کد خبر 526233
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۱

نگران قراردادهایی هستم که منابع کشور را با قیمت مفت به کشورهای سلطه‌گر منتقل می‌کند. فکر می‌کنند با افزایش ۹۰ درصدی صادرات نفت در لایحه بودجه ۹۵، کار بزرگی میکنند، این اقدام چوب حراج زدن به این کالای نادر است!

به گزارش مشرق، محمد خوش چهره اقتصاددان بیان داشت: اعداد و ارقام مربوط به میزان تولید نفت و صادرات نفت خام در لایحه بودجه از چند لحاظ اگر نگویم باعث تأسف، مایه تعجب است و پیش از هر چیز می‌توان گفت که در تناقض آشکار با اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: دولت و رئیس جمهور بارها در صحبت‌های خود تأکید کردند که ما قصد داریم تا در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم، تعریف ساده اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌های تهدیدزا است و این کاهش نیز در بهترین جایگاه به قطع آن وابستگی منجر خواهد شد.

رئیس جمهور اعلام کرده که قصد حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی را دارد اما افزایش خام فروشی در تعارض کامل با اقتصاد مقاومتی است

این اقتصاددان تأکید کرد: در میان تمامی وابستگی‌های تهدیدزا برجسته‌ترین حوزه، وابستگی اقتصاد ملی به نفت خام و درآمدهای ارزی ناشی از آن است، این وابستگی باید به صفر برسد. در حالی که برعکس اعلام‌های رسمی رئیس جمهور و معاون مربوطه ایشان آقای جهانگیری، این افزایش خام فروشی در تعارض کامل با اقتصاد مقاومتی قرار دارد.

وی اظهار داشت: انتخاب چنین ارقامی در لایحه بودجه مایه تأسف است، زیرا در فضایی که قیمت جهانی نفت کاهش معنادار و سازمان یافته‌ای پیدا کرده باید ارقامی مناسبت‌تر انتخاب می‌شد.

در چند ماه اخیر تدبیرهای شیطانی تلاش کردند تا با کاهش معنی دار قیمت نفت ذخیره‌سازی‌های گسترده‌ای را انجام دهد

خوش‌چهره گفت: در تحلیل‌ها گفته می‌شود که انرژی و نفت در کل دنیا رو به انقراض است، به طوری که پیش بینی می‍شود عربستان تا 25 سال آینده امکان عرضه نفت به صورت گسترده را نخواهد داشت و دیگر کشورهای خاورمیانه نیز تا 50 سال آینده.

وی در رابطه با دلیل کاهش قیمت نفت در مدت اخیر و همچنین در پیرو آن درست نبودن ارقام انتخاب شده برای میزان تولید و فروش نفت در لایحه بودجه 95 به نسیم آنلاین بیان داشت: در چند ماه اخیر تدبیرهای شیطانی تلاش کردند تا با کاهش معنی دار قیمت نفت  ذخیره‌سازی‌های گسترده‌ای را انجام دهد تا این منابعِ روبه تهی از کشورهای نفتی که اکثرا کشورهای خلیج فارس هستند به کشورهای قدرتمند منتقل شود، و این جریان با کاهش معنادار قیمت نفت ظرف ماه‌های اخیر در حال شکل‌گیری است.

این اقتصاددان بیان داشت: در این میان بعد از این که ذخیره‌سازی‌های گسترده شروع و پیش خریدهای بلند مدت منعقد شد پس از آن ممکن است که یک روند افزایشی ایجاد شود و به این ترتیب دلالانی که نفت را ارزان خریده‌اند می‌توانند از این فرصت نهایت استفاده را ببرند.

دو برابر کردن صادرات نفت خام خلاف مصالح ملی است

وی ادامه داد: با توجه به مباحث مطرح شده دولتمردان ما باید توجه می‌کردند در حال حاضر که در مرحله تنزل قیمت نفت هستیم باید با محدود کردن فروش نفت علی رغم تمامی فشارهای اقتصادی که بر کشور وارد می‌کند از این بازی ایجاد شده توسط دنیای سلطه خارج شویم و سعی بر ایجاد ایمن سازی داشته باشیم. لذا در چنین شرایطی فروش بیشتر نفت خام نه تنها درست نیست بلکه حتی افتادن در بازی دنیای سلطه است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: به جای انتخاب چنین راه‌هایی می‌توانستیم با تأثیر معنادار در عدم عرضه نفت جهانی مانع کاهش قیمت معنادار نفت شده و آن را به روند صعودی بازگردانیم.

وی اضافه کرد: با افزایش نود درصدی تولید و دو برابر کردن تولیدات صادراتی در لایحه بودجه هم در جهت خلاف منافع و مصالح ملی قدم برداشته و چوب حراج بر کالای نادر و روبه زوال خود میزنیم و هم کمک به تسلط کشورهای دنیای سلطه بر منابع و ذخایر کشورهای نفتی و خلیج فارس می کنیم.

مجلس ارقام و اعداد پیش بینی شده در لایحه بودجه را تصحیح کند

این اقتصاددان اظهار داشت: بنده معتقدم که باید در اعداد و ارقام لایجه بودجه تجدیدنظری صورت بگیرد و به خصوص مجلس باید اصلاحات اساسی در مورد این اعداد پیش بینی شده در لایحه را صورت دهد.

وی در رابطه با کاهش قیمت جهانی نفت در چند مدت اخیر تصریح کرد: در مطالعات مربوط به آینده پژوهی به این مسئله پرداخته می‌شود که رویدادهای بنیادی در جهان وجود دارد که این رویدادها روندهای مهمی را تغییر می‌دهند که یکی از این رویدادهایی که موجب تغییر در روند دنیا می‌شود کمبود آب و بحث دیگر مربوط به انرژی و یا مسائلی از جمله سلول‌های بنیادی و دستکاری ژنتیک است.

خوش چهره عنوان کرد: واقعیت‌هایی که امروزه در عرصه نفت وجود دارد و اثبات شده هم هست این است که نفت پیرو قانون عرضه و تقاضا نیست به عبارت دیگر کشورهای اصلی صادرکننده که کشورهای منطقه خلیج فارس هستند با این که در کل 30 درصد نفت جهان را در اختیار دارند اما در کل صادرکنندگان اصلی نفت محسوب می‌شوند. اما کشوری مانند آمریکا که خودش دارای نفت است صادر کننده نیست.

وی تصریح کرد: در این میان اوپک هم چند دهه است که نشان داده در تعیین قیمت نفت کاملا وابسته است و عنان سردمداران کشورهایی مانند عربستان و کویت و قطر در دست کشورهای سلطه قرار دارد.

وی افزود: از طرفی بیش از یک دهه است که معلوم شده است که بحثی به نام دلالی و سوداگری و نفت کاغذی چند برابر فروش‌های جاری و غیرجاری باعث شده تا مکانیسم‌های واقعی تعیین قیمت انحرافات معناداری پیدا کند.

اراده سازمان‌یافته‌ای برای کاهش قیمت نفت در جهان و انتقال آن به کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس وجود دارد

نماینده سابق مردم تهران در مجلس به نسیم آنلاین گفت: در حقیقت این شرکت‌های چند ملیتی و دلال‌ها بودند که سودهای کلانی نصیبشان شده است و این کار را با ایجاد نوسانات و کاهش معنادار قیمت نفت برای خریدهای انبوه و گسترده و همچنین به وسیله پیش خریدهایی برای یک دوره 5 یا 6 ساله و سپس بعد از آن فروش تدریجی رو به افزایش آن انجام دادند.

وی بیان داشت: جدا از این جریان در حوزه اخیر بحث ذخیره‌سازی‌های گسترده و افزایش ذخیره‌سازی‌های استراتژیک و به مفهوم دیگر ناامنی‌هایی که در کشورهای منطقه پیش آمده جریان طبیعی صدور نفت و استمرار آن را دچار تهدید کرده است، از این رو اراده سازمان یافته ای وجود دارد تا قیمت‌ها پایین بیاید و بخش زیادی به صورت پیش خرید و انتقال و ذخیره سازی به کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس صورت بگیرد.

 مفت فروشی نکنید

خوش چهره عنوان کرد: ما در حال حاضر با پدیده‌ای غیرمتعارف در بازار جهانی نفت مواجه هستیم، به طوری که نباید مسئولین نفتی ما سنتی به این مسائل نگاه کنند لذا اگر چه قطعا اقتصاد ما به نفت وابسته است اما در چنین زمانی برجام می‌تواند کمک کند، به طوری که بازگشت ذخایر مطرح شده به ایران معادل بیش از یک سال درآمد نفتی است که از قیمت‌های جاری ایجاد می‌شود لذا باید نفت را کنترل کنند تا این ابزار قدرت در آینده مورد استفاده قرار بگیرد نه این که الان به صورت مفت فروشی و قراردادهای بلندمدت عمل کنند.

شنیده‌های جدی خبر از بستن قراردادهای نفتی به صورت مفت‌فروشی و بلند‌مدت با طرف‌های خارجی می‌دهد

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: متأسفانه در رابطه با این قراردادهای بلندمدت برخی از شنیده‌های جدی وجود دارد که ما در این قیمت‌ها در حال بستن قراردادهایی با طرف‌های خارجی هستیم که به هیچ عنوان به صلاح مملکت و ملت نیست و در این زمان اگر مجلس، مجلس است باید وارد موضوع شده و تفحص‌های جدی از قراردادها و نحوه فروش را در دستور کار قرار دهد تا ما در دام کشورهای سلطه که در تئوری خود به دنبال اهداف اقتصادی و غیراقتصادی هستند نیفتیم.

وی اظهار داشت: با وجود چنین تحلیل‌هایی باید بگویم که در لایحه بودجه چنین ارقام و اعدادی برای میزان تولید نفت موجب می‌شود تا در دام کشورهای سلطه و تئوری‌های از پیش تعیین شده آن‌ها قرار بگیریم.

وی ادامه داد: برخی اظهار نظر در مورد این که عربستان قیمت‌ها را کاهش داده می کنند این نگاه بسیار سطحی است زیرا عربستان تنها به عنوان یک ابزار برای تحقق اراده دنیای سلطه است.

من نگران قراردادهایی هستم که منابع کشورمان را با قیمت مفت به کشورهای سلطه گر منتقل می کند

وی با بیان این مطلب که به احتمال قوی در نیمه دوم سال یعنی سال آینده، در ماه‎های جولای و آگوست شاهد افزایش قیمت خواهیم بود، به نسیم آنلاین گفت: در آن زمان قراردادها بسته و پیش خرید شده است، به طوری که بسیاری از کشورهای خلیج فارس به خصوص کشورهای وابسته در همین زمان که قیمت نفت پایین است در حال بستن قرار داد هستند، قراردادهایی بلندمدت و میان مدت، یعنی منابع کشورشان را انتقال می‌دهند، نگرانی ما هم همین است که در کشور ما نیز چنین قراردادهای با ضریبی در حال انجام گرفتن باشد.

 دولت منابعش را طور دیگری تأمین کند نه با ارزان فروشی منابع ملی

خوش چهره عنوان داشت: قیمت نفت بالا خواهد رفت، زیرا در تناقض آشکار با حرکت‌های واقعی اقتصاد جهانی و دوره کوتاه مدت برای خرید ارزان است ، بنابراین شاید بالا رفتن قیمت نفت این رقم پیشنهاد شده در بودجه را تصحیح کند اما حرف ما این است که در چنین زمانی هر چه قدر که ما دیرتر وارد بازی دنیای سلطه شویم بهتر خواهد بود لذا مجلس نباید اجازه دهد که نفت تا زمانی که قیمتش بالا نرفته با چنین قیمت پایینی به فروش برسد.


منبع: نسیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • majid ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۳
  0 0
  خب جناب خوشچهره راهکار بدید راهکککککااااار متاسفانه این همه ما اقتصاددان و فعال صنعتی داریم فقط بلدن نقد کنند ولی راهکار دادن هیچ بلد نیستند.
 • ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۴
  0 0
  واقعا همینطور /فقط نقد ونقد ونقد بابا یکبار راهکار نشان بده چرا فضایی صحبت میکنی
 • مهماندار هواپیما ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۴
  0 0
  اقای خوش چهره دولت مد نظر شما بهتراز این نمی شه
 • مهماندار هواپیما ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۴
  0 0
  اقایان مشرقی پرچم اربابتان را برای من قرار ندهید
 • ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  مشرق هکت کردن؟ چرا پرچمها قاطی شدن؟!!!!
 • امین ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  بابا جم کن خوشی, برنامه های اقتصادی تو هم زمان احمدی نژاد دیدیم هنوز دارن گندای اون دوران و پاک میکنن که البته اگه بشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس