کد خبر 512925
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۱

معاون آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی گفت: تاکنون 1.5 میلیون بی سواد در کشور شناسایی شده است که دولت برای مقابله با این پدیده و ریشه کنی آن عزم جدی دارد.

به گزارش مشرق، محمد مهدی زاده شامگاه چهارشنبه در شورای پشتیبانی سواد آموزی شهرستان کبودراهنگ افزود: در دوران قبل از انقلاب 52.5 درصد از مردم کشور در بی سوادی مطلق بودند که به برکت انقلاب اسلامی امروز در بیشتر روستاها جشن باسوادی برگزار می شود.

وی اظهار کرد: برای ریشه کنی بی سوادی در جامعه برنامه سه ساله ای تنظیم شده است که در آن امتیازاتی نیز برای سواد آموزان و بی سوادان گذاشته شده است.

مهدی زاده ادامه داد: علاوه بر ارائه خدمات نهضت سواد آموزی، افراد بی سواد در ازای با سوادی پاداش یک میلیون و 340 هزار ریالی دریافت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: به طور میانگین هزینه تعلیم هر یک نفر از بیسوادان 6 میلیون و 700 هزار ریال است که اگر معلمان در این راستا قدم بردارند این هزینه به صورت مستقیم به حساب آنها واریز می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بیش از 70 درصد کشورها تامین مدارس بر عهده شهرداری است و تنها وظیفه آموزش و پرورش تامین دبیران و پرداختن به امر آموزش است افزود: متاسفانه امروز این وزارتخانه بیشترین وقت خود را صرف ساخت و ساز مدارس و تامین سیستم گرمایشی می کند.

وی اضافه کرد: علت بسیاری از ترک تحصیل ها امروزه ریشه در مشکلات فرهنگی و اقتصادی دارد چرا که این وزارت خانه بیش از 200 مدرسه تنها با یک دانش آموز در حال تحصیل دارد.

معاون آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی بیان کرد: امروزه دشمنان برای از بین بردن تمدن در کشور سه اصل مهم کانون خانواده، تعطیل کردن آموزش و مخدوش کردن الگوها را مورد هدف قرار داده اند که باید بیش از هر زمانی برای خنثی کردن این توطئه ها هوشیار باشیم.

فرماندار کبودراهنگ نیز در این شورا افزود: آموزش و پرورش به عنوان موثرترین نهاد فرهنگی نقش بسزایی در تربیت فرزندان دارد که کمک به این سازمان کمک به رشد و شکوفایی علم و دانش در کشور است.

قنبری ادامه داد: متاسفانه تعدادی از دانش آموزان به علت اشتغال در کارگاه ها و تولیدی های البسه در روستاها ادامه تحصیل را رها کرده اند که مسئولان باید با فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به خانواده ها این دانش آموزان را جذب تعلیم و تربیت کنند.

وی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری گفت: در برگزاری تمامی انتخابات از مکان ها و نیروهای آموزش و پرورش بهره گیری شده و این وزارت خانه همیشه یار و یاور نظام و دولت بوده که در انتخابات امسال نیز باید با تمام توان در برگزاری انتخابات پرشور و سالم مجموعه وزارت کشور را یاری دهد.

شهرستان کبودراهنگ با 170 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان همدان قرار دارد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس