در 17 شهر ترکیه، حدود یک هفته است که مقررات حکومت نظامی بر رفت‌وآمد مردم اعمال می‌شود. تا روز یک‌شنبه، عملیاتی که نیروهای نظامی ترکیه در مناطق کردنشین جنوب شرق این کشور صورت دادند، حدود 110 کشته برجای گذاشته است.

گروه بین‌الملل مشرق- پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر ترکیه،‌ در حالی روی داد که گروه‌‌های نظامی کُرد و احزاب حامی آنها طی چندین ماه تلاش خود را برای عدم تشکیل دولت ائتلافی به رهبری داووداوغلو و اردوغان انجام دادند و ناآرامی‌ها نقاط متعددی از این کشور را درگیر کرده بود. بنابر این پس از اعلام پیروزی اردوغان و افزایش آرای او در انتخابات مجدد، حالا دست بالا با اوست. شواهد نشان می‌دهد نه تنها همان روزنه محدود امید برای آشتی کردها با دولت بسته شده است، بلکه احتمالاً هجمه شدیدی از سوی دولت در پیش است که بیش از هر چیز با سوءاستفاده از حضور داعش در عراق و سوریه صورت می‌گیرد.


موج جدید درگیری دولت با کردها پس از اعزام نیرو به عراق


به نام داعش و به کام اردوغان


گفته می‌شود آغاز مجدد درگیری‌‌ها شاید با تحریک حزب حاکم صورت گرفت تا از ریزش آرای خود به سبد احزاب ملی‌گرا و حامی حقوق اکراد، جلوگیری کند و ترک‌ها در ترکیه را از بازنگری در برخورد با کردها منصرف کند. بر این اساس رأی مجدد به اردوغان یعنی حمایت ترک‌ها از مقابله دولت ترکیه با شبه نظامیان کُرد، گر چه اکنون چیزی فراتر از یک مقابله و شبیه جنگ شهری در جریان است.

داووداوغلو نخست‌وزیر ترکیه موج جدید حمله علیه اکراد این کشور را این‌گونه در میتینگ حزبی‌اش تشریح کرد:«ما خسته نمی‌شویم. ما شب و روز می‌جنگیم تا وقتی که همه کوهستان‌ها، شهرها، محلات و کوچه‌‌های این کشور از مراکز ترور پاک شوند». منظور او از «مراکز ترور» شاخه‌‌های نظامی اکراد به ویژه پ.ک.ک بود. اردوغان نیز تهدید را به اوج رسانده و اعلام کرد همه نیروهای پ.ک.ک باید حتی اگر شده «در خانه‌هایشان»، «نابود شوند». آنچه به صورت رسمی اعلام شده، هدف این عملیات گسترده را «حفاظت از شهروندان در برابر تروریسم و بازیابی نظم عمومی» عنوان کرده است.

وقتی اردوغان انتقام همه شکست‌ها را از کردها می‌گیرد + فیلم ////////////////////////آماده انتشار////////////////////////

15 میلیون کرد در جنوب شرق ترکیه ساکن هستند و عمده آنها با کردهای شمال عراق و شمال سوریه همبستگی دارند. حالا کردهای عراق و سوریه عملاً نیروی زمینی ائتلاف علیه داعش شده‌اند و بمباران هوایی علیه داعش را بر روی زمین تکمیل می‌کنند. قدرت‌گیری این اکراد جنگجو جهت مبارزه با داعش، دولت ترکیه را به هراس انداخته که در این سوی مرز یعنی جنوب شرق کشور ترکیه نیز شاهد افزایش توان نظامی و سازمان‌دهی اکراد باشد. از این رو به عنوان عضو ناتو عضوی از ائتلاف علیه داعش است اما همزمان به بمباران پایگاه‌ اکراد نه فقط در ترکیه با تانک و خمپاره بلکه در شمال عراق و سوریه با جنگند‌ه‌های خود می‌پردازد، گر چه از زمان سقوط جنگنده سوخو 24 روسی، تهدید پوتین منجر به لغو پرواز جنگنده‌های ترکیه‌ای بر فراز سوریه شده است.

{$sepehr_media_1304543_400_300}
گزارش رویترز از حمله به شهرهای جنوب شرقی ترکیه و تظاهرات مردم علیه عملیات جدید دولت

در پی افزایش درگیری میان نظامیان کرد و دولت ترکیه، «کتی پیری - Kati Piri» گزارشگر پارلمان اروپا هفته گذشته به این کشور آمد و پس از بررسی اوضاع اعلام کرد «نقش حقوق بشر توسط هر دو طرف در ترکیه صورت می‌گیرد». وی ایجاد موانع در شهرها توسط پ.ک.ک را «غیرقابل قبول» و برخورد دولت با این گروه را «افراطی و بیش از حد» توصیف کرد: «مثل تنبیه عمومی شده است. خطر اصلی این است که این‌گونه افراد بیشتری به تندروی متمایل می‌شوند».

موج جدید درگیری دولت با کردها پس از اعزام نیرو به عراق + فیلم
«کتی پیری» گزارشگر ویژه پارلمان اروپا

جنگ شهری یا فاجعه امنیتی


ماه جولای بود که همزمان با ناکامی حزب عدالت و توسعه در کسب اکثریت مجلس، آتش‌بس دوساله میان دولت و اکراد شکست و هر کدام از دو طرف، دیگری را ناقض آتش‌بس اعلام کرد. اما در مورد نتیجه نقض آتش‌بس کسی اختلاف نظر ندارد:‌ شهرهای جنوب شرق ترکیه مانند آنچه در طول سه دهه بر سرشان آمده است، بار دیگر بر اثر شدت درگیری‌ها ناامن شده و هر چه بیشتر تخریب می‌شوند. حضور 10000 پلیس با پشتیبانی تانک‌ها در این چند روز از زمان نقض آتش‌بس بی‌سابقه بوده است.

موج جدید درگیری دولت با کردها پس از اعزام نیرو به عراق

موقعیت سه استان ماردین، دیاربکر و شیرناک (شرناق)، نقطه تمرکز عملیات جدید دولت ترکیه در میان استان‌های کردنشین


تا روز یک‌شنبه، عملیاتی که نیروهای نظامی ترکیه در جنوب شرق این کشور یعنی محل سکونت اکثر اکراد این کشور طی شش روز صورت دادند، حدود 110 کشته از میان این اقلیت قومی برجای گذاشته است. جان‌باختگان متهم به حضور در پ.ک.ک بوده‌اند اما بسیاری از آنها از جمله «اِنگین گزیجی» که تنها با 24 سال سن، سرپرست 8 نفر شامل سه فرزندش بود، به گفته اطرافیانش هیچ ارتباطی با نظامیان کُرد نداشته است. دولت از ارائه آمار دقیق کشته‌ها خودداری می‌کند اما اعلام کرده که در ماه‌های گذشته بر اثر اقداماتش، 3000 تن از نظامیان از ادامه فعالیت علیه دولت منصرف شده‌اند.

در اعتراض به این عملیات بزرگ و ظاهراً دامنه‌دار، تظاهرات مکرر در استانبول و دیاربکر،‌ بزرگترین شهر در جنوب شرق این کشور برگزار می‌شود و پلیس نیز از شلیک گاز اشک‌آور، آب پرفشار و گلوله‌های پلاستیکی برای پراکنده‌کردن مردم دریغ نمی‌‌کند. صدای «زنده باد کردستان» در همهمه میدان تقسیم استانبول شنیده می‌شود، صداهایی که برخی از آنها باید شب را در بازداشت‌گاه بگذرانند. مغازه‌ها در این مکان بسته شده و پلیس از نزدیک‌شدن گردشگران جلوگیری می‌‌کند.

تمرکز اصلی نیروهای نظامی ترکیه بر استان‌های شیرناک (یا شرناق)، ماردین و دیاربکر است. شهرهای سیزره و سیلوپی در نزدیکی مرز ترکیه با عراق و سوریه و همچنین نوسایبین و دارگسیت پرالتهاب‌ترین نواحی ترکیه شده‌اند. در 17 شهر ترکیه، حدود یک هفته است که مقررات حکومت نظامی بر رفت‌وآمد مردم اعمال می‌شود. درگیری‌ها بسیار گسترده شده و اکنون دیگر کردها نه در حومه شهرها بلکه در خیابان‌های مرکز شهر به حفر سنگر و ایجاد موانع برای کاهش تلفات خود بهره می‌گیرند. گفته می‌شود این نتیجه سیاست جدید پ.ک.ک در مبارزه با دولت است.


موج جدید درگیری دولت با کردها پس از اعزام نیرو به عراق

دیوار خانه‌های شهر سیلوان در استان دیاربکر، آینه تمام‌نمای یک جنگ شهری است

تانک‌ها شهر سیزره را محاصره کرده و نفربرها در شهر جولان می‌‌دهند تا هر کسی را که معترض یا مشکوک است بازداشت کنند. طبق اعلام مقامات امنیتی و ساکنان محل، بیش از 300 خانه در اثر درگیری‌‌ها تخریب شده و یا به دلیل اصابت خمپاره‌هایی که عمل نکرده‌اند،‌ غیرقابل سکونت شده‌اند. خطوط انتقال برق آسیب دیده در نتیجه برخی شهرها با قطع دائم برق روبرو شده‌اند، هر چند گفته می‌شود قطع آب و برق، ابزاری است که دولت در کنار شنود تلفن‌ها برای بیرون‌کشیدن نظامیان کرد از مخفیگاه‌‌های شهری‌شان بکارگرفته است. صدای شلیک گلوله‌ها به صورت مستمر شنیده می‌شود. نمای ساختمان‌ها پر از حفره‌هایی است که گلوله‌ها نقاشی کرده‌اند و داخل بسیاری از بناها آثار آتش‌سوزی مشاهده می‌شود.

این وضعیت منجر به مهاجرت بیش از 200 هزار نفر از مناطق درگیری شده است. فقط 11 هزار نفر طبق اعلام شهردار سیلوان از این شهر رفته‌اند. او خود پیش‌تر به اتهام همکاری با نظامیان کرد، یک دهه را در زندان گذرانده است و حالا جانشین کسی شده که به همراه یک شهردار دیگر به همین اتهام یا به قول دولت ترکیه به اتهام «تضعیف وحدت دولت» بازداشت شده‌اند. حالا او معتقد است جز از طریق سیاسی نمی‌توان منازعه کردها و ترک‌ها را حل کرد.

یکی از کارکنان شرکت دولتی پست بر اثر حمله نیروهای پ.ک.ک به خودرو‌ او کشته شد و یک پلیس نیز در اثر شدت جراحات در درگیری با کردها،‌ جان باخت. گفته می‌شود یک نیروی دیگرِ پلیس نیز کشته شده است. دیواره قلعه‌ای متعلق به قرن 4 میلادی که در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است، صدمات شدیدی را متحمل شده است. چند هفته پیش،‌ طاهر الیچی وکیل مشهور کُرد (گزارش مشرق درباره او را از اینجا بخوانید) در همین منطقه با هدف دعوت از دو طرف برای حفاظت از مناره‌ای تاریخی تجمع کرده بود که هدف یک گلوله قرار گرفت و جان باخت.


موج جدید درگیری دولت با کردها پس از اعزام نیرو به عراق

کتی پیری، گزارشگر پارلمان اروپا هفته گذشته از ترکیه بازدید کرد و 11 دسامبر در یک کنفرانس خبری حاضر شد. او هم دولت ترکیه و هم گروه پ.ک.ک را «ناقض حقوق بشر» دانست

نه فقط پلیس و نیروی زمینی، بلکه نیروی هوایی ترکیه نیز مشغول پاکسازی پ.ک.ک است. هر از چندی مانند همین جمعه گذشته، جنگنده‌های ترکیه از مرزهای عراق گذشته و مناطق شمالی این کشور را به مشکوک به حضور فعالان نظامی کُرد است، بمباران می‌‌کنند.


منابع:

http://www.reuters.com/article/us-turkey-kurds-idUSKBN0U30G720151220
http://uk.reuters.com/article/uk-turkey-politics-kurds-insight-idUKKBN0U128C20151219
https://www.rt.com/news/326591-istanbul-police-tear-gas


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 59
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 29
 • ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
  1 0
  در این که اردو الاغ یک جنایتکار ، دروغگو و عامل صهیونیزم بین الملل است تردیدی وجود ندارد اما پ.ک.ک و داعش هردو نیز تروریست هستند البته اردوغان به لحاظ فکری و... اخوانی و حامی گروهک های تکفیری از جمله داعش است
 • ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
  0 0
  عقده ی قدرت
 • ناشناس ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
  0 0
  اردوغان عجب جنایت های مرتکب می شود
 • ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
  0 0
  هرچه صدام کردها را اذیت کرد چه نتیجه ای گرفت ؟
 • persian ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  رجب خان خجالت بکش .کردها رو مظلوم گیر اوردی
 • رضا ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  از کی شما طرفدار پ ک ک شدید
 • مهگانه ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  مرگ بر ترکیه مرگ بر اردوغان . قسمت هایی از روی نقشه را که مشخص کرده اید مناطق کردنشین است ، در اصل سرزمین های ایران بوده که با مردمش ( همین کردها ) پس از تجاوز گسترده عثمانی ها به رهبری سلطان سلیم ملعون به ایران و در زمان شاه اسماعیل صفوی در جنگ چالدران از خاک ایران جدا شد و به دست ترکها افتاد . مشرق به هوش باش فقط خائنین همچون حقایقی را مکتوم می کنند !
 • ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 1
  خون ، خون میاره نه تنها که با سرکوب نظامی ترکیه به جایی نخواهد رسید که بیشتر هم به اکراد جدایی طلب قدرت می دهد چرا که در بین خود کردها هم بسیاری خنثی هستند و بسیاری دنبال اینن که صحبت کنن اما وقتی کشتار اتفاق می افته درصد زیادی از همین ها روی به مبارزه مسلحانه می یارن .
 • zizo ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  نویسنده به ظاهر محترم اکراد چیه دیگه؟؟ من کردم
 • سیری ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  مشرق گرامی لغت اکراد عربیست بهتر است از همان کردها استفاده کنید.خداوند وقتی نسخه گروهی را بپیچد اینگونه مانند اردوغان مغول زاده اورا خنگ میکند. او همان درسی را از کردستان عثمانی میگیرد که کودک خلفش(داعش)در کردستان سوریه گرفت.او هم مانند باقی حماقتهاشان ره به جایی ندارد.مگر بابا اسراییل فکری برای کودک مغولش بکند.
 • ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  دمش گرم
 • دریا ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  در زمان صفوی دیاربکر مرز ایران و عثمانی بود . امیدوارم دوباره آزاد بشه و کرد ها که از اصیل ترین هم نژآد های ما هستند بتوانند آزادانه زندگی کنند و رشد کنند . کرد و آذری نماینده های نسل ماد ها هستند . پاینده باد ایران بزرگ
 • دریا ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  آخه چه ربطی به صهیونیزم داره بس کنید از تفسیر اخبار جهان فقط یاد گرفتبن مشکلات را گردن صهیونیزم بندازیم ، همین ترکیه در پانصد سال پیش هم همین مسایل را در دوران عثمانی داشت ! نتیجه سالها استعمار کردهاست که همیشه اوحا نا آرام هست .فقط فحش دادن به این آن که نمیشه تفسیر!
 • ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  اردوغان خواست یا ناخواسته داره تو برنامه خاورمیانه جدید نقش کلیدی بازی میکنه. روزی میرسه که ترکیه دیگه با پ.پ.ک و امثال این گروه های پست فطرت طرف نیست. بلکه با خود مردم کرد طرف خواهد شد و ادامه داستان تجزیه و خاورمیانه جدید
 • p ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  معلوم توهم یه ترک هستی اینوبدون 2700 ساله کردها رو با هر شیوه ای میکشید اما کوچکترین زره ای از اراده کوردها کم نشده و پیروزی ازان ماست
 • مهدي ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  من يك قول به تمام شما ميدهم اولين جايي كه در آينده تجزيه خواهد شد همين تركيه خراب شده است كه اين همه سنگ داعش وتكفيريها رو به سينه ميزنه با اون اردوغان ......
 • ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  دمش گرم چون گروه پ.ک.ک رو داره نابود میکنه. منظور ایشون احتمال زیاد این بوده. شما هم به ترک ها توهین نکن، همه آفریده پروردگاریم.
 • ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  باید از کردهاحمایت کرد .به آنها باید موشک ضد تانک داد و همچنین موشک دوش پرتاب ضد هواپیما .
 • رامین ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  کار خوبی میکنه
 • امیر ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  غربیها وشرقیهاواسه خاورمیانه ومخصوصا ترکیه نقشه طرح کردن.ساده لوحانه هست اگه فکر کنیم روسیه و امریکا بخان بخاطر سوریه وبشار اختلافات رو گنده تر کنن.غربیها به ترکیه اعتماد بنفس کاذب داده وترکیه رو ساده تودام روسیه انداختن تاهم کردهای سوریه راحتتر بتونن مناطقشون رو بگیرن هم کردهای ترکیه بیشتر قدرت پیدا کنن.مطمئن باشین ناتو تو برخورد با روسیه به ترکیه کمک مستقیم نخواهد کرد وکردها ترکیه تا حداکثر 15 سال دیگه حداقل قدرت مانند ایالتی یا شاید فدرالی روتو مناطقشون بدست بیارن.
 • بهنود ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  دوستانی که از پ ک ک حمایت میکنین توجه داشته باشین گروه تروریستی پژاک که جنایت زیادی تو شمال غرب کشور انجام داده شاخه همین پ ک ک هستش یعنی حمایت شما از پ ک ک همان حمایت از پژاک هستش
 • ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  اردوغان هار شده باز چخه بی صاحاب
 • ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  چرا وقتی گروهک تروریستی پژاک در ایران را از زمین و هوا مورد هدف قرار داده بودند چیزی نمی نوشتید. اگه همین گروهک جون بگیره دوباره مرزای غربی ما نا امن میشه و این اصلا به نفع ما نیست پس بهتره که همونجا نابود بشن. این که از اردوغان خوشمون نمیاد هر کاری که میکنه بگیم بده اشتباه بزرگیه. پ ک ک گروه تروریستیه و حقش هم اینه که نابود بشه و حتی کسانی که از این گروه حمایت می کنند باید نابود بشند. به امید نابودی هر چی تروریسته.
 • ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  با تروریست های کرد پ ک ک میجنگد.که تو بمب گذاری های ترکیه و حملات تروریستی و کشتار پلیس های ترکیه دست داشتن.اگه کشور خودمون بود خدایی اینارو رها میکردیم؟
 • اصلاح طلب ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  آقایون مشرقی شما لطف کنید بگید در کدوم کشور خاورمیانه تصفیه نژای نداریم؟ عرب ها که رسما دارن در منطقه و افریقا شیعیان رو نسل کشی می کنن در افغانستان پشتوها به رهبری اشرف غنی با همکاری برادران پاکستانی عملا تا مرز تاجیکستان و ایران فارسی زبانان رو پس زدن و در حال اخراج اونها جدیدا به ترکیه آلمان و اروپا هستن...برادران ترک شما در ترکمنستان قزاقستان ازبکستان آذربایجان و ترکیه هم عملآ روس زبانان کردها دری زبانان و اسلام گرایان رو در حال سرکوب و اخراج هستن با هدف تشکیل کشور بزرگ ترکی...میشه..نکنه فکر کردید کشوری هم پیدا میشه که مثل جمهوری اسلامی ایران به جای ملی گرایی نژادی بر اساس آرمان گرایی مذهبی و دین!! حرکت کنه!؟؟؟؟؟ اگر امریکا می خواست چنین حماقتی کنه عملا به 52 کشور جهان تقسیم میشد چون هر نژادی در امریکا از هر کشوری چند میلیونی هست حتی حدود پنج میلیون ایرانی...ولی همه زبان رسمی و فرهنگ رسمی اونها انگلیسی و ارزش های امریکایی هست......درود به شرف رضاخان که مدتی در ایران هم این پاکسازی و همگام سازی و جابجایی و مهاجرت اقوام رو از نواحی مرکز گریز و رادیکال به عمق کشور انجام داد وگرنه الآن جنگ شهری به مراتب بدتر از ترکیه در ایران بود
 • ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  ترکیه رو اگر غرب به بمب اتمی مجهز کنه دیگه چیزی از یک ابرقدرت کم نداره..چون اقتصادش پنج برابر ایران شده
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 1
  گنده تر از امریکا و روسیه نتونستن ترکیه رو تجزیه کنن..
 • ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  از اول مشخص بود هزینه های چند صد میلیارد دلاری نظامی همسایگان ایران در طول یک دهه گذشته هدفی داشته!....اول در یک دوره ده ساله با تحریم و جنگ نفتی ایران رو مثل شوری سابق حسابی ضعیف می کنن بعد حمله و تقسیم اون به چند کشور کوچک قومیتی...... متاسفانه خیلی از نسل جدید هم نه تنها اسلام ستیز بلکه ایران ستیز شدن ......
 • ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  کسی منکر کارهای غلط اردواغان زورگو نیست ولی برخیها با سو استفاده از این منفوریت اردوغان سعی در غیر مشروع جلوه دادن سرکوب جنایتکاران دیگه ای با عنوان ب ک ک کردن ب ک ک و نوچش در ایران کم جوانان ایرانی رو نکشتن
 • امیر ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  اصلاح طلب بی اطلاع ،زیاد بزرگ نمایی می کنی.تصفیه نژادی بجز چند کشور عقب مانده ونژادپرست و اونم هیچ کدومش به 1 صدم ترکیه نمیرسه.تازه گروههای مرکز گریزی که میگیدتو زمان رضا شاه زیاد وبه نسبت بیش از صد برابر گروه های امروزی تو ایران طرفدار داشت چون رضاخان نیز عقاید آتاترک درمورد اقلیتها داشت وجنگ اون زمان خیلی بیشتر بود.تو شمالغرب ایران عزیزگاهی درگیری بود.اونم نه بخاطرجدایی بلکه بخاطر اینکه مخصوصا شمال استان آذربایجان غربی عده ای از موقعیت نظامی واداری سو استفاده داشتن.وبه مردم کولبر بخاطر مسائل قومی چند کالن گازوئیل بهانه شو ن بود تیر اندازی میکردن.وگروهابفکر تلافی بودن.پس چرا الان تو اون مناطق که مرزها بسته شدن درگیری نیس
 • اميد ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  مرگ بر گروه تروريستي جنايتكار پ ك ك .. ايول به اردوغان كه داره نسل اين به اصطلاح شر تروريستي رو نابود ميكنه .. ايول تركيه و اردوغان .. مرگ بر تروريست
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  چرا اینقدر از تروریستها حمایت میکنید
 • رضا ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  اقایون کشتن با دست هر کی باشه محکومه با دست داعش ویا پ ک ک ویاپژاک
 • محمد ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  چه تحلیل آبکی بود
 • ناشناس ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  3 0
  این سرکوب های وحشیانه قطعا جوانان کرد را دشمن خونی اردوغان خواهد کرد20میلیون کرد هرگز در برابر یک ظالم تسلیم نمی شوند
 • ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  هزار و یک ........ به شرف نداشته رضاخان که یه دیکتاتور خونخوار بود
 • ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  البته خائنینی چون طایفه های کرد زبنی همچون اردلانیها به خاطر وابستگی مذهبی به عثمانیها ایران رو به عثمانیها فروختند و باعث این امر شدند
 • ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  ناشناس جون بیسوادی ات رو ایجا به رخ نکش. اردلانها در سنندج قدرت داشتن نه در کردستان ترکیه.
 • ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  همین روسیه و آمریکا اگر به توافق برسن، ترکیه در چند ساعت تجزیه شده است، همونطوری که عثمانی رو تیکه پاره کردن.
 • ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  البته گروه های حامی پیشه وری و پانترکهای تجزیه طلب و داعش هم که جنایاتی مثل آتش زدن پرچم ایران رو در سالهای اخیر انجام دادن، توسط همین ترکیه حنایت میشن. یعنی حمایت شما از ترکیه حمایت از اینها و حمایت از داعشه.
 • ایرانی ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  این سرکوبها کاری نتیجه ای جز تفرقه و فاصله افتادن بین اقوام در ترکیه نداره. همون کاری که صدام در عراق کرد و کردها رو تروریست معرفی میکرد و شیعیان را هم میکشت و بعد از گذشت 12 سال از رفتن صدام هنوز بین این گروه ها اختلاف هست و به نوعی برادری از بین رفته. این کارهای اردوغان هم تاثیرش رو در آینده ترکیه نشون میده.
 • ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  در این که اردو الاغ یکی از دروغگو ترین حاکمان مستبد و کله پوک است و دستش تا مرفق در خون مردم مظلوم سوریه ، عراق و...آغشته است و حامی تروریست های تکفیری صهیونیستی است و از طرق مختلف به آن ها کمک می کند مانند روز روشن است اما این نکته را نیز بدانید پ.ک.ک نیز یک گروه تروریستی و جدایی طلب است که اقدامات تروریستی در پژاک شمال غرب کشور مان مرتکب شده است و همانند داعش و .... است و تروریست از نظر ما خوب و بد ندارد و هر دو باید از بین بروند مشرق دقت کن و به بلند گوی گروهک های معاند کردی و تجزیه طلب تبدیل نشو پ.ک.ک ، آن مزدور و عمله اسرائیل ( مسعود بارزانی و دارو دسته اش ) و گروهک های تکفیری ، این حاکم کله پوک و سبک مغز ترکیه ، آل یهود در عربستان و سایر مرتجعین منطقه هر کدام یک نقش را برای امنیت نظام سلطه و رژیم صهیونیستی بازی می کنند
 • ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  0 0
  مرگ بر پان ترک مغول زاده.مرگ بر پان ترک بی وطن.زنده باد ایران اسلامی
 • یک مرد ایرانی ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  حق با شما است دوست عزیز همانطور که افغانها هم بسیار ناراحت می شوند که آنها را با جمع عربی افاغنه بنویسند یا بخوانند و همانطور که لرهای خودمان هم از اینکه آنها را الوار بنویسند و بخوانند ناراحت می شوند . باید می نوشتند کُردها یا :کُردان
 • ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  ناشناس 09:04 تو که به اردوغان سگ کثیف آمریکا و اسرائیل اینقدر ارادت داری که حاضری به کشورت هم خیانت کنی بهتره بری ترکیه و دیگر برنگردی خدا هم لعنتت بکند
 • مهگانه ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  اصلاح طلب از آمریکای جنایتکار طرفداری میکنی بدان که زمزمه فروپاشی ایالات متحده از مدتی پیش آغاز شده و اول از همه هم همون تگزاس بنای طغیان رو گذاشته که کشور مستقلی بشه پس در آینده ای که زیاد هم دور نیست حالا نه به قول تو به 52 بلکه لااقل به شش کشور تجزیه می شود ضمناً نجاتبخش کشورها از جدایی طلبی نه دیکتاتورهایی مثل رضاشاه یا آتاتورک یا اردوغان پاشا بلکه ایدئولوژی های مبتنی بر درک تفاهم آمیز هستند که البته دو تا از آنها مدعی اینکار هستند : کمونیسم شرقی مبتنی بر جهان وطنی و لیبرالیسم غربی مبتنی بر بازار آزاد یعنی هرکی پول داره محترمه و لاغیر و سومی هم اسلام که مبتنی بر جهان بینی معنوی است
 • omid sh ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  مرگ بر دولت فاشیست وافراطی ترکیه به امیدآزادی ایران غربی یعنی کردستان ترکیه ازدریای سیاه تامدیترانه
 • ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  آمریکا و روسیه نمیتونن ولی حماقت انسان میتونه!!
 • ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  به جای این که این همه استفاده از کلمه نابود کردن و کشتن کمی از احترام و محبت کردن یاد کنید اگر کمی احترام و محبت به انسان های اطرافمان بکنیم این ترور و وحشت از بین میرود با کشتن و خونریزی هیچ چیز حل نمیشود
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  به جای این که این همه استفاده از کلمه نابود کردن و کشتن کمی از احترام و محبت کردن یاد کنید اگر کمی احترام و محبت به انسان های اطرافمان بکنیم این ترور و وحشت از بین میرود با کشتن و خونریزی هیچ چیز حل نمیشود
 • ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  به جای این که این همه استفاده از کلمه نابود کردن و کشتن کمی از احترام و محبت کردن یاد کنید اگر کمی احترام و محبت به انسان های اطرافمان بکنیم این ترور و وحشت از بین میرود با کشتن و خونریزی هیچ چیز حل نمیشود
 • فیهاد ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  اقای اردوغان نباید به تروریستها رحم کند.ولی چرا باید این اغتشاشها طولانی شود یک سیاست هست باید منتظر شد دید.
 • ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  پان ها (کرد ، ترک و...)همیشه ابزار دست بیگانه بوده اند در برخی از نظرها مشاهده می شود که برخی مزدوران چشمان خود را بر روی حقیقت بسته اند و سعی در لا پوشانی جنایت های اردو دروغگو در سوریه ، عراق و.... را دارند این ها خود را رسوا می کنند این بی عقل و کودن حامی تروریست ها و مزدور آمریکاست بدون شک کسانی که چشم خود را بر روی حقیقت می بندد و خود را به خواب می زنند همانند اردو الاغ هستند این مردک خواب امپراتوری را به گور خواهد برد
 • ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  غلط میکنه همراه حامیانش پانترکها
 • صحرای گبی ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  کاربر دریا, کاملا به صهیونیست مربوط میشود. حتی جنایت های عثمانی هم ساخته و پرداخته یهودی ها بود. در اواخر قرن پانزدهم میلادی فرانسه و اسپانیا یهودیان را دسته جمعی اخراج کردند که همه شان به عثمانی سرازیر شدند .
 • morteza ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  پایان همه ستمکاران پشیمانی است...
 • ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
  0 0
  تروریست خوب و بد نداریم پ ک ک هم دشمن اسلام بوده و مارکسیست هستند و در ترکیه چند مسجد رو آتش زدن داعش با اسلام افراطی و اینا با بی دینیشون دشمن ملت های مسلمان منطقه هستند
 • حسین ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
  2 0
  من اهل ترکیه هستم و در ایران زندگی میکنم میخوام اینو بگم که به خدا همین پ ک ک چقد جنایت تو ترکیه انجام داد هم علیه کردهای ترکیه هم علهیه ترک ها ترکیه
 • ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۶
  0 0
  م

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس