کد خبر 481187
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۶

چگونه می‌شود کردها که اکثراً با اسلحه کلاشینکف و کالیبر کوچک می‌جنگند توانستند بر داعش پیروز شوند، اما ائتلافی که چندین ابرقدرت جهانی را در خود جای داد نتوانست اثربخش باشد. دلیل اصلی ناکارآمدی این ائتلاف بزرگ چیست؟

به گزارش مشرق، «آناتولی سوکولوف» تحلیل‌گر برجسته روس در مسائل بین‌الملل در مصاحبه اختصاصی با پایگاه تحلیلی خبری روسی «روسکایا پلانتا» یادآور شد ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا تا به امروز هیچ‌گونه موفقیتی در پی نداشته است و این کاملاً در پس‌زمینه عملکرد موفق روسیه در سوریه واضح و مبرهن است. حال این سؤال مطرح است که چرا ائتلاف ضد داعش با عضویت 60 کشور که بیش از یک سال است در سوریه فعالیت می‌کند نتوانست به نتایج موردنظر دست پیدا کند؟ نتیجه‌ای که روسیه ظرف دو هفته به آن دست پیدا کرد.

وی افزود: «برای پاسخ به این سؤال باید از زمان تشکیل این ائتلاف شروع کنیم. ائتلاف ضد داعش اولین بار در سپتامبر 2014 توسط جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست سران ناتو رسماً اعلام شد. اعضاء اولیه این ائتلاف را ایالات‌متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کانادا، استرالیا، ترکیه، ایتالیا، لهستان و دانمارک تشکیل دادند و سپس بلژیک، مصر، اسپانیا، عراق، اردن، کامرون، هلند، نیوزیلند، نروژ، نیجریه، نیجر، پرتغال، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، قطر، مراکش و چاد نیز ملحق شدند.در ترکیب نیروی زمینی ائتلاف بیش از 300 هزار نظامی عراقی، 200 هزار کرد و 12 هزار نیروی آمریکایی وجود دارد. بنابراین، ائتلاف ضد داعش هم ازلحاظ شمار نیروی نظامی و هم ازلحاظ نزدیکی به موقعیت تروریست‌ها بر نظامیان روسیه در سوریه برتری دارند. بر اساس آمار سازمان «سیا» تعداد کل تروریست‌هایی که در عراق و سوریه می‌جنگند  نزدیک به 250 هزار نفر است که انواع امکانات و مهمات و همچنین تجهیزات زرهی را در اختیاردارند. گروه تروریستی داعش در حال حاضر در شمال عراق و سوریه سرزمینی به مساحت 90 هزار کیلومترمربع تحت کنترل دارد و شهرهای بزرگ تکریت، موصل، فلوجه، تل عفر در عراق و شهر رقه را در سوریه اشغال کرده است. برنامه داعش در آینده نزدیک نیز، گسترش نفوذ در اردن و لیبی است».

کارشناس روس خاطرنشان کرد: «چگونه می‌شود کردها که اکثراً با اسلحه کلاشینکف و کالیبر کوچک می‌جنگند توانستند بر داعش پیروز شوند، اما ائتلافی که چندین ابرقدرت جهانی را در خود جای داد نتوانست اثربخش باشد. دلیل اصلی ناکارآمدی این ائتلاف بزرگ چیست؟ پاسخ روشن است؛ مأموریت نهایی اعضاء اصلی ائتلاف با اهداف بیان‌شده (مبارزه با داعش) مطابقت نمی‌کند. حملات هوایی روسیه به مواضع داعش به‌خوبی این عدم مطابقت را نشان می‌دهد. ایالات‌متحده که پیش‌تر در سال‌های 2011 و 2012 به کمک مخالفان بشار اسد موفق به تشکیل داعش شد، اکنون درصدد مبارزه با آن شد. اما آمریکا نمی‌خواهد داعش را از بین ببرد و مقامات آمریکایی بارها در مواضع رسمی خود اعلام کردند که بشار اسد باید جای خود را به گروه مخالفان میان رو دهد و مشخص نیست منظور آمریکایی‌ها از مخالفان میانه‌رو چه کسانی هستند. جنگنده‌های مدرن آمریکایی ( F-22، F-16، F-15 و B-1) همراه با جنگنده‌های دیگر اعضاء ائتلاف از سپتامبر 2014 تاکنون مواضع گروه تروریستی داعش را مورد هدف قرار می‌دهند و میلیاردها دلار صرف هزینه مبارزه با این گروه تروریستی شده است، اما بااین‌وجود داعش شهر باستانی پالمیرا را تصرف کرد. این در حالی است که آمریکایی، روسیه را متهم به هدف گیری غیردقیق می‌کند و گویا بمباران یک بیمارستان در افغانستان را که اشتباه محض بود فراموش کردند».

به گفته وی، ترکیه که یکی از تأمین‌کنندگان و حامیان اصلی مخالفان بشار اسد هست نیز منافع خود را در مبارزه با داعش دنبال می‌کند و سهم بزرگی از فروش غیرقانونی نفت توسط تروریست‌های داعش نصیب این کشور (ترکیه) شده است. به همین دلیل ترکیه به کردهای کوبانی که در نزدیکی ترکیه قرار دارد کمک نکرد. ترکیه روی کاغذ عضو ائتلاف ضد داعش است، اما در پشت پرده، درب مخی را برای قاچاق نفت و اسلحه برای تروریست‌ها بازکرده است به‌گونه‌ای که درآمد تروریست‌های داعش از نفت و اسلحه 50 میلیون دلار در ماه است. عربستان سعودی یکی دیگر از کشورهای ذینفع مبارزه با داعش است که قصد دار از این طریق موقعیت خود را در خاورمیانه تحکیم کند. اما عربستان در کنار آمریکا و قطر یکی از اصلی‌ترین مخالفان اسد به‌ویژه داعش است. اما نگرانی عربستان در یمن نیز دوچندان شد و سعودی قصد دارند رئیس‌جمهور فراری از انصار الله را دوباره به قدرت برسانند. اما هدف اصلی عربستان سعودی، شکستن ائتلاف ایران و روسیه در سوریه است. بنابراین اگر ائتلاف ضد داعش تصمیم بر نابود داعش بگیرد، بهانه دیگری برای دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه را از دست می‌دهد و به همین دلیل  است که مبارزه با داعش را به درازا می‌کشانند و عملکرد موفق روسیه را ناموفق جلوه می‌دهند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha