همواره و همه جا هستند آدم‌هایی که ساز مخالف زدن را یک امتیاز می‌دانند. همه ساله در زمان عزاداری، عده‌ای پیدا می‌شوند در رسانه‌ها و حالا گروه‌های مجازی و محافل خانوادگی و...، رهنمود می‌دهند که مثلاً چرا این نذرها خرج نیازمندان نمی‌شود؟ چرا فلان مداح فلان بداخلاقی را مرتکب شده، چرا سینه‌زن‌ها مرتکب خلاف می‌شوند و به جای این کارها خودشان را اصلاح نمی‌کنند .

عزاداری نکنید، به آنتالیا بروید!
به گزارش مشرق، همواره و همه جا هستند آدم‌هایی که ساز مخالف زدن را یک امتیاز می‌دانند. همه ساله در زمان عزاداری، عده‌ای پیدا می‌شوند در رسانه‌ها و حالا گروه‌های مجازی و محافل خانوادگی و...، رهنمود می‌دهند که مثلاً چرا این نذرها خرج نیازمندان نمی‌شود؟ چرا فلان مداح فلان بداخلاقی را مرتکب شده، چرا سینه‌زن‌ها مرتکب خلاف می‌شوند و به جای این کارها خودشان را اصلاح نمی‌کنند و هزار و یک جور ایرادهای مشابه که برخی هم وارد است، اما شرح و بسط دارد و البته این جماعت نق زن به آن شرح و حاشیه اثر کاری ندارند. اینها اغلب چند وجه مشترک دارند؛ عموم آن‌ها که خودشان اهل عزاداری نیستند. به هر دلیلی کشش رفتن به این محافل را ندارند و بنوعی درصدد توجیه این رفتار خویشند. دیگر اینکه هیچ چیز از تاریخچه این عزاداری‌ها و تأثیرات آن‌ها و ماهیتشان نمی‌دانند. اهل کتاب و مطالعه هم نیستند که منابعی هم به آن‌ها معرفی کنی و بحث را هم برای اقناع آغاز نمی‌کنند، به هر ایرادشان که پاسخ دهی، مسأله پیش پا افتاده دیگری را به میان می‌کشند. شیوه آنان هم این است که گاه حرف حقی را می‌زنند و اما نتیجه باطلی می‌گیرند. فقط هم ایراد می‌گیرند و هیچ وقت جلوتر نمی‌روند، یعنی اهل راه حل ارایه کردن نیستند. بیشتر هم دلسوزی‌هایشان در مسایل مذهبی گل می‌کند. این‌ها همین جماعتی هستند که در فاجعه «منا» با شقاوتی حیرت‌آور، حجاج را بازخواست می‌کردند که چرا پول حج خود را پل نساختند و اصلاً چرا رفتند و... باور کنید همین‌ها در قصه حمله تروریستی «شارلی ابدو» نخستین کسانی بودند که برای قربانیان آن شمع روشن کرده و در فضای مجازی معرکه گرفتند و صدای آن‌ها در هنگام سفرهای بسیاری به تایلند و آنتالیا و مانند آن در آستانه تعطیلات سال نو و تابستان و... هرگز شنیده نمی‌شود که بپرسند چرا پول این سفرها صرف پل سازی و مدرسه سازی نمی‌شود، اما همین که جایی پای امری دینی و مذهبی به میان آید، این‌ها سر و کله‌شان پیدا می‌شود!
در یکی از گروه‌های مجازی دوستی نوشته بود؛ دیروز در مراسم تشییع یکی از قربانیان منا در شهر قم اعلام شد که ایشان، 120 یتیم را سرپرستی کرد و بیش از 100 واحد مسکونی برای زوج‌هایی از همین ایتام در دست ساخت داشت و افزوده بود، این یکی از همان حجاجی است که عده‌ای کاسه داغ‌تر از آش مدعی‌اند چرا پولش را صرف فقرا نکرده و صرف سفر حج کرده است! خوب است یک تحقیقی بشود تا همه بدانند آدم‌هایی که این رهنمودها را می‌دهند، خودشان چقدر در این کمک‌ها و کارهای خیر پیشقدم بوده‌اند! در جایی دیگر هم یکی خیلی هیجان زده شده بود که این همه طلا در حرم ائمه اطهار(ع) ضرورت ندارد و چرا این‌ها را بین فقرا تقسیم نمی‌کنند و بزرگواری هم به او پاسخ خوبی داد که: برادر جان! کاش در ماجرای ساخت ضریح تازه امام حسین(ع) خودت به عنوان نمونه می‌آمدی و می‌دیدی، کسانی که این طلاها را می‌دادند و با گریه و التماس خواهش می‌کردند، انگشتر نامزدی و گوشواره و النگو و تکه طلایی که گاه تمام دارایی‌شان بود، حتماً در ساخت ضریح به کار رود، همان فقرا و ضعفایی بودند که شما دنبال بخشیدن طلاها به آنان هستی، وگرنه بندرت از جماعت بوگاتی سوار و دارای ویلاها و خانه‌های چندین میلیاردی، کسی طلایی برای این کار نذر می‌کند، جان کلام آنکه اتفاقاً این عظمت نشان عشق همان طبقه‌ای است که با وجود نیاز خویش، از خود می‌گذرد و دار و ندارش را نذر می‌کند. بنابراین لازم نیست شما غصه آن‌ها را بخوری و نماینده ایشان شوی!
عزاداری نکنید، به آنتالیا بروید!

بگذریم، بی‌شک باید محافل عزاداری و هیأت‌های مذهبی آسیب‌شناسی شوند. آنچه آمد به معنای پذیرش تمام و کمال وضع موجود نیست. همچنان در گذشته هم بزرگان این عرصه چنین دغدغه‌هایی داشته و متفکرانی مانند شهید مطهری با تألیف آثار درخشانی چون «حماسه حسینی» تلاش کرده‌اند تا عزاداری حقیقی را به مردم بشناسانند، اما این نباید  به معنای قبول حرف‌های بی‌ریشه‌ای که در جهت زدن ریشه عزاداری‌های اهل بیت(ع) است، باشد. اگر 1400 سال باورهای آرمانی شیعیان دست نخورده باقی مانده و محکمات اعتقادی ایشان نسل به نسل دوام یافته، اثر حفظ و زنده نگه داشتن همیشه شعایر بوده و بس.
چنانچه بنا بود به میل جماعت نق زن همیشگی، رفتار شود و همه چیز تعطیل شود و پولش صرف امور مورد ادعای آنان شود، بی‌گمان فقر و فاقه ریشه کن نمی‌شود، اما این شعایر که خود می‌تواند مرجعی اصلی برای بسط عدالت و ریشه کنی ستم و فقر باشد، بی‌تردید تا امروز محو شده و اثری از آن باقی نمی‌ماند. چیزی که برخی مغرضان در پس این دلسوزی‌های مزورانه، در حقیقت به دنبال آنند و عده‌ای ناآگاه نیز ندانسته به ابزار دست آنان تبدیل می‌شوند.

منبع: قدس آنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • یامهدی عج ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  1 0
  عالی بود همین!
 • داود ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  دمت گرم گل گفتی
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  ما مختار نامه و شهید جاوید و حماسه حسینی وتحریف های عاشورا را قبل از انقلاب خوانده ایم برخلاف نظر شما اهل مطالعه هم هستیم اما می گوییم اینکه یک علم بیست ویک تیغه درست کنند خیابان را ببندند کار زشتی است اینکه قمه بزنند بچه ها وحشت کنند کار زشتی است اینکه شتر درخیابان بکشند بدون اینکه دامپزشک مشخص کند بیماری کرونا دارد یا خیر کار زشتی است حتی زنجیر زدن سندیت ندارد اما ناله و نوحه و سینه آهسته زدن بهترین نوع عزاداری است منکر گریه کردن هم نیستیم
 • عرشیا ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  خوش به حال شما که اهل مطالعه ای ! نکته رو نگرفتی اما! ادعا هم داری !
 • مسعود ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  شما برادر یا خواهر محترم و فهمیده و اهل مطالعه چرا فکر میکنید که همه آدمها باید همانطور که شما دوست دارید عزاداری کنید، باید عزاداری کنند. چرا دیگران باید برداشت های شما را از مسائلی که غیر از جنبه های اعتقادی ،جنبه های فرهنگی هم دارد ( مثل چکونه عزاداری کردن) بپذیرند.
 • ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  من چندجا رفتم برای عزاداری والله نه با علم خیابون رو بستن ، نه قمه زدن (خداییش تو تهرن به این گندگی فک نکم در حد انگشتای دست هیئت بودن که همچین کاری کردن اگه هم جای دیگه بوده همه نظر آقا رو که میدونن اگه ولایی هستن بدونن کارشون اشتباه بوده ) ، نه شتر قربونی کردن ( البته نظرشما برای تایید دامپزشک کاملا درسته ) زنجیر هم نزدن که البته این مورد برای عزاداری هیچ مشکلی هم نداره.... اتفاقا به نظر من عزاداری های ما بیشتر داره به سمت شعور حرکت میکنه تا شور هرچند وجود هر دو ضروری هست اما اگه شعور باشه شور هم میاد به یاد مهدی خانم فاطمه باشید که به یادتون هست
 • حمید رضا ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  به واقع شما حرفهای بسیار دلچسب و گزیده ای زده آید. در این میان واقعا عده ای نمیخواهند بپذیرند و شاید بهتر باشه که بگوییم حضرت زهرا سلام الله علیها که گرداننده مراسم امام حسین علیه السلام است به آنها اجازه نمی دهد که در جلسات عذای جگر گوشه اش شرکت کنند. یعنی آنها را لایق نميداند و به قول صادق آل محمد ( ص ) تا ما شما را نخوانیم نمیتوانی به ما اهل البيت نزدیک شوید و حتی نام ما را به فکر و زبان بیاورید.
 • ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  اولا که تو کل دنیا برا مراسم های بزرگ خیابان هارو میبندند برا سالروز استقلال و مراسم های ملی و مراسم های آیینی و... اکثر کشور های شرقی مثل چین یا اسپانیا و برزیل و ... اونم مراسمی مثل محرم که عده ی خیلی خیلی زیادی از مردم در اون شرکت دارن دوما قمه زنی و.... فقط واسه مانور خوبه چون هم غیر قانونیه هم غیر شرعی و هم تو ایران من نه تا حالا دیدم نه کسی دیدم که واسم تعریف کنه ضمن این که اکثرا بخاطر مسایل خیلی جزیی مثل زنجیر زدن که یک نماد عزاست کل عزا داری رو منکر میشن
 • ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  خدا خیرت بده
 • ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  در هر کاری باید عاقلانه رفتار کرد
 • حمید رضا ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  به واقع شما حرفهای بسیار دلچسب و گزیده ای زده آید. در این میان واقعا عده ای نمیخواهند بپذیرند و شاید بهتر باشه که بگوییم حضرت زهرا سلام الله علیها که گرداننده مراسم امام حسین علیه السلام است به آنها اجازه نمی دهد که در جلسات عذای جگر گوشه اش شرکت کنند. یعنی آنها را لایق نميداند و به قول صادق آل محمد ( ص ) تا ما شما را نخوانیم نمیتوانی به ما اهل البيت نزدیک شوید و حتی نام ما را به فکر و زبان بیاورید.
 • ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  ناشناس 15:23 الان تو تو این نوشته حمایتی از قمه زنی دیدی؟ حمایتی از علم کشی دیدی؟ یا مثلا حمایت از طبل و سنج و ... دیدی؟ که سریع به خودت گرفتی اومدی جواب بدی.اصلا سعی کردی بفهمی نویسنده چی میگه؟خوب همون کتابا رو هم با این دقت خونده باشی که واویلاست.
 • ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  حرف دل منو زدی دمت گرم. خوبه این صاب ماشینای مدل بالا که هر از چندگاهی تصادفاتشون در خیابون های تهران به گوش میرسه صاحباشون رو دلالت کنن که برن بجای ماشین ها میلیاردی به فقرا کمک کنن. جالبه اونجا میرسه همین جماعت میگن پول خودشه به شما چه!!! میخواد بریزه دور...
 • ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  شما که اهل مظالعه هستی یه دور دیگه بخون گفت عزاداری نگفته خرافات!
 • kambiz ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  این شبهه افکنی ها کار بهایی ها است
 • مصطفی ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  اگر اینهایی که میگی درسته پس چرا فکر میکنی متن بالا شما را مورد خطاب قرار داده است؟
 • ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  تحریم کنین رفتن به ترکیه رو دنیا که همش ترکیه نیست
 • ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  احسنت
 • ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  هرچند میدونم مشرق تایید نمیکنه اما بازم میگم کسی که به ترکیه میره ادعای مسلمونیش گوش فلک راکر نکرده
 • ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  متن خیلی خوبی بود
 • ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  معتقدم الان داری نسبتا حرفهای حقی می زنی که نیتت پنهان بماند تو کلا با عزاداری مخالفی این مراحل را که بگذرانی مراحل بعدی می گوئی چرا بعد از هزار و چهار صد سال عزاداری و ... برو آقا خودتی . این بدان معنا نیست که شخص شما اینچنین باشی بلکه آنهائی که این نخ را می دهند اینچنین هستند
 • ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  منهم از اين سخنان شيطاني زياد شنيده ام و ساده ترين ومستدل ترين پاسخ اين بي فكر ها اينست كه : اگر هم كسي به فكر فقرا و نياز مندان باشد باز هم همين مكه و كربلا برو ها اهل كمك به فقرا و مستمندان هستند وآنها كه از اين حرفهاي مفت ميزند حاضر نيستند حتي يك ريال به فقرا بدهند !
 • ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  فکر کنم شما موافق آنتالیا رفتن نیستی اما از بعضی انحرافات در شیوه عزاداری گلایه داری این حرف حقی است اما اگر به خاطر جلوگیری از انحراف در شیوه عزاداری ، حقیقت متین و تاثیر گذار و سازنده عزاداری تخریب شود، مصداق سخن حقی است که سوء استفاده باطل از آن می شود، جناب جعفری هم همین را گفته اند.
 • kambiz ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  ولی ادعای روشن فکریش گوش فلک رو کر میکنه
 • ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  به اون شخص اهل مطالعه محترم بايستي عرض كنم كه زنجير زدن ريشه و فلسفه اش به امام سجاد برميگرده وفتي تو راه شام با غل و زنجير حركت ميكرد حضرت طوري راه ميرفتند كه زنجير به پشت مباركش بخورد و بگويد كه يا جدا تمام نسل هاي من تا قيامت عزادار تو خواهند بود.قرآن در بحث تولد انسان ميفرمايد"يخرج من بين الصلب و الترائب"يعني مني زن از سينه و جناغ و مرد از پشت وصلبش جاري مي شود.البته مختصر عرض كردم.والسلام
 • ایرانی ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  کسی که به ترکیه میره حق اظهار نظر درباره ی حقوق فقیران و دین را نداره
 • فرهادی ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  1 0
  ما توشهرمون رسم داریم که وقتی دسته های عذا داری به راه میافته همه دم در خونه هاشون رو آب وجارو میکنن وسط کوچه هاوخیابونهای اصلی که هیات رد میشه گلدون گل ومنقل ذغال آماده برای اسفنددود کردنوسبزه هایی که از قبل سبز کردند قرار میدهیم، به نوعی به استقبال کاروان عاشورا میرویم بزرگترهای ما معتقدندکه در محرم یا باید درون دستهها عذا داری کنی،یا باید پذیرایی ازدسته ها وعذاداران کنی آنها تماشا کردن دسته ها رو بد میدونند میگن این کار زنهای شام بوده که به تماشای اسرای کربلا رفتن واین کار باعث رنجش خاطر حضرت زینب (ع)شده،من خیلی این رسومات رو دوست دارم چون واقعا رفتار ها بااعتقادها هم خوانی دارند وندانسته در صف دشمن نمی ایستند،
 • ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
  0 0
  قشنگ بود یا علی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس