بررسی آماری مطبوعات و نظرسنجی‌های انجام شده نشان می‌دهد که در طی یک هفته تبلیغات مجلس ششم، هر تهرانی به طور متوسط روزانه سه مقاله علیه هاشمی و پنج شایعة تازه و اتهام جدید در مورد وی و خانواده‌اش شنیده است.

هاشمی به روایت اصلاحات از فساد مالی تا دخالت در قتل‌های زنجیره‌ای + تصاویرگروه سیاسی مشرق - دو سال پس از کنار رفتن هاشمی رفسنجانی از ریاست جمهوری، انتخابات مجلس ششم آغاز شد. در این انتخابات تندروهای اصلاح‌طلب مست از پیروزی در انتخابات دوم خرداد، رقبای خود را با سنگین‌ترین تهمت‌ها و تخریب‌ها هدف قرار می‌دادند.

هاشمی رفسنجانی نیز که پس از ریاست جمهوری سودای بازگشت به قدرت در مجلس را در سر داشت، برای شرکت در مجلس ششم ثبت‌نام کرد. با ثبت‌نام هاشمی در آذرماه 1378 موج تهمت‌ها و شایعه‌پراکنی‌ها علیه هاشمی شروع شد و تا روز انتخابات در 29 بهمن 1378 ادامه یافت. در ادامه برخی از مواضع دوم‌خردادی‌ها درباره هاشمی را مرور خواهیم کرد.

عالی‌جناب سرخ‌پوش؛ لقبی که اکبر گنجی به هاشمی داد

عالی‌جناب سرخ‌پوش نام مقاله‌ای است که اکبر گنجی در 29 دی‌ماه 1378 در روزنامه صبح امروز- به مدیر مسئولی سعید حجاریان- منتشر کرد. گنجی در این مقاله تلاش می‌کند که هاشمی را مسبب اصلی ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر را معرفی کند و خون صدها هزار شهید و هزاران معلول را به گردن هاشمی بیندازد. اما مهم‌ترین موضوعی که در مقالة گنجی دربارة آن بحث می‌شود، بحث قتل‌های زنجیره‌ای است. گنجی می‌نویسد: آقای هاشمی می‌فرمایند: «در دورة مسئولیت اینجانب، وزارت اطلاعات تمیزترین دوره را داشته است؛ وزارت اطلاعات در دورة‌من خیلی تصفیه شد، از خیلی چیزها پاک شد.»

هاشمی به روایت اصلاحات از فساد مالی تا دخالت در قتل‌های زنجیره‌ای + اسناد//آماده انتشارگنجی درباره این ادعا می‌نویسد: «این مدعا به هیچ‌وجه با واقعیت انطباق ندارد. در دوران هشت‌سالة صدارت آقای هاشمی حدود هشتاد تن به وسیلة محفل‌های اطلاعاتی و به علل سیاسی به قتل رسیده‌اند که معروف‌ترین آن‌ها قتل سعیدی سیرجانی، مهندس برازنده، میرعلایی، تفضلی و ... بودند. از طرف دیگر، حادثه ربودن فرج سرکوهی و به دره‌انداختن اتوبوس حامل نویسندگان در همان دوره روی داد. بازداشت 23 تن از نیروهای ملی-مذهبی، مهندس علی صالح‌آبادی، مهندس ابراهیم‌زاده، مهندس عباس عبدی و ... در تمیزترین دورة وزارت اطلاعات روی داد.»

در بخش دیگری از این مقاله گنجی به نقل از هاشمی می‌نویسد: «دربارة باند سعید امامی، در دوران من برای ما مشخص شد که با سیاست‌های جاری کشور از جمله تشنج‌زدایی آن‌ها مخالف هستند. این‌ها موشک بردند به یک کشور خارجی و آن‌ها پیدا کردند. از داخل وزارت اطلاعات قضیه را پیگیری کردیم، ثابت شد. رهبری و من به وزارت اطلاعات گفتیم که این‌ها باید کیفر ببینند. دادگاه اداری برای آن‌ها تشکیل دادند و به حکم دادگاه همین سعید امامی را از معاونت خلع کردند و گویا پست مشاورت دادند. چون دادگاه تشکیل شده بود و رسیدگی کرده بود طبعاً لازم نبود و نخواستیم به جزییات امور دخالت کنیم. همین‌ها در زمان ما به خاطر همین بی‌انظباطی‌ها محاکمه شدند.» سپس گنجی می‌نویسد: آقای هاشمی رفسنجامی حتماً به یاد می‌آورد که در یک مورد مشخص که پای منافع خصوصی ایشان در میان بود، یک معاون روحانی وزارت اطلاعات را با قدرت تمام در عرض 24 ساعت از کار برکنار کردند، اما بی‌انظباطی‌های سعید امامی را به دادگاه اداری وزارت اطلاعات ارجاع دادند تا او به سطح مشاور وزیر تنزل یابد. پرسش آن است که آیا ارسال موشک به بلژیک و کشف محموله در کشتی حامل خیارشور توسط پلیس آن کشور، امنیت ملی را به مخاطره نمی‌افکند؟

گنجی در انتهای مقاله خود درباره هاشمی می‌نویسد: عالیجناب سرخ‌پوش باید در دو زمینة مشخص به شهروندان پاسخگو باشد. اول: ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر که باعث به شهادت رسیدن صدها هزار تن از بهترین فرزندان این مرز و بوم شد، هزاران معلوم بر جای گذارد و میلیاردها خسارت بر جای نهاد. دوم: قتل‌های زنجیره‌ای دگراندیشان و دگرباشان.

بعدها این مقاله و مقالات دیگر اکبر گنجی در کتابی با عنوان «عالی‌جناب سرخ‌پوش، عالی‌جنابان خاکستری‌پوش» و با حمایت مهاجرانی، وزیر ارشاد وقت، به چاپ رسید و با تیراژ ده‌ها هزار نسخه‌ای در سطح کشور توزیع شد.

قتل‌های زنجیره‌ای و ارتباط آن با هاشمی

عباس عبدی، عضو برجستة حزب مشارکت، نیز در سناریوی ترور شخصیت رفسنجانی به موازات اکبر گنجی به حملات ادامه داد. وی مدعی وقوع قتل‌هایی در دوان دولت سازندگی می‌شود و می‌نویسد:

«در چهار حالت موضوع آقای هاشمی دربارة این قتل‌ها می‌تواند ارزیابی شود:

1- آقای هاشمی اطلاع داشت و دستور هم خودش می‌داد؛

2- آقای هاشمی اطلاع داشت، دستور هم نمی‌داد ولی بدش هم نمی‌آمد؛

3- آقای هاشمی اطلاع داشت، دستور نمی‌داد و مخالفتی هم نداشت؛

4- آقای هاشمی نه اطلاع نداشت و نه دستور می‌داد. به نظر من بهترین شکل، حالت اول بود.»

این سناریوسازی از سوی عبدی به‌گونه‌ای طراحی شده بود که در هر چهار صورت به ضرر هاشمی بوده است. همین اتهامات و فشارهای اصلاح‌طلبان باعث واکنش هاشمی شد و وی قتل‌های زنجیره‌ای را مربوط به دوره خاتمی دانست. این واکنش هاشمی تبدیل به تیتر یک روزنامه سعید حجاریان شد. فرزندان هاشمی نیز در این دوره از فعالین و حامیان وی بودند و همان‌گونه که در تصویر مشخص است، فائزه هاشمی نیز اطلاع پدرش از قتل‌های زنجیره‌ای را تکذیب می‌کند. یک روز بعد از این قضایا، هاشمی از موضع خود کوتاه می‌آید و از دوم خردادی‌ها می‌خواهد که «بیاید مخلصانه از حذف همدیگر دست برداریم»

هاشمی به روایت اصلاحات از فساد مالی تا دخالت در قتل‌های زنجیره‌ای + تصاویر


هاشمی به روایت اصلاحات از فساد مالی تا دخالت در قتل‌های زنجیره‌ای + تصاویر

بحث قتل‌های زنجیره‌ای آنقدر بالا می‌گیرد که اکبر گنجی، اکبر هاشمی را دعوت به مناظره درباره این قتل‌ها می‌کند و می‌نویسد: «آقای هاشمی رفسنجانی می‌فرمایند وزارت اطلاعات در دورة ایشان تمیزترین دوران را داشته و قتل‌های زنجیره‌ای پس از اتمام دورة ایشان و آغاز به کار دولت خاتمی به وقوع پیوسته است. من آقای هاشمی رفسنجانی را دعوت به یک مناظره علنی دربارة قتل‌های زنجیره‌ای در دورة ریاست جمهوری ایشان می‌کنم. اگر در این مناظره نتوانم وقوع قتل‌ها در دوران ایشان را اثبات نمایم، حاضرم داوطلبانه روانه زندان شوم، اما در صورتی که وقوع قتل‌ها در دوران ریاست جمهوری ایشان را اثبات کردم، قضاوت نهایی در خصوص مدعیات و عملکرد آقای هاشمی با مردم خواهد بود.»

هاشمی به روایت اصلاحات از فساد مالی تا دخالت در قتل‌های زنجیره‌ای + تصاویر

فسادهای دوران هاشمی به روایت عباس عبدی

در جای دیگر، یکی از اعضای حزب مشارکت دربارهٔ عملکرد وزارت اطلاعات و نقش آن در مفاسد اقتصادی، آقای هاشمی را مورد انتقاد قرار می‌دهد و در روزنامة «بیان» در تاریخ 1/10/1378 در خصوص فساد دولت وی می‌نویسد: «هاشمی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش، سیاستی پیش گرفت که هرکس هرکاری می‌تواند بکند، انجام دهد. به تمام وزارتخانه‌ها و ادارات گفتند که خودتان تولید درآمد کنید و این یکی از مهم‌ترین ضربه‌هایی بود که در این سال‌ها به نظام مملکتی وارد شد.

هیچ‌جای دنیا اجازه نمی‌دهند که وزارت اطلاعات آن وارد روابط اقتصادی بشود؛ به خاطر اینکه بنیاد اطلاعات را هم به هم می‌ریزد. کسی که در موضع وزارت اطلاعات است و منبع اطلاعاتی دارد، نمی‌تواند وارد کارها و معادلات اقتصادی خرید و فروش کارخانه بشود.

تقریباً تمام جاهای دیگر که بودجه لازم داشتند، مثل وزارت اطلاعات و نیروهای انتظامی، آقای هاشمی یک راهی باز گذاشتند که همة این‌ها وارد شوند و اسم آن را گذاشته بودند خودکفایی و افتخار هم می‌کردند. مثلاً وزیر سابق اطلاعات می‌گفت که ما اصلاً از دولت بودجه‌ای نمی‌خواهیم. خوب بودجه نخواستید، نتیجه‌اش این وضعی است که فساد صدر و ذیل یک سیستم را ممکن است پاره‌پاره کند.»[1]

عباس عبدی در جای با متهم کردن دولت هاشمی به فساد مالی شدید می‌گوید: «هاشمی باید نسبت شرایط فرهنگی، آموزش عالی، فساد اداری، فسادهای مالی شدید و خصوصاً وضعیت وزارت اطلاعات و دیگر مسائل در دوره ریاست جمهوری خویش پاسخ گوید. از همه مهم‌تر وضعیت اقتصادی است که ایشان مدعی سازندگی در این عرصه است در حالی که ما شاهد منابع هدر رفته، طرح‌های موازیر و بدون اعتبار کافی، طرح‌های که همه راکد مانده‌اند و طرح‌های بدون توجیه اقتصادی هستیم.»

هاشمی به روایت اصلاحات از فساد مالی تا دخالت در قتل‌های زنجیره‌ای + تصاویر

یکی دیگر از روزنامه‌های زنجیره‌ای که به شدت علیه هاشمی فعالیت می‌کرد، روزنامه فتح بود که قرابت زیادی با مجمع روحانیون مبارز داشت. این روزنامه با منعکس‌کردن اخبار همایشی که در نقد دولت هاشمی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شده، از زبان احمد بورقانی می‌نویسد: «در دورة هاشمی نگاه به مطبوعات، نگاه کاملاً انقباضی بود، نه انبساطی و مسئولان فرهنگ به توسعه فرهنگ و مشارکت عمومی اعتقاد نداشتند و قدم جدی در این راستا برداشته نمی‌شد و با همان چند روزنامه منتقد تحت‌فشار هم برخورد می‌شد.»

هاشمی به روایت اصلاحات از فساد مالی تا دخالت در قتل‌های زنجیره‌ای + تصاویر

این اقدامات و اظهارات تا زمان برگزاری انتخابات مجلس ششم ادامه یافت و «بررسی آماری مطبوعات و نظرسنجی‌های انجام شده نشان می‌دهد که در طی یک هفته تبلیغات مجلس ششم، هر تهرانی به طور متوسط روزانه سه مقاله علیه هاشمی و پنج شایعة تازه و اتهام جدید در مورد وی و خانواده‌اش شنیده است.»[2][1]- http://kheybaronline.ir/fa/print/13281

[2]- http://www.snn.ir/print/162345

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 63
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 39
 • mohsen ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  0 0
  عجب دوره زمونه ای شده دیگه به کی اعتماد کنیم؟
 • مسافر ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  0 0
  شیخ اکبر زیادی تغییر کردی، داری با سر می‌خوری زمین، مراقب خودت باش
 • مهدی هاشمی ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  0 0
  به من اعتماد کن
 • پانته آ ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  1 1
  لعنت خدا برکسانی که در خط امام و رهبری گام برنداشتند
 • ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  1 0
  فعلاکه اقای هاشمی شده پدرمعنوی اصلاحات،وکاسه داغترازاش.
 • ناشناس ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  1 0
  اصلاح طلبانی که تا دیروز هاشمی را عالیجناب سرخپوش و عامل قتلهای زنجیره ای خطاب میکردند امروز از طرفداران ایشان شده اند و این نشانه تغییر جهت و زاویه هاشمی با انقلاب است .
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  0 0
  راس کل خطئیه حب الدنیا
 • ناشناس ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  0 1
  قتل های زنجیره ای کار دولت اصلاحات نمیتوانست باشد و باید مطالب اکبر گنجی را درست بدانیم و قبول کنیم .
 • محمد ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  1 0
  به زودی خواهیم دید که هم آش میسوزه هم کاسه
 • کامران ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  1 1
  فتنه 88 فتنه اکــبــر بود .
 • ugd ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  0 2
  به نظر م نام سایت را بذارید عقدها ی های بی دین که هر چه اظهار نفرت می کنند عقده ای تر می شن
 • ناشناس ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  2 0
  دوران 8 سال ریاست جمهوری هاشمی مخوف و ترسناک بوده است از یک طرف قتل های زنجیره ای و از یک طرف فساد مالی و تورم 50 درصدی .
 • ناشناس ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  1 0
  گنجی در انتهای مقاله خود درباره هاشمی مینویسد : عالیجناب سرخپوش باید در دو زمینه پاسخگوی شهروندان باشد اول ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر که باعث به شهادت رسیدن صدها هزار تن از فرزندان این مرز و بوم شد و دوم قتل های زنجیره ای دگر اندیشان و دگر باشان .
 • ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  1 0
  جالب دشمنان قدیمی که اطلاعات محرمانه این کشور رو در میتینگ های سیاسی به حراج می گذاشتند و نفر دوم مملکت رو ترو شخصیتی می کردند وبا آبروی نظام بازی می کردند امروز حامی و دوستدار هاشمی شدند. آقای هاشمی بیشتر دقت کن دوست و از دشمن بشناس به خدا بچه های این انقلاب دوست دارند شما عاقبت بخیر بشی. و برای شما دعا می کنند از شر این افراد خطرناک رها بشی کسانی که تا داخل بیت شما نفوذ کردند
 • مهران ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  هاشمی را به خدا واگذارش میکنیم .
 • ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  قرمزته
 • کیا ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  ایمانت کاملتر کنی می دونی چکار کنی...............
 • رضا ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  خدایا منو به راه راست هدایت کن خدایا منو یک آن به حال خود وامگذار خدایا کلاه منو بچسب نزار باد ببره خدایا به مظلومیت زهرا ع قسم ت میدهم مهدی زهرا را برسان
 • ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  خخخخخخخخخخخخخخخندیدیم به عالیجناب
 • ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 2
  پشت سر هاشمی غیبت نکنید هرچه باشه جنبش بالاست
 • ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  1 0
  منظورت اکبرگنجی که نیست؟خخخخخخخخخ
 • ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 1
  فکر میکنی کافیه ؟
 • اسراییل ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 1
  توصیه ام به شما اینه که برای سناریوی بعدی خودتونو اماده کنید، همه چیز از قبل برنامه ریزی شده، گاهی اوقات حریف همان کاریو انجام میده که شما می خواید!
 • ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  1 0
  مشرق مثل سردار رضایی باش رضایی افزود: ما با وجود این اهانت ها صبر می کنیم اما به حکام مرتجع می گوییم مسیر صدام را طی نکنید. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز در داخل کشور، ناامنی، بی قانونی و تفرقه درست کردن صحیح نیست. اختلاف ها را کنار بگذارید و یکپارچه به دور رهبر معظم انقلاب حلقه بزنید و با صلابت و انسجام در این حلقه وحدت، اقتدار نظام را به همه نشان بدهیم. دکتر رضایی در پایان توصیه کرد: در جریان انتخابات همه آرامش خود را حفظ کنند تا این مرحله را نیز با پیروزمندی طی کنیم و دشمنان را مایوس تر کنیم.
 • واشا ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 1
  حضرات نظرات عبدی,گنجی,و ... رو قبول نداشتند اما الان به اونا استناد می کنند.چرا؟
 • ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 1
  همون کاری که اصلاح طلبا اون زمانا کردن الان شما داری می کنی. من هرچی نگاه میکنم شماها هم در مشی ماکیاولیستی و گوبلزی دست کمی از اونا ندارین. از همین حالا برای انتخابات شروع کردین و هر مطلبی از کتاب های خاطرات و آرشیوها و قبرها از راست و دروغ برای تخریب منتشر میکنین. همچین مطالبی را راجع به هرکسی می توان درآورد حتی گنده تر از هاشمی. آدمی که تمام این سالها در متن همه کارهای بزرگ و کوچک بوده معلومه که....
 • ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 1
  بزرگان قوم باید به هر طریق و تا جایی که ممکن است تلاش مصلحانه کنند و اقای رفسنجانی را از این مهلکه ای که در ان گرفتار شده نجات دهند . اگر ایشان از این اطرافیان مشکوک و نفوذی که از دهه 60 تا کنون به انحاء مختلف و تحت عناوین گوناگون از جمله کارشناس اقتصادی و سیاسی و امنیتی بیرون کشیده شود و دست مشکوک تئوری پردازان به اصطلاح حوزوی و دانشگاهی از ایشان کوتاه گردد افشاگری و برخورد قانونی با پرده نشینان و طراحان فتنه های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی اسانتر می گردد.
 • ناشناس ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  این بابا با این سابقه اگر تایید صلاحیت بشود جای بسی تعجب است !
 • اصلاحات ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 2
  زنده بااااااااااد هاشمی کابوس یهودیان مخفی . تمام امید مستضعفین و متدینین به آیت الله هاشمی است . دشمن حجتیه و کسانی که در روی امام ایستادند . بترسید و بلرزید و از عصبانیت بمیرید . سر که نه در راه هاشمی بود ، بار گرانی است کشیدن به دوش
 • ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  1 0
  آقای هاشمی باید تاوان بلوای سال 88 را بدهد که انشاءالله خواهد داد، در همین دنیا خواهد دید . خداوند در وعده اش تخلف نمی کند . ان الله لا تخلف المیعاد .
 • ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  1 0
  یه نفر در مراسمات مذهبی می آید کنار دست رهبری می نشیند تا مردم عامی تصور کنند که هنوز در بطن نظام است ، اما نمی دانند همو خون به دل رهبر کرد 0
 • ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  خوشحالم که خداوند ظالمان را گرفتار ظالمان کرد . هاشمی و باندش خیلی به مردم ظلم کردند .
 • ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  حالا از تورم 300 درصدی دوره احمدی نژاد و اون همه اختلاس خبر نداری.تو اون 8 سال کل ملت به نوعی قتل عام شدن.هنوزم داریم چوبشو میخوریم
 • ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  هر دوره و زمانی واسه خودش فرعون داره...همشون هم با هم محشور میشن
 • جاوید ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  هاشمی بعد از اونهمه اتهام که بهش زدن گفته بیایید مخلصانه از حذف همدیگر دست برداریم !!!!!این گفته خیلی معنی میده .کوتاه اومدن!!!!کنار اومدن!!!!!تلاش برای حفظ قدرت!!!!!!یه جورایی تأیید حرف اونهاست.سیاست همینه .آخرت در سیاست در نظر گرفته نمیشه .
 • ناشناس ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  حجت الاسلام هاشمی با اجرای سیاست اقتصاد سرمایه داری باعث افزایش فاصله طبقاتی شد و امید مستضعفین را ناامید کرد .
 • ناشناس ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  ناشناس 09:16 در تاریخ اقتصاد دنیا چیزی بنام تورم 300 درصدی وجود ندارد و بالاترین نرخ تورم بعد از انقلاب 50 درصد در دولت هاشمی بود و بیشترین مفاسد اقتصادی هم مربوط به دولت کارگزاران و اصلاحات است از جمله کرسنت و استات اویل و توتال و صنعت فولادی و پتروپارس و اختلاس شهرام جزایری و کرباسچی و غیره .
 • ناشناس ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  قتل های زنجیره ای در دولت کارگزاران اتفاق افتاده و اکبر گنجی درست گفته است .
 • دریجانی ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  فدایی داری تازه مسلمان نروژی
 • ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  سوال اینجاست که اگیر اینهمه فساد روی داده ،معنی این عدم اطلاع رسانی به مردم یا درصورت صحت این جرایم،عدم محاکمه به چه دلیل بوده؟؟؟؟
 • amin ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  من که باور نمی کنم
 • ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  تورم 50%بود؟؟با کدام مبنا؟؟؟چطوری قیمت مسکن و خودرو و خوراک و پوشاک طی یکسال 3برابرشد!!!"؟؟؟؟؟؟
 • ضد طاغوت ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  شما که مدافع دینی چرا بی منطقی؟! عقده ای کسی است که نمی خواهد و نمی تواند حرف حق را بپذیرد ... کسی بی دین است که فرق نفاق و حق را متوجه نمی شود ...
 • ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  باید به مقابله‌ی جبهه ی نفاق رفت ... باید چشم فتنه را کور کرد ... اگر بنشینیم و حرکت نکنیم حسین ها به مذبح می روند ...
 • ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  برو آرمان بخون که حرص نخوری
 • ناآشنا ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  سلام.این که خیلی بده نظرات اکبر گنجی رو درست بدونیدحاج آقا.بنظرم تحلیلاتون راجع به آقای هاشمی غلط باشه.چون تحلیلای شمابااکبرگنجی یکی ازکاردرمیآد.
 • ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  تکلیف این نمازی که پشت سر ایشان خوانده شده چی می شود حکم شرعی آن چیست ؟
 • دهاتي نوكيسه ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  خدا شاهدست به عقل جور درنمياد كسي كه صلاحيتش در كانديداتوري رياست جمهوري ردشده باشد براي خبرگان تاييد شود انهم پس از جريان فتنه ونقش فرزندان.
 • ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  همان موقع اصول گرایان تمام قد از اقای هاشمی دفاع می کردند یادتان رفته است.کوچکترین انتقاد از ایشان را تحمل نمی کردید.بله گروه زیادی از چپ ها بخصوص روزنامه سلام با هاشمی مخالف بودند ولی نود ونه درصد اصول گرایان طرفدار هاشمی بودند.در ان دوره هاشمی نماد اصولگرایان بود.
 • فلانی ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  من موندم چرا بعضی ها اینقدر ساده صحبت میکنند ؟ میگند آقای هاشمی خیلی مرد خوبیه ! میگیم چرا ؟ میگند چون یار و یاور امام خمینی(ره) بود و اگر ایشون نبود شاید الان جمهوری اسلامی شکل نمیگرفت ! حرف این افراد درسته . اما آیا این دلیل میشه که آقای هاشمی هنوز هم آدم خوبی باشه ؟ چه کسی جلوی انقلاب حضرت موسی(ع) رو گرفت و اون رو زمین زد؟ سخصی که بهش کمک کرد تا موسی انقلاب کنه و بنی اسراییل رو ببره به طرق فلسطین کنونی ! چه کسی جلوی حضت علی (ع) ایستاد و انقلابش رو زمین زد ؟ اشخاصی که روزی یار و یاور امام علی بودند ! پس این دلیل نمیشه !!!! باید وضعیت فعلی این افراد رو دید .
 • فلانی ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  اگه بنده مرجع تقلی باشم ( که نیستم ! ) : باید برید 700 بار غسل کنید و خودتون رو بشویید و به مدت 3 سال از نزد خداوند طلب بخشش کنی !!!! بعدش 1700 رکعت نماز بخونی تا درست بشه !!!!
 • ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  مشرق از عقده هاشمی رفسنجانی بمیر
 • پسر ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  دنیا مزرعه آخرت است
 • سرلاین ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  چی میخاین از جون این بنده خدا.بسه دیگه
 • ناشناس ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  ان الله شدید العقاب .
 • ناشناس ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  اکبر گنجی رازهای پشت پرده دولت هاشمی را برملاء کرده است .
 • ح م ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  0 0
  اینکه یکی برا ریاست جمهوری تأیید نمیشه این نیست که دیگه برا هر جای دیگه هم باید تأیید نشه چون شرایط رئیس جمهوری با خبرگان فرق میکنه و ... اما اینکه ایشون توی ۸۸ فتنه آفرید و به زعم بعضی از کارشناسان که میگفتند فتنه گران صفرهایی بودند که عدد آنها هاشمی بود٬ چرا با این اتفاقات ایشون باید اینجا تأیید بشه جای سؤل و تحلیل داره.!!!!!!
 • ارش ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
  0 0
  مشرق خواهش میکنم تایید کن از همتون خواهش دارم تاریخ مملکتتون رو بخونید تاریخ تاریخ درد ما اینه که ما تاریخ کشورمون رو نمیدونیم کلی میگم اونوقت هست که همیش بیدار هستین
 • ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
  0 0
  فتنه گران صفر هم نبودند زیرا صفر هم یک ارزشی دارد زیرا اگر صفرها نبودند عدد یک بتنهایی خود فقط یک یود متاسفانه هرکس که دینش عقیدهاش بخاطر مال دنیا باشد کارش بجایی میرسد که خدا را هم منکر میشود کسانی که علمشان بر اساس وحدت وجود شکل میگیرد با بت پرستان هیچ فرقی ندارند چه بسا ملعون تر همهستند واساس بت پرستی بر مال دنیاست و زر پرستی، کسانی که عقیده دارند اول شمر به بهشت میرود بعد امام حسین زیرا اگر شمر نبود که حسین شهید نمی شد و ما وسیله تقرب را از دست میدادیم حماقت از این ببالاتر پس حق باطل کجا رفت ، این عقیدهای فاسد است که از ان امثال شیخ ابر خاتمی ووو بیرون میریزند که رسیدن به ثروت به هر قیمتی که عملا در دولت شیخ اکبرو دیدیم خدا لعنت کند کسانی که پت پرستی را تحت لوای یکتا پرستی رواج میدهند
 • امیر ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
  0 0
  تن امام و شهدا تو قبر چقدر از این وقایع لرزیده خدا میدونه فقط.امام زمان بیا آقا جان
 • ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
  0 0
  مشرق نيوز اين عوعو كردن هاي تو از هاشمي چيزي نمي كاهد امام خميني بنيانگذار جمهوري اسلامي فرمودند: تا هاشمي زنده هست نهضت زنده است. او كسي است كه مقام معظم رهبري را بعنوان بهترين گزينه به خبرگان پيشنهاد داد. او خاري در چشم اوباش وجاده صافكنهاي وهابي است
 • ناشناس ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
  0 0
  ملاک حال فعلی افراد است (امام خمینی ره)
 • ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  0 0
  هاشمی زمان جنگ جوانان مردم را ترغیب میکرد. به جبهه بروند و شهید بشوند و فرزندان خودش را برابر نوشته خودش در دفتر خاطراتش به خارج میفرستاد برای تحصیل پس طبق نظر ایشون شهادت خوبه برای بجه های مردم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس