کد خبر 516139
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۰۲:۳۵

یک تولیدکننده فولاد با بیان اینکه بازارشکنی شرکت های دولتی کشور بزرگتر از چین بوده است، قیمت های بورس را در حوزه فولاد تصنعی و موجب ضرر تولید کنندگان دانست و از هزینه های بالای بانکی و آنچه که ریخت و پاش های بخش دولتی در صنعت فولاد خواند، انتقاد کرد.

به گزارش مشرق، علی محمد ابویی تولید کننده فولاد گفت: با توجه به اینکه 250 درصد تعرفه واردات فولاد افزایش یافت و ارز مبادله ای برای واردات این محصول قطع شد اما سوء مدیریت و وجود رابطه میان "خصولتی ها" و دولتی ها برای تولیدکنندگان بخش خصوصی مشکل ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بازارشکنی شرکت های دولتی کشور بزرگتر از چین بوده است افزود : چین لوله پروفیل را به ما 290 تا 300 دلار می فروشد اما شرکت های دولتی به برخی واحدها این لوله ها را 220 دلار می فروشند.

این تولید کننده قیمت های بورس را در حوزه فولاد تصنعی و موجب ضرر تولید کنندگان دانست و از هزینه های بالای بانکی و آنچه که ریخت و پاش های بخش دولتی در صنعت فولاد خواند، انتقاد کرد.

ابویی گفت : قیمت گذاری در کشور انحصاری و ارتباطات بخش خصولتی با دولتی سدی در مقابل بخش خصوصی شده است.

وی افزود : اکنون کارخانه های نوردهای طولانی در کشور با ظرفیت 45 درصد کار می کنند اما تولیدکنندگان فولاد به عللی نمی توانند ظرفیت خود را کم کنند.

این تولید کننده اضافه کرد : وزارت صنعت ، معدن و تجارت میان کارخانه های دولتی و خصوصی تبعیض قائل می شود.

ابویی گفت : اقتصاد 15 درصدی بخش خصوصی نمی تواند با اقتصاد 85 درصدی دولتی رقابت کند.

ولی الله افخمی راد معاون وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت نیز با بیان اینکه ابزار دیگری جز تعرفه گذاری برای کنترل واردات وجود ندارد گفت : کمیسیون ماده یک قانون صادرات و واردات این وزارتخانه با بررسی شاخص های گوناگون افزایش تعرفه را به هیئت وزیرات پیشنهاد می دهد و این روند زمان بر است.

وی افزود : در حالی که تعرفه واردات فولاد افزایش یافته است اما واردکنندگان به واردات کالاهای مشابهی اقدام می کنند که تعرفه کمی دارند.

افخمی راد گفت : برای تعرفه گذاری قرار نیست هرچه که تولیدکنندگان بگویند کمیسیون ماده یک آن را تصویب کند.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه در کشورهای دیگر سازوکاری برای تصویب سریع تعرفه بر کالاهای واراداتی وجود دارد افزود : درحالی که این سازوکار در قوانین کشور ما نیز وجود دارد اما تعرفه گذاری با تاخیر انجام می شود.

وی اضافه کرد : اگر وزارت صنعت و معدن با وزارت بازرگانی ادغام نمی شد روند تعرفه گذاری با تاخیر بیشتری انجام می شد.

محمد مقدم کارشناس مسائل فولاد نیز گفت : در بخش فولاد بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی حرکت نمی کنیم.

وی افزود : باید نظام تعرفه ای هوشمندانه و به موقع در کشور وجود داشته باشد زیرا جنگ اقتصادی شوخی نیست.

این کارشناس حوزه فولاد اضافه کرد : ادغام وزارت خانه صنعت ومعدن با وزارت بازرگانی تاثیر چندانی بر سرعت تعرفه گذاری نداشته است.

معاون وزیر صنعت:فولاد کارخانه‌ها روی زمین مانده

معاون وزیر صنعت گفت: با توجه به رکودی که در بخش صنعت ساختمان ، لوازم خانگی و خودرو وجود دارد تولید فولاد کاهش یافته و تولیدات کارخانه ها روی زمین مانده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی کرباسیان صادرات بیش از سه میلیون تن فولاد را برای امسال پیش بینی کرد و گفت: در حالی که سال 92 دویست هزار تن فولاد صادر شد پارسال این رقم به دو و نیم میلیون تن رسید.

مدیرعامل ایمیدرو گفت : قیمت جهانی فولاد به دلیل قیمت شکنی چین از 700 دلار به 300 دلار کاهش و صادرات چین از 40 میلیون تن به 150 میلیون تن افزایش یافته است.

معاون وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت افزود: چین حدود 830 میلیون تن درسال فولاد تولید می کند.

کرباسیان دلیل افزایش صادرات فولاد کشور را آزاد شدن صادرات این محصول و آزاد شدن ارز فولاد وارداتی بیان واضافه کرد : بخشی از مشکل تولید فولاد در ایران بروکراسی طولانی برای تصویب تعرفه واردات است.

وی در عین حال گفت: برخی وارد کنندگان با ممزوج کردن فولاد با فلزات دیگر از تعرفه پایین واردات آن فلزات برای واردات فولاد استفاده می کنند.

کرباسیان افزود : نباید به صادرات دست بزنیم و آن را محدود کنیم البته باید در نظر داشت با توجه به محدودیت های تبادل پول که برای کشور وجود دارد نمی توانیم به هر کشوری صادرات داشته باشیم.

به گفته معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت ،‌ در بخش تولید باید به سمت کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده حرکت کرد.

وی اضافه کرد : با توجه به رکودی که در بخش صنعت ساختمان ، لوازم خانگی و خودرو وجود دارد تولید فولاد کاهش یافته و تولیدات کارخانه ها روی زمین مانده است.

کرباسیان گفت : سهام ذوب آهن سه ماه است که در بورس روند منفی دارد.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه این وزارتخانه تبعیضی میان بخش تولید دولتی فولاد و بخش خصوصی قائل نیست اضافه کرد : در سال آینده 10 میلیون تن گندله وارد صنعت فولاد و کمبود این محصول رفع و کشور از وارادت آن بی نیاز می شود.

وی میزان ذخایر سنگ آهن کشور را دو میلیارد و هفتصد میلیون تن برآورد کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس