف زدنش بدون آن‌که بداند، در واقع آن چیزی را می‌گوید که به دنبالش است. اگر ما بر اختلاف‌ها تأکید کنیم، یعنی به طور پنهانی و ناخودآگاه، تمایل داریم که این اختلاف‌ها وجود داشته باشد. بنابراین ما باید صحبت‌ها و اعمال خودمان را بر مبنای توحید مطرح کنیم. تأکید کنیم که چه چیزی ما را متحد می‌کند، نه این‌که چه اختلاف‌نظرهایی با هم داریم.

میرباقری: نظر شما درباره جای‌گزینی دولت‌ها در ایران چیست؟ از دولت سازندگی به بعد، تا دولت آقای احمدی‌نژاد که کاملاً یک دولت رادیکال از این سمت است.

دوگین: من نمی‌توانم ماهیت واقعی این تغییرها را از بیرون [از ایران] تشخیص بدهم. اما خود من شخصاً احمدی‌نژاد را دوست دارم، به خاطر محافظه‌کار بودن و ضدغربی بودنش. اکثر اقدامات او در صحنه بین‌المللی هم به نظر من، درست و بجا بودند. من زمانی که او رئیس‌جمهور بود، به سفیر ایران در مسکو پیشنهاد دادم که یک کتاب درباره احمدی‌نژاد بنویسند. مصاحبه‌ای طولانی با او بکنند و در انتها هم یک سری نتایج ژئوپلتیک و سیاسی به آن اضافه کنند.

خود من یک کتاب درباره رئیس‌جمهور قزاقستان نوشتم و با او مصاحبه‌ای هم درباره اوراسیاگرایی کردم. این کتاب در قزاقستان و ترکیه و روسیه بسیار مورد استقبال قرار گرفت. بنابراین فکر می‌کردم نوشت کتابی مشابه درباره احمدی‌نژاد هم می‌تواند گامی عملی برای آشنا کردن مردم روسیه با فرهنگ و سیاست‌های ایران باشد. من خودم شخصاً احمدی‌نژاد را دوست دارم، چون لیبرال‌ها در روسیه از او متنفر هستند. البته به نظر من، «رهبر» بصیرت بیش‌تری دارد.

میرباقری: تفسیر شما از این روند تغییر دولت‌ها در ایران چیست؟ بعد از دولت سازندگی، یک دولت اصلاحات روی کار آمد و قاعدتاً بعد از آن، باید یک دولت کاملاً آمریکایی در ایران روی کار می‌آمد، اما می‌بینیم که دولت احمدی‌نژاد با آن روی‌کردهای محافظه‌کارانه و سنت‌گرایانه تشکیل می‌شود. روس‌ها بر اساس تعریف و برداشتی که از انقلاب‌ها دارند، تصور می‌کنند که روند به این صورت است که سازندگی، اصلاحات و بعد هم انقلاب است.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
دوگین اصلی‌ترین متفکر کنونی جنبش اوراسیاگرایی در روسیه است

حتی خود ما هم پیش‌بینی نمی‌کردیم که مثلاً بعد از آقای خاتمی، فردی بهتر از «ابراهیم یزدی» روی کار بیاید. اما این روند کاملاً برگشت و یک فرد کاملاً سنتی و انقلابی و هم‌راه با قرائت امام روی کار آمد. این از نظر شما چه معنایی می‌دهد؟ آیا معنایش این نیست که در پشت ظاهر جامعه ایران، یک معنای باطنی و جدی‌تر در جریان است؟ من فکر می‌کنم بر همین اساس است که ما باید بر لایه‌های عمیق‌تر جامعه تمرکز کنیم و ارتباط دو کشور را در این سطوح برقرار کنیم.

دوگین: من هم کاملاً موافقم که تغییر نماینده‌ها [رؤسای دولت‌ها] به اندازه حفظ رهبری معنوی «رهبر» اهمیت ندارد. در عین حال، معتقدم که این تغییرات، بر خلاف خواسته لیبرال‌هاست. هرچه در ایران قدم به سوی غرب برداشته شود، برای این کشور بدتر است. در سوی دیگر، هرچه بر هویت مستقل ایرانی‌ها تأکید شود، به سود خود آن‌هاست.

یک نکته بسیار مهم در این‌جا وجود دارد: تأکید ما بر گسترش روابط روسیه و ایران به این خطر نیست که ما می‌خواهیم نفوذ روسیه در ایران بیش‌تر شود، بلکه به این خاطر است که می‌خواهیم تأثیر ایران در ایران بیش‌تر شود. به نظر می‌رسد که تا کنون، محافظه‌کارترین و قوی‌ترین رئیس‌جمهور ایران در بحث بازگشت به هویت مستقل، احمدی‌نژاد بوده است، چون او به طور علنی با غرب مخالفت می‌کرد و همین که ایران در آن زمان تحت تحریم قرار می‌گرفت، نشان می‌دهد که راه احمدی‌نژاد، راه درستی بوده است.

با این حال، درباره دیدار رهبر کلیسای روسیه با پاپ، یک استراتژی خاص وجود داشت. در این دیدار رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه توانست در ظاهر با جریان کلی دنیا هم‌راه شود و گام‌هایی به سوی غرب بردارد، اما با این هدف که نفوذ خود را در این کشورها افزایش دهد و به ایران کمک کند. مهم‌ترین نکته در این‌جا، تقسیم‌بندی است. اگر شما لایه‌های عمیق‌تری را داشته باشید، می‌توانید چنین آزمایش‌هایی هم با سنت‌گراها و غرب‌گراها انجام بدهید. این کار در وضعیت کنونی ما بسیار مهم است. مثلاً این‌که «روحانی» تحت کنترل رهبر الآن می‌تواند نماینده جریان فکری خودش باشد.

بگذارید یک نکته جالب را برای شما بگویم. پوتین در روسیه، زمانی رهبر تلقی می‌شد که نخست‌وزیر بود. ما هم «روحانی» خودمان را داشتیم: «مدودف» که غرب‌گرا و لیبرال بود. مدودف از روس‌ها متنفر بود و به نظر می‌رسید بیش‌تر به یهودی‌ها شباهت دارد. با این حال، پوتین پشت سرش بود و تمام این مدت، ما داشتیم یک استراتژی پیاده می‌کردیم. پوتین ظاهراً به عنوان نخست‌وزیر اختیارات سیاسی نداشت، چون در نظام حکومتی روسیه، رئیس‌جمهور شخص اول کشور است، اما پوتین توانست مانند یک رهبر روحانی و معنوی، مدودف را به عنوان یک نوزاد یا کودک، بزرگ کند.

میرباقری: پوتین چند سال دیگر می‌تواند در روسیه حکومت کند؟ آیا محدودیت‌های قانونی در این‌باره وجود دارد؟

دو سال دیگر در این دوره ریاست‌جمهوری و شش سال دیگر هم در دوره بعد. فکر می‌کنم بعد از این هشت سال هم او برای همیشه رئیس‌جمهور روسیه خواهد شد، چون خواص اطراف او، همه لیبرال‌هایی هستند که اگر روی کار بیایند، بلافاصله روسیه را نابود خواهند کرد، مانند مدودف و سایر افراد در حکومت کنونی. بنابراین پوتین نمی‌تواند قدرت را در روسیه به فرد دیگری بسپارد، بلکه مجبور است خودش تا انتها قدرت را به دست داشته باشد.

این نقطه‌ضعف دولت روسیه است. همه گرایش‌های خوب در دنیای سیاست این کشور الآن حول پوتین وجود دارد، در حالی که خود پوتین نه شخصی مذهبی است و نه کسی است که به ایدئولوژی خاصی اعتقاد داشته باشد، بلکه بر اساس غریزه و تفکرات آنی تصمیم می‌گیرد. البته غریزه او، روسی است و این یعنی غریزه درستی دارد، اما به هر حال، محدودیت‌های خودش را هم دارد.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
گفته می‌شود نواری مانند این در دفتر کار دوگین وجود دارد
این نوار نماد معترضان طرف‌دار روسیه در اوکراین است

میرباقری: غیر از کتاب مقدس که انجیل است، چه حجمی از نوشته‌ها و اسناد دینی دیگر در مسیحیت ارتدوکس روسیه وجود دارد؟

دوگین: ما کتب دیگری را داریم که از آن‌ها با عنوان «میراث پدران مقدس» یاد می‌کنیم. این‌ها درباره کتاب مقدس و نوشته‌های حواریون توضیح می‌دهند. این کتاب‌ها بخش مهمی از سنت ماست. بیش‌ترین تفاوت میان ارتدوکس‌ها و کاتولیک‌ها هم همین‌جاست. آن‌چه که آن‌ها به عنوان میراث پدران مقدس پذیرفته‌اند، بسیار متفاوت از کتبی است که ما الآن داریم. تأویل‌های مختلفی وجود دارد و مسیحیت از این جهت به اسلام و تفاوت‌های شیعه و سنی در آن، شبیه است. تأویل ارتدوکس بسیار روحانی و معنوی است و به «عرفان» نزدیک است. این در حالی است که تأویل غربی‌ها از انجیل و کتب دیگر دینی، بر اساس عقل و منطق شکل گرفته است.

البته تفاوت‌های سیاسی هم میان ارتدوکس‌ها و کاتولیک‌ها وجود دارد، چون ارتدوکس یک نظریه بسیار مهم دارد: نظریه «کاتخون». «کاتخون» (Katechon) یک کلمه یونانی است به معنای «کسی یا چیزی که [رهبری یا زعامت را] به عهده دارد» و اجازه نمی‌دهد شیطان به جهان وارد شود. کاتخون مانعی مقابل شیطان است. این عبارت در مسیحیت ارتدوکس به عنوان «امپراتوری مقدس مسیحی» تفسیر شد. این امپراتوری یک دولت سیاسی نیست، بلکه یک دولت معنوی-سیاسی است. بنابراین یک امپراتوری وجود دارد، اما این امپراتوری پادشاهان زیادی ممکن است داشته باشد.

گفته می‌شود که این کاتخون را می‌برند و بعد از آن‌که او را بردند، نیروهای شیطانی دنیا را فرامی‌گیرند. آن‌وقت، کاتخون برمی‌گردد. از نظر ما، این مسئله به قدرت سیاسی کلیسای ارتدوکس برمی‌گردد، چراکه کاتخون هم رهبر است و هم راه‌نمای معنوی است. این اعتقادات شباهت زیادی به اعتقادات شیعیان دارد.

میرباقری: آیا از نظر شما این پیش‌بینی بازگشت قدرت به کلیسای ارتدوکس اکنون محقق شده است؟

دوگین: نخیر. این یک روند است که دارد طی می‌شود. مدرنیته‌گراها این اعتقاد به کاتخون را رد می‌کنند. کاتخون محور اصلی سنت ماست، اما بعد از «پتر کبیر»، این اعتقاد در جامعه به حاشیه رانده شد. الآن این اعتقاد دارد به جامعه برمی‌گردد، اعتقادی که یکی از سنتی‌ترین و محافظه‌کارترین خطوط فکری در کلیسای ارتدوکس روسیه محسوب می‌شود. ما یک سایت اینترنتی و یک گروه تحلیلی هم با نام کاتخون داریم.

میرباقری: آیا کاتخون یک شخص است یا یک نماد و مفهوم؟

دوگین: کاتخون یک «کار» است؛ نماینده یک فضای سیاسی تحت کنترل کلیسای ارتدوکس روسیه. این مفهوم، فقط دینی نیست، بلکه تغییر حکومت از امپراتوری بیزانس به حکومت روسیه را شامل می‌شود. به همین دلیل است که ما به مسکو می‌گوییم «روم سوم». ظهور دوباره کاتخون هم‌چنین نشان‌دهنده پایان تاریخ و آخرالزمان است.

میرباقری: ارتباط میان تشیع و مسیحیت واقعی و ارتدوکس باید در سطح عالمان پی‌گیری شود؛ یعنی از سطح سیاستمداران و سیاست بالاتر برود. در قرآن هم از علما و زاهدان مسیحی با عنوان «قسیسین و رهبان» تعبیر شده است و تشیع باید با مسیحیت در این سطح ارتباط برقرار کند. مثلاً اگر یکی از کشیشان اصیل مسیحی می‌آمد در قم و با آیت‌الله بهجت دیدار می‌کرد (دیدار معنوی، و نه فقط ظاهری)، این دیدار می‌توانست خیلی تأثیرگذار باشد.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران علیه غرب را پیش‌بینی کردم +عکس
عقاید آخرالزمانی دوگین تا اندازه‌ای به عقاید شیعه نزدیک است

دوگین: به نظر من یک راه مؤثر این است که متون غربی را که در انتقاد و مخالفت با مدرنیته‌گرایی نوشته شده‌اند، ترجمه کنیم. من با جوانان ایرانی صحبت کرده‌ام و متوجه شده‌ام که اگرچه شیعه هستند و در اعتقاد و عمل به دین خودشان بسیار مستحکم هستند، اما به فیلسوفان مدرن، پست‌مدرن و اثبات‌گرا [پازیتیویست] علاقه دارند. در این میان، متون ضدمدرنیته غربی از قلم افتاده‌اند.

قطعاً یک حلقه با اعتقادات کامل و درونی شیعیان باید وجود داشته باشد، اما حلقه بعدی باید کم‌تر سنت‌گرا و در عین حال، ضدمدرنیته باشد. این حلقه صددرصد حقیقی نیست، اما به هر حال چون ضدغربی است، رگه‌هایی از حقیقت را در خود دارد. تنها حلقه آخر است که می‌تواند هر فلسفه غربی را شامل شود و آن هم برداشتی که باید توسط این حلقه میانی تفسیر شده باشد.

من خودم یک فیلسوف و متفکر هستم و به شما می‌گویم امکان ندارد که شما یک مسیحی بنیادگرا باشید و با این نوع تفکر، فلسفه مدرن را مطالعه کنید. غیرممکن است. چنین فردی، هیچ چیزی از فلسفه مدرن نخواهد فهمید. این کار تأثیر مخرب و فاجعه‌باری بر فرد خواهد گذاشت. هم جنبه و هویت سنت‌گرای او را نابود می‌کند و هم درکی اشتباه از فلسفه مدرن را به او خواهد داد.

من در روسیه کتاب‌های «رنه گنان» و «مارتین هایدگر» و فیلسوفان دیگر را ترجمه کرده‌ام تا به روس‌ها نشان دهم که در غرب هم اندیشمندان ضدغربی حضور دارند. در خودِ مدرنیته هم افرادی ضدمدرنیته هستند. واقعیت این است که متون مدرنیته را باید با چشم‌های غربی ضدمدرنیته خواند. در عین حال، ‌در مرکز این خوانش‌ها باید طرز تفکر مسیحیت سنت‌گرای ارتدوکس باشد. این حلقه‌های بیرونی که درباره آن‌ها توضیح دادم، نقش قلعه دفاعی را بازی خواهند کرد.

به عنوان مثال، هایدگر یک ضدمدرنیته است، در حالی که «کارل پوپر» یک مدرنیته‌گرای لیبرال است. بنابراین آن‌چه که گفتیم، یک حلقه شیعه باید در ایران وجود داشته باشد، یک حلقه هایدگری و یک حلقه دیگر که بتواند پوپر را بخواند، اما با کمک حلقه هایدگری. شاید بتوان این‌گونه گفت که یک حلقه باید تشیع خالص باشد، یک حلقه مانند ملاصدرا و سهروردی و ابن‌عربی، و یک حلقه دیگر مانند «هانری کوربن» و هایدگر. این حلقه‌ها می‌تواند با خواندن ادبیات ضدغربی از زبان غربی‌ها، ایران را به قلعه‌ای مقابل خود غربی‌ها مجهز کند.

میرباقری: متأسفانه طرف‌داران غرب در ایران، مانند کشورهای دیگر، اجازه نمی‌دهند که حتی تفکرات پست‌مدرن‌ها در ایران ترجمه شود. همین چند سال قبل، یکی از جامعه‌شناسان ضدآمریکا به ایران آمده بود، اما به او گفته بودند که این‌جا علیه آمریکا حرفی نزند، چون موازنه قدرت را علیه طرف‌داران غرب در ایران، تغییر می‌دهد. پیشنهاد شما، راه بسیار خوبی است و البته همین الآن هم دارد اتفاق می‌افتد. ماه‌نامه‌ای به نام «سیاحت غرب» الآن حدود 13 سال است که دارد منتشر می‌شود و مطالب آن چیزی نیست جز مقاله‌های غربی‌ها که در انتقاد از غرب نوشته شده است.

دوگین: چه کار فوق‌العاده‌ای! مثلاً اگر در مورد سیاست مطالبی می‌نویسید، یک نویسنده هست که باید در کار شما مرکزیت داشته باشد: «کارل اشمیت» متفکر آلمانی که اگرچه غربی است، اما ضدلیبرال و بسیار مهم است. ما او را در روسیه به مردم معرفی کردیم و این کارمان بسیار تأثیرگذار بود. بنابراین من فکر می‌کنم مطالعه فلسفه غرب در ایران باید با مطالعه کارهای «کارل اشمیت» آغاز شود. افراد دیگری هم هستند، اما اشمیت محوری‌ترین آن‌هاست.

در جامعه‌شناسی باید با «لویی دومون» فرانسوی آشنا شوید. من وقتی در هند بودم، متوجه شدم که «دومون» به عنوان یک جامعه‌شناس محافظه‌کار، پایه‌گذار جامعه‌شناسی هندی بوده است؛ جامعه‌شناسی درست و واقعی، نه جامعه‌شناسی مدنظر لیبرال‌ها. بنابراین باید با نویسندگانی آشنا شویم که اگرچه دقیقاً منطبق بر اعتقادات ما نیستند، اما شبیه به ما هستند. شناخت و استفاده از این افراد در جنگ آموزشی علیه مدرنیته بسیار مهم است. باید قائل به یک سلسله مراتب باشیم و در آن مثلاً هایدگر را بالاتر از پوپر قرار دهیم.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران علیه غرب را پیش‌بینی کردم +عکس
دوگین معتقد است بنیان علوم سکولار و مدرن باید تغییر کند

میرباقری: ما در سنت دینی خودمان، نوشته‌ها و آموزه‌های ضدغربی بسیار زیادی داریم، اما متأسفانه درگیر تفسیرهای مختلف از این آموزه‌ها شده‌ایم. در عین حال، بهره‌گیری از نویسندگان ضدغربی در غرب هم یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید حتماً انجام شود.

دوگین: مثال‌های زیادی می‌توان زد که نشان می‌دهد برداشت و تفسیر چه اندازه مهم است. در متون مقدس، «انسان» مطرح شده است. اما انسان چیست؟ انسان‌شناسی لیبرال می‌گوید انسان، «فرد» است: یک موجودیت مستقل، خودکفا، متفکر و بیولوژیک. اما در سنت ما مسیحی‌ها، انسان یکی از مخلوقات خداوند است که نفس، روح و جسم دارد. و قلب و عشق و علم.

انسان در عقاید ما «فرد» نیست، چون نمی‌تواند بدون جامعه، خدا، اعتقاد، و کلیسا زندگی کند. کلیسا برای ما صرفاً یک ساختمان نیست، بلکه چیزی شبیه به «امت» [در معنای جامع اسلامی] است، «اجتماعی از افراد باایمان و معتقد». کلیسا نسبت به «فرد»، تقدم دارد. این اجتماع است که «انسان» است. «فرد»ها تنها، بخش‌هایی هستند که این انسان و اجتماع را تشکیل می‌دهند. بنابراین «فرد» کفایت نمی‌کند و «انسان» نیست. «انسان» چیزی است که «فرد» باید آن را به وجود بیاورد تا بتواند مخلوق کاملی برای خداوند باشد.

این در حالی است که اگر بخواهید فلسفه امروزی مسیحیان درباره خلقت را بپذیرید، باید عبارت‌هایی مانند حقوق بشر را به کار ببرید، چون ماهیت «انسان» از نظر لیبرال‌ها با سنت‌گراها کاملاً متفاوت است. تا جایی که من می‌دانم، انسان‌شناسی اسلامی هم با انسان‌شناسی مدرن، کاملاً متفاوت است. بنابراین وقتی ما متون مقدس را می‌خوانیم، برداشت و تفسیر بسیار مهم است. بدون تفسیر، نمی‌توانیم معنای این متون را درک کنیم.

میرباقری: انسان‌شناسی اسلامی بسیار شبیه به همین توصیفی است که شما ارائه دادید. اما یک سؤال باید بپرسم و آن این‌که شما چه اندازه تلاش کرده‌اید تا این نوع انسان‌شناسی دینی، تبدیل به یک دانش انسان‌شناسی در حوزه علوم انسانی شود؟

خیلی جالب است. در ابتدا، تمام انسان‌شناسی مدرن، مسیحی بود. اولین انحراف از این تفسیر، توسط کلیسای کاتولیک ایجاد شد. کلیسای غرب تلاشی را برای تأکید بر جنبه‌های «فردی» انسان آغاز کرد. کلیسای پروتستان، یک گام از این هم فراتر گذاشت و بیش‌تر بر جنبه‌های فردی انسان تأکید کرد تا جایی که کلیسا و «اجتماع مؤمنین» را از انسان جدا کرد. نهایتاً [مفهوم] «خدا» را هم از بین بردند و الآن می‌بینیم که انسان‌شناسی عملاً سکولار است.

انسان‌شناسی ارتدوکس هرگز این راه را نرفت. ما از همان ابتدا، انسان را به گونه‌ای تعریف کردیم که کلیسای اولیه توصیف کرده بود: بخشی از کلیسا و اجتماع مؤمنان، و موجودیتی که توسط خداوند خلق شده و با کمک خداست که می‌تواند خودش را بسازد. شما می‌توانید یک خط مستقیم رسم کنید که از مدرنیته غربی، کلیسای کاتولیک، کلیسای پروتستان، و سکولارها عبور کند. متأسفانه این‌ها توانستند نه تنها به درک اصیل ما [از مفهوم انسان] حمله کنند، بلکه بدون آن‌که ما خبردار شویم، در آن نفوذ کنند. اکنون ما باید انسان‌شناسی خود را خالص‌سازی کنیم.

میرباقری: بنابراین جبهه جنگ ما الآن یک گام جلوتر است، چون آن‌ها توانسته‌اند تفسیر خودشان از انسان را وارد مباحث انسان‌شناسی کاربردی کنند. اگر ما نتوانیم همین کار را با انسان‌شناسی سنتی خودمان بکنیم، عملاً نسخه‌هایی که برای حل بحران‌های اجتماعی می‌نویسیم، بر اساس همان انسان‌شناسی غربی و سکولار خواهد بود.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
عکس یادگاری دوگین در سفر به ایران

دوگین: دقیقاً همین‌طور است. من هم معتقدم ما در یک میدان جنگ هستیم؛ جنگ روان‌شناسی.

میرباقری: انسان‌شناسی ما باید تبدیل به علوم کاربردی شود. همان‌طور که شما سوخت فسیلی را استخراج و سپس تبدیل به موادی می‌کنید که قابل‌استفاده باشد، مفاهیم بنیادین هم باید فرآوری و تبدیل به مفاهیمی شوند که عملیاتی باشد و بتوان با آن‌ها مسائل جاری جامعه را حل کرد. ما در ایران افرادی را داریم که انسان‌شناسی آن‌ها کاملاً اسلامی و مبتنی بر قرآن و نهج‌البلاغه است، اما وقتی به محل کارشان می‌روند، قرآن و نهج‌البلاغه را زیر میز می‌گذارند و کتاب «فریدمن» را می‌گذارند روی میز.

دوگین: دقیقاً. مهم‌ترین نکته، همین است. ما داریم با نظریه‌های دینی در دنیایی زندگی می‌کنیم که به سرقت رفته است، چراکه درک ما از واقعیت کاملاً بر اساس مفهوم ضددین و مدرنیست از فیزیک مبتنی است که در حقیقت یک نوع ضدفیزیک و ضدهنجار است. هر قانون فیزیکی که ما می‌شناسیم، ریشه‌های ضدسنتی دارد. اگر ما به منشأ علوم مدرن یعنی علوم طبیعی نگاه کنیم، می‌بینیم که یک شیطان‌پرستیِ نظام‌مند است. ما نمی‌توانیم دین‌دار باشیم، اما در عین حال در جهانی زندگی کنیم که شیطانی است.

من اولین تز دکترایم را به این علوم طبیعی اختصاص دادم و این‌که چگونه مدرنیته، جهان مدرن را بنا نهاده است و علوم مقدس را از بین برده است. این یعنی همه قوانین فیزیک، درست نیستند. من معتقد به بازسازی فیزیک مسیحی هستم. به همان اندازه هم مطمئن هستم که باید یک فیزیک شیعه هم وجود داشته باشد. صرفاً اخلاقیات سیاسی مهم نیست، اگرچه که این هم خیلی مهم است، اما در کنار این اخلاقیات سیاسی، باید درک ما از جهان هم اصلاح شود. ما عوالم مختلفی داریم که هر کدام قوانین خودشان را دارند. مثلاً عالم مثال، عالم جبروت و عالم ملکوت. این‌ها تنها متافیزیکی و معنوی نیستند، بلکه واقعیت محض هستند. اگر این‌ها را تکذیب کنیم، عملاً در خدمت شیطان خواهیم بود.

میرباقری: اساس و پایگاه مشروعیت غرب در دنیا، الآن علوم سکولار آن است. یک دروغ بزرگ به بشریت گفته‌اند. گفته‌اند که ایدئولوژی، جهانی نیست، اما عالم جهانی است. در واقع علم را جای‌گزین دین کرده‌اند.

دوگین: دقیقاً همین‌طور است. دین دجال، علوم طبیعی، و ایدئولوژی لیبرال، یکی هستند. می‌گویند این‌ها پدیده‌هایی هستند که خودشان، شاهد و اثبات خودشان هستند. اما همه این‌ها ساختگی و دروغ است و در واقع وارونه ساختن حقیقت است.

میرباقری: آیا تا کنون تلاش کرده‌اید تا نوعی عقلانیت و علوم بر اساس الهیات و متافیزیک ارتدوکس ایجاد کنید؟

دوگین: این کار، نیاز به تلاش بسیار زیادی دارد. من در یک دبیرستان و دانشگاه کار می‌کنم. بیش از 20 کتابچه هم برای دانش‌آموزان و دانش‌جویان در زمینه سیاست‌شناسی، جامعه‌شناسی، سیاست‌های جنسیتی، تاریخ، و ژئوپلتیک نوشته‌ام که همه بر اساس این انسان‌شناسی مسیحی است.

با این حال، این تنها بخشی از کار است، چون باید گام‌های بعدی هم برداشته شود. به عنوان مثال، من یک کتابچه کوچک‌تر دارم به نام «جامعه‌شناسی عالم ملکوت». این کتابچه بر اساس نظریات «[هانری] کوربن»، سهروردی، و ابن‌عربی است، که این‌ها را در جامعه‌شناسی کاربردی استفاده کرده‌ام. اگر شما کوربن را نشناسید، نمی‌فهمید که وی پشت پرده بوده است، چون نظریات او یک جامعه‌شناسی متدلوژیک است.

دوگین: 30 سال قبل اتحاد روسیه با ایران را علیه غرب پیشبینی کردم+عکس
دوگین متفکر و فیلسوف روس که ایران را متحد مهم روسیه می‌داند

من به کتابچه خودم جامعه‌شناسی ساختاری می‌گویم. در این کتابچه هیچ اشاره مستقیمی به کوربن یا ابن‌عربی نشده است، اما اساس آن، قدرت روح انسان در ایجاد بخش‌هایی از معناها[ی جهان و قوانین آن]، ساختارها، عوالم، و نظام‌ها است. بنابراین جامعه‌شناسی عالم ملکوت، مبتنی بر به کار بردن مستقیم برخی اصول متافیزیک در زندگی عملی برای مطالعه جامعه، رفتار، روابط میان دو جنس، سیاست و نهایتاً هنر است.

بنابراین همه فکر می‌کنند عالم ملکوت، کار اصلی‌اش ایجاد هنر است. البته هنر خیلی مهم است، اما عالم ملکوت به اقتصاد و فیزیک هم ارتباط دارد، چون انواع مختلفی از رژیم‌های عالم ملکوت وجود دارد که هر کدام تصویر متفاوتی از دنیا و نظام‌های متفاوت اقتصادی ایجاد می‌کند. همین مسئله درباره فلسفه سیاسی و قانون هم همین‌گونه است. من همه این‌ها را بر اساس یک انسان‌شناسی خاص توضیح داده‌ام که همان انسان‌شناسی معنوی است. با این حال، هنوز حوزه‌های زیادی وجود دارد و کارهای زیادی باید انجام شود.

میرباقری: آیا منطق و روشی هم برای این کار ابداع و طراحی کرده‌اید، یا صرفاً کاری بوده که خودتان انجام داده‌اید؟ آیا اگر کسی بعد از شما بخواهد علوم انسان‌شناسی مسیحی را به علوم طبیعی تبدیل کند، می‌تواند به روش شما دست‌رسی داشته باشد؟

دوگین: بله. البته نوشته‌های من در این‌باره همه به روسی است، اما این متدلوژی کاملاً طراحی شده است. می‌توان از آن برای سایر سنت‌ها و سایر زمینه‌های علوم استفاده کرد. من حتی بخش‌هایی از نظریات هایدگر را گسترش داده‌ام و آن‌ها را در زمینه‌هایی پیاده کرده‌ام که خود هایدگر هرگز به آن‌ها ورود نکرده بود. به عنوان مثال، نظریه «دازاین» را گرفته‌ام و آن را در حوزه سیاست به کار برده‌ام.

من کتابی درباره سیاست اگزیستانسیالیست نوشته‌ام که بر مبنای فرد یا طبقه یا ملت نیست، بلکه بر اساس «دازاین» است. به این ترتیب، نوع جدیدی از سیاست ایجاد می‌شود که بسیار به سنت نزدیک است، چون عناصر اصیل معنویت و ابدیت در آن دخیل است. «دازاین» یعنی وجود در مقابل مرگ و آگاهی همیشگی از مرگ است. وقتی یک نفر خود را مقابل مرگ ببیند، رفتارش متفاوت می‌شود. سیاست هم باید بر اساس همین مواجهه با مرگ باشد. در این صورت، سیاست، واقعی و صادقانه خواهد شد و مصداق قضاوت درباره روح فرد می‌شود. به نوعی همان تقوا را شامل می‌شود.

میرباقری: این روش برای تبدیل مفاهیم اساسی مانند انسان‌شناسی به نظریه‌های میدانی مانند نظریات درباره سیاست و اقتصاد، اگر تدریس و تعلیم شود، امکان این‌که تعمیم شود و گسترش پیدا کند، زیاد است. ما در ایران الآن به شدت دنبال چنین چیزی هستیم. باید این نوشته‌ها را به فارسی ترجمه کنیم. این روش‌ها اگر منطقی نشود و دیگران آن را فرانگیرند، قابل‌تکثیر نخواهد بود و در حد شخصی باقی می‌ماند، چون صرفاً یک سری دریافت‌های شخصی و مهارت فردی است. اما اگر این‌ها روشمند و سپس تعلیم و تکثیر شود، بسیار ارزشمند خواهد بود.

دوگین: من یک کتابچه دارم که اختصاص به روابط بین‌الملل دارد و در آن درباره علوم غربیِ روابط بین‌الملل و تمام روی‌کردهای مختلف در این زمینه توضیح داده‌ام. این کتابچه می‌تواند توسط تمام افرادی مورد استفاده قرار بگیرد که می‌خواهند در این زمینه تدریس کنند. استفاده از این کتابچه‌ها از آن جهت اهمیت دارد که همه مطالب آن، از دیدگاه ما مبتنی بر جهان چندقطبی نوشته شده است.

من اولاً همه این روی‌کردها را توضیح داده‌ام. به این ترتیب، این کتابچه‌ها می‌تواند وارد نظام آموزشی هر دانشگاهی در هر کشوری شود. در عین حال، در همان کتابچه، مقابل هر روی‌کرد، یک جای‌گزین هم ارائه شده که با همان واژگان موجود در روابط بین‌الملل توضیح داده شده است. از این طریق، دانش‌جویان می‌توانند همه این روی‌کردها را بشناسند و با ادبیات روابط بین‌الملل آشنا شوند و هم‌زمان، جای‌گزین‌های آن‌ها را هم بشناسند.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 83
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 36
 • ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  3 10
  تو بی خود کردی با اون مزدورهای داخلی که مملکت بره زیر پای روسها و بشیم کره شمالی دوم.
 • ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  2 5
  برات متاسفم مشرق ازچه کسی تعریف می کنی اونم یه روس همیشه خاین چرایادی ازسرزمین پربرکت قفقازنمی کنی که همین روس هابازورازماگرفتندلطفاسانسورنکن خواهشا
 • ایرانی ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  7 0
  درود بر پیوند ایران اسلامی و روسیه وحدانی
 • حبیب مشهدی ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  2 3
  باز یک شان علی استون دیگه اومد ایران تا سرمونو کلاه بذاره بره.
 • ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  2 1
  این حرفها رو چه جوری واسه هم ترجمه کردن؟ من فارسیشو میخونم سر در نمیارم!!
 • ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 1
  سطح فکریت چقدر نازله
 • علی ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  8 1
  سید مرتضی آوینی : جهان فردا ديگر از آنِ غرب نيست و همه تحولات حكايتگر همين حقيقت هستند ... أمريكا و اروپا بعد از دو قرن روشنفكري و يك قرن توسعه صنعتي به همان عاقبتي دچار أمده اند كه همه تمدن ها در طول تاريخ. اگر اين هيولاي قدرت از بين برود خلا وجود أن را چگونه بايد پركرد؟ به نظر مي رسد كه پيش از اضمحلال و فروپاشي كامل با رويكرد ديگر باره انسان به عالم معنا خلا دروني بشر كه ناشي از بي ايماني است پر خواهد شد و اثبات جاي انكار خواهد نشست. ايمان منجي جهان فرداست چنان كه منجي ايران شد و انقلاب اسلامي را به سر چشمه جوشان انقلاب معنوي و ديني در سراسر جهان مبدل كرد.
 • ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 3
  هر چه مطالعه کردم چیزی در تاریخ روابط سیاسی چه غرب و چه روسیه به عنوان وحدانی ندیدم مگر شارلاتان بازی. ما باید یاد بگیریم مثل رفتار خود آنها در کسب و کار, تا زمانیکه منافع ملی ما تأمین شود فقط در همان حیطه مشترک همکاری استراتژیک کنیم نه اینکه یک سفره پر و پیمان با هفت نوع غذا پهن کنیم.
 • من دانشجوی برق ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  5 0
  مثل این که بعضی ها بدون خوندن متن نظر میدن منظور روسیه که نیست منظور طرز تفکره تفکر مادی و معنوی
 • ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  3 0
  عالی بود مشرق عالی
 • علی ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  5 0
  سید مرتضی آوینی : جهان فردا ديگر از أنِ غرب نيست و همه تحولات حكايتگر همين حقيقت هستند ... أمريكا و اروپا بعد از دو قرن روشنفكري و يك قرن توسعه صنعتي به همان عاقبتي دچار أمده اند كه همه تمدن ها در طول تاريخ. اگر اين هيولاي قدرت از بين برود خلا وجود أن را چگونه بايد پركرد؟ به نظر مي رسد كه پيش از اضمحلال و فروپاشي كامل با رويكرد ديگر باره انسان به عالم معنا خلا دروني بشر كه ناشي از بي ايماني است پر خواهد شد و اثبات جاي انكار خواهد نشست. ايمان منجي جهان فرداست چنان كه منجي ايران شد و انقلاب اسلامي را به سر چشمه جوشان انقلاب معنوي و ديني در سراسر جهان مبدل كرد.
 • ناشناس ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  15:17 قربون اون سطح فکری والای جنابعالی . بیچاره ها
 • ناشناس ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  خخخخخخخ
 • مسعود ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 3
  ما هنوز به شعار نه شرقی نه غربی پایبندیم و‌نباید با روسیه پسر خاله شیم
 • حسین ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  5 0
  نظرت چیه الکی‌ با کشوری که به عقاید و اصول ما احترام میزاره به خاطر دلخوشی آمریکا و انگلیس درگیر بشیم ؟ اخبار روسیه را مقایسه کنید ببینید تو این سالهای اخیر آیا یک خبر و یا گزارش که به ضرر ما باشه منتشر کرده ؟ تو جریانات سیاسی و خبری جانب ما را گرفتند و تا جایی‌ که منافعشون اجازه داده از ما حمایت کردند. آرزوی انگلیس و رژیم صهیونیستی وی‌ آمریکا هست که ما با رؤس‌ها اصطحکاک پیدا کنیم .
 • ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  آمریکایی ها همه چیز رو پیش بینی میکنن. در عین اینکه پیش بینی میشه آمریکا با روسیه دوست بشه پیش بینی میشه با نهایت قدرت با هم بجنگن. خلاصه هم پیش بینی میشه امسال سردترین سال بشه هم گرمترین سال.
 • مهسود ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  3 1
  مشرق جان عالی بود. دیدگاه دوگین خیلی شبیه به دیدگاه ماست. از خوندن این مصاحبه نهایت لذت را بردم.
 • ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  2 0
  اگه این رفقامون که نظر میدن احادیث و روایات خودمون رو میخوندن متوجه خیلی چیزا میشدن
 • جابر ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  3 1
  واقعا برام جالب بود دوگین عملگراست
 • ali ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 2
  کو اون شعار نه شرقی نه غربیتون
 • مصطفی ح ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  بعضی کامنت ها نشون میده که سطح تفکر بعضی ها چه قدر پایین هست! یک بحث فلسفی و فکری رو با معیارهای سیاسی اون هم به طور کورکورانه و بدون خوندن اصل مصاحبه قضاوت کردن اوج حماقت هست! بنده مصاحبه رو خوندم! دوگین اصل جنس است! میتوان گفت او آوینی روسیه است! منابع فکری اش کاملا مشابه منابع آثار شهید آوینی است: اشمیت، گنون، هایدگر. به امام خمینی ارادت دارد و غرب را دجال میداند و به دنبال اتحاد معنوی ادیان الهی علیه مدرنیته است! اصل جنس است! اصل جنس!
 • حسین ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  جناب دوگین به پوتین برسون اینقد به ما در قضیه اس300 نارو نزنن.
 • ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  آروم بگیر ... همش میگن کره شمالی انگار کشور دیگه ای تو دنیا نیست .
 • حسین ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  حرفت مثل اینه که بقیه کشورها بیان موضع منفی‌ بگیرن نسبت به ما مثلا بخاطر کارهایی‌ که شاه کرده!!! مقامات روسیه‌ای که تزاری و کمونیستی بوده هر کاری کرده باشن چه ارتباطی‌ با روسیه الان داره؟ الان روسیه به بعضی‌ دولت‌ها کمک میکنه که دارن با گروههایی با عقاید کمونیستی می‌جنگند خوب با این طرز فکرت اینو چطور درک میکنی‌ ؟
 • ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  نه شرقی نه غربیتون... مگر تو مال این دیار نیستی نکنه فکر می کنی از ناف اسمان امدی یا مال امریکایی هر چی ادم حقیر و کم جنبه و بی فرهنگ و کمبود داره اینجوری صحبت می کنه از این نمونه توی خانواده مان داریم و ازش متنفرم کمبود دار خود فروخته
 • ناشناسی دیگر ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  به نظرم این حرف درستیه که در همکاری با روسیه باید کاملا دقیق بود و شتاب زده عمل نکرد. شاید یکی از بهترین راه های جلوگیری از شتابزدگی همین باشه که برای اولین بار از فرصت پیش آمده استفاده کنیم و بین دو ملت ایران و روسیه آشنایی برقرار کنیم. ما از این همسایه دیوار به دیوارمان که همسایه آبی ما محسوب می شود هیچ شناختی نداریم. برای بدست آمدن این شناخت هم مسئولین بدترین پیشنهاد هستند. بهترین شناخت وقتی است که دانشمندان و متفکرین و بعد از ان فعالان اجتماعی و فرهنگی رابطه بین ایران و روسیه را برقرار کنند
 • محمد ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  دوگین یک عالم و فعال ارتدوکس است. مسیحیت ارتدکس سومین مذهب مهم مسیحیت است که از همه منزوی تر و سنتی تر و اصیل تر است. در طول چند هزار سال اخیر هم کمترین مشارکت را در قدرت جهانی داشته است. دوگین هم به این مسئله اعتراف دارد که لیبرالهای روسی بین او و پوتین فاصله هستند و او بیشتر امیدوار است که بتواند برای اولین بار مسیحیت سنتی را از طریق روسیه که محل کلیسای اصلی ارتدوکس است در عرصه قدرت جهانی فعال کند. این فعالیت هم یک اتفاق جدید در روسیه است که البته همانطور که همه ما ایرانی ها نگران هستیم، با نگرانی و احتیاط دنبال شود
 • ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  دیدگاه کمونیستی وابسته به مارکس...
 • ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  خودت بیخود کردی؛ دوست داری بریم زیر پای امریکایی ها و بشویم یونان دوم؟... یک نفر اندیشمند روسی اومده اینجا با یک اندیشمند شیعه حرف زده چرا انقدر سوختی؟
 • ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  روس ها از ما سرزمینی نگرفتند؛ خواص منحرف و غربزده این سرزمین ها را دو دستی تحویل بیگانگان دادند؛ چه به روس ها چه به انگلیسی ها
 • ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  اصل استقلال و نه شرقی و نه غربی به معنای شرقی نشدن و غربی نشدن است نه به معنای پسرخاله شدن؛
 • ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  اینها حتی زحمت خواندن این گزارش را هم نکشیده اند و فحش می دهند؛ فاشیست هستند دیگر، چه می شود گفت
 • ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  الان دقیقا چه ربطی داشت به گفتگوی دو اندیشمند با هم؟
 • حسن ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  نادون، تو متن رو خوندی و بعد نظر دادی؟! یا همینجور گفتی ی چرت و پرتی گفته باشم؟!
 • مصطفی ح ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  شما مصاحبه رو خوندی؟ دوگین خودش منتقد روسیه است! یعنی او طرفدار هر روسیه ای نیست! او به دنبال احیاء مسیحیت و معنویت در روسیه برای اتحاد علیه لیبرالهای داخل روسیه و غرب است! او نه عاشق تزار است نه دلداده لنین و نه حامی صددر صد پوتین! او یک فیلسوف و اندیشمند است و افکارش دارای ظرافت است نه یک ژورنالیست و سیاست-زده که همه چیز را مثل عوام الناس سیاه و سفید ببیند! کمی فکر کنید و مطالعه!
 • مصطفی ح ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  نه شرقی و نه غربی یعنی عدم وابستگی سیاسی و اقتصادی و فرهنگی بین کشورها! نه تحریم بحث و مبادله فکری با اندیشمندان غرب و شرق! خود واضع شعار نه شرقی نه غربی به گورباچوف نامه نوشت تا باب گفت و گوی عالمانه با شرق رو فراهم کنه!
 • مصطفی ح ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  یعنی چی؟!
 • مصطفی ح ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  عوام-صفتی است دیگه! فکر میکنه دوگین چون اهل روسیه است یعنی حامی تمام سیاست های گذشته و حال روسیه است! بنده خدا خودش میگه در روسیه گروه های پلیدی هم هست که روی پوتین اعمال نفوذ میکنن گرچه پوتین بهترین رهبر سیاسی تاریخ روسیه است.
 • مصطفی ح ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  نه شرقی و نه غربی به معنای عدم وابستگی سیاسی و اقتصادی به غرب و شرق است! نه تحریم مبادله فکری با اندیشمندان غرب و شرق! اگر نه با معیار شما واضع شعار نه شرقی و نه غربی خودش نباید به گورباچوف نامه تبلیغی و علمی می نوشت!
 • مصطفی ح ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  علی استون بازیگر رو با یک اندیشمندی که 30-40 سال تحقیق و مطالعه کرده در مورد ادیان و مکاتب فلسفی یکی میکنی! فکر نکرده نظر ندین نمیمیرین به خدا!
 • ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  پرونده روسها پر از خیانت علیه ایران است آنها عادت کرده اند با کارت ایران وارد باری با غرب و امریکا شوند ودر انتهای بازی این ایران است که متضرر شده
 • kambiz ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  تعریف شرق در این برهه زمانی رو میتونیم بسط بدیم به چین و کشورای کارگر غرب که به نوعی در خدمت اردوگاه غرب قرار گرفتند. چون خود روسیه الان در خطر تهاجم فرهنگی غرب قرار گرفته و احتمال تجریه شدنش به کشورهای کوچکتر زیاد هست برای بدام نیفتادن در این دام محتاج همکاری با ایران است. ما به اونا نیاز نداریم روسیه به ما نیاز داره
 • صابر ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  رو هوا حرف نزن برو مطالعه کن .
 • ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  بابا جان این میگه بر مبنای مشترکات ضد مدرنیته غربی بیاییم اقدام مشترک در حوزه باورهای اخر ازمانی داشته باشیم در عین حفظ اصالت ها و قرائت های خود دشمن مشترک سکولار داریم و پیمان مشارکت در مقابل دشمن مشترک با استفاده از داشته های سنتی و باورهای خودمان داشته باشیم باید مواظب بود همراهی با ارتودکس ها منجر به تقابل با بدنه مسلمان اهل سنت نگردد
 • kambiz ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  2 0
  تجزیه و چند پاره شدن شوروی به کشورهای مستفل که بیشتر ان کشور ها تحت نفوذ غرب قرار گرفتند زنگ خطر رو برای اندیشمندان و استراتژیست های روسی همچون دو گین به صدا دراورده که اینطور سعی در تعامل و همفکری با متفکرین و اندیشمندان ایرانی شدند. بلکه از تجربیات ایران بتونن استفاده کنند تا در این دام غرب و لیبرالیسم غربی گرفتار نشده و دوباره روسیه به کشور های کوچکتر تجزیه نشه. در حقیقت ایران نیازی به روسیه نداره بلکه این روسیه است که به ایران نیاز داره
 • محمد ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  الان توی گفتگویی که ما موضع سنگین و مستقل و متینی را توسط یک عالم و دانشمند خودمون ابراز کردیم، از کدام شرق و غرب باید بترسیم که شعار نه شرقی و نه غربی بدهیم؟
 • ali ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  دوستان این اس 300 ها چی شد؟ روتون نمیشه بگین منتفی شد این چه اتحادیه که یه متحد همش به متحد دیگه خیانت میکنه؟ به خدا این دوگینم دندونای ما رو شمرده
 • ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  فعلا که متحد ما اس 300 به ما نمی ده و به عربستان اس 400 پیشنهاد می کنه
 • ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  تو هنر داشتی افول قیمت نفت رو پیشبینی میکردی که امروز اینطور اقتصاد روسیه به فلاکت نمیفتاد
 • ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  صرفنظر از بحث فلسفی از ایشون بپرسید خلاصه این اس 300 چی شد؟ پوتین اینجوری میخواد با ما متحد بشه؟! هرچند روسیه به دلیل اینکه بر خلاف آمریکا دشمن مانیست و همواره علیه ما توطئه نمیکنه هزار بار بهتر از آمریکاست و ما چاره ای جز رفاقت با اون نداریم اما به هرحال یه دوست خوب هم نیست، باید مواظب بود...
 • ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  روسیه و مشرق پیوندتان مبارک...خخخ
 • ناشناس ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  بابا صلوات بفرستین و اینقد باهم درگیرنشین
 • ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 1
  نفرین بر هر چی پیمان شکنه. پوتین اگه دنبال سنت گراییه و اگه سنت گرایی ادعایی شما با نظریات ما نزدیکه و اگه ما .... مشرق وجدان داشته باش چاپ کن چیزی جز حقیقت نگفتم. چاپ کن کاربرات خودشون توانایی تحلیل دارن میتونن خوب و بد رو تشخیص بدن.
 • مرتضی ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  1 0
  هیچ کشوری دوست ایران نیست اما ما باید مطلوبیت ایجاد کنیم و از آنها استفاده کنیم.
 • گاوچرون ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 1
  نخوندم ولی خیلی جالب انگیزناک بود .. مرگ بر روسیه .. بهت بر نخوره به عشقت فحش دادم مشرق؟ ( گاو و گوسفند چرانی شغل انبیاست )
 • طلبه ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  با تشکر از مشرق مصاحبه جالب و خواندنی‌ای بود. با این که متن طولانی و مفصل بود، اما چنان جذاب و عالمانه و همه جانبه بود که با دقت همه را مطالعه کردم. سخنان دوگین واقعا فیلسوفانه، معنویت‌گرا، ضدسکولاریسم و تأمل برانگیز بود و جالب‌تر و زیرکانه‌تر بیانات آیت الله میرباقری بود که در عین اختصار تبیینی، تأییدی و اصلاحی بود. به نظرم سخنان دوگین متأثر از معنویت انقلاب اسلامی و به خصوص حضرت امام خمینی است. این طیعه نفوذ باطنی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران در روسیه و نیز جهان است. چه بسا دوگین‌های زیادی در کشورهای مختلف هستند که ما با آنها آشنا نیستم. اما آنها از انقلاب ما تأثیر پذیرفته‌اند و بر اساس آن کار می‌کنند.
 • نوشین ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  چقدر پرسشهای اقای میر باقری به عنوان یک متفکر و یه ریسس بنیاد خام بود و نشان از کم عمقی مطالعه ایشون در فلسفه غرب و حتی شرق بود اصلا یه جاهایی دوگین سمت مصاحبه رو دست گرفته بود و ایشون رو به نقاط مورد دلخواهش کشوند واقعا از ایشون شخص متبخر تری برای کنفرانس و مصاحبه با این اندیشمند روسی نداشتیم
 • ناشناس ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  متن داره از مسیحیت ارتدوکس میگه واینکه پوتین هم یک مسیحی ارتدوکسه ، بعد شما میگی دیدگاه کمونیستی وابسته به مارکس؟!!!!!
 • 199 ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  من واقعا از خوندن این مصاحبه لذت بردم؛ از مشرق عزیز بابت تهیه این گزارش سپاسگذاریم. امیدورام مردم ما یک بارم که شده این مصاحبه رو بخونن و حوصله کنن و نظرات کورکورانه ندند؛ چون متاسفانه این دنیا؛ دنیای بی حوصلگیست؛ سیاست روس ها با ما کاملا مشترک و از همه مهمتر اینکه در مقابل ضد مدرنیته (غرب گرا) هستش که میتواند در مقابل اینها ایستاگی کنیم.
 • ناشناس ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  ناشناس وآمریکا واسرائیل و انگلیس وعربستان وداعش و جیش الاسلام واحرارالشام وجبهه النصره و...پیوندتان جمیعاً مبارک خخخخخخخ
 • ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  اگه میتونی تاریخ ارسال اس300 به ایران رو پیش بینی کن
 • ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  از خوندن این مصاحبه حیرت کردم . واقعا داره تحولات محیرالعقولی اتفاق می افته دیدار دو متفکر بسیار پر برکت خواهد بود . اگه اونچه که دوگین درباره کتابچه هاش و نظریاتش حقیقت داشته باشه و به ایران منتقل بشه و در دسترس ایران و حوزه علمیه قرار بگیره یه انقلابی در حوزه علوم انسانی تا ده سال دیگه شاهد خواهیم بود . خدا رو بابت این اتفاق و دیدارارهای پر برکت شاکریم
 • ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  چه اتحادي ؟! ده ساله يه سامانه دفاعي s٣٠٠ رو به ايران ندادن الان هم زمزمه تعليق دوباره قرارداد أومده اون وقت الجزاير با چند ماه مذاكره آس ٤٠٠ رو تحويل ميگيره رؤسها منافق هستند به مصداق عبدالله بن ابي بن ابي سلول اما أمريكا دشمن ظاهر هستند به مصداق ابو لهب و ابوجهل
 • امیر ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  ۱-بعضیها از آمدن آلن گودمن خوشحال و از آمدن آلکسی دوبگین عصبانی میشوند و بالعکس ۲-از مشرق خواهش میکنم که درباره اتهاماتی که سایت اصلاح طلب خ.آ به دوگین زده اند تحقیق کند و راستش رابگوید(رسانه اصلاح طلب خ.آ لویس فراخوان را قاتل و بی دین شیاد و الکساندر دوگین را روباه و هیتلر میخواند،این دو چهره محبوب مشرق بوده و مشرق باید پاسخگوی این اتحامات باشد).باتشکر
 • ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  سگ اینا شرف داره به اصلاح طلبای غرب گرا و لیبرالیست گراهایی مثل اطرافیان و خود (ه ر)
 • ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  اتحاد ایران با ثبات با روسیه قدرتمند میتونه قویترین اتحاد ممکن و ایجاد کنه
 • علیزاد ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  سرانجام دشمنی با روسیه بر باد رفتن شمال کشور بود. سرانجام دوستی با آمریکا وانگلیس بر باد رفتن جنوب ایران(از قطیف تا عمان امروزی بود) دوستی با غرب = دشمنی با روسیه ==> ضرر
 • دانشجو ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  غیر قابل انتشار: ۱۹ ؛ عجیب !!!
 • ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  بزودی شاهد اتحادنظامی ایران وروسیه وحتی پیشتازی روسها وسایر ملل جهان دراعتقاد به منجی خواهید بود درحالیکه ایران را وارد فازفتنه و تنش و ایجاد رابطه با آمریکا می کنند باعث خسارت نظام وانقلاب خواهند شد ورهبری درکوران حوادث امسال تنهایش قابل لمس خواهد بود برای همه گان
 • کاوه اهنگر ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  اون هایی که منفی بافی کردن اصلا زره ای از مفهوم و متن اطلاع علمی نداشتند. در متن جواب این تفکرات منفی داده شده، غرب گراها در کشور ماهم مثل غرب گراهای روسیه فقط دیکتاتوری رو خوب یاد گرفتند و لاف دموکراسی می زنند.
 • ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  عجب اتحادی
 • ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  آیت الله میر باقری بنظرم کاملا همفکر با دوگین هستن و هر دو در تایید هم سخن گفتند . منتها دوگین ادعاهایی درباره نوشتن کتابچه هایی کرد که اگر واقعیت داشته باشه میتونه نوید سرآغازی برای تحول جدی در علوم انسانی باشه
 • ناشناس ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  مرگ بر امریکا شیطان بزرگ .
 • ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  دوگین فارسی را خوب بلد است
 • ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  سلام و تشکر از مشرق! مباحثه جدی و عالمانه ای بود! اگر چه برخی ها در کلمنته نشان دادند که در حد پا دویی هستند که چیزی،از علم نمیدانند! فحاشی ها بخاطر عدم توان در پاسخگویی بود! دو.نکته: 1- مشرق حتما ترجمه روسی سایت را فعال کنه که موثر در دیپلماسی عمومی هست! 2- این مباحثه جانانه علمی حتما انگلیسی و روسی ترجمه کنید تا حداقل اولین گام برای نزدیکی نخبگان برداشته بشود
 • سیدحسین ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
  0 0
  اولا مارو با کره شمالی مقایسه نکن ما جلوترشون تحریم های بی سابقه رو بر ما اعمال کردن ثانیا هنوز یکی از دشمنان آمریکا روسیه است حالا درصد دشمنیشون نسبت به ما کمتره اما اگه به مساحت روسیه نگاه کنی می بینی که چندین برابر آمرکا وسعت داره و از اون طرف چین رو داریم که یواش یواش به یک قدرت فرامنطقه ای و فرا قاره تبدیل میشه. حتی اگه تحریم کنن متضرر اول اگه امریکا نبود حداقل دوستان خودش در اتحادیه اروپا خواهد بود.
 • محسن ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
  0 0
  اتحاد مسیحیت راستین و مکتب حقانی شیعه علیه یهود و صهیونیسم وعده ی خدا تو قرآنه ....ان شالله این دیدار با برکت دوتا متفکر مارو به یک قدمی این وعده ی الهی برسونه
 • ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
  0 0
  کو اون اس سیصد
 • ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
  0 0
  کو اون اس سیصد
 • ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
  0 0
  اوناش
 • سید ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
  0 0
  الکاسندر دوگین یکی از بزرگترین متفکران معاصر هست که علیه الحاد، مادی گرایی و استکبار غرب به پا خاسته.
 • سید ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
  0 0
  *الکساندر
 • ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  هاذا ماذا فازا ...!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس