کد خبر 530647
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۳

اگر آمار و ارقام فعلی در نتایج انتخابات آیووا هم منعکس شود، جب بوش مجبور است تا برگردد و هفته آینده در نیوهمشایر دیگر کاندیداهای اصلی را شکست دهد، در غیر این صورت تمام مسیرها برای دستیابی وی به نامزدی حزب مسدود خواهد شد.

به گزارش مشرق، مهمترین داستان های سیاسی امسال ظهور تعجب برانگیز غیرخودی های سیاسی همچون دونالد ترامپ و برنی سندرز در انتخابات ریاست جمهوری است. اما صندوق های رای می تواند منجر به فروپاشی یکی از کاندیداها که زمانی پیشتاز بود، شود: یعنی جب بوش.

تنها یک سال پیش بود که کارشناسان پیش بینی می کردند که پسر رئیس جمهور اسبق و برادر رئیس جمهور سابق، کاندیدایی است که از شانسی قطعی برای کسب نامزدی جمهوری خواهان برخوردار است. شش ماه پیش، این فرماندار سابق فلوریدا فکر می کرد که بخت اول پیروزی در آیووا، اولین انتخابات مقدماتی است. با این حال رای دهندگان این ایالت در حال آماده شدن برای شرکت در انتخابات مقدماتی آیووا در دوشنبه شب هستند.

در حلقه های جمهوری خواهان این بحث در جریان است که چه اقدام اشتباهی صورت گرفته است: آیا وی کاندیدای بدی بود؟ آیا مشکل از استراتژیست ارشد کمپین وی بوده یا سوپر پک های (کمیته های اقدام سیاسی) ثروتمند حامی وی؟ یا این که امسال سال بدی برای کاندیداهای جریان اصلی حزب بوده است؟

در نیمه اول سال 2015، زمانی که بوش اوضاع را در تسلط خود داشت، کمپین وی یک پیام داشت: شوک و وحشت مالی. ما بیش از هر کس دیگری پول داریم. با کمی تلاش می توان به یاد آورد که بوش، زمانی که یک دهه پیش از فرمانداری فلوریدا رفت، یک فرماندار محافظه کار اصلاح طلب بود و کارشناسان سیاسی شامل رهبران بانفوذ حقوق اجتماعی را به حاشیه رانده بود.

کمپین وی تصمیم گرفت که گروه های سوپر پک توسط مایک مورفی، محرم اسرار دیرینه بوش اداره شود. این گروه 70 میلیون دلار برای تبلیغات تلویزیونی، رادیویی و بیلبوردها هزینه کرد. این مبلغ 30 درصد کل هزینه های صورت گرفته توسط تمام کاندیداهای جمهوری خواه و دموکرات و کمیته های اقدام سیاسی آنها است.

اما در مقابل، تاثیر این اقدامات بر آمار نظرسنجی ها حداقلی بود. حتی تبلیغات تلویزیونی وی که علیه سناتور مارکو روبیو صورت گرفت نتوانست به بوش کمک کند یا این که به کاندیداهای هدف وی آسیبی بزند. این تحولات منجر به بروز تلخی هایی در میان جریان اصلی حزب جمهوری خواه شد. این درحالی است که بوش به صورت خصوصی بر این روی بحث تاکید می کرد که تنها کسی است که می تواند جلوی پیشتازی ترامپ را بگیرد.

تنش با روبیو که یک فلوریدایی است و زمانی شاگرد بوش بود، ضعف بوش به عنوان یک کاندیدا را نشان داد. در مناظره های ابتدایی، بوش به عملکرد روبیو در سنا حمله کرد. روبیو هم در پاسخ، حملات مشابهی را به بوش ترتیب داد.

جب همیشه با میراث شوم جنگ عراق که توسط برادرش به راه افتاد روبرو بوده است. وی از آن حمایت هم کرده است ولی هیچ وقت نتوانسته به طور روشن تکلیفش را با میراث دولت جورج دبلیو بوش مشخص کند.

جب همچنین حملات زیادی از سوی ترامپ تحمل کرد که وی را به خاطر ارتباطات خانوادگی اش مورد تمسخر قرار می داد و در مناظره به وی گفته بود: «انرژی ات کم است.» عملکرد بوش اخیراً کمی بهبود داشته است و در مناظره هفته گذشته در آیووا توانست در زمینه مسائل داخلی و امنیت ملی بحث های واقعی تری در مقایسه با رقبایش ارائه دهد.

در جدیدترین نظرسنجی بلومبرگ و دی موین رجیستر در آیووا که هفته پیش منتشر شد، بوش به همراه چهار نفر دیگر با 2 درصد آرا، مشترکاً در مقام هفتم قرار داشت. این بیشترین رشد منفی یک کاندیدای جمهوری خواه در انتخابات بوده است.

اگر این آمار و ارقام در نتایج انتخابات آیووا هم منعکس شود، وی مجبور است تا برگردد و هفته آینده در نیوهمشایر دیگر کاندیداهای اصلی را شکست دهد، در غیر این صورت تمام مسیرها برای دستیابی وی به نامزدی حزب مسدود خواهد شد.

کمپین آیووا و مناظره های متعدد ثابت کرد که بوش و جان کیسیک، فرماندار اوهایو، بهترین کاندیداهای جمهوری خواه بودند که توانایی حکومت کردن را داشتند، اما این توانایی تاثیر کمی بر اوضاع سیاسی این سال دیوانه کننده داشته است.


منبع: دیپلماسی ایرانی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس