اگرچه نحوه رفتارهای هاشمی رفسنجانی مدتی است که با جریان اصلاح‌طلب برانداز بر يكديگر منطبق شده است ولی اصلاح‌طلبان کاملاً بر اساس استفاده ابزاری از هاشمی رفتار می‌کنند تا جایی که ورود فرزندانش را به ضرر خود می‌دانند.

اصلاح‌طلبان چه نقشه‌ای برای محسن و فاطمه هاشمی دارند؟
گروه سیاسی مشرق - دور از واقعیت نیست که بگوییم یکی از خانواده‌های سیاسی در جریان معاصر انقلاب که همه اعضایش به‌نوعی در حاشیه به سر می‌برند، خانواده آقای هاشمی است؛ از پدر خانواده با انواع حاشیه‌گرفته تا عفت خانم مرعشی مادر خانواده؛ همه به نوعی حاشیه‌هایی به همراه دارند و اخیراً محکوم و زندانی شدن مهدی خانواده به دلایل اقتصادی و امنیتی، کلکسیون حواشی این خانواده را تکمیل کرده است.

از سوی دیگر، در عرصه سیاست داخلی و یا به تعبیری جریان شناسی سیاسی معاصر انقلاب اسلامی، کمتر کسی وجود دارد که حملات شدید، گسترده، سازمان‌یافته و ظالمانه جریان چپ یا چپ تبدیل‌شده به اصلاحات در نیمه دهه هفتاد به هاشمی رفسنجانی را انکار کند که اگر کسی این واقعیت تاریخی را تکذیب کند.

در جریان دگراندیش با تفکر اصلاح‌طلبی، حمله به هاشمی رفسنجانی به‌عنوان اصل غیرقابل‌عبور در دهه هفتاد قلمداد می‌شد، جریانی که در ریاست جمهوری هاشمی به یک‌شکل تلافی عقده‌های فروخفته خود را از رئیس جمهور وقت می‌گیرد و بعد از روی کار آمدن رییس دولت اصلاحات، به شکلی دیگر به دنبال ارضاء شهوت حمله به هاشمی بودند؛ بر همین اساس می‌توانیم اوج انتقام از هاشمی را در انتخابات مجلس ششم مشاهده کنیم، جایی که هاشمی به ماند توپ فوتبال در لیست نماینده‌های تهرانی از بالا به پایین حرکت می‌کند و کار به‌جایی رسید که هاشمی صواب را بر ترک میدان مجلس و بوسیدن زمین، می‌بیند.

دراین‌بین، حضور دو فرزند خانواده (محسن و فاطمه) به میدان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی باعث شد تا شاخک‌های اصلاح‌طلبان دوباره فعال شود، اصلاح‌طلبانی که برای براندازی در فتنه 88 نیازمند حمایت‌ها و رفتارهای هاشمی رفسنجانی بودند و باعث شدند هاشمی در مسیری قدم بگذارد که به‌نوعی بازگشت ندارد و تا مرز افراطی و رادیکالی حرکت می‌کند؛ حالا نگران حضور دو فرزند هاشمی هستند، فرزندان خانواده‌ای که به‌زعم آن‌ها، مشهور به اشرافی‌گری شده‌اند و هراس دارند همین مسئله برای آن‌ها مشکل‌ساز شود که قطعاً هم‌چین خواهد شد.

در همین رابطه روزنامه شرق در تحلیلی به نگاه ابزاری اصلاحات در استفاده و هل دادن هاشمی برای افراطی شدن اشاره‌کرده و خطر حضور فرزندان هاشمی برای اصلاح‌طلبان را گوشزد می‌کند و می‌نویسد: "نکته مهم دیگری که اصولگراها می‌توانند با مانور رسانه‌ای خود از پتانسیل آن در مبارزه انتخابی، بهره ببرند، تقابل اشراف گرایی و ساده‌زیستی است! پدیده‌ای که در سال‌های ۸۴ و ۸۸ به‌خوبی پی به قدرتش برده‌اند. آن‌ها با توجه به حجم رسانه‌های رسمی و غیررسمی خود از رسانه‌های مکتوب و رسانه ملی تا هیأت، مسجدها و منبرها این توانایی را دارند که برخی از افراد برخوردار درون یا حاشیه دولت را با بدنه دولت و احزاب اصلاح‌طلب مرتبط بدانند و این‌گونه تلقین کنند که ویروس اشرافی گری تمام پیکره اصلاح‌طلبی و دولت را بیمار کرده است. در همین راستا یکی از افرادی که اصولگراها در فرصت باقی‌مانده بر ایشان تمرکز ویژه‌تری خواهند کرد آقای «هاشمی رفسنجانی» است.

افراد دیگری هم هستند، اما در این سال‌ها بارها شاهد بوده‌ایم برخی جریان‌ها برای رسیدن به اهداف سیاسی‌شان بارها پای آقای هاشمی رفسنجانی و خانواده ایشان را به میدان‌های تبلیغی- تخریبی‌شان کشانده‌اند. بااین‌همه به نظر می‌رسد حضور آقای رفسنجانی در انتخابات خبرگان برای پیشبرد اهداف اصلاح‌طلبانه نه‌تنها لازم بلکه یک ستون قابل‌اتکاست؛ بنابراین حضور و نام‌نویسی اطرافیان و فرزندان آقای هاشمی را چندان نمی‌توان به نفع اصلاح‌طلبان دانست."[1]

از سوی دیگر، عبدالله ناصری عضو شورای مرکزی بنیاد باران درباره عدم حضور فرزند هاشمی رفسنجانی در لیست اصلاح‌طلبان می‌گوید: محسن هاشمی رفسنجانی در ائتلاف اصلاح‌طلبان حضور ندارند و اینکه آیا ایشان در قالب حزب کارگزاران، ائتلاف اصلاح‌طلبان و یا به‌طور مستقل در انتخابات حضور پیدا می‌کنند یا خیر، یک تصمیم شخصی است که بنده از آن بی‌اطلاع هستم.[2]

به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان هیچ دل‌خوشی از حضور فرزندان هاشمی در ائتلاف‌هایی که به نام اصلاحات خواهد بود، ندارند و برای همین به نظر می‌رسد حضور هر یک از فرزندان هاشمی در لیست منسوب به اصلاحات، هزینه سنگینی برای آن‌ها به همراه خواهد داشت کما اینکه تابه‌حال نیز این لکه سیاه همراه اصلاحات است.

فشارها تا جایی بر خانواده هاشمی جدی شده است که محسن هاشمی در گفتگو با آرمان، به خارج شدن خود یا فاطمه از رقابت در انتخابات خبر می‌دهد و می‌گوید: همان‌طور که توضیح دادم از فرزندان ایشان (هاشمی رفسنجانی) یکی فقط در انتخابات حضور خواهد داشت که در آن صورت نیز به‌صورت مستقل خواهد بود و از طرف حزب و گروهی وارد نمی‌شویم، البته احزاب کارگزاران و اعتدال و توسعه رسماً برای حضور دعوت کرده‌اند و تعدادی از احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرای دیگر نیز دعوت کرده‌اند که در لیست آن‌ها حضورداشته باشیم، که پاسخ ما به آن‌ها این بوده است که در صورت کاندیداتوری، از حمایت فهرست‌های مختلف استقبال می‌کنیم، اما استقلال در حضور از شروط ماست.[3]

و البته تمام این فشارها و گمانه‌زنی‌ها درباره حضور فرزندان هاشمی در انتخابات زمانی معنا پیدا می‌کند که فاطمه و محسن هاشمی حداقل نمره لازم برای عبور از فیلتر شورای نگهبان را به دست آورند که با توجه به نقش و مواضع این افراد در فتنه 88، سخت به نظر می‌رسد.[1] - http://www.sharghdaily.ir/News/81689

[2] - http://www.nasimonline.ir/Content/Detail/2004018

[3] - http://www.armandaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=1083

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 21
 • رضا ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  شما وسردمدارانتان غیر از تخریب خانواده آقای هاشمی کار دیگری ندارید؟
 • ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  جون هر كي كه دوست داريد دست از سر اين نظام برداريد
 • حالا ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  بابا شما ها بد جوري ميسوزيد و به قول محمود احمدي نژاد كه محبوب شما ها بود آب رو بريزيد اونجايي كه مي سوزه يه روز كانديداتوري نوه امام و يك روز كانديداتوري هاشمي و بدانيد مردم شما را ميشناسند و حاضر نيستند براي يك بار ديگه زير بار شما جماعت برند . چاپ كردي اونوقت سايت صادقي
 • ناشناس ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  آیا خانواده هاشمی با داشتن فرزندانی همچون مهدی و فائزه نیاز به تخریب دیگران دارند ؟!!
 • ناشناس ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  حضور محسن و فاطمه هاشمی باعث باخت جریان اصلاحات در انتخابات میشود و به همین دلیل اصلاح طلبان بدنبال حذف این دو نفر از لیست ها هستند .
 • ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  درودبر ایت الاه کبیر
 • ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  آخه چه نبوغی جز هیاهوهای توخالی از این خانواده چیزی دیده نمی شود .افراد نخبه و صاحب نظر فراوانی هستند برای انتخاب
 • ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  یعنی اقای رضا شما طرفدار سردمداران پول ، قدرت ، رانت و ... هستید یا طرفدار مردم !!!!!؟؟؟
 • فاضل ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  هیچ هزینه ای ندارد. دکتر گفته براشون خیلی هم خوبه. انتصاب استاندار کمونیست توده ای بازداشت شده و پاکسازی شده از اموزش و پرزورش چه هزینه ای برا اصلاحات مصلاحات داشت و دارد. هزینه اش مقداری خنده به ریش من و توست که حرص انقلاب و خون شهدا را میخوریم.
 • ناشناس ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  دلم برای حماقت شما میسوزه که گول سردار اشرافیت رو خوردی !
 • ناشناس ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  عجب طرفداران کم سوادی داره هاشمی ! خخخخخ .
 • ناشناس ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  حضور هاشمی و محسن و فاطمه در انتخابات آینده برای خودشان مفید است تا متوجه بشوند که طرفداری بین مردم ندارند !
 • ناشناس ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  این خانواده پر حاشیه برای نظام و انقلاب هم هزینه دارند .
 • هيهات منا الذلة ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  ضربه هایی که این خاندان به انقلاب و کشور و ملت زده اند دشمنان قسم خورده نزده اند
 • کربلا ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  تخریب؟ جایی هم برای خراب شدن گذاشتن خودشون؟ خودشون رو به گند کشیدن
 • کیان ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  احتیاجی به تخریب نیست، ما داریم اتفاقا مردم رو سرشون رو گرم میکنیم تا خرابکاریهای خانواده این پیشکسوت انقلاب زیاد آبروی انقلاب و ایران رو نبره.
 • هنوز ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  خداوکیلی از جیره خوارن عالیجناب سرخپوشی یا اسرائیلی؟
 • ناشناس ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  انشاءالله انتخابات اسفند ماه همانند سال 84 برای هاشمی خواهد شد .
 • ناشناس ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  کلا"خانواده پرحاشیه و پر هزینه ای هستن !
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  آقای هاشمی ثروت ازپدر و زحمات خودشان دارند نه ازبیت المال
 • ناشناس ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  چطوری خانه محله صفاییه قم بعد از انقلاب به خانه چند هزار متری در شمالشهر تهران تبدیل می شود ؟!!
 • ناشناس ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  ببین آش چقدر شور شده که اصلاح طلبان هم از اشرافی گری این خاندان دلواپس شده اند !
 • majid ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  ایت الله رفسنجانی کسی است که با یک بیانیه حسن رو حانی رو رئیس جمهور کرد حالا شما هی تخریبش کنید
 • امین ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  خدایا شر دشمنان واقعی نظام رو از سر این ملت کم کن چه داخلی چه خارجی
 • امیر تبریز اوغلی ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  واقعا هنوزم کسی طرفدار خاندان هاشمی هست؟/با این همه افشا گری هااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 • ناشناس ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  مجید جان اولا"که هاشمی حجت الاسلام است و ثانیا"مردم بخاطر وعده حل مشکلات اقتصادی در 100 روز به روحانی رای دادند نه بخاطر هاشمی !
 • ناشناس ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  الهی آمین .
 • دوست البرت ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  از ترس و سانسور نظرات پستی مشرقیون مشخصه!! چادر زنانه و رژ لب فراموش نشه!!
 • ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  مشرق عاملی برای بازگشت محبوبیت از دست رفته هاشمی است!
 • ناشناس ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  هاشمی از اول هم محبوبیت نداشت .
 • سیدعلیرضا ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  همین چهار رای را که اصلاح طلبان دارند از دست میرود
 • یار غریب ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
  0 0
  خندم میگیره که هنوز یه عده از هاشمی طرفداری میکنن/ همه سر و ته یه کرباسن به آدم جدید فکر کن کی گفته ایران باید تا ابد روی دست همین چند نفر اصولگرا و اصلاح طلب باشه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس