کد خبر 526427
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۶

سرمربی سابق تیم امید گفت:مدت هاست که شناخت خوبی از توانایی‌های حقیقی دارم و اگر این اعتماد نبود، الان این بازیکن در پرتغال حضور نداشت.

به گزارش مشرق، تیم امید ایران شب گذشته باز هم از رسیدن به المپیک بازماند و شاید هیچکس بهتر از سرمربی گذشته تیم امید نتواند نسبت به شرایط این تیم تحلیل و ارزیابی داشته باشد.

بر همین اساس به سراغ نلو وینگادا، سرمربی پرتغالی و سابق تیم امید که اتفاقا به تازگی هدایت تیم ماریتیموی پرتغال را برعهده گرفته رفتیم و در خصوص تجربیات کار با تیم امید و حذف این تیم از رقابت‌های المپیک با وی صحبت‌های لازم را انجام دادیم. هر چند که در این میان گریزی هم به پیوستن علیرضا حقیقی، دروازه‌بان اول تیم ملی به ماریتیمو زدیم و اتفاقاً صحبت‌هایمان با وینگادا را از اهداف این تیم پرتغالی برای جذب حقیقی آغاز کردیم.

گفت و گو با نلو وینگادا را در زیر می‌خوانید:

به عنوان سوال اول؛ ماریتیمو در جایگاه دهم لیگ برتر پرتغال قرار دارد و شما به تازگی دروازه‌بان تیم ملی ایران را جذب کرده‌اید. چطور شد به سراغ گلر اول تیم کی‌روش رفتید؟

با توجه به موقعیتی که تیم ما داشت و چون ما به لحاظ فنی در درون دروازه احساس خلأ داشتیم، به دنبال یک دروازه‌بان بودیم و بر همین اساس به سراغ علیرضا حقیقی رفتیم.

آیا کسی شما را در این انتخاب راهنمایی یا مشورت کرد؟

خیر، من خودم از حقیقی شناخت داشتم چرا که زمانی او در پرسپولیس شاگرد خودم بود. رئیس باشگاه از من درباره سطح و توانایی حقیقی سوال کرد و من هم تأیید کردم که او سطح بالایی دارد. به رئیس باشگاه گفتم که او سال‌ها برای پرسپولیس که بزرگ‌ترین تیم ایران است بازی کرده و دروازه‌بان اول تیم ملی ایران است و قابلیت‌های بالایی دارد. حالا که حقیقی آمده می‌تواند برای تیم ما امری خوشایند باشد. احتمالا ما در آینده‌ای نزدیک یک دروازه‌بان‌مان را خواهیم فروخت و امیدواریم شرایطی فراهم شود که هم ما به حقیقی کمک کنیم و هم او به ما یاری برساند.

همانطور که مطلع هستید حقیقی مدت‌هاست در روبین‌کازان نیمکت‌نشین است. این نیمکت‌نشینی نمی‌تواند برای شما ریسک باشد؟

درست است و شاید به خاطر همین نیمکت‌نشینی‌های مداوم است که حقیقی ترجیح داد راحت از روبین‌کازان جدا شود. او تجربه حضور در پرتغال را دارد بنابراین می‌تواند از موقعیت جدیدش استفاده خوبی ببرد و دوباره به ترکیب برگردد. اینجا جایی است که حقیقی شانس بیشتری برای بازی کردن دارد.

آیا حقیقی آماده است که در آینده‌ای نزدیک و حتی در بازی فردا مقابل پورتو بتواند در درون دروازه ماریتیمو قرار بگیرد؟

حقیقی امروز اولین تمرین رسمی خود را با تیم انجام داد. هر چند که او در دو روزی که به ما ملحق شده بود نیازمند آن بود تا شرایط محل اقامتش را مشخص کرده و تست پزشکی را پشت سر بگذارد. همانطور که گفتم امیدوارم شرایطی پیش بیاید تا طرفین بتوانند به یکدیگر کمک کنند.

 تیم شما در رده دهم جدول هست. حقیقی چقدر می‌تواند کمک کند تا حتی به رتبه‌های بالاتر برسید؟

البته که او می‌تواند کمک حال باشد. اگر ما بر این باور نبودیم که حقیقی نمی‌تواند به ما کمک کند الان او اینجا نبود. پس به او اعتقاد داریم و دوست داریم در درون دروازه از او استفاده کنیم. هدف‌گذاری‌های خاصی برای تیم‌مان داریم و حقیقی از این پس می‌تواند در هدف‌گذاری‌های بلند ما نقش ایفا کند. هر چند برای اینکه در درون دروازه قرار بگیرد رقابت سختی خواهد داشت. از سوی دیگر ما دروازه‌بان اول تیم امید پرتغال را داریم و شاید شرایطی پیش بیاید که مجبور شویم تا هفته آینده او را بفروشیم. همچنین یک دروازه‌بان باتجربه دیگر هم داریم اما مطمئنم که حقیقی به ما کمک زیادی خواهد کرد. رئیس باشگاه که این هزینه را انجام داد تا با حقیقی قرارداد امضا کنیم در واقع به فکر این بود که این گلر در بلند مدت به ما کمک کند و در آینده هم در برنامه‌های تاکتیکی تیم ما جا داشته باشد.

به عنوان سرمربی سابق تیم امید ایران آیا جمعه شب بازی این تیم مقابل ژاپن را دیدید. این تیم باز هم از رسیدن به المپیک باز ماند.

متأسفانه به خاطر اینکه زمان پخش مسابقه با تمرینات‌مان تداخل داشت نتوانستم بازی را به صورت مستقل ببینم اما آنمسابقه را از طریق اینترنت مرور کرده و از شکست ایران و ناکامی این تیم از رسیدن به المپیک بسیار ناراحت شدم. البته نه تنها این بازی بلکه بازی‌های دیگر را هم بررسی کردم و متأسفانه تیم امید ایران همانطور که قبلا گفته بودم مشکلات خاص خودش را داشت و این بار هم نتوانست در مدیریت و رسیدن به قهرمانی برای این تیم تصمیمات خوبی گرفته شود.

در زمان شما هم اما تیم امید نتایج مطلوبی کسب نکرده بود.

بله، اگر به یاد بیاورید زمانی که از بازی‌های آسیایی اینچئون بازگشتیم بنده از مسئولان خواستم تا به من فرصت بدهند و نداشتن فرصت کافی برای تیم امید یکی از بزرگترین مشکلات این تیم بود. ایران متأسفانه نسل خوبی داشت اما با همین نسل خوب شکست خورد و از راهیابی به المپیک 2016 محروم شد.

اما شما هم همین نسل را در بازی‌های آسیایی داشتید و ناکام ماندید.

من اعتراف می‌کنم که در بازی‌های آسیایی اینچئون تیم امید ایران تیم من نبود و آن تیم متعلق به نلو وینگادا نبود. من فرصت کافی می‌خواستم از فوتبال ایران تا بتوانم توانایی‌هایم را در تیم امید نشان دهم که متاسفانه این فرصت نبود و یک تاسف دیگر می‌خورم اینکه هر موقع می‌خواهند در مورد من قضاوت کنند به نتایج بازی‌های تیم امید یا بازی‌های آسیایی اینچئون اشاره می‌شود اما خیلی صادقانه و شفاف می‌گویم که آن تیم متعلق به من نبود. مشکلات زیادی بین باشگاه‌ها و مسئولان تیم امید وجود داشت پس نتایج آن تیم نمی‌تواند ملاک عملکرد من باشد.

شکل جدایی‌تان از فوتبال ایران طوری به نظر می‌رسید که از دست برخی‌ها دلخور هستید!

بله بخاطر اتفاقاتی که در روزهای پایانی افتاد دلخور بودم، من دوستان زیادی در ایران دارم و ارتباطم با برخی از مسئولان ایرانی خوب است، آنها بچه‌های خوبی هستند و دوباره تاکید می‌کنم فرصت کافی به بنده داده نشد.

 قبول دارید که با توجه به برخی از مشکلات مانند سربازی و کمبود امکانات، صعود ایران به المپیک کار راحتی نیست؟

بله این مشکلات را قبول دارم، ولی همین مسائل همواره سر راه تیم امید بوده و هست. مثلاً در همین مسابقات اخیر در دوحه اگر تیم ایران می‌توانست از آزمون و جهانبخش استفاده کند 100 درصد نتایج بهتری می‌گرفت و شاید هم این تیم المپیکی می‌شد اما این امکان برای کادر فنی تیم امید فراهم نبود. با وجود همه این مشکلات من به نسلی که در فوتبال ایران است امیدوارم و می‌دانم که استعدادهای زیادی در بین آنان وجود دارد.

 اما با همین استعدادها امید ایران با 3 گل مقابل ژاپن شکست خورد.

بله، من آن بازی را تماشا کردم و موقعیت‌ها را به دقت بررسی کردم، ایران مقابل ژاپن در روزی 3 گل خورد که کاملاً بدشانس بود، فرصت‌های زیادی به دست آورد که در 90 دقیقه تبدیل به گل نشدند اما ژاپن در وقت‌های اضافه 3 گل به ایران زد و پیروز شد. معتقدم اگر ایران مقابل ژاپن خوش شانس بود با برتری میدان را ترک می‌کرد چون فرصت‌های زیادی داشت که هیچکدام از آنها وارد دروازه حریف نشدند.

به عنوان سرمربی سابق تعامل بین تیم امید و بزرگسال چقدر می‌تواند کمک حال باشد؟

100 درصد باید این تعامل وجود داشته باشد فراموش نکنید که همین تیم‌های امید پایه‌های تیم ملی بزرگسالان را در هر کشور تشکیل می‌دهند این تعامل ایده‌آل باید همیشه وجود داشته باشد.

خبر دارید که تعامل تیم محمد خاکپور با کارلوس کی‌روش چطور بود؟

من بعد از اینکه فوتبال ایران را ترک کردم دیگر مسائل ریز آن را پیگیری نکردم و نمی‌دانم که تعامل این دو چقدر بوده است، اطلاعاتم چندان موثق نیست پس نمی‌توانم در این زمینه نظر کارشناسی و دقیقه بدهم.

اما زمانی که خودتان سرمربی تیم امید بودید ارتباط تنگاتنگی با کارلوس کی‌روش داشتید.

بله، همان طور که گفتم تعامل بین تیم امید و بزرگسالان باید مطلوب باشد و من این تعامل را با کارلوس کی‌روش سرمربی بزرگسالان ایران داشتم اما متاسفانه در آستانه شروع بازی‌های آسیایی مشکلات بین تیم من با باشگاه‌ها تشدید شد به حدی که در جذب نفرات خودم با موانعی روبرو شدم. در روزهای اول ارتباط من با باشگاه‌ها خوب بود اما در آستانه مسابقات بود که همه چیز بهم خورد و واقعاً خیلی چیزها در اختیار من نبود، این تعامل به هم ریخت به حدی که برخی باشگاه‌ها بازیکنانشان را به من ندادند.

حالا از این اتفاقات تلخ چه درسی باید گرفت؟

من بارها تاکید کردم که واقعاً از نتایجی که تیم خودم در بازی‌های آسیایی بدست آورد ناراحتم و امروز هم بخاطر شکست تیم ملی امید ایران مقابل ژاپن و ناکامی در راهیابی به المپیک 2016 مثل همان زمان ناراحتم ولی از حالا فدراسیون فوتبال ایران باید به فکر تیم ملی امید باشند، باید ببینند ضعف‌ها کجاست و برای آینده تیم را تقویت کنند، من به استعدادهای ایرانی باور دارم که می‌توانند موفقیت‌های خوبی در عرصه بین‌الملل داشته باشند.

 حق با شماست، امید ایران پتانسیل زیادی دارد اما خبر دارید که بعد از کنار گذاشتن شما از تیم امید مسئولان برای سرمربی جدید با چه مربی وارد مذاکره شدند؟

بله، کرانچار.

می‌دانید به چه دلایلی کرانچار نتوانست روی نیمکت تیم امید بنشیند؟

خیر ، چون همانطور که گفتم جزئیات فوتبال ایران را پیگیری نمی‌کردم.

 به دلایل کاملاً غیر فوتبالی.

واقعا؟

بله.

متاسفانه گاهی اوقات چنین رفتارهایی رخ می‌دهد اما برای من دیگر مهم نیست، من بعد از اینکه از ایران به کشورم برگشتم کار خودم را در رده باشگاهی ادامه دادم و زندگی برایم ادامه دارد. من در 3 ماه اخیر به باشگاهی که آمدم سیر صعودی خوبی را ایجاد کردم اما یک چیز در فوتبال ایران من را آزار دارد که هرگز نمی‌توانم آن را فراموش کنم.

 چه چیزی؟

اینکه به من اجازه و فرصت کافی ندادند تا با امیدهای ایران کار کنم و از پتانسیل فوتبالیست‌های ایران استفاده کنم، به معنی واقعی هیچ فرصتی نداشتم در حالیکه در کارنامه من تمام افتخارات و تجارب من گویا هستند، من موفقیت‌های زیادی را در فوتبال کسب کردم و در تورنمنت‌‌های بزرگی نیز بوده‌ام.

 به نظر می‌رسد با وجود جدایی بلندمدت‌تان از فوتبال ایران همچنان از اتفاقات رخ داده در تیم امید دلخورید.

بله، در بازی‌های آسیایی برخی از اطرافیان حرف‌هایی به نقل از من به کفاشیان زدند که غیرواقعی و دروغین بودند، از جانب من صحبت‌هایی به رئیس فدراسیون گفتند که کذب محض بود. آنها رو در روی من یک حرفی می‌زند در پشت سر من حرف دیگری.

 آیا با فدراسیون فوتبال ایران تسویه کردید؟

بله از طریق فیفا مبلغ قرارداد و حقوقم را دریافت کردم و فقط یک رقم ناچیزی مانده است که آن هم مهم نیست.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس