کد خبر 531590
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۹

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی نیز بسیاری از نظرسنجی های صورت گرفته بیانگر پیروزی آسان و راحت هیلاری کلینتون بر نامزدهای حزب دموکرات و افرادی مانند باراک اوباما و جان ادواردز بود.

به گزارش مشرق، هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی روزهای خوبی را سپری نمی کند. پیروزی بسیار نزدیک و شکننده وی بر برنی ساندرز در انتخابات ایالتی آیووا بسیاری از معادلات ذهنی وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا را بر هم ریخته است.

هم اکنون هیلاری کلینتون با کسب 49.9 درصد آرا توانسته است پیروزی بسیار کمرنگ و شکننده ای را در برابر برنی ساندرز به دست آورد. ساندرز در انتخابات ایالتی آیووا درخششی فوق العاده داشت و توانست 49.6 درصد آرا را کسب کند. به عبارت بهتر، پیروزی هیلاری کلینتون در ایالت آیووا برای وی بیشتر به مثابه یک شکست بوده است زیرا در نظرسنجی هایی که قبل از انتخابات آیووا صورت گرفت، منابع خبر یاز پیشتازی هیلاری کلینتون با اختلافی زیاد ( در همه ایالات آمریکا) سخن به میان می آورند.

در حال حاضر هیلاری کلینتون توانسته است رای 23 وکیل (Delegate) و برنی ساندرز توانسته است رای 21 وکیل را به دست آورد. وکلا کسانی هستند که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نیابت از مردم در کنوانسیونهای ملی حزب متبوع خود شرکت کرده و به نامزد مورد نظر خود رای می دهند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 میلادی نیز بسیاری از نظرسنجی های صورت گرفته بیانگر پیروزی آسان و راحت هیلاری کلینتون بر نامزدهای حزب دموکرات و افرادی مانند باراک اوباما و جان ادواردز بود. با این حال در انتخابات ایالتی آیووا همه معادلات و طرح های بلند پروازانه هیلاری کلینتون نقش بر آب شد! اوباما توانست با پیروزی در ایالت سرنوشت ساز آیووا نوار پیروزی های بعدی خود را نیز به صورتی نامنظم و زیگزاگی ، ولی تاثیرگذار آغاز نماید و در نهایت رای وکلای حزبی بیشتری را نسبت به هیلاری کلینتون جذب کند.

هم اکنون خاطرات تلخ انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 میلاید برای هیلاری کلینتون تکرار شده است. پیروزی نزدیک به شکست کلینتون بر ساندرز نشان می دهد که وی با رقیبی سرسخت رو به سوت که توانسته است آرای تعدادز یادی از طرفداران حزب دموکرات را به خو اختصاص دهد. نکته بدتر برای هیلاری کلینتون  اینکه دور بعید رقابتهای انتخاباتی درون حزبی آمرکیا در ایالت نیوهمشایر برگزار می شود، یعنی جایی که از آن به عنوان مقر سنتی ساندرز یاد می شود. نظرسنجی های صورت گرفته نشان داده است که ساندرز در ایالت نیوهمشایر موقعیت برتری نسبت به هیلاری کلینتون دارد. رد صورت شکست کلینتون در نیوهمشایر، احتمالا ساندرز خواهد توانست ضمن تلافی شکست در آیووا، تعداد وکلای خود را نسبت به وی افزایش دهد.

در این صورت بازگرداندن بازی به نقطه صفر برای هیلاری کلینتون بسیار دشوار خواهد بود. موضوع بعدی اینکه انتخابات درون حزبی در دو ایالت آیووا و نیوهمشایر می تواند بر روی دیگر ایالات آمریکا نیز تاثیرگذار باشد. نتیجه انتخابات آیووا نشان داد که بسیاری از شهروندان آمریکایی رای خود در خصوص نامزدها را رد روز پایانی و حتی دقایق پایانی انتخابات تعیین می کنند. این موضوع در نهایت به سود هیلاری کلینتون نیست زیرا معمولا طرفداران وی از طیف سنتی حزب دموکرات هستند که از قبل رای مثبت خود به وی را در نظرسنجی ها ابراز می کنند.

هم اکنون اصلی ترین ترس و وحشت هیلاری کلینتون مربوط به تکرار سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 در سال 2016 میلادی است. در صورتی که ساندرز به روند فعلی ادامه دهد، می تواند کلینتون را به مانند انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 غافلگیر نمایند چنانچه این اتفاق در ایالت آیووا رخ داد.

در نهایت اینکه هیلاری کلینتون برای پیروزی بر ساندرز مسیر بسیار سختی را پیش رو خواهد داشت. انتخابات آیووا بسیاری از محاسبات طرفداران هیلاری کلینتون مبنی بر پیروزی راحت وی بر ساندرز را نقش بر آب ساخته است! اکثر نظرسنجی‌های انتخاباتی تا قبل از این نشان می داد که هیلاری کلینتون با اختلافی 20 درصدی و بلکه بالاتر از ساندرز پیش است اما ساندرز توانست در طول زمانی اندک فاصله خود با هیلاری کلینتون را کاهش داده و در جلب آرای آن دست از طرفداران حزب دموکرات که تصمیم خود را هنوز نگرفته بودند موفق باشد. موفقیتی که ادامه آن از سوی ساندرز کابوسی سخت برای وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  0 0
  به احتمال زیاد همین کلینتون ریس جمهور میشه چون تو پیش بینی های آخرالزمانی آخرین ریس جمهور آمریکا یه زنه
 • ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  0 0
  ساندرز رییس جمهور بشه بهتره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس