دانشمندان موفق به ساخت تراشه هوشمندی شده‌اند که با قرار گرفتن درون باتری سیستم های همراه نسبت به انفجار یا آتش گرفتن آن هشدار می دهند.

  به گزارش مشرق، این روزها باتری‌های لیتیوم یونی کاربردهای وسیعی پیدا کرده اند. آنها از تلفن های همراه هوشمند گرفته تا سایر سیستم های الکترونیکی همراه را شارژ می کنند.
 
استفاده گسترده و همه روزه از این نوع باتری ها موجب شده تا در برخی موارد آنچنان داغ شده که تا مرز انفجار نیز پیش روند.
 
اکنون گروهی از دانشمندان با آگاهی از این موضوع تراشه هوشمندی ساخته‌اند که به راحتی در این دسته از باتری ها تعبیه شده و کار زیر نظر قرار دادن سلامت آنها را انجام می دهند.
 
بدین ترتیب دیگر جای نگرانی درخصوص منفجر شدن و یا آتش گرفتن باتری های لیتیوم یونی وجود نخواهد داشت.
 
در حال حاضر باتری های لیتیوم یونی به همراه تراشه ای ساخته می شوند که ولتاژ، دما و میزان شارژ آنها را در سطحی مناسب قرار می دهد. این تراشه به کاربر سیستم همراه درخصوص داغ شدن بیش از حد باتری هشدار می دهد.
 
اما به عقیده دانشمندان دانشگاه فنی «نانیانگ» سنگاپور که تراشه هوشمند جدید را ساخته‌اند، تراشه‌های فعلی فاقد کارایی لازم برای تشخیص هرگونه نقص در عملکرد باتری هستند که این خود می تواند جرقه شکل گیری معایب بعدی در باتری باشد.
 
اما تراشه هوشمند این دانشمندان نه تنها کارایی تراشه‌های قبلی را دارد بلکه سلامت باتری و میزان شارژ آن را نیز به طور مداوم زیر نظر دارد.
منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • محمد ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
    0 0
    ابزار جدید جاسوسی گوشی خاموش