کد خبر 509982
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۲:۳۰

حزب الله و حزب جریان المستقبل شامگاه پنجشنبه و در پایان جلسه بیست ویکمین دور گفت وگوهای دوجانبه با صدور بیانیه ای خواستار تفاهم لبنانی ها برای تامین منافع ملی شدند.

به گزارش مشرق، حزب الله و جریان المستقبل بر ضرورت ادامه گفت وگوها بین طرف های لبنانی و درسطوح مختلف تاکید کردند.

حزب الله و جریان المستقبل همچنین خواستار تکمیل گفت وگوها و بررسی ها در خصوص انتخابات رئیس جمهوری و اجرای دیگر اصول قانون اساسی شدند.

دور بیست و یکم گفت وگوهای دوجانبه حزب الله و جریان المستقبل در ساختمان شماره دو ریاست مجلس لبنان( عین التینه) برگزار و علی حسن الخلیل وزیر دارایی دولت لبنان به نمایندگی از نبیه بری رییس مجلس لبنان در آن حضور یافت.

براساس این گزارش، «نادر الحریری» مشاور و رییس دفتر«سعد الحریری» رییس حزب جریان المستقبل به همراه « نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان و « سمیر الجسر» از فراکسیون المستقبل در مجلس لبنان از طرف این حزب در گفت وگوی با حزب الله شرکت کردند.

« حسین الخلیل» معاون سیاسی «سیدحسن نصرالله » دبیرکل حزب الله نیزبه همراه «حسین الحاج حسن» وزیر صنعت لبنان و « حسن فضل الله» از فراکسیون حزب الله (وفاداری به مقاومت) در مجلس از طرف این حزب پشت میز گفت وگوها نشستند.

این دور گفت وگوهای حزب الله وجریان المستقبل در حالی برگزار شد که سعدالحریری رئیس حزب جریان المستقبل تصمیم گرفت در چارچوب ابتکاری به گفته ناظران شتابزده و نسنجیده و با حمایت سعودی ها ، آمریکا و فرانسه سلیمان فرنجیه رئیس حزب جریان المرده را به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری لبنان معرفی کند.

فرنجیه از همپیمانان نزدیک حزب الله و ژنرال عون و دوست بسیار نزدیک بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است و به همین دلیل اقدام سعدالحریری با تردید و علامت سئوال های زیادی مواجه شد.

اما حزب الله لبنان بر ادامه حمایت قاطع خود از ژنرال میشل عون رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در مجلس لبنان تاکید کرد، ژنرال عون خود ترجیح داد سکوت کند و در گروه 14 مارس نیز شکاف و اختلاف های گسترده ای رخ داد و به ویژه « سمیر جعجع» رئیس حزب « نیروهای لبنانی» و نامزد این گروه با این ابتکار به شدت مخالفت کرد.

از دیگر تحول ها تصمیم شرکت عرب ست با فشار سعودی ها برای متوقف کردن پخش شبکه المنار از ماهواره های خود بود.

تحول دیگر هم اقدام ناگهانی و تعجب برانگیز محمد بن سلمان جانشین ولی عهد و وزیر دفاع سعودی در اعلام یک ائتلاف ضد تروریسم با مشارکت لبنان بود درحالی که لبنانی ها موافقت خود را با آن اعلام نکرده بودند و با اعتراض شدید آنها مواجه شد.

اگر چه به اعتقاد ناظران و کارشناسان هر یک از این تحولات می توانست مانع برگزاری دور بیست و یکم گفت وگوها شود اما حزب الله و جریان المستقبل ترجیح دادند که تسلیم شرایط نشده و گفت وگوهای دوجانبه را ادامه دهند.

درآخرین روزهای پایان سال 2014 میلادی انتظار لبنانی ها به سر آمد و دو هیات از حزب الله و حزب جریان المستقبل درساختمان شماره دو« عین التینه» (مقررییس مجلس لبنان) پشت میز نخستین دور گفت وگوهای دوجانبه نشستند و در نخستین روزهای سال جاری میلادی 2015 نیز دور دوم این گفت وگو ها درعین التینه برگزار شد تا لبنانی ها همانطور که با امیدی تازه پا به سال جدید گذاشتند، سال 2015 را با تقویت این امید شروع کنند.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس