کد خبر 510286
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۳

بازپرداخت این تسهیلات به منظور رفاه مشتریان به سه صورت ساده،پلکانی سالیانه و پلکانی دوره ای امکان پذیر می باشد؛ به میزان اقساط این تسهیلات اشاره و تصریح کرد :میزان اقساط تسهیلات 600 میلیون ریالی به صورت ساده یک میلیون و 40هزار تومان است.

به گزارش مشرق ، ابوالقاسم رحیمی انارکی عضوهیات مدیره بانک مسکن در خصوص افزایش سقف تسهیلات وام مسکن گفت: افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده برای شهرهای زیر 200 هزار نفرجمعیت 40 میلیون تومان، شهرهای بالای 200 هزار نفر و مراکز استانی  50 میلیون تومان و شهر تهران 60 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی درخصوص نرخ سود این تسهیلات نیز گفت: در حال حاضر این تسهیلات با نرخ 18.5 درصد پرداخت می شود.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر این که چطور این سقف از تسهیلات تعیین شد و آیا این رقم برای تهران کافی است یا خیر گفت: ممکن است کافی به نظر نرسد اما آن چیزی که در نظر می گیریم درواقع توان و استطاعت پرداخت اقساط گروه هدف این نوع تسهیلات است.

رحیمی انارکی در ادامه گفت: در طراحی هر محصول و تسهیلات یکی از مواردی که به عنوان عامل کلیدی تعیین کننده طرح لحاظ می شود این است که گروه های هدف بانک آیا توانایی پرداخت اقساط را در طرح مورد نظر دارند یا خیر.

عضوهیات مدیره بانک مسکن با بیان اینکه با توجه به بررسی های انجام شده گروه های هدف این طرح مشخص است گفت: این تسهیلات دهک های 5 تا 7 را شامل می شود یعنی گروههایی که درحال حاضر واحد مسکونی نداشته باشند.

رحیمی انارکی در پاسخ به این سوال که اقساط این وام در توان وام گیرنده هست یا خیر،گفت: اقساط این وام به هر حال بیش از اجاره بهایی که ماهانه می دهند نیست و البته با توجه به شرایط شهر ها و مراکز استانها به نظر میرسد این نوع تسهیلات میتواند پوشش مناسبی برای مراکز استانها را داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه وام حدود 25 درصد کل هزینه خرید یک آپارتمان است کدام مناطق می تواند مناسب برای خرید مسکن باشد ادامه داد: از ویژگی های نظام تامین مالی کشور ما این است که شخص خریدار خانه ،بیش از اتکا به پس انداز های آینده و اقساط باید به پس اندازهای گذشته خود متکی باشد بنابراین استفاده از این تسهیلات بستگی به پس اندازهای گذشته افراد دارد که تصمیم بگیرند در کدام منطقه اقدام به خرید مسکن کنند.

رحیمی انارکی در همین راستا افزود: در حال حاضر در شهر تهران مناطقی وجود دارد که حتی زیر دو میلیون تومان واحد نوساز را به فروش می رسانند و می توان گفت این فرصت خوبی برای خرید مسکن به شمار می رود.

این عضو هیات مدیره با بیان اینکه طبق بررسی های کارشناسان بانک مسکن در حال حاضر قیمت مسکن در پایین ترین سطح خود قرارگرفته است افزود: در شهرستان ها پوشش بهتری نسبت به تهران وجود دارد که این امر باتوجه به اینکه 10 میلیون تومان تسهیلات جعاله را علاوه بر خود تسهیلات 40 ، 50 و 60 میلیون تومانی به متقاضیان پرداخت می کنیم.

وی با برشمردن مزیت های این تسهیلات گفت: باتوجه به محدودیت منابع بانک ها یکی از مزیت های این تسهیلات این است که محدودیت های سایر محصولات را ندارد و کسانی که می خواهند واحد مسکونی خود را به واحد دیگر تغییر دهند می توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.

*** جزییات وام مسکنی که از دی ماه پرداخت می شود

رحیمی انارکی با اشاره به پرداخت این تسهیلات از ابتدای دی ماه سال جاری ، گفت: افرادی که اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره در نمادهای 9407 و قبل از آن را دارند صرفا می توانند از تسهیلات خرید تا سقف 350 میلیون ریال و نیز تسهیلات زوجین تا سقف 500 میلیون ریال استفاده نمایند.ضمن اینکه متقاضیان مذکورمی توانند مابه التفاوت این تسهیلات را تا سقف های جدید از محل اوراق صادر شده در نمادهای 9408 و به بعد دریافت کنند.

رحیمی انارکی ادامه داد:به منظور پیشگیری از افزایش قیمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن افرادی که اوراق 9408 و قبل آن را خریداری کرده اند تا دوماه و افرادی که اوراق 9409 و بعد آن را خریداری کرده اند تا چهارماه بعد از خرید حق فروش اوراق را ندارند.

عضو هیات مدیره بانک مسکن در خصوص واحدهای مسکونی مشمول این تسهیلات گفت:ساختمان هایی که تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها کمتر از 20سال باشد مشمول افزایش تسهیلات می شوند اما ساختمان هایی که بین 20 تا 25 سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها بگذرد تا 350 میلیون ریال از تسهیلات به آنها تعلق می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات 12سال است افزود:با کاهش نرخ سپرده قانونی از 10 به دو درصد نرخ سود تسهیلات از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیز از 20درصد در مصوبه قبلی شورای پول و اعتبار د رتاریخ 94/07/28 به 18/5 درصد کاهش یافت.

رحیمی انارکی با بیان این مطلب که بازپرداخت این تسهیلات به منظور رفاه مشتریان به سه صورت ساده،پلکانی سالیانه و پلکانی دوره ای امکان پذیر می باشد؛ به میزان اقساط این تسهیلات اشاره و تصریح کرد :میزان اقساط تسهیلات 600 میلیون ریالی به صورت ساده یک میلیون و 40هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول 867 هزار تومان است.اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب 932 هزارتومان،یک میلیون و 120 هزار تومان و یک میلیون و 340هزار تومان درنظر گرفته شده است.

وی افزود:میزان اقساط تسهیلات 500 میلیون ریالی به صورت ساده 867هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول 723 هزار تومان است.اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب 777هزارتومان،932 هزار تومان و یک میلیون و 120هزار تومان درنظر گرفته شده است.

به گفته رحیمی انارکی میزان اقساط تسهیلات 400 میلیون ریالی به صورت ساده 693 هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول 578هزار تومان است.اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب 621هزارتومان، 746 هزار تومان و 895 هزار تومان درنظر گرفته شده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 15
 • محمد ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
  0 0
  خدایا!!ما چه گناهی کردیم!؟انگار این مسئولین تو ایران زندگی نمیکنن.به غیر از پولدارها کی میتونه از این وام ها بگیره!؟
 • ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
  0 0
  ی وام 40 میلیونی میدن باید تو مدت 12 سال سه برابرش رو بدیم بازم شرف...
 • اندیشمند ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
  0 1
  واقعامتاسفم برای اینگونه اطلاع رسانی مبلغ قسط رومینویسین بعدمدتشونمینویسین یعنی چی ماازکجابدونیم شایدقسط یک وچهل تودوازده ساله باشه شایدهمین قدرقسط توپانزده ساله خیلی کمترباشه
 • حسن ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
  0 0
  انگار به جای پنبه تو گوش مسئو لین نمد هست و بر روی چشمها عینک جوشکاری چه کسی مسکن نداره ؟ معلومه اونی که حداقل حقوق را میگیره متاسفانه به اسم داشتن کلید همه جا را قفل میزنند
 • ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
  0 0
  رباست
 • محمود ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
  1 0
  این مسولین بزرگوار همه چیز دارند اونا نگرانیشون چیه مگه درامدمون چقدره که یه تومن در ماه وام بدیم
 • احمد ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  آخه کدوم کارمند میتونه وقتی خودش یک میلیون تومن حقوق میگیره این قسط رو پرداخت کنه؟؟!!!!
 • جواد حلوایی ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  1 1
  من نمی دونم این با حقوق چه قشری از جامعه این وام ها بهمراه اقساط اون رو حساب کردن با حقوق کارگر و کارمند که باید یه چیزی هم بزاری رو حقوقت قسط پرداخت کنی...
 • كيوان ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
  0 0
  التماس دعا براي مسولين كه واقعا به فكر قشر كم درآمد جامعه هستند. خدا قوت
 • ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۸
  0 0
  حروم در حروم
 • ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
  0 0
  سیر را غم گرسنه نیست ...همچنان که سوار رو غم پیاده . مسئولی که ماهیانه حقوق های. نجومی میگیرن و سیر هستند هیچ وقت به فکر مردم ضعیف نبوده و این جا بود که امام خمینی گفت ..نذارید حکومت به دست نااهلان بیفتد
 • ایرج علیزاده ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
  2 0
  من یه وام 40 تا 30 میلیونی میخوام بگیرم ولی کارمند هم نیستم میشه یکی بهم بگه که قسط این وام چقدر هس
 • اندیشمندان IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۱
  0 0
  ربااست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس