کد خبر 460076
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۹

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: در اصفهان چهارمین شهر جدید و در تهران شهر جدید شریف‌آباد در حال شکل‌گیری است.

 به گزارش مشرق، محسن نریمان، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اظهارداشت: 17 شرکت عمران شهر جدید داریم که البته برخی شرکت‌های ما چندین شهر را مدیریت می‌کنند.

وی با بیان اینکه برای ساماندهی سرریز جمعیت شهرهای بزرگ، شهرهای جدید شکل گرفت، اظهارداشت: نسل نو شهرهای جدید در حال طراحی است؛ مثلاً در همدان شهر جدید کورا، در کنارک و چابهار شهر جدید تیس و شهرهای جدید تابناک، پارس و سیراب از جمله شهرهای جدید در حاشیه خلیج فارس هستند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: همچنین در اصفهان نیز چهارمین شهر جدید و در تهران شهر جدید شریف‌آباد در حال شکل‌گیری است.

نریمان با اشاره به استفاده از حضور بخش خصوصی در احداث شهرهای جدید اظهارداشت: در نسل نو شهرهای جدید از بخش‌های غیردولتی استفاده می‌شود و دولت خود در این امر حضور نمی‌یابد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با تاکید بر اینکه در واقع ما شهرساز هستیم، گفت: در دولت قبل زمین‌های بلامعارض زیادی داشتیم بنابراین بخشی از مسکن مهر در شهرهای جدید و در اراضی بدون معارض ساخته شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: از 2 میلیون واحد مسکن مهر 400 هزار واحد در شهرهای جدید است که از این رقم بیش از 230 هزار واحد در اطراف تهران قرار دارد.

نریمان بیان کرد: در هفته دولت امسال 6 هزار واحد مسکن مهر تحویل مردم می‌شود و در واقع حدود 100 هزار نفر از مردم در شهرهای جدید مسکن‌دار می‌شوند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: در حال حاضر بیش از 20 هزار واحد در منطقه پردیس و در فاز کوزو آماده تحویل است اما مسائل زیربنایی آن و تامین آب برق و گاز باقی مانده است بنابراین تلاش می‌کنیم با تکمیل زیربناها این واحدها را تحویل دهیم.

نریمان بیان کرد: 21 باب مدرسه در منطقه پرند آماده‌سازی شده است که تا پایان سال به آمار مدارس قبلی افزوده می‌شود.

* خلق 1000 میلیارد تومان جریان اعتباری برای پردیس بین شرکت عمران و بانک مسکن

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: طی تعامل با بانک مسکن برنامه‌ریزی کرده‌ایم 1000 میلیارد تومان جریان اعتباری بین دو طرف برقرار شود تا از محل مدیریت دارایی‌ها، بانک مسکن به عنوان وکیل در مشارکت‌ها ظهور و بروز کند.

وی با بیان اینکه این رقم در گام اول به صورت پایلوت برای شهر جدید پردیس اختصاص می‌یابد، گفت: معادل این مقدار زمین در اختیار بانک مسکن قرار می‌دهیم.

معاون وزیر راه گفت: بدین ترتیب تدارک منافع مالی برای طرح‌های زیربنایی انجام می‌شود و پس از آن این پروژه به دیگر شهرهای جدید تسری می‌یابد.

* لزوم تکمیل زیرساخت‌های مسکن مهر قبل از تحویل

وی بیان کرد: شهر جدید پردیس برای 200 هزار نفر ساخته شد اما به زودی شاهد رسیدن جمعیت این شهر به 500 هزار نفر خواهیم بود.

نریمان ادامه داد: همچنین در شهر پرند ساخت یکصد هزار واحد یعنی یک شهر با همه نیازها شامل مسجد، مدرسه، بیمارستان، درمانگاه، پاسگاه و از این قبیل را داریم بنابراین باید همه این زیرساختها تکمیل شود.

وی گفت: در دولت یازدهم همه طرح‌های زیربنایی و روبنایی از محل اعتبارات دولتی تأمین می‌شود و طبق ماده 5 قانون ایجاد شهرهای جدید دستگاه‌ها موظف هستند در شهرها خدمات‌رسانی‌های در حیطه وظایف خود را انجام دهند.

* سند ملکی برای مسکن مهر 99 ساله در صورت درخواست متقاضی

وی گفت: در پروژه مسکن مهر دولت اراضی رایگان و تسهیلات ارزان قیمت 4 درصدی ارائه می‌دهد؛ در مسکن مهر 99 ساله بسیاری از مالکان به دنبال سند ملکی و اعیان هستند که طبق مصوبه مجلس با پرداخت مابه‌التفاوت می‌توانند سند دریافت کنند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: نرخ اراضی به صورت کارشناسی تعیین می‌شود.

نریمان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر تعیین تکلیف برخی از متقاضیان که آورده خود را تکمیل کرده اما هنوز فاز واحدهای خود را هم به آنها اطلاع نداده‌اند، گفت: در دولت قبلی در همین شهر پردیس اقدام به احداث مسکن مهر در بخشی از زمین‌های خصوصی شد که بعداً متوجه شدند این اراضی مالک دارد؛ بنابراین تلاش شد با وجود آنکه فونداسیون‌ها نیز اجرا شده بود، محل احداث واحدها تغییر یابد که این مشکل کمی زمان‌بر شد اما قطعاً به نفع متقاضیان خواهد بود و در اسرع وقت تصمیمات متقاضی اخذ می‌شود.

وی گفت: متقاضیان پردیس عجله نکنند و بدانند بالاترین ارزش افزوده اراضی کشور در همین پردیس خواهد بود.

نریمان توضیح داد: فاصله پردیس تا تهران 15 کیلومتر است اما ما فقط در فاز کوزو 45 کیلومتر دیوار حائل و در کل فازهای پردیس 130 کیلومتر دیوار حائل احداث کرده‌ایم.

* اختصاص 5 هزار میلیارد تومان برای تکمیل تأسیسات روبنایی و زیربنایی شهرهای جدید

وی بیان کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم 5 هزار میلیارد تومان برای تکمیل تأسیسات روبنایی و زیربنایی شهرهای جدید اختصاص دهیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه تامین این منابع مالی توضیح داد: ما متولی شهر و بزرگترین ملاک هستیم؛ به دلیل انجام اقدامات اساسی در شهرها، ارزش افزوده اراضی ما زیاد می‌شود؛ خدمات اراضی ما را ارزشمند می‌کنند و همین موجب تامین منابع برای ما می‌شود مثلاً در برخی نقاط پردیس اراضی تجاری ما در هر متر بیش از 15 میلیون تومان ارزش دارند.

* احداث مشروط متروی هشتگرد تا پایان سال/ احتمال بازپس گیری اجرای متروی پرند از سوی وزارت راه

وی اظهارداشت: همه شهرهای جدید به وسیله شبکه جاده‌ای و خطوط ریلی به شهرهای مادر متصل می‌شوند.

نریمان گفت: متروی پرند در اوایل تشکیل این دولت با ردیف اعتباری تحویل شهرداری و وزارت کشور شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: اما اخیراً در ستاد وزارتخانه موضوع بازپس گیری اجرای متروی پرند مطرح شده است.

وی افزود: در هشتگرد نیز امسال در صورت تخصیص 100 درصدی اعتبار، مترو تکمیل می‌شود.

نریمان ادامه داد: کل پیشرفت فیزیکی متروی هشتگرد بیش از 90 درصد است اما هنوز تخصیص اعتبار نداشته‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور وعده داده است اعتبار تخصیصی به این پروژه اختصاص یابد و کمبود این اعتبار از محل فروش اراضی در هشتگرد تامین می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین متروی پردیس در مرحله مطالعه فاز یک است؛ برای اجرای این پروژه، بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اضافه کرد: همچنین در شهر جدید گلبهار، رئیس سزمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور وعده تخصیص 100 درصدی اعتبار داده است؛ همچنین شرکت ایران و جوینت چینی با جذب فاینانس، پروژه را 2.5 ساله اجرا می‌کند.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس