کد خبر 534065
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳

امروز بازار سهام در تب و تاب نگرانی‌های شکل گرفته از روز گذشته در حالی شاهد غلبه عرضه بر تقاضا بود که همسو با تقویت بازارگردانی سهام فرصت خوبی برای جامانده‌های بازار برای خرید سهام فراهم شد.

 به گزارش مشرق، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 21 بهمن ماه 94، با کاهش 701 واحدی به رقم 77 هزار و 497 واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با 36 واحد کاهش عدد 12 هزار و 865 واحد را امروز تجربه کرد.

شاخص سهام شناور آزاد نیز با 882 واحد افت عدد 87 هزار و 98 واحد را ثبت کرد.

شاخص بازار اول اما در حالی با 529 واحد افت به عدد 54 هزار و 121 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با 1313 واحد کاهش عدد 170 هزار و 211 واحد را به نام خود ثبت کرد.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با 12 واحد افت عدد 816 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با 93 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین هر یک تا 78 واحد کاهش، بالاترین تاثیر منفی بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با 58 واحد، ایران خودرو با 47 واحد و سایپا با 37 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

امروز ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از 648 میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن 3 میلیارد و 357 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 164 هزار و 793 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های حفاری شمال، سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان، ایران خودرو، حق تقدم خرید سهام بهمن لیزینگ، گسترش صنایع انرژی آذراب و داروسازی کوثر از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های پشم‌بافی توس، مهندسی صنعتی روان فن‌آور، اوراق مشارکت میدکو، سیمان هرمزگان، بانک پارسیان و حق تقدم سهام گروه گسترش نفت و گاز پارسیان متوقف شد.

امروز تقویت حجم و ارزش معاملات بازار سهام در حالی تداوم یافت که در نماد معاملاتی بانک پاسارگاد امروز 200 میلیون سهم در بازار معاملات بلوک از سوی سهامدار عمده به ارزش بیش از 28 میلیارد و 400 میلیون تومان کد به کد شد.

امروز بازار سهام که در تب و تاب نگرانی‌های روز گذشته انتظار می‌رفت با هجوم فروشنده‌های ترسو مواجه باشد، فرصتی برای خریداران جا مانده از سهم‌های ارزان بازار فراهم کرد تا پس از شناسایی و ذخیره بازدهی خود در گروه‌های کوچک به سمت خرید بی‌دغدغه سهام شرکت‌های پیشرو در فرصت فروش ایجاد شده ترغیب شوند.

در بازار سهام امروز همزمان با انتشار گزارش شفاف‌سازی ایران خودرو مبنی بر تاثیر مثبت 27 ریالی دریافت مطالبات از محل بسته حمایتی خسارتی پژو بر پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 94 این شرکت و بازگشایی نماد معاملاتی آن دوباره گروه خودرویی‌ها پیشرو بازار شدند،هر چند که هنوز برای تحلیل گزارش‌های مالی خودروسازان بزرگ بازار در سال آینده اما و اگرهای بسیاری وجود دارد اما به اعتقاد اغلب کارشناسان آنچه که در گروه‌های خودرویی این روزها رخ می‌دهد بیش از آنکه ناشی از تحلیل‌ها باشد از هیجان توده‌وار خریداران سهام حاصل شده است.

امروز در گروه پالایشی‌ها روند معاملات متعادل سهام در حالی پیش رفت که در نماد معاملاتی پالایش نفت تبریز صف خرید یک میلیون سهمی قابل تامل بود.

امروز در گروه بانک‌ها نیز بازارگردانی سهام در حالی ادامه داشت که لزوم استراحت کوتاه در نمودارهای تکنیکالی این گروه، روندی متعادل را در بازه منفی نوسان قیمت‌ها ایجاد کرد.

در این میان اغلب معامله‌گران حقیقی برای جمع‌آوری سهام در این گروه تمایل نشان دادند.

امروز در میانه بازار خبرهایی مبنی بر موکول شدن تغییر دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو به سال آینده از شورای رقابت به گوش رسید.

در عین حال درگروه معدنی‌ها نیز قیمت‌های جهانی سنگ آهن با رشد روبرو شد.

در این گروه شنیده‌هایی مبنی بر سرمایه‌گذاری چادرملو برای تولید سنگ آهن در قزاقستان به گوش رسید.

در گروه پالایشی‌ها اما امروز قیمت هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی با افزایش روبرو شد. در این گروه خبرهایی حاکی از افتتاح کارخانه تولید پارافین جامد در نفت سپاهان شنیده شد.

در گروه لبنیاتی‌ها «غپاک» پیشنهاد هیأت مدیره خود به مجمع فوق‌العاده برای افزایش سرمایه 433 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را ارائه کرده است.

در گروه قطعه‌سازها اما «خفناور» افزایش سرمایه 76 درصدی خود را از محل مازاد تجدید ارزیابی‌ها به تأیید حسابرسی رسانده است.

در این گروه «خرینگ» نیز افزایش سرمایه 205 درصدی خود از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را به تأیید حسابرس رسانده است.

همچنین «خاذین» نیز افزایش سرمایه‌ای 1225 درصدی خود از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی و آورده نقدی سهامداران را به مجمع فوق‌العاده پیشنهاد کرده است.

امروز همچنین «حتاید» نیز شایعاتی مبنی بر افزایش سرمایه 59 درصدی از محل سود انباشته به گوش رسید.

در گروه بانکی‌ها اما بانک مرکزی اما از پردازش 142 تراکنش بانک‌های ایرانی در شبکه سوئیفت از ابتدای اجرای برجام تا 19 بهمن ماه امسال خبر داده است.

بازار سهام امروز بازاری محتاط و گاهی هیجان‌زده بود که علی‌رغم تکاپوی برخی سهامداران ترسو شاهد معامله‌گرانی بود که ترجیح می‌دادند علاوه بر نگهداری سهام خود به دنبال استفاده از فرصت به وجود آمده برای خرید سهام شرکت‌های پیشرو باشند.

به نظر می‌رسد فردا بازار دوباره با نماگرهای سبزپوش روبرو باشد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha