مجری برنامه «توقف ممنوع» می گوید: بعد از اجرای برنامه «صرفا جهت اطلاع» به دنبال هوایی تازه بودم که در برنامه «توقف ممنوع» این امکان برایم بوجود آمد تا از جوامع خبری برای مدتی دور باشم.

به گزارش مشرق، تهیه گزارش از یک برنامه اقتصادی محور برای افرادی که در حوزه هنر فعالیت بیشتری دارند، جذابیت خاص خود را خواهد داشت و می‌تواند یک تجربه متفاوت در حوزه کاری به شمار رود و اطلاعات اقتصادی هر فردی را در حد امکان بالاتر برد. مخصوصا که مجری برنامه «محمد دلاوری» باشد. مجری سابق بسته خبری «صرفا جهت اطلاع» که در زمان پخش مخاطبان خاص خودش را پیدا کرده بود.

اینها از جمله دلایلی است که برای رفتن به پشت صحنه ترغیب کننده است.

استودیو «توقف ممنوع» واقع در تپه صبا

اسم تپه صبا نامی آشنا حتی برای مخاطبان رسانه ملی است. این مکان محل ضبط و پخش برنامه های بسیاری نظیر «صبح به خیر ایران» بوده است. اینجا واقع در تپه صبا که در محوطه اصلی سازمان صداوسیما قرار دارد، چند استودیو کنار هم ساخته شده اند که یکی از آنها استودیوی برنامه «توقف ممنوع» است.

محوطه خلوت سازمان صدا و سیما

استخر بزرگی که در کنار تپه صبا قرار دارد که برای بسیاری از برنامه سازان مورد استفاده قرار گرفته و حالا این وقت شب موج آرامی روی آبهای آن روان است. تپه صبا جز «صبح به خیر ایران» خاطره برنامه «رنگین کمان» و «یک عصر طلایی» را در ذهن تداعی می کند.

دکور منحنی شکل با رنگ‌های گرم و سرد

از در وارد شده و بعد از گذر از یک اتاق کوچک به دری دیگر می‌رسم که همان در اصلی ورود به استودیو است. به محض ورود به استودیو دکور برنامه «تا نیایش» روبرویم قرار دارد و سمت راست آن، دکورهای برنامه «رنگین کمان» دیده می‌شود که پر است از رنگ‌های مختلف و شاد که برای گروه سنی کودک و نوجوان مناسب است. رنگین کمان بعد از ایام نوروز به صورت تولیدی پخش می‌شود و بر همین اساس دکورهای آن بخشی از این استودیو را به خود اختصاص داده‌اند. سمت چپ دکور برنامه «توقف ممنوع» قرار دارد، دکوری منحنی شکل متشکل از رنگ‌های گرم و سرد که اساس آن را رنگ قرمز تشکیل می‌دهد. کمی جلوتر از دکور یک شیشه به طور ایستاده دیده می‌شود که بخشی از لوگوی برنامه روی آن قرار دارد و سامانه پیامکی برنامه به صورت متحرک روی آن نمایش داده شده است.کمی آن طرف‌تر سه صندلی مشکی و یک فرش قرمز بین آنها قرار دارد که روی فرش میز گردی گذاشته شده و روی میز سه لیوان قرمز رنگ بنا بر رنگ دکور برنامه دیده می‌شود.

دلاوری: در «توقف ممنوع» به دنبال هوایی تازه هستم

مجری و مهمان برنامه در دکور «تا نیایش»

محمد دلاوری مجری به همراه دکتر رزاقی که یکی از مهمان‌های برنامه امشب است، در دکور آبی رنگ برنامه اذان‌گاهی «تا نیایش» نشسته و درباره موضوع مورد بحث در برنامه صحبت می‌کنند. مهمان‌های امشب برنامه،دکتر رزاقی استاد دانشگاه تهران و چهره شاخص اقتصاد، دکتر رفیعی استاد دانشگاه در حوزه اقتصاد هستند. نور کمی در استودیو وجود دارد و گویا قرار است تا زمان پخش برنامه اوضاع به همین منوال باشد. کمی صبر می‌کنم تا صحبت‌های دلاوری با مهمان برنامه به اتمام برسد و با او گفت‌وگو کنم.

دلاوری: به دنبال فضای جدیدی بودم

محمد دلاوری مجری برنامه «توقف ممنوع» درباره اجرای برنامه اقتصادی در شبکه پنج گفت: بعد از اجرای برنامه «صرفا جهت اطلاع» به دنبال هوایی تازه بودم که در برنامه «توقف ممنوع» این امکان برایم بوجود آمد تا از جوامع خبری برای مدتی دور باشم.

وی درباره علاقه خود به اجرای برنامه‌های اقتصادی محور نیز ادامه داد: غیر از کارهای خبری که در این سالها بیشتر زمان مرا به خود اختصاص داده بود، علاقه مندی‌های دیگری نیز دارم که یکی از آنها حوزه اقتصادی است. از سالها پیش مطالعات جدی در زمینه اقتصاد کلان و توسعه داشتم و در دورانی که در بلژیک زندگی می‌کردم، درباره اتفاقات شورای اروپا مطالعه عمیقی داشتم.

دلاوری: در «توقف ممنوع» به دنبال هوایی تازه هستم

دکور برنامه اذان گاهی؛ فضایی برای نشستن عوامل

بعد از اتمام صحبت با دلاوری، او را به سمت اتاق گریم صدا می‌کنند تا در این دقایق کوتاهی که به پخش برنامه مانده است، مجری برنامه را آماده کنند. هر چند دکه از ظاهر دلاوری و کت و شلوار سرمه‌ای و ظاهر آراسته وی کاملا پیداست که برای مخاطبان خود ارزش زیادی قائل است.با اعلام اینکه سکوت را رعایت کنید و تلفن‌های همراهتان را خاموش کنید، از سمت کارگردان تلویزیونی، برنامه شروع می‌شود.قبل از اینکه تیتراژ روی آنتن رود،‌ برای جلوگیری از افتادن هر گونه اتفاق حین ضبط برنامه، به سرعت به سمت دکور  برنامه «تا نیایش» رفته و روی یکی از دو صندلی این برنامه می‌نشینم. تعداد دیگری از عوامل برنامه نیز در این دکور نشسته‌اند و به دقت برنامه را نگاه می‌کنند.

«توقف ممنوع»؛با سه دوربین!

این برنامه با سه دوربین گرفته و به پخش می‌رسد. مدیر صحنه که توسط گوشی از سمت اتاق فرمان هدایت می‌شود، بین این سه دوربین ایستاده و مجری را هدایت می‌کند تا سمت نگاهش به دوربینی باشد که تصویر آنرا نشان می‌دهد. در پلاتوی اول دلاوری با اشاره به ضرب المثلی چینی می‌گوید: اگر یک چینی حین خوردن غذا یک دانه برنج از دهانش به سمت پایین بیفتد،بلافاصله آن را بر می‌دارد و داخل بشقابش می‌گذارد و معتقد است که اگر روزانه چند نفر چینی این کار را انجام ندهند،‌باعث می‌شود تا مقدار زیادی برنج در طول سال به هدر رود.

دلاوری: در «توقف ممنوع» به دنبال هوایی تازه هستم

تلویزیون موجود در استودیو

بعد از بیان این گفته‌های مجری،میان برنامه پخش می‌شود و بعد از مدتی دوباره به استودیو برمی‌گردند. هر کدام از عوامل پشت صحنه در جایی پشت دوربین ایستاده و یا نشسته‌اند و برخی افراد که مسئول هماهنگی با خارج از استودیو هستند، با بی سیم و تلفن همراه خود مشغول صحبت‌ با صدای آرام هستند. یک تلویزیون مقابل مجری و درست پشت دوربین‌ها دیده می‌شود که عوامل با مشاهده به آن از اتفاقات پخش مطلع خواهند شد.

مصرف گرایی؛ موضوع برنامه امشب

برنامه امشب توقف ممنوع درباره مصرف گرایی است و مجری با اشاره به تفاوت بین مردم ایران و خارج از ایران درباره این موضوع و با بیان سفرش به بلژیک می‌گوید: من خانه‌های گران قیمت اروپایی را از نزدیک دیدم و در ایران نیز همین نوع خانه‌ها را دیدم، اما خانه‌هایی که در ایران ساخته می‌شوند از لحاظ مصالح ساختمانی پر هزینه تر از خانه‌های اروپایی بوده‌اند. در ادامه دلاوری با دو مهمان برنامه که هر دو از چهره‌های شاخص حوزه اقتصادی هستند، به گپی یکساعته مشغول می‌شوند. این فرصت خوبی است که با پیام تیرانداز تهیه کننده برنامه «توقف ممنوع» صحبت کوتاهی داشته باشم.

دلاوری: در «توقف ممنوع» به دنبال هوایی تازه هستم

تیرانداز: نامِ «توقف ممنوع» برگرفته از فرمایشان رهبر انقلاب است

پیام تیرانداز تهیه کننده برنامه «توقف ممنوع» در ابتدای صحبت‌های خود گفت:در این برنامه هدفمان به این سمت بود که به طور ریشه‌ای‌تر به موضوعات اقتصادی و اجتماعی بپردازیم.چراکه برخی از مسائل پیرامون‌مان ریشه در نگاه فرهنگی و آسیب‌های فرهنگی که بر ما تحمیل شده است دارد. برای مثال وقتی که فرهنگ مصرف گرایی را بررسی کردیم در این فرهنگ آنچه ما را به سمت مصرف گرا بودن سوق می‌دهد، همان دنیایی و مادی بودن است و در ادامه آن این لذت برای ما اصالت پیدا می کند و این موضوع زمانیکه ازعادت به فرهنگ بدل می‌شود، در حوزه اقتصاد هم تاثیر خود را می‌گذارد و اگر بخواهیم فقط ظاهر ماجرا بپردازیم قطعا تحلیل مان کافی نیست و باید ریشه ای تر موضوع را بررسی کنیم.بنابر این شروع کار ما همان ریشه یابی فرهنگی است و بعد از آن به مسائل روبنایی‌تر خواهیم پرداخت و سعی داریم در حد بضاعت مان تحلیلی جامع تر نسبت به سوژه ارائه دهیم.

وی درباره اینکه تا چه میزان به اهدافتان نزدیک شده‌اید نیز بیان داشت:‌برنامه «توقف ممنوع» در حال تکمیل و عیب‌یابی است، اما برای شروع با توجه به بازخوردهایی که داشتیم خیلی خوب بوده و حتی در شرایطی با توجه به اینکه برنامه در شبکه پنج پخش می‌شود، بازخوردهای غیر منتظره‌ نیز داشتیم.

تیرانداز در ادامه دلیل انتخاب نام برنامه را اینچنین عنوان کرد و گفت:‌مبنای این برنامه پیشرفت بر اساس الگوی اسلامی است و در این راه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری که می‌فرمایند: «توقف کردن در راه پیشرفت ممنوع است»،نام برنامه را «توقف ممنوع» انتخاب کردیم.

وی در پایان بیان داشت: این برنامه در 26 قسمت 90 دقیقه‌ای تهیه و تولید می‌شود و مهمان‌ها و آیتم‌های برنامه متناسب با سوژه همان شب انتخاب می‌شوند. 

بعد از پایان صحبت‌های تیرانداز در حالیکه ساعت حدود 22 شب را نشان می‌دهد و سرما به اوج خود رسیده،با عوامل خداحافظی کرده و با ماشین تا در ورودی جام جم که مسیر طولانی و سرپایینی تندی است می‌آیم و منتظر ماشین دیگری برای رسیدن به مقصد می‌شوم.


منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس