کد خبر 480839
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۹

وحید هلیل هودزیچ، آنقدر که در دوران بازیگری افتخار کسب کرده، در دوران مربیگری موفق نبوده است.

به گزارش مشرق، او فوتبال خود را از باشگاه ویلز در یوگسلاوی آغاز کرد و سپس به نرتوا پیوست. حد فاصل سال‌های 1982 تا 1986 در نانت بازی کرد و در 163 بازی 92 گل به ثمر رساند. هلیل هودزیچ برای یک فصل پیراهن پاری سن ژرمن را پوشید و در 18 بازی 8 گل وارد دروازه حریفان کرد تا در 35 سالگی کفش‌هایش را بیاویزد و رو به مربیگری بیاورد.

آغاز کار هلیل هودزیچ با ویلز بود. تیمی در یوگسلاوی که او دو سال سرمربی‌اش بود. سپس هلیل هودزیچ به بیووایس و پس از آن راهی راجاکازابلانکا در مراکش شد. او با این تیم آفریقایی افتخارات بسیاری به دست آورد و قهرمان جام باشگاه‌های آفریقا شد.

همین موفقیت باعث شد تا باشگاه لیل در دسته دو فرانسه سراغ هلیل هودزیچ بیاید و سکان هدایت تیمش را به دست این مربی بسپارد. آغاز موفقیت هودزیچ در فرانسه با همین تیم لیل رقم خورد. تا جایی که پس از حضور 4 ساله‌اش در این تیم، مسوولان رن سراغش آمدند و به هر ترتیبی که شده جذبش کردند.

بعد از رن، هلیل هودزیچ به تیمی رفت که فوتبال خود را در آنجا به پایان رسانده بود.

پاری سن ژرمن. او دو فصل سرمربی این تیم مشهور پاریسی بود و به‌عنوان قهرمانی جام حذفی فرانسه نیز دست یافت.

ترابوزان اسپور مقصد بعدی هلیل هودزیچ بود. تیمی در سوپرلیگ ترکیه که البته موفقیتی با این مربی یوگسلاو به دست نیاورد. هلیل هودزیچ به ناچار راهی عربستان شد تا هدایت الاتحاد جده را به دست بگیرد. پس از الاتحاد، مسوولان فدراسیون فوتبال ساحل عاج سراغ هودزیچ آمدند و مسوولیت فنی تیمشان را به دست این مربی سپردند. او با ساحل عاج به جام جهانی 2010 صعود و موفقیت‌هایی فراتر از حد انتظار کسب کرد.

هودزیچ پس از پایان جام جهانی 2010 ترجیح داد به اروپا برگردد و این بار مربیگری دیناموزاگرب را بر عهده بگیرد. حاصل کار او در پرافتخارترین باشگاه کرواسی کسب عنوان قهرمانی لیگ بود. او بعد از این قهرمانی به آفریقا بازگشت و سرمربیگری الجزایر را بر عهده گرفت. هودزیچ با الجزایر دوران درخشانی را سپری کرد و با این تیم به جام جهانی 2014 رسید. او الجزایر را به تیمی شگفتی‌ساز بدل کرد و سپس به لیگ ترکیه برگشت تا سرمربی ترابوزان شود. او از سال 2015 هدایت تیم ملی ژاپن را به دست گرفته و انگیزه بسیاری دارد تا این تیم را به موفقیت برساند.

افتخارات هلیل هودزیچ در دوران بازیگری:
قهرمان مسابقات زیر 21 ساله‌های اروپا (یوگسلاوی)
قهرمان لیگ یوگسلاوی (ویلز)
قهرمان لیگ فرانسه (نانت)
بهترین بازیکن و آقای گل زیر 21 ساله‌های اروپا (یوگسلاوی)
دو بار آقای گل لیگ فرانسه (نانت)
بهترین بازیکن لیگ فرانسه (نانت)

افتخارات هلیل هودزیچ در دوران مربیگری:
قهرمان باشگاه‌های آفریقا (راجا کازابلانکا)
قهرمان سوپرلیگ آفریقا (راجا کازابلانکا)
قهرمان لیگ دو فرانسه (لیل)
قهرمان جام حذفی فرانسه (پاری سن ژرمن)
قهرمان لیگ کرواسی (دینامو زاگرب)
بهترین مربی لیگ فرانسه (لیل)
بهترین مربی سال فرانسه (لیل)
منبع: روزنامه ایران ورزشی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس