سپاه هنوز ابزارهای شبکه‌ای پیچیده‌ خود را رو نکرده است و با بودجه اندکی که به نسبت به قدرت‌های بزرگ در زمینه سایبری دارد، بهترین بهره‌گیری را برای کسب اطلاعات و تامین امنیت انجام داده است.با جلوس «محمد علی جعفری» بر کرسی فرماندهی سپاه، توجه به استفاده ار فضای سایبری به‌طرز چشمگیری بیشتر شده است.

گروه جنگ نرم مشرق - فصلنامه ستاد مشترک ارتش آمریکا که برای آگاهی دادن در مورد عملیات‌های انفرادی و مشترک به متخصصان امنیت ملی منتشر می‌شود، در قسمتی از جدیدترین شماره خود به قدرت سایبری ایران در جریان اتفاق‌های سال 88 پرداخته است.

این گزارش در ابتدا آورده است که در تابستان 2009، جمهوری اسلامی "جنبش سبز" را با همان ابزاری که گمان می‌رفت موجب پیروزی آن شود، از بین برد. نام این ابزار، "فناوری اطلاعات و ارتباطات" بود. نویسندگان این گزارش مدعی شدند: «جمهوری اسلامی، عمدا فضای ارتباطات و اطلاعات را باز گذاشت تا مخالفان هدف خود را در دام بیاندازد».
این گزارش در ادامه آورده است: «ایران در سیکل جدیدی از توان سایبری و استفاده از ابزار جدید، اهداف را شناخت و از آن پس در سوریه هم از پیوند علم سایبری و روش سنتی برخورد نظامی و سیاسی بهره برد».

ایران با قدرت سایبری جریانات 88 و سوریه را کنترل کرد
گزارش مربوط به بررسی قدرت سایبری ایران در شماره اخیر فصل‌نامه ستاد مشترک ارتش آمریکا

این گزارش از قول اندیشکده «رند» می‌نویسد: ایران از توانایی‌های جنگی ویژه خود به عنوان استراتژی بلندمدت منطقه‌ای و نمایندگان شبه‌نظامی و دولتی خود جهت نیل به اهدافش در منطقه بهره می‌جوید. ارتش الکترونیک سوریه (SEA) پیوسته از سرمایه‌گذاری و تکنولوژی ایران برای مقابله با رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها بهره گرفته است. ارتش سایبری سوریه، از "حملات منع سرویس توزیع شده" (تلاش برای خارج کردن ماشین و منابع شبکه از دسترس کاربران مجاز)، پورتال‌های آنلاین محدودکننده، کنترل ازدحام، و استفاده از بدافزارها برای کنترل دشمنان استفاده کردند. بسیج جمهوری اسلامی، در این مدت رویکرد استفاده از قابلیت‌های پیشرفته سایبری و حملات هکری شبه‌نظامی‌وار به خوبی علیه دشمنان ایران و سوریه استفاده کرده است».

ایران با قدرت سایبری جریانات 88 و سوریه را کنترل کرد

فصلنامه ستاد مشترک ارتش آمریکا در پایان این قسمت از نشریه می‌نویسد: «ایران در کنترل جریانات 88 و شلوغی‌های سوریه، با تکیه بر دانش سایبری و تلاش‌های وزارت فناوری و ارتباطات و ترکیب آن با نمایش قدرت، سربلند بیرون آمد. با جلوس "محمد علی جعفری" بر کرسی فرماندهی سپاه، توجه به استفاده ار فضای سایبری به‌طرز چشمگیری بیشتر شد و "قاسم سلیمانی" هم این فرایند را کامل کرد. در هر حال، بسیج در این فرایند نقش بسزایی از حیث سایبری برای سپاه و حکومت ایران ایفا کرد.

این گزارش  چهار درس از فعالیت سایبری ایران که می‌تواند یک چارچوب مفهومی برای آمریکا داشته باشد را چنین بیان می کند:

1. سپاه پاسداران از حیث استراتژیک و تاکتیکی ارتباطات بومی، شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات منطقه‌ای، زیرساخت‌های لجستیک را تحت کنترل دارد و هنوز ابزارهای شبکه‌ای پیچیده‌تر خود را رو نکرده است.

2. جنگ سایبری یعنی قطع پیشرفت دشمن در نقاط خاکستری تنش در زمان صلح و جنگ؛ و در این مسیر از تاکتیک‌های چریکی همچون خراب‌کاری، ترور افراد کلیدی، و دام‌گذاری بهره گرفته می‌شود.

3. استفاده از پتانسیل وزارت ارتباطات و تجمیع تمامی توانایی‌های سایبری در خدمت یک جنگ تمام عیار نرم‌افزاری علیه دشمنان نشان دهنده امری است به نام شکوفایی تخصص در ایرانیان.

4. جنگ سایبری هم می‌تواند موجب تنش شود و هم تنش زدایی را سبب گردد؛ اما ایران با بودجه اندکی که به نسبت به قدرت‌های بزرگ در زمینه سایبری دارد، بهترین بهره‌گیری را برای کسب اطلاعات و تامین امنیت کسب کرده است».

فصل‌نامه ستاد مشترک ارتش آمریکا توسط دانشگاه دفاع ملی این کشور و در حمایت از از استراتژی امنیت ملی و امنیت کشور منتشر می‌شود؛ دولت امریکا، معتقد است که این مجله با نشان دادن پیشرفت در آموزش و تمرین نیروهای نظامی، در شرایط روبرویی با چالش‌های آتی در مقابل دشمنان آمادگی خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
  0 0
  اقا خامنه ای دستور دهند کاخ سفید را حسینیه میکنیم تعارف نداریم
 • ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
  0 0
  پس منتظر باشید همونطوری که انرژی هسته ای مون رو زمین زدند همون طوری که سرعت رشد علمی دانشگاه ها رو با اطوار های دولت سر انتخاب وزیر علوم و دانشگاه های بی رییس گرفتند اینبار هم برای وزارت ارتباطات نقشه بکشند ای کاش یکی این اصلاح طلب ها رو از برق می کشید
 • ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
  0 0
  شما اول پرچم ایران رو درست طراحی کن ...
 • محمد رضا ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
  1 1
  اگر سپاه نبود کشور هم نبود. امام ره
 • ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
  0 0
  خواهشا دیگه چیزی از وسایل مخفی هاتون رونمایی نکنید
 • mohamad ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
  0 1
  زنده باد سپاه مقتدر ایران پیغام بنده به این دلاور مردان این است ما باید روز به روز توان نظامی و دفاعی خود را چه در اشکارا و چه درپنهان در هوا و زمین و دریا بالا ببریم و این مرز و حد و سقفی ندارد ، پس بشتاب ای برادر ، همتی مضاعف که وقت فتح و پیروزی نزدیک است و در مقابل .
 • ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
  0 0
  بشین بابا - اصولگراها رو هم دیدیم
 • صحرا ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
  0 0
  خوشمان آمد. هر چیز و کسی باعث سربلندی ایران و ایرانی شود را دوست می داریم
 • ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
  0 0
  دادش هنوز این اولشه بذار یواش یواش سپاه قهرمان ما سردارهای گنده تر از حاج قاسم سلیمانی رو بیاره اون وقت روی ارباب وذوق زده گان دیدن داره به امید سلامتی سرداران با شرف ایران زمین که همگی با افتخار می گویند یا زینب ما هم عباس توییم
 • ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 1
  در عرصه ی جنگ سایبری قادرییم بیشتر قدرت های دنیا رو محو کنیم
 • ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  دمت گرم حال کردم ولی باید میگفتی امام خامنه ای
 • ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  ناشناس13.34 برو بخواب عمو
 • ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  مرگ بر منافق
 • ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 1
  کجای کارید؟؟ایران تو خاک آمریکا سرباز داره برید درباره ی امت اسلام آمریکا تحقیق کنید
 • سید مرتضی ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 1
  البته ابتدا باید خوب بشوریمش چون این نجسهای کاخ سفید اونجارو به گند کشیدند
 • رفیق مشرق ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  با سلام/ الحمد لله رب العالمین
 • حسن پروانه ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 1
  شکرخدا قدرومحبویت سپاه رفته رفته بیشر درجهان اسلام مشاهده میشود .
 • حسن پروانه ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۱
  0 0
  خداوکیلی حالافهمیدایم حضرت امام خمینی ره.چنان سخن گوهرباری درخصوص سپاه پاسدران فرموند.رحمت خدابرامام وشهدای کربلای ایران

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس