ترویج رقص‌های غربی به طور قطع سبک زندگی متناسب با خود را به همراه خواهد داشت و تبعاتی مانند پوشش خاص، ترویج اختلاط، درگیری ذهن با موسیقی‌های ریتمیک و ... را به فرهنگ جامعه مسلمان ایرانی اضافه خواهد کرد.

گروه ورزشی مشرق- بریک‌دنس (break dance) یا «رقص شکسته» اکنون به صورت رسمی زیر نظر فدراسیون ورزش‌های همگانی و به نام «ایروبیک حرفه‌ای» مشغول به فعالیت شده و مسابقات این رقص در سطح کشوری نیز برگزار شده است؛ حتی رقص زومبا نیز به اسم «بادی‌ریتم» مشغول به فعالیت در باشگاه‌ها است. این اتفاق در حالی است که بعد از دیدن کلیپ‌های به اصطلاح این «ورزش‌»‌ها به همراه موسیقی خاص و تفکیک ناپذیر‌شان توسط مخاطب، احساسات مختلفی به غیر از حس ورزش به او دست خواهد داد! این همان چیزی است که اکنون در سطح کشور در حال توزیع است و می طلبد که وزارت ورزش و فدراسیون ورزش همگانی که مدیران دلسوزی را نیز در راس خود دارند، به صورت جد به مقابله آن پرداخته و مانع از انحرافی جدی شوند.

جنبش هیپ‌هاپ (Hip-hop) و «رقص شکسته» (break dance)

جنبش هیپ‌هاپ (Hip-hop) محصول آفریقایی‌- آمریکایی‌های شهر نیویورک در اوایل دهه 1970 میلادی است؛ جایی که سیاهان آمریکاییِ ستم‌دیده از تبعیض نژادی، از رسانه و فضایی برای بیان اعتراضات‌شان محروم بودند. آن‌ها اعتراضات‌شان را در قالب تجمعات خیابانی، اجرای رقص و و تولید صداهای ناموزون با ابزارهای ابتدایی بیان می‌کردند. اعتراضی از نوع پست‌مدرن که بر ضدسیاست‌های حکومت آمریکا شکل گرفت.

«رقص شکسته» (break dance) نیز حداقل در شکل‌های اولیۀ آن، بخشی از خرده‌فرهنگِ (subculture) هیپ‌هاپ بوده است. خرده‌فرهنگی که از چهار جزء رپ‌کردن ‌‌(rapping)، دیوارنویسی یا گرافیتی (graffiti)، رقص یا بریک دنس (breakdancing) و آهنگ‌سازی یا دی‌جی‌کردن (DJing) تشکیل شده است. هیپ‌هاپ با این ویژگی‌ها، فراتر از مجموعه عوامل هنری است و یک خرده‌فرهنگ و حتی سبک زندگی محسوب می‌شود.

رقص/// در حال ویرایش

سیاهان آمریکایی به دنبال اعتراضی از نوع پست‌مدرن بر ضدسیاست‌های حکومت آمریکا، جنبش هیپ‌هاپ را در قالب تجمعات خیابانی، اجرای رقص و تولید صداهای ناموزون شکل دادند

همزمان با رشد و فراگیر شدن موسیقی هیپ‌هاپ، رقص مختص آن نیز پیشرفت کرد و در دهه 70 و 80 میلادی، استودیوهایی که به کسب و کار رقص اشتغال داشتند، این نوع را سبک جدید یا جاز/فانک می‌نامیدند. کم کم این نوع رقص توسط رقاصان حرفه‌ای و آموزش دیده توسعه پیدا کرد. سپس «رقص شکسته» (break dance) که در ایران به «تکنو زدن» هم معروف است، از دل همین هیپ‌هاپ بوجود آمد. اکنون با آهنگ‌های هیپ‌هاپ و دیگر گونه‌های موسیقی که معمولاً به همین منظور ریمیکس (Remix) شده‌اند، رقصیده می‌شود.

بی‌بوی (B-Boy) اجرا کننده «رقص شکسته» (یا در صورت مونث بودن اجرا کننده، بی‌گرل B-Girl)، این نوع رقص را در خیابان و معمولاً برای خودنمایی اجرا می‌کرد که یکی از دلایل آن، نیاز بریک‌دنس (break dance) به قدرت بدنی بیشتری نسبت به سایر رقص‌های دیگر است. امروزه این نوع از رقص‌های هیپ‌هاپ هم از نوع استودیویی و هم در خیابان و فضای باز اجرا می‌گردد.

رقص/// در حال ویرایش

«رقص شکسته» (break dance) که در ایران به «تکنو زدن» معروف شده، از دل رقص هیپ‌هاپ بوجود آمده است

رقص زومبا

زومبا (سومبا) برگرفته از انواع حرکت‌های رقص کشور‌های آفریقایی و آمریکای لاتین است. زومبا ترکیب حرکت رقص به همراه حرکات ایروبیک است اما ریتم رقص را با استفاده از موسیقی از جمله رومبا، سالسا، تانگو و حفظ می‌کند.

رقص/// در حال ویرایش

رقص زومبا برگرفته از انواع حرکت‌های رقص کشور‌های آفریقایی و آمریکای لاتین است

رقص‌های غربی در ایران تحت عنوان ورزش

«رقص شکسته» (break dance) در ایران با نام «ایروبیک حرفه‌ای» ثبت شده و کمیته «ایروبیک حرفه‌ای» تحت نظر انجمن «آمادگی جسمانی و ایروبیک» مشغول به فعالیت رسمی در کشور است. اکنون در باشگاه‌های ورزشی نیز کلاس‌های آموزشی آن دایر است و حتی مسابقات کشوری برای «ایروبیک حرفه‌ای» یا همان «رقص شکسته» (break dance) برگزار می‌گردد. این در حالی است که «رقص شکسته» (break dance) فدراسیون جهانی ندارد؛ اما با این حال برای این رقص در فدراسیون ورزش‌های همگانی جمهوری اسلامی ایران کمیته قانونی تشکیل داده شده است. البته، یک تفاوت وجود دارد و آن هم صرفا تغییر نام است.

رقص/// در حال ویرایش

«رقص شکسته» (
break dance) در ایران با نام «ایروبیک حرفه‌ای» ثبت شده است

رقص زومبا نیز در باشگاه‌های کشور تحت عنوان «بادی ریتم» به ویژه برای بانوان تدریس می‌شود و به عنوان ورزشی «چربی‌سوز» برای همگان معرفی و تبلیغ می‌گردد.

این اتفاق که رقص‌های غربی در ایران به عنوان ورزش و با مجوز دولتی جا پیدا کند، دارای تبعات فرهنگی - سلامتی دراز مدت برای جامعه ایرانی خواهد بود. به طور تقریبی هر رقصی با توجه به نوع و کیفیت آن نیاز به آمادگی بدنی دارد و نمی‌توان به بهانه سخت بودن حرکات «رقص شکسته» (break dance) یا حتی به بهانه چربی‌سوزی، لاغری و تناسب اندام توسط زومبا که هیچ سند علمی این ادعا را تایید نمی‌کند، به این رقص‌ها مشروعیت داد و آن را قانونی کرد.

هدایت کردن بانوان جامعه به بهانه افزایش تندرستی و سلامتی به سمت این نوع رقص‌ها به جای ورزش‌های همگانی مانند شنا، دو، پیاده‌روی و... علاوه بر اینکه ورزش‌های پایه را منزوی و به سمت نابودی می‌برد، سلامت عمومی جامعه به ویژه بانوان را نیز به خطر می‌اندازد.

رقص/// در حال ویرایش

ادعای «چربی‌سوزی» توسط رقص زومبا یا بادی‌ریتم فاقد سند علمی است

ترویج رقص‌های غربی به طور قطع سبک زندگی غربی را به همراه خواهد داشت و فرهنگ خاص خود مانند پوشش رقص، اختلاط، درگیری ذهن با موسیقی‌های ریتمیک و... را به فرهنگ جامعه مسلمان ایرانی اضافه خواهد کرد. جوانان پسر و دختری که با سرمایه‌گذاری پولی و زمانی این رقص را به عنوان ورزش یاد می‌گیرند، با توجه به ویژگی‌های عملکردی و بعد روانی آنها، به دنبال نمایش آن در مکان‌های عمومی و خصوصی خواهند بود که این در واقع به جوانان به ویژه زنان و دختران، الگوی رفتاری ویژه غیر فرهنگ ایرانی - اسلامی را آموزش می‌دهد.

رقص/// در حال ویرایش

رقص‌های غربی
با توجه به ویژگی‌های عملکردی و بعد روانی آنان، به جوانان به خصوص زنان و دختران، الگوی رفتاری ویژه‌ غربی آموزش می‌دهد

دیپلماسی رقص، یکی از ماموریت‌های وزارت امورخارجه آمریکا

مفهوم کلی دیپلماسی عمومی برقراری روابط حسنه‌ دولت‌ها با ملت‌ها به جای روابط بین دولت‌ها و در جهت فتح قلوب و افکار عمومی همه‌ مردم یا بخش‌های انتخاب شده‌ای از مردم کشورهای هدف، از راه سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی است که در جهت تحکیم منافع ملی آن کشور به کار برده می‌شود. این به اندازه‌ای مهم است که وزارت امور خارجه ایالات متحده معاونتی به نام «ديپلماسي عمومي و روابط عمومي» در ساختار خود دارد که رهبری نفوذ قدرت نرم آمریکا در سرتاسر جهان را به عهده گرفته است. یکی از ماموریت‌های دیپلماسی عمومی آمریکا ترویج «رقص» در سرتاسر جهان است تا بدین وسیله بستر لیبرال کردن افراد را فراهم کند و از این راه ارزش‌ها و سبک زندگی آمریکایی را به زندگی مردم دیگر کشورها وارد گرداند.

از نمونه‌های این کار می‌توان به برگزاری رقابتی جهانی به نام «با ما برقص: تکاپو در میان فرهنگ‌ها» توسط وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد که در آن چهار موسسه رقص آمریکایی به 14 کشور مختلف واقع در آفريقا، شرق آسيا، آسياي ميانه، و آسياي غربي اعزام شدند.

رقص/// در حال ویرایش

یکی از ماموریت‌های دیپلماسی عمومی آمریکا ترویج «رقص» در سرتاسر جهان است

"آکادمي موسيقي بروکلين" (BAM) نیز براي توليد اولين دوره رسمي "جنبش رقص" (Dance Motion) در راستاي يک پروژه ديپلماسي فرهنگي ايالات متحده، به بهره‌برداري ‌رسید.

انجمن صداهاي آمريکا نیز در گزارشي مفصل به ارائه برنامه ‌ها و فعاليت‌هاي تبليغاتي اين انجمن در کشورهاي مختلف بويژه کشورهاي اسلامي براي تغيير فکر جوانان و تبليغ فرهنگ آمريکايي پرداخته است. انجمن صداهاي آمريکا يک سازمان غيرانتفاعي است که انحصاراً در زمينه برنامه‌هاي تعامل فرهنگي در سراسر جهان فعاليت مي‌کند، اين سازمان در طول 17 سال فعاليت خود سبک‌هاي آمريکايي مانند جاز، برودوي، هيپ‌هاپ را به جوانان و مخاطبان مشتاق در بيش از 100 کشور ارائه کرده است؛ به ويژه کشورهايي که از چالش يا انزوا خارج مي‌شوند.

رقص/// در حال ویرایش

«ديپلماسي رقص» نوعي ديپلماسي پورنوکراتيک است که  جهت ترويج "استيل زندگي آمريکايي" (American Lifestyle) توسط وزارت خارجه آمریکا پیگیری می‌شود

در واقع "ديپلماسي رقص" نوعي ديپلماسي پورنوکراتيک است که آمريکا درپي تقويت و بهره‌برداري از آن، جهت ترويج "استيل زندگي آمريکايي" (American Lifestyle) در سراسر جهان است.

نتیجه گیری

ترویج «رقص» تحت عنوان ورزش با برچسب‌هایی مانند تندرستی و سلامت، شایسته جامعه ورزشی کشور نیست و حرکت در پازل فرهنگی مورد نظر غربی است. توجه به ورزش‌های پایه در ورزش‌های همگانی به طور قطع علاوه بر تندرستی و سلامتی بدن که مؤید موضوع «عقل سالم در بدن سالم» است، می‌تواند نشاط واقعی به جای نشاط کاذب برای آحاد مردم به ارمغان بیاورد و جامعه‌ای سالم‌تر، به دور از هر گونه آثار مغایر با سبک زندگی ایرانی اسلامی به وجود آورد. در این بین، بر مسئولان ارشد ورزش و فدراسیون همگانی است که تجدید نظری جدی در راستای این فعالیت ها داشته باشند.

بی تردید، وجود مسئولانی دلسوز و متعهد در فدراسیون ورزش های همگانی و وزارت ورزش نویدبخش است که در این راستا اقداماتی فوری و موثر صورت خواهد پذیرت تا مانع از شکل گیری مسیری شود که راه را برای فرهنگ اباحه گر و دین ستیز غربی باز کند. یکی از این روش ها نیز افزایش نظارت بر کمیته ها و حذف مواردی است که عملا مروج رقص و حرکات غیر ورزشی است. امیدواریم به زودی شاهد انتشار اخبار در این راستا باشیم که با توجه به تعهد و نگاه دلسوزانه مسئولان، اتفاقی است که به زودی روی خواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 53
 • ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۷
  1 2
  نه راهکار مورد تائید میتوانید ارائه دهید نه اینکه کاری را تائید میکنید. مشخص نیست چه نوع ورزش یا اقدامی را جز چند بازی سنتی با چوب و سطل و اسب و این جور مسخره بازیها تائید میکنید. اصلن به فکر استانداردسازی قوانین ورزش و ارائه راهکارهای جدید و قانونگذاری در این امور و خط مشی شدن و ابتکار و نو اوری در این امور نیستید.
 • دانشجو ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۷
  0 2
  شما یک سرچ در مورد بازی های بومی و محلی اقوام ایرانی انجام بده بعد بیا طلب کار بشو ...
 • دلسوز ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  با توجه به اینکه تمرینات رقص زومبا جزو تمرینات پرفشار است که اشخاصی که ان را انجام میدهند باید امادگی بدنی بالایی داشته باشند ، اما متاسفانه مربیان سودجو و کم سواد با عنوان تمرین چربیسوزی ان را در باشگاهها اموزش میدهند و این تمرینات را روی خانمهای مبتدی پیاده میکنند و موجب وارد اوردن فشار بیش از اندازه به اندامها و مخصوصا بوجود اوردن دیسک کمر در خانمها میشوند م وجب صدماتی مانند دیسک کمر در بسیاری از بانوان شده اند
 • دلیران تنگستان ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  4 0
  ای کاش همیشه مرغ همسایه غاز نبود. چی میشه به داشته های خودمان افتخار کنیم؟؟
 • ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  1 1
  قرار نیست که هر چیزی که نباید انجام بشه در مقابلش یک راهکار داشته باشه. این نوع از رقص بده و نباید انجام داد. اگه میگن دروغ نگید و دروغ بده حتما باید یک راهکار و جایگزین برای دروغ معرفی کرد که شما دروغ نگی. کار بد رو نباید انجام داد حتما نباید که جایگزین داشته باشه.
 • ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  شما خودت مگه میری اونا رو انجام بدی که اینجوری حرف میزنی؟
 • احمد ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  برادران عزیز مشرق بنده بعنوان بازدید کننده مستمر شما از شما دلسوزان میخوام به جای ارایه گزارش هایی که البته از سر دلسوزی و انقلابی بودن شماست به امور اقتصادی و سیاسی برسید متشکر
 • شهاب ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  حمله به فرهنگ ایرانی خیلی وقته آغاز شده و بسیار دردناک فقط میتونم بگم 20 الی 30 درصد وضع موجود ارتباط مستقیم با ماهواره داره عمده مطلب اشتباهات راهبردی ما در شیوه امر به معروف و نهی از منکر بوده مردم را را در حجم انبوه به سمت مدلهای غربی سوق داده و متاسفانه در این سالهایی اخیر به جای پیشرفت در امر به معروف تنها آن را متوقف کرده ایم.
 • بی طرف هستم ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  2 0
  کار یاران شیطان است. که متاسفانه در ایران رو با زادیاد هستند
 • قاسم خوشنویس ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  1 0
  خون هزاران شهید رو چیکار کنیم اونهایی که مروج این گونه ورزشهای شهوت انگیز و شیطانی اند اول خود و خانواده در دام فساد میافتند
 • ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 1
  کو گوش شنوا
 • طاهر ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  متاسفانه خیلی از معضلات وناهنجاریهای جامعه بعنوان هنجار معرفی شده حالا نوبت به رقص یاهمون ایروبیک است که همه اینها برمیگردد به حضور مداوم وهمیشگی ماهواره ها در خانه ها و کم کاری مسئولین در این خصوص وقتی اب از سر گذشت اونوقت به فکر می افتند مثل بی حجابی یابدحجابی که الان متوسل به زور و جریمه وتهدید میشوند
 • الف ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  چند وقتی است که در ساعت شش ونیم صبح در پارک ستارخان برای خانم ها ورزشی که بیشتر رقص است تا ورزش با یک موسیقی تند اجرا میشود .وضع حجاب که نیازی بگفتن ندارد .خدا کند کسی بتونه حداقل از پخش این موزیک رقص جلوگیری کند
 • آرمان ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  لعنت خدا بر تویج کنندگان فرهنگ مبتذل غربی
 • ناشناس ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  دنیای بدی شده به رقص می گوییم ورزش به اسراف میگوییم دست و دلبازی به قناعت می گوییم مثل گداها زندگی کردن همه چیز برعکس شده
 • ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  یک پارک نزدیک منزل ما در مشهد است که به نام پارک ریحانه که مربوط به خانم هاست ، کسانی که رفتن تو می گن، دقیقا آموزش رقصه اونجا، انواع اقصام تبلیغات عجیت غریب لوازم و پوشاک هست که همش در سطح شهر ممنوعه و جرم داره، باور کنید، اونجا هیج ارگان نظارتی وجود نداره، من که بعد از شنیدم این موارد، اجازه حضور خانواده رو دیگه ندادم، در شهری که همه چیزش رو از اهل بیته واقعا جای تاسفه، تهرانیها خیلی نگران نباشن، شهرستانها از اونا جلو زدن
 • ایروبیک کار ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  با سلام نویسنده عزیز منظور از break dance رقص شکسته نیست!!!! در اینجا break به معنای رقص تفریحی یا رقص در زمان استراحت هست. لطفأ دقت کنید.
 • ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  سلام این نظر سومی که براتون ارسال کردم اما قبلیارو پخش نکردید! من یکی از مخاطبین همیشگی شما بودم اما انگار شما برای مخاطبینتون ارزشی قائل نیستید و فقط پیام هایی که خودتون دوست دارید رو پخش می کنید. لطفاً عدالتتون رو بیشتر کنید و همه پیام هارو به اشتراک بگذارید تا دید ما نسبت به شما عوض نشه با تشکر
 • ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  متاسفم تمام او موارد کامنت ساعت11:36 دقیقه بجز مشهد و پارک ریحانه که واقعیه ، بقیه از تخیلات بنده نشات می گیره، این متن رو برای این فرستادم که آقای الف در بالای همین متن از پارک ستارخان نوشت، ببینید چقدر راحت می شه دروغ گفت و شما هم چقدر راخت اونو منتشر کردید،متاسفانه بوی سیاست همه جا هست. پارک ریحانه در مشهد بسیار جای مناسبی برای خانم هاست و چندین ساعت در روز رو در کمال آرامش به ورزش و تفریح مشغولن و استقبال گسترده ای از اون شده ، لطفا هر متنی رو منتشر نکنید، از زحمات شهرداری مشهد هم تشکر می کنم، بابت پیام اول هم که فرستادم معذرت می خوام، خواستم تلنگری باشه برای افزایش انصاف، با چک کردم IP می تونید متوجه این بشید که از جا پیغام ارسال شده باتشکر
 • حسین ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  احسنت
 • ح ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  1 0
  دارو دسته مریم رجبی ها میان منفی میدن .
 • ح ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 1
  بخواب بابا لحاف یخ کرد
 • صادق ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  1 0
  به راحتی از متن خبر میتونین بفهمین که این یه گزارش سیاسی بود . گزارشی در مورد اجرای سیاستی توسط صهیونیسم برای از درون پوساندن و تغییر کشور ها و مردم آنها، در جهت خواسته های صهیونیسم .
 • ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  با همین اوضاع پیش بریم بچه های ما کاملا بی هویت میشن. مثلا اگر یه خارجی بیاد چند شب مهمونش بشه هیچ هنر و کار جالب و جدیدی برای اون شخص خارجی ندارن که نشون بدن که اون شخص تا بحال ندیده باشه و فقط مختص خودمون باشه.
 • ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  0 0
  فرهنگ مبتذل غرب اخرش مارا می خورد
 • ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۹
  1 1
  نه که دارو دسته متفکر مشرق چیزی برای ارائه دارند ؟ حالا هی ایراد می گیرند !! شما که همه اش به زعم خودتان نهی از منکر میکنید ، شده یک بار هم امر به معروف کنید ، ببینیم معروف شما چیست ؟ آیا همه چیز فقط منکر است ؟!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس