کد خبر 530400
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۳:۴۷

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: بورس بازار سرمایه آمریکا روز دوشنبه بر اثر کاهش فعالیت های تولیدی چین و نیز افت قیمت جهانی نفت سقوط کرد.

به گزارش مشرق و به نقل از خبرگزاری فرانسه از نیویورک، روز دوشنبه در ساعات اولیه آغاز هفته کاری بازار بورس نیویورک ارزش سهام داو جونز یکی از سه شاخص عملکرد بورس اوراق بهادار نیویورک که از فهرستی متشکل از سهام 30 شرکت بزرگ در بورس این شهر تشکیل شده است، با 126.70 واحد افت به 16 هزار و 333.69 واحد رسید که 0،77 درصد کاهش ارزش داشت.
کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهان و افت شدید بازار بورس چین و نیز کاهش تولید در آن کشور از علل کاهش ارزش شاخص کل بورس نیویورک در آغاز معاملات روزدوشنبه بود.
از آنجایی که کاهش قیمت جهانی نفت تاثیر زیادی بر کاهش ارزش شاخص سهام در بازارهای مالی جهان دارد، درصد بالایی از ارزش در بازار سرمایه در بورس های جهان متعلق به شرکت های نفتی و پتروشیمی جهان هستند با کاهش ارزش روبرو شوند .
این گزارش حاکی است سبد دارایی بسیاری از شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های شرکت های پتروشیمی و نفتی هستندٰ موجب شده است که شاخص S&P ۵۰۰ (مخفف عبارت Standard and Poor's index) که فهرستی از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک است امروز با 13،88 واحد افت (0،72 درصد) به هزار و 926.36 واحد برسند.
البته این سهام در بورس نزدک، دیگر شاخص عملکرد بورس اوراق بهادار نیویورک، که بزرگ ترین بازار معاملات الکترونیک سهام در آمریکا است، با 30.57 واحد (0،66 درصد) افت به 4 هزار و 583.39 واحد رسید.
این درحالی است که شاخص شرکت اگزون موبایل نیز به سبب کاهش قیمت نفت با 2،7 درصد افت ارزش و شرکت هالیبرتون نیز با 2،1 درصد کاهش قیمت روبرو بود.
این کاهش ارزش شرکت های آمریکایی عمدتا به سبب کاهش سریع توان تولید در چین و همچنین قدرت خرید مدیریتی این کشور تا 49،4 درصد طی سه سال گذشته بوده است.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس