روزنامه رای الیوم با پیش بینی احتمال تعویق مذاکرات روز دوشنبه ژنو در باره سوریه ، اختلاف میان گروههای سوری برای نحوه شرکت حضور در گفت و گو با دولت بشار اسد را نوعی چرخش در بحران سوریه ذکر کرد.

به گزارش مشرق، عبدالباری العطوان سردبیررای الیوم در سرمقاله امروز( شنبه)نوشت: اختلاف میان گروههای مخالف سوریه بر سر انتخاب اعضای هیات مذاکره کننده به سبب تعددطرف هایبین المللی و منطقه ایحامیآنها، شدیدتر می شود که این امر نه تنها برگزاری مذاکرات ژنو در روز دوشنبه آینده را به تعویق می اندازد، بلکه گفتگوها را قبل از آغازبا احتمال شکست روبرو خواهد کرد.

وی همچنین از تعیین بشار جعفری نمایندهسوریه درسازمان ملل به عنوان رئیس هیات اعزامیدمشق و فیصل مقداد معاون وزیر خارجه به عنوان ناظر عمومی شرکت کننده در مذاکراتژنو به عنوان نشانه ای از بازنگری سوری ها در انتظارات ، اهداف و یا نگاهشان به این مذاکرات یاد کرد.

ویافزود: دولت سوریه در تشکیل هیات خود با هیچ دشواری روبرو نشد واین قابل پیش بینی بود؛ آنچه که جلب توجه می کند آن است کهاین امر نوعی کاهش سطح هیات مذاکره کننده سوری در مقایسه با دور دوم مذاکرات ژنوبه شمار می آیدکه ولید معلم وزیر خارجه سوریه ریاست هیات را به عهده داشت.

العطوان درادامه نوشت : "دولت موازی" به ریاست ریاض حجاب نخست وزیر جدا شده از دولت سوریه که از سوی عربستان حمایت می شود و مقر آن در ریاض پایتخت عربستان است، ریاست هیات مذاکره کننده خود را بهاسعد زعبی یکی از فرماندهان نظامی واگذار کرد؛ همچنین محمد علوشو وارث زهران علوش سرکرده جیش الاسلام یک فرد نظامی رابه عنوان مذاکره کننده ارشد انتخاب کرد؛ نخستین تصمیم این "دولت" تهدید به تحریم مذاکرات است، در صورتی که عضوی دیگر به هیات مذاکره کننده افزوده شود؛ بدین معنا که یا باید این هیات به همان شکلی که هست پذیرفته شود و به مشروعیت آن اقرار گردد و یا اینکه از مشارکت در مذاکرات خودداری می کند؛ این موضع، بنا بهنظر بسیاری، با رویکرد همزیستی دموکراتیک که باید از بارزترین اصول مخالفان و ارزشهای آنها باشد، مغایرت دارد.

این موضع گیری غیرقابل انعطاف، استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل در امور سوریه راواداشت تا خارج از چارچوب دیپلماتیک خود، عربستان را به مانع تراشی در مسیر مذاکرات ژنو متهم کند. همچنین سبب شد تا روسیهنیز پیشنهاد دهدهیاتی به عنوانمخالفانمورد حمایت ریاض وهیات دیگری متشکل از گروههایی کهنشست ریاض دور نگاه داشته شدند و یاآنرا تحریم کردند به ژنو اعزام شوند. راه حل دیگر تشکیلهیاتی مشترک از گروههای مذکور با نظارتدی میستورا فرستاده سازمان ملل است.

پیچ و خم های بی پایان، اختلافات بی سرانجام

سردبیرروزنامه رای الیوم درادامه می نویسد : هیات مذاکره کننده ریاضکه حمایت ترکیه و قطر را نیز با خود دارد،اکنون خود را درجایگاهی قرارداده که درباره مشروعیت داشتن یا نداشتن گروههای مخالف سوری اظهار نظرمی کند. این هیات می گوید با حضور حزب "اتحاد دموکراتیک کرد" به ریاست صالح مسلم به بهانه نزدیکی به نظام سوریهدر مذاکرات ژنو مخالف است ؛ همچنین حضور" قدری جمیل" از مخالفان داخل رابه همین دلیل و نیز نزدیکیبه مسکووتو می کند و بالاخرهمشارکت هیثم مناع رییس جریان قمح را به رغم آنکه به نشست ریاض دعوت شده بود، در ژنو نمی پذیرد. هیثم مناعنشست ریاض را بهسبب مشارکت گروههای تروریستی که در قتل و خونریزی مردم سوریه دست داشتند، تحریم کرده بود.

در سمت دیگر ماجرا روس ها، دولت سوریه و هیثم مناع به نوبه خود حضورجنایتکاران جنگی مانند محمد علوش را در هیچ هیات مذاکره کننده ای نمی پذیرند؛ زیرا جیش الاسلام دست به قتل و کشتاروگلوله بارانملت سوریه زده است؛ این در حالی است که کمیتههماهنگیدر هیات مذاکره کننده که از حمایت عربستان برخوردار است،نسبت بهانتخاب رییس هیات و مذاکره کننده ارشد از میان مخالفان مسلح اعتراض دارد

جبهه مخالف دیگری نیز وجود دارد کهاز دیگر گروهها قوی تربه نظر می آید؛ این گروه، جبهه النصره به ریاست ابومحمد جولانی شاخه رسمی القاعده در سوریه است؛ النصره با خیانتکارخواندن تمام شرکت کنندگان در نشست ریاض، آنها را تهدید به ترور کرد. داعش که یک سوم سوریهو شاید بیشتر از آن را در اختیار دارد، تمام مساله را نادیده گرفته است گویی که این حوادث به آن ارتباطی ندارد حتی ارزش محکومیت و یا اتهام به خیانت را نیز ندارد و شاید گسترش حضور خود در لیبی و تلاش برای تسلط بر هلال نفتی در شهرهای راس لانوف و بریقه و زویتنیه را در راس اولویت های خود قرار داده است.

کنفرانس ژنو خواه در تاریخ تعیین شده برگزار گردد و یا اینکه دو یا سه روز و یا حتی یک ماه به تعویق بیفتد، در واقع تلاشی از سوی قدرت های بزرگ برای به دست آوردن زمان بیشتر و سرگرم کردن طرف های سوری است، زیرا تمام طرف های منطقه ای و بین المللی توافق نظر دارند که راه حل سیاسی همچنان دوراستو مساله اصلی نحوه اداره بحران سوریه و نه حل آن است.

نکته عجیب آنکه درخواست های برخی گروههای معارض سوریه و قدرت های حامی آنها که در طول 5 سال همچنان حاکم مانده بود، اینک از مخالفت باماندن بشار اسد در قدرت به مخالفت با مشارکت برخی معارضان دیگر در مذاکراتی با دولت همان رییس جمهوری و هیاتش، تغییر کرد.

پیش از این هر طرفی که از مذاکره با نظام سوریه و رییس جمهورش سخن می گفت و یا به آن اشاره می کرد، خائن قلمداد می شد که باید محاکمه شود و مجازات اعدام علیه او صادر می شد؛ اما امروز درخواست ها و اولویتها و نیز ادبیات و مواضع نیز بنا به دیکته های طرف های حامی، خواه آمریکایی باشد یا روسی، تغییر پیدا کرده ؛ اینک گروهها و جبهه ها و شخصتیهای سوری برای عضویت در هیاتمذاکره کننده با نظام سوریهبا یکدیگر رقابت می کنند

اغلب این طرف ها و شاید همه آنها تاکید می کنند که راه حل سیاسی تنها برون رفت از بحران سوریه است؛درحالیکه اغلبو یا تمام آنها راه حل نظامی را در پیش گرفته اند، راه حلی که پس ازنشستن گرد و خاک رویارویی ها، در نهایت نقشه ها را مشخص خواهد کرد. سکوتعادل جبیر وزیر خارجه سعودیدر این روزها وتکرار نکردنجمله آهنگین مورد علاقه اش مبنی بر"کناره گیری اسدخواه باجنگ و یا به صورت مسالمت آمیز"، از مسایل بسیاری حکایت دارد.


منبع: العالم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس