کد خبر 444026
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۸

در میان ۱۰ نفر از ۵۰ چهره‌ای که توسط ESPN از آخر به اول رونمایی شده‌اند، نام آرسن ونگر، یک واسطه ایرانی و یک دادستان زن آمریکایی دیده می‌شود.

به گزارش مشرق، در حال حاضر محبوب‌ترین ورزش جهان قلمروی نفوذ و قدرت چه کسانی است؟ بانفوذترین چهره‌های دنیای فوتبال را می‌شناسید؟ آیا تصور می‌کنید گردانندگان «بازی زیبا» اصلا فوتبالی باشند یا این که «مستطیل سبز» عرصه تاخت و تاز تاجران، سیاستمداران و فرصت طلبانی است که در پی جاه طلبی‌های سیاسی و اقتصادی خود باشند؟ شاید هم برای فرونشاندن عطش قدرت طلبی‌شان شیفتگان و هنرمندان فوتبال را مثل توپ بازی می‌دهند؟

پاسخ گابریله مارکوتی، نویسنده سرشناس فوتبال به این پاسخ‌ها چندان دلگرم کننده نیست. این تحلیلگر ایتالیایی به همراه همکارانش در شبکه ورزشی آمریکایی «ESPN» ساعتی پیش معرفی مسلسل‌وار 50 تن از بانفوذترین شخصیت‌های دنیای فوتبال را آغاز کردند.

مارکوتی مقدمه معرفی سیاهه قدرتمندان مستطیل سبز را این چنین آغاز می‌کند: «نفوذ و قدرت از پول و اعتبار سیاسی مشتق می‌شود. فوتبال هم از زندگی حقیقی متفاوت نیست. در طرف پول، بعضی‌ها جمع‌آوری کننده هستند و بقیه یا سرمایه خود را تزریق کرده یا نقش دروازبان نقدینگی آدم‌های دیگر را بازی می‌کنند. سایرین هم «باز توزیع‌کنندگان» هستند که تصمیم می‌گیرند پول باید به چه شکل جریان یابد و با چه سرعتی ماشین عظیم فوتبال جهانی به صورت موثر عمل کند. در طرف اعتبار، شما افراد (محلی) را دارید که کم و بیش انتخاب شده‌اند تا منافع خود یا موکل‌های‌شان (انتخاب کنندگان) را برآورده سازند. هر چقدر پول کم بیاورند با توانایی‌شان چه در وضع کردن قوانین و چه در برنامه‌ریزی‌ها یا انحصارهای پیرامون خودشان می‌سازند».

این تحلیلگر ایتالیایی با این تعاریف زمینه‌چینی می‌کند تا از معرفی 50 چهره بانفوذ فوتبال چندان متحیر نشویم. 50 چهره‌ای که توسط ESPN از آخر به اول رونمایی می‌شوند؛ افرادی که نفرات پنجاهم تا چهل‌ویکم آنها مشخص شده‌اند و در میان این ده نفر یک واسطه ایرانی تبعه بریتانیا و یک دادستان زن آمریکایی دیده می‌شود و همینطور نام رئیس کویتی شورای المپیک آسیا؛ رئیس اتحادیه فوتبال جزیره، یک مربی سرشناس فرانسوی و البته برادرزاده سپ بلاتر، رئیس در شرف استعفای فیفا هم در این فهرست هستند. در زیر نفرات پنجاهم تا چهل و یکم این لیست معرفی شده‌اند.

50- دیوید چانگ (رئیس کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه)

49- خانم لورتا لینچ (دادستان پرونده فساد سران فیفا در دادگاه نیویورک)

48- کیا جورابچیان (واسطه فوتبال و مالک شرکت واسطه‌گر ام اس آی)

47-بارنی فرانسیس (مدیر اجرایی شبکه اسکای اسپورتز انگلیس)

46- زدراوکو مامیچ (پدرخوانده فوتبال کرواسی و مدیر اجرایی باشگاه دینامو زاگرب)

45- گوردون تیلور (رئیس اجرایی اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای فوتبال انگلیس PFA)

44- شیخ احمد الفهد الصباح (عضو خاندان سلطنتی کویت، رئیس شورای المپیک آسیا و نامزد احتمالی ریاست فیفا)

43- فیلیپ بلاتر (رئیس شرکت مالک کلیه حقوق رسانه‌ای فیفا و برادرزاده سپ بلاتر رئیس فعلی فیفا)

42- ژرژ نونو پینتو داکوشتا (رئیس باشگاه پورتوی پرتغال)

41- آرسن ونگر (سرمربی فرانسوی باشگاه آرسنال انگلیس)

سیاهه کامل 50 قدرتمند فوتبال قرار است به صورت شمارش معکوس تا روز جمعه 24 جولای (2 مرداد) منتشر شود. البته بعید است نام ایرانی دیگری در میان باشد. اگرچه احتمال دارد پای زن‌های بیشتری به میان بیاید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس