رهبر انقلاب فرمودند: اول دفعه که ایشان را دیدم، خوشم نیامد. تجربه هم دارم باکسانی که دفعه اول می‌بینمشان، خوشم نمی‌آید، اگر رفیق بشوم، دوام پیدا می‌کند.

رهبر انقلاب در کدام کشور با هاشمی رفسنجانی آشنا شد؟گروه سیاسی مشرق - حضرت آیت‌الله سید جعفر شبیری زنجانی به‌عنوان یکی از دوستان صمیمی و هم‌درس رهبر انقلاب در زمان طلبگی و بعد از انقلاب، به خاطره جالبی از آشنایی آیت‌الله خامنه‌ای با آقای هاشمی رفسنجانی اشاره می‌کند که ذکر آن خالی از لطف نیست.

ایشان درباره درخواست از خداوند برای هم‌سفر شدن با رهبر انقلاب به سفر عتبات در سال 1336 می‌گوید: وقتی ایشان [رهبر انقلاب] به عتبات مشرف شدند، من دیدم خیلی هوای زیارت عتبات را پیداکرده‌ام. تا آن‌وقت به فکر نبودم. به فکرم رسید کاش مشرف می‌شدم، بالخصوص در وقتی‌که ایشان هستند که باهم به زیارت برویم. در مشهد در سال‌های 35 و 36 باهم زیارت می‌رفتیم و ایشان هم‌سفر خوبی بودند. در سفرهایی که در اطراف مشهد باهم می‌رفتیم، خیلی خوش‌سفر بودند.

زیارت عاشورا را به این نیت که خدایا! زیارت عتبات نصیب من شود با چندین شرط شروع کردم و [بالأخره از جایی که تصور نمی‌کردم درست شد].

به‌هرحال رفتم کربلا. آقا [رهبر انقلاب] مرا که دیدند، تعجب کردند که 14 روز پیش اصلاً صحبت آمدن به عتبات نبود! گفتم با چند نفر از دوستان از قم آمده‌ام. با آن‌ها رفیق بشوید، خوب است.

در زمان ریاست‌جمهوری‌شان‌ وقتی این قضیه را برایشان نقل کردم، آقا [رهبر انقلاب] فرمودند: "همه زندگی‌تان را برای من گفته بودید، اما این را نگفته بودید. این خیلی جالب است و بر ایمان انسان اثر دارد".

رهبر انقلاب در کدام کشور با هاشمی رفسنجانی آشنا شد؟بعد فرمودند: "می‌دانید که باعث رفاقت من با آقای رفسنجانی شما شدید؟" بعد یادآوری کردند که "در کربلا بود. اول دفعه که ایشان را دیدم، خوشم نیامد. تجربه هم دارم باکسانی که اول دفعه که می‌بینمشان، خوشم نمی‌آید، اگر رفیق بشوم، دوام پیدا می‌کند. خود شما هم یکی از آن مصادیق هستید. اولین باری که شما را دیدم، خوشم نیامد".

آقای هاشمی این را در خاطراتشان اشتباه نوشته‌اند. [چند وقت قبل] که ایشان را دیدم گفتم که شما این جریان را نوشته‌اید سال 40، درحالی‌که مال سال 1336 است، برای اینکه آن موقع گذرنامه نبود و با دفترچه 15 تومنی می‌رفتیم. در سال 37 کودتای عبدالکریم قاسم شد و نظام سلطنتی از بین رفت و گذرنامه می‌خواستند؛ گفتند: "درست می‌گویی".

[شروع آشنایی آن دو] در کربلا بود؛ اما رفاقتشان از سال 38 شروع شد. این زمستان 36 بود که همدیگر را دیدند. آقا سال 38 آمدند قم و در درس مرحوم آیت‌الله داماد با آقای رفسنجانی آشنا شدند. فکر می‌کنم باهم، هم بحث شدند و درس آقای داماد را باهم مباحثه می‌کردند و ازاینجا رفاقتشان ادامه پیدا کرد.[1][1] - مجله پاسدار اسلام


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 10
 • دانشجو ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
  0 0
  بی خیال! یعنی این دو شخصیت اینجوری باهم آشنا شدند؟ ایکاش آشنا نمی‌شدند
 • مسافر ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
  0 0
  مهم اینه که بدونیم آیا هاشمی رفسنجانی در حال حاضر با ولی فقیه در یک مسیر و در راستای انقلاب اسلامی حرکت می‌کند یا خیر؟
 • مجیب ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
  0 0
  یعنی این هاشمی همین خاطره رو هم اشتباه نقل کرده.......ای خدا...
 • کوروش زند ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
  1 4
  مشرق عزيز : « دروغ نبايد گفت ولي هر راستي را هم نبايد گفت » - بارها پيام دادم ، دبير يا سردبيري چنين دست مطالبي از نوعي « بيماري » رفتاري - فردي رنج مي برد . به نظر مدير مسئول محترم سايت اينکه حضرت آقا مثلا در دهه سي که با هاشمي رفسنجاني اولين ديدار را داشتند از ايشان خوششان نيامده ، يادآوري اين نکته براي مخاطب عام چه سودي دارد ؟ اگر قرار است هاشمي را به زعم خودتان « خراب » کنيد چرا از اين دست رفتارهاي زرد رسانه اي و دم دستي بهره مي بريد . - حيا کنيد ! طرف بالاي هشتاد سن دارد از نهضت نفت در مبارزه بوده آنوقت يک نوکيسه ي رسانه اي را تريبون مي دهيد با قلم بيمار خود اينطور تاريخ انقلاب را واکاوي کند ؟
 • مسافر ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
  0 1
  عشقم نمی خواد کامنت بزاری، احتمالا خودتم بیماری که هربار کامنت میزاری، خرجش یه تلفن زدنه، زنگ بزن سرویس سیاسی مشرق حرفتو بزن جوابتو بگیر
 • انقلابی ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
  2 2
  خدا ان شالله حافظ جفتشون باشه هم رهبر عزیزمون، رهبر کبیر انقلاب و هم آقای هاشمی، ذخیره روزهای سخت انقلاب، یار و یاور امام راحل و رهبر فرزانمون
 • ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  0 0
  مشرق اصلا معلوم نيست تو چيكاره اي .. واقعا معلوم نيست .. يعني خط ت معلوم نيست
 • حسن ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  3 0
  اگه آیت الله رفسنجانی موردی داشتند قطعا رهبر عزیزمان، ایشان رو مجدد به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب نمیکردند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس