ترجمه روان آنچه آمانو در مصاحبه اخیر خود گفته است دقیقا این است که پرونده‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هرگز بسته نخواهد شد و این چالش، مادام که دولت آمریکا نفس می‌کشد، از نفس نخواهد افتاد. چرا؟!... بخوانید!

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در یادداشتی با اشاره به مصاحبه اخیر آمانو در باره پرونده هسته ای ایران نوشت:

1- چند سال قبل در یکی از یادداشت‌های کیهان به این ماجرا که در پی می‌آید، اشاره داشتیم و امروز با توجه به «دبه» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی- که از قبل نیز قابل پیش‌بینی بود- تکرار آن را وصف‌الحال می‌دانیم؛ «خدا رحمت کند مشهدی عبدالله را. در میدان خراسان گاراژدار بود و اتوبوس‌ها و کامیون‌ها از گاراژش بار و مسافر می‌گرفتند. او را در نوجوانی دیده بودم، هنگامی که پیرمردی تقریبا از کار افتاده بود. داستانی که نقل می‌کنم را از مرحوم پدرم شنیده‌ام که با مشهدی عبدالله رفیق مسجد و هیئت بود. آن روزها برخی از اتوبوس‌ها که قصد مسافرت به مشهد مقدس را داشتند به علت خرابی جاده‌ها و طولانی بودن راه یکی از افرادی که با راه و جاده آشنا بودند را، به عنوان بلد- راهنما- با خود می‌بردند. مشهدی عبدالله از جمله این بلدها بود که گاهی اوقات همراه رانندگان نابلد اتوبوس‌ها به مشهد می‌رفت تا به قول خودش، هم به پابوس امام‌رضا علیه‌السلام رفته باشد و هم به زوار آقا خدمتی کرده باشد. آن روز، نزدیک غروب آفتاب بود که اتوبوس با سلام و صلوات راهی مشهد شد. در حالی که مشهدی عبدالله را هم به‌عنوان بلد همراه خود داشت. نیمه‌های شب بود که اتوبوس به میدان یک شهر رسید و راننده، مشهدی عبدالله را که روی صندلی عقب اتوبوس به خواب عمیقی رفته بود، بیدار کرد. مشهدی عبدالله نگاهی به میدان انداخت و گفت اینجا گرمسار است و بعد از نشان دادن مسیر بعدی دوباره به عقب اتوبوس رفت و خوابید چند ساعت بعد، هوا گرگ ومیش شده بود که اتوبوس به میدان بعدی رسید.
این میدان، برخلاف میدان گرمسار، خالی از رفت و آمد نبود. راننده پیاده شد و از رهگذری پرسید؛ اینجا کجاست؟ و جواب شنید؛ میدان خراسان! با تعجب پرسید کدام میدان خراسان؟ و رهگذر گفت: مگر چند تا میدان خراسان داریم؟!... میدان خراسان تهران! این دفعه مشهدی عبدالله را که هنوز خواب بود، با ملامت بیدار کردند ولی دیگر کار از کار گذشته بود و راننده زیر لب غرغر می‌کرد؛ بعد از اون همه دنده صدمن یک‌غاز که عوض کردیم تازه رسیدیم به جای اولمون»!
2- دیروز «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در جمع خبرنگاران در وین حاضر شده بود گفت: «آژانس عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده در ایران را براساس توافقنامه و پادمان‌های آژانس تایید می‌کند، اما، ما در موقعیتی نیستیم که درباره فقدان فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران، تضمین معتبر بدهیم و نتیجه‌گیری کنیم که همه مواد هسته‌ای ایران در مسیر صلح‌آمیز به کار گرفته می‌شود»!
برای کسانی که چالش هسته‌ای 12 ساله ایران اسلامی با کشورهای 5+1 - و پیش از آن با تروئيکای اروپایی شامل انگلیس، فرانسه و آلمان- را دنبال کرده‌اند، این اظهارنظر مدیرکل آژانس، کاملا آشناست! اظهارنظری که طی 12 سال گذشته بعد از هر دوره از بازرسی‌های آژانس، در گزارش نهایی تکرار شده است.
ترجمه روان آنچه آمانو در مصاحبه اخیر خود گفته است دقیقا- تاکید می‌شود دقیقا- این است که پرونده‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هرگز بسته نخواهد شد و این چالش، مادام که دولت آمریکا نفس می‌کشد، از نفس نخواهد افتاد. چرا؟!... بخوانید!
3- آژانس می‌گوید- و طی 12 سال گذشته بارها تکرار کرده است- که در فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام شده جمهوری اسلامی ایران هیچگونه انحرافی-DIVERSION- به سوی تولید سلاح و فعالیت‌های غیرصلح‌آمیز دیده نمی‌شود ولی آژانس نمی‌تواند صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای این کشور را تایید کند! چرا که شاید فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای دیگری نیز در ایران وجود داشته باشد که اعلام نشده و آژانس از آن بی‌خبر است!
در این گزاره دقت کنید. «فعالیت و موادهسته‌ای اعلام نشده»! این، یعنی «تعلیق‌به‌محال» زیرا آژانس همیشه می‌تواند ادعا کند در ایران فعالیت‌‌های هسته‌ای و موادی وجود دارد که اعلام نشده است! و اگر سؤال شود که این فعالیت‌ها و مواد در کدام نقطه وجود دارد؟! و چه نشانه و یا رد پایی از وجود آن در دست است؟ پاسخ این خواهد بود که بعید نیست وجود داشته باشد! این اظهارنظر آژانس، مضحک‌ترین و غیرحقوقی‌ترین اظهارنظری است که فقط از یک دیوانه! و یا کسی که به هیچیک از قواعد و اصول عقلی و منطقی پایبند نیست، قابل انتظار است. در تمامی نظام‌های حقوقی جهان و از جمله در نظام حقوقی اسلام، یک اصل بدیهی وجود دارد که ارائه دلیل را برعهده مدعی می‌گذارد. «البیّنهًُْ علی‌المدعی»  توضیح آن که اگر - فی‌المثل -  کسی ادعا کند فلان شخص مبلغی به او بدهکار است و یا فلان جرم و خطا را علیه وی مرتکب شده است، باید برای اثبات ادعای خود دلیل بیاورد و نه آن که قاضی از متهم برای نفی نظر شاکی دلیل و بینه بخواهد.
رهبرمعظم انقلاب در دیدار با مسئولان نظام- 94/4/2- به این اظهارنظر آژانس اشاره کرده و می‌فرمایند؛
«این که بگویند: آژانس باید بیاید اطمینان پیدا کند که -هیچگونه- فعالیت هسته‌ای- اعلام نشده- در کشور نیست، یک حرف غیرمعقولی است، خب! چه جور می‌شود اطمینان پیدا کند؟ اصلا اطمینان پیدا کردن یعنی چه؟ مگر تک‌تک خانه‌ها و وجب به وجب سرزمین و کشور را اینها بگردند! چه جوری می‌شود اطمینان پیدا کرد؟ موکول کردن به این مسئله، نه منطقی است و نه عادلانه».
در دوران دانشجویی همراه با تعدادی از دوستان، مقابل دانشگاه تهران با مرد میانسالی که حلقه‌ای چند نفره تشکیل داده و تبلیغ وهابیت می‌کرد روبرو شدیم، ضمن بحث از کافی بودن قرآن (حسبنا کتاب‌الله)  سخن گفت و این که با وجود قرآن دیگر نیازی به امامت نیست! از ایشان پرسیدیم؛ آیا نماز می‌خوانی؟ پاسخ او قاطع و مثبت بود! پرسیدیم نماز صبح را چند رکعت می‌خوانی؟ پاسخ داد 2 رکعت، پرسیدیم در کجای قرآن آمده است که نماز صبح 2 رکعت است؟ گفت تعداد رکعت‌های نمازصبح در کلام خدا آمده است! آن روزها بسیاری از بروبچه‌های مذهبی، یک جلد قرآن جیبی با ترجمه معزی را همراه داشتند. قرآن را به وی داده و پرسیدیم، نشان بده کجای آن آمده است نماز صبح 2 رکعت است. قرآن را به ما برگرداند و گفت؛ شما نشان بدهید که کجای آن نیامده است؟!
4- اظهارنظر مضحک آمانو که پیش از این نیز با همین عبارات و ادبیات بارها تکرار شده است، به وضوح حاکی از آن است که برخلاف خوشبینی مفرط دولتمردان محترم، قرار نیست پرونده‌ هسته‌ای ایران بسته شود، چرا که در برجام شرط بسته شدن پرونده هسته‌ای کشورمان به گزارش مدیرکل  آژانس و اعلام پایان پرونده مربوط به موضوعات حال و گذشته - PMD - موکول شده است و اظهارنظر آمانو این نقطه پایان را تعلیق به محال می‌کند! توضیح آن که به قول حضرت آقا، «آژانس برای تأمین‌نظر مضحک و غیرقانونی خود باید تک‌تک‌خانه‌ها و وجب به وجب ایران اسلامی را جست‌وجو کند» و تازه پس از انجام این جست‌وجو که دستکم چند صد سال به درازا خواهد کشید، می‌تواند ادعا کند، از کجا معلوم در نقطه‌ای که مثلا 150 سال قبل بررسی و بازرسی کرده و چیزی نیافته‌ایم، طی 150 سال گذشته فعالیت هسته‌ای جدیدی صورت نگرفته و مواد هسته‌ای تازه‌ای که اعلام نکرده‌اید، کارسازی نشده باشد!
5- آن روز -14 فروردین‌ماه 94- بعد از اعلام توافق وین و مراجعه به متن این توافقنامه که روی سایت‌های حریف آمده بود، در توصیف آنچه داده و آنچه گرفته‌ایم، اعلام کرده بودیم «در یک کلمه باید گفت اسب زین شده را داده‌ایم و افسار پاره تحویل گرفته‌‌ایم». این توصیف با مخالفت آمیخته به عصبانیت برخی از دولتمردان محترم روبرو شد که برجام را «بزرگترین دستاورد قرن»! «فتح‌الفتوح»! «تسلیم قدرتهای بزرگ در برابر ایران»! و... می‌دانستند! دولت محترم، از ارسال برجام به مجلس در قالب لایحه خودداری کرد و بعد از تشکیل کمیسیون ویژه بررسی برجام که ابتکار مجلس بود و اعضای آن با رأی نمایندگان انتخاب شده بودند نیز برخی از نمایندگان محترم مجلس بی‌توجه به گزارش پایانی این کمیسیون که با حضور 40 روزه تمامی صاحبنظران و کارشناسان - از جمله اعضای سابق و کنونی تیم مذاکره‌کننده - تهیه شده بود، اجرای برجام را با تغییرات بسیار جزئی و کم‌اثر تصویب کردند! و اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی نیز با اندک تفاوتی، مجوز اجرای برجام را صادر کردند.
رهبر معظم انقلاب که پیش از آن، بارها بر غیرقابل اعتماد بودن و حیله‌گری آمریکا تاکید ورزیده‌ و بدبینی مستند خود به آژانس را اعلام کرده بودند، با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور محترم شرایط 9گانه‌ای را برای شروع کار ابلاغ فرمودند که اگر با دقت و قاطعیت مورد توجه قرار می‌گرفت، امروزه با ادعای مضحک آژانس روبرو نبودیم. در بند سوم از شرایط 9‌گانه رهبری آمده بود «اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است (راکتور اراک و تبادل اورانیوم غنی‌ شده با کیک زرد)  تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس، پایان پرونده موضوعات  حال و گذشته - PMD  - را اعلام نماید». رهبر معظم انقلاب در بندهای دیگر نامه خود بر تعهد کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا  و... نیز به عنوان شرایط الزامی  در اجرای برجام تاکید ورزیده بودند. اما مدیرکل آژانس، که اجرای تعهدات طرف مقابل موکول به گزارش مثبت اوست، از هم‌اکنون اعلام می‌کند «گزارشی که هفته بعد منتشر می‌شود به نتیجه قطعی درباره موضوع فعالیت‌ هسته‌ای گذشته ایران - PMD - نخواهد رسید»! چرا؟! به این علت که «ما در موقعیتی نیستیم که درباره فقدان فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران، تضمین معتبر بدهیم»!
6- برادر عزیزمان آقای دکتر عراقچی، معاون محترم وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان ضمن اعلام این که «ما همه اقدامات لازم را انجام داده‌ایم» می‌گوید «طرف‌های غربی، اعضای شورای حکام آژانس و آمانو کاملا می‌دانند باید میان پی.‌ام.‌دی و برجام یکی را انتخاب کنند» و تاکید می‌کند «اگر پی.‌ام.‌دی بسته نشود معنایش این است که برجام پیش نخواهد رفت». برخورد مسئولانه آقای دکتر عراقچی با اظهارات آمانو، قابل تقدیر است ولی به «نوشداروی بعد از مرگ سهراب» شبیه‌تر است، چرا که بسیاری از تعهدات خود را قبل از تضمین کافی انجام داده‌ایم، سانتریفیوژهایی که جمع‌آوری و از رده‌ خارج کرده‌ایم، حاصل زحمات 10 ساله دانشمندان و متخصصان هسته‌ای کشورمان بود که نصب مجدد آن با خسارت‌های فراوان همراه است و به آسانی جمع‌آوری جعبه‌های میوه در میوه‌فروشی و چیدن دوباره آن در روز بعد نیست، 10 تن اورانیوم غنی شده نیز درگذر بیش از 10 سال فراهم آمده است، رآکتور آب سنگین اراک هم شرایطی مشابه دارد و... بنابراین در صورت توقف اجرای برجام، امکانات فراوانی را از دست داده‌ایم، بی‌آن که حریف چیزی را از دست داده باشد.
و بالاخره، آیا هنوز هم می‌توان به آمریکا و متحدانش اعتماد کرد و با افتخار از فرمول برجام برای حل و فصل مسائل منطقه‌ سخن گفت؟!
خدا، مشهدی عبدالله را رحمت کند که قصد سوئی نداشت و فقط خوابش برده بود، اما حریف، خود را به خواب زده و بعد از 12 سال دوباره به نقطه اول بازگشته است.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 31
 • ناشناس ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  مثل همیشه بند 1-2-3-4 و الف - ب - ج -د به همراه یک مثل کوچه بازاری و یک نتیجه گیری دائی جان ناپلئونی !!!!!
 • مهماندار هواپیما ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  وقتی مشهدی حسن بلد راه هست همینه
 • ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  خدا خیرت دهد حاج حسین عزیز . بگ.یید و هی نشنوند و به شما تهمت تندروی بزنند
 • سلام ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  احسنت و خسته نباشید.
 • ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  در دولت قبل کجا بودی حاجی؟
 • ناشناس ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  اگر پرونده PMD بسته نشود برجام باید لغو شود هرچند که بقول حاج حسین عزیز ما خیلی اقدامات رو انجام دادیم که براحتی برگشت پذیر نیست .
 • ناشناس ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  درود بر حاج حسین شریعتمداری سردار قلم .
 • مرتضیsk ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  دبه کردن داره کم کم شروع میشه ، بشینیم و ببینیم عزیزان باتدبیر و مدافعان برجام جلوی ملت عاقبت بخیر مشوند یا خیر
 • ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  درود خدا بر سردار بصیر اسلام حاج حسین شریعتمداری
 • ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  آقای شریعتمداری شاهنامه آخرش خوشه
 • ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  مشهدی عبد الله بودن هم عرضه می خواهد .
 • مهدی ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  جاج حسین چقد طرفتار دارن!!!
 • سعید ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  هه
 • علوی ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  ظاهرا شما اصلا نبودی که اینطوری اظهار نظر می کنید.
 • علوی ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  واقعا؟؟؟؟!!!!!
 • علوی ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  یعنی آخرش چی میشه؟؟!!!
 • ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  اقای روحانی به مردم قول داده و باید جوابگوی راهی که در پیش گرفته باشد . قرار بود از ازدواج جوانان تا اب خوردن انها با برجام حل شود .
 • ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  جواب منطقی را با منطق می دهند . مقدمه چینی لازمه استدلال است . و نتیجه ماحصل ان . شما اسمش رو هر چی می خواهی بگذار ولی راه استلال همین است
 • هادی ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  دو جلسه سخنرانی استاد رائفی پور درمورد زمزمه های نفوذرا حتمابشنوید
 • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  آمانو می گوید پرونده باز است...
 • ناشناس ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  حاج حسین این
 • مهران ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  قول میدم اگر برجام لغو بشه یکی هست که با لبخند میاد میگه ما تمام سعی مونو کردیم ولی چون خیلی کم امتیاز داده بودیم اونا هم لغوش کردن به همین راحتی
 • ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  تو اگه حرف نزنی به جایی بر نمیخوره ها ناشناس
 • منصور ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  سلام دوست عزیز باید صبور باشید و استدلال را با دقت و بدون نگاه حزبی نگاه کنید. شعار گونه جواب یک استدلال را دادن، راه بجایی نمی‌برد و حتی دوستان شما هم در عمق افکار خود (اگر چه حتی ابراز نکنند) مطالب منطقی و صحیح را تشخیص می‌دهند. موفق باشید
 • سائل ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  آمریکا گیر سه پیچ به ایران داده و به هر لطایف الحیلی میخاد ایرانو از پا در بیاره و من مطمئنم هدفش تغییر رژیمه ان قدر چوب تو لونه امریکا کردیم که آمریکا لج کرده
 • پريسا ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  زنده باد جناب آقاي شريعتمداري يگانه به معناي واقعي كلام ، خداوند نگاهدارتان باشد كه بي نظير هستيد ، تشكر
 • افتاب ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  ازقدیم گفتن عجله کارشیطونه امادولت مردان تدبیر بیش ازحد به حریف خوش بین شدن وشعارخودشونوفراموش کردن قبل ازهرچی تعهداتشون روانجام دادن حالا هی التماس کنن
 • محسن ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  هموطن عزیز چه را بشنوند؟؟؟همین چند وقت پیش کمیسیون برجام چقدر ایراد به برجام وارد کرد ولی درپاسخ چیزی جز کلی گویی وانحراف از موضوع اصلی دریافت نکرد.بعد هم افراطی و بیسواد شدن. حامیان دولت کتونی در میان جامعه هستند شما برو با ایشان صحبت کن،آن حامیان بعد از اینکه کل نظام را زیرسوال بردن اسلام را نیز نقد میکنند.بعد که میروی پاسخ بدهی و منطق را به میان بیاوری وبگویی که عزیز جان اون پروفسورش اون فیلسوفش جرئت نمیکنه اسلام رو نقد کنه چون همه به دیوانگیش اطمینان پیدا میکنند...... تا میخای شروع کنی با فرافکنی و انفعال و انحراف از موضوع بحث رو مختل میکنند.
 • ناشناس ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  امام خمینی (ره): امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند .
 • محسن ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  اون شاهنامه رو تفکرات یک ایرانی نوشته نه اینکه بیگانگان املاوار واسش بخونن و اون بنویسه.بعد با خنده هاش بگه خیلی ممنون از اینکه با ما که هیچی از خودمون نداریم حرف زدید.
 • ناشناس ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  این دولت میخواد هر جور شده برجام اجرا بشه
 • ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  و شما هم مثل همیشه بدون هیچ جواب درستی مخالفید
 • همیشه مچکر ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  دوست عزیز شما باید مینوشتید : حسن جان مچکرم
 • ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  خودت کجا بودی ؟
 • ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  واقعا این دلیل شما مصداق بارز لجن پراکنی است. هر وقت با دلایل قوی مواجه می شوید میگویید در دولت قبل کجا بودید. دولت قبل هم دولتی برخواسته از آرای ملت بود همچنان که این دولت هست. مشکل این دولت هم بی تدبیری و امید به اجنبی است.
 • عبدالله ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  حرف منطقی همین جوری میسوزنه! حالا با 1-2-3 باشه یا با الف ب ت یا یک مثلی که همه عوام وخواص باشنیدنش پی به اصل مطلب می برند!
 • عبدالله ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  به نظر من سرور اهل قلم دفاع مقدس شهید مرتضی آوینی بود و سرور اهل قلم امروز هم حاج حسین شریعتمداری هست که در زمان دکتر احمدی نژاد هم همه انحرافات رو انعکاس و گوشزد می کرد!
 • سائل ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  آمریکا گیر سه پیچ به ایران داده و به هر لطایف الحیلی میخاد ایرانو از پا در بیاره و من مطمئنم هدفش تغییر رژیمه ان قدر چوب تو لونه امریکا کردیم که آمریکا لج کرده
 • ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  تو به آخر شاهنامه ای که برایت مینویسند دلخوش باش !!!
 • حمید ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  چوب تو کدوم اونه آمریکا کردیم ؟؟؟ منظورت این نیست که کشور را از دست دست نشانده اش پهلوی گرفتیم و مردم صاحب کشور خود شدند
 • ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند "امام خمینی "
 • ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  آمریکا کی لج نکرده شما بفرمائید !
 • شهاب ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  نمیتونیم به آمریکا و آژانس اطمینان داشته باشیم چون سرشون تو یک آبشخوره !
 • ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  آقای روحانی آقای ظریف ای حقوق دان ها پس چی شد این ترک خوردن دیوار تحریم ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  یاد محور شرارت افتادم. ..
 • ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  ما هم که کلا بیسوادیم و باید بریم جهنم
 • ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  مشرق از مرتضوی چه خبر به خارج رفته؟؟
 • ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  پس چی شد این وعده: "سانتریفوژها باید بچرخد چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد"
 • ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  دلم می سوزد وقتی تصویر شهدای مظلوم هسته ای را می بینم
 • عباس مطهری نیا زنجان ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  ما مردم ایران از دروغ گویی و دشمنی کشورهای غربی و سازمان های تابعه ی آنها علیه کشورمان علم و آگاهی کامل داریم. از رهبر عزیز و فرزانه و شجاع خود خواهش می کنیم تصمیمی قاطع در زمینه ی انرژی هسته ای و ساختارها و ... اتخاذ و جهت اجرا به مجلس و دولت ابلاغ فرمایند.
 • ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  مهم اینه که دلال کرسنت گیر افتاده
 • ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  درود بر سردار قلم
 • ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  حسن آقا ، ما هم توقعی از دشمن نداریم ،کار دشمن دشمنی است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس