روزنامه اصلاح‌طلب شرق در روز 8 تیرماه گاف بزرگی داد. روزنامه شرق در این تاریخ با تیتر ۱۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تخلف در قشم و با رو تیتر «ناگفته‌هایی ازآنچه به بازداشت برخی مدیران سابق منطقه آزاد منجر شد» مطلبی را در مورد تخلف بزرگ مدیران جزیره قشم منتشر کرد و روی پیشخوان روزنامه‌فروشی‌ها فرستاد.

گروه سیاسی مشرق - موضوع صحت و دقت ارائه اخبار توسط رسانه‌ها در کنار سرعت اطلاع‌رسانی ازجمله بدیهیات کار روزنامه‌نگاری و خبرنگاری است. متأسفانه برخی از رسانه‌ها صحت خبر را فدای سیاست و منافع جناحی سیاسی خود می‌کنند و در این زمینه حتی نسبت به نتایج آن در جامعه و نوع نگاهی که در افکار عمومی ایجاد می‌کنند توجهی ندارند. همین موضوع بعضاً سبب ایجاد اشتباهات رسانه‌ای به‌طور عمد و غیر عمد می‌شود.

از همین رو پیشی گرفتن سیاست و منافع جناحی بر صحت خبر آفتی است که می‌تواند به رسانه‌ها و جریان اطلاع‌رسانی ضربه مهلکی وارد کند. متأسفانه رویه ترجیح منافع بر صحت اخبار سبب شده تا رسانه‌های اصلاح‌طلب در این موارد عمل کنند و دچار اشتباهات محاسباتی مکرری شوند.

بر همین اساس، روزنامه اصلاح‌طلب شرق در روز 8 تیرماه گاف بزرگی داد . روزنامه شرق در این تاریخ با تیتر (130.000.000.000.000) تخلف در قشم و با رو تیتر «ناگفته‌هایی ازآنچه به بازداشت برخی مدیران سابق منطقه آزاد منجر شد» مطلبی را در مورد تخلف بزرگ مدیران جزیره قشم منتشر کرد و روی پیشخوان روزنامه‌فروشی‌ها فرستاد.

بزرگ‌ترین گاف رسانه‌ای تاریخ مطبوعات ایران رقم خورد


شرق در این مطلب از قول «شهریار مشیری» که چند ماهی در دولت یازدهم مدیر منطقه آزاد قشم شده بود نوشت: «عمده تخلف‌ها در واگذاری مدیریت و اراضی «فرودگاه قدیم قشم» و «بندر درگهان» صورت گرفته. رقم تخلف‌ها در واگذاری در هر دو منطقه چیزی حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان می‌شود؛ ۹ هزار میلیارد تومان در فرودگاه قدیم و چهار هزار میلیارد تومان در درگهان.»

به بیان صریح روزنامه شرق مدیران سابق منطقه آزاد قشم و درگهان در دوره ریاست احمدی‌نژاد جمعاً 13 هزار میلیارد تومان تخلف کرده‌اند.

اما ماجرا چیست؟ ماجرا ازاین‌قرار است که بر اساس خبر ایرنا زمین‌های زیر قیمت فروخته شده 20 هکتار بوده بعلاوه 5 هکتار که به‌طور رایگان واگذارشده است و نه 20 هزار هکتار. درواقع روزنامه شرق عدد زمین را در 1000 ضرب کرده است! آن‌هم نه یک‌بار که در چندین و چند مورد این رقم را تکرار می‌کند.[1]

بزرگ‌ترین گاف رسانه‌ای تاریخ مطبوعات ایران رقم خورد + جدول

اما از آن مهم‌تر و البته عجیب‌تر رقم 130 هزار میلیارد ریال یا 13 هزار میلیارد تومان است! مشخص نیست که شرق بر اساس چه محاسبه‌ای به این رقم رسیده است و این عدد را تیتر یک خودکرده است.

بر اساس خبر خبرگزاری ایرنا که یک روز پیش از روزنامه شرق در تاریخ 7 تیر منتشر شد، این زمین‌ها با رقم متری 900 هزار ریال فروخته‌شده‌اند اما متری یک‌میلیون 500 هزار ریال در زمان فروش ارزش داشته‌اند؛ اما بر اساس گفت‌وگوی مشیری با شرق این زمین‌ها متری 90 هزار تومان فروش رفته درحالی‌که 800 تا 900 هزار تومان ارزش داشته است. حتی اگر این زمین‌ها متری 900 هزار تومان- برخلاف خبر ایرنا- ارزش داشته باشد و حجم تخلف 20 هکتار باشد یعنی 200 هزار مترمربع فروخته شده باشد بازهم رقم این تخلف به 180 میلیارد تومان می‌رسد و اگر میزان زمین واگذاری شده را 25 هکتار در نظر بگیریم، مبلغ کلی 225 میلیارد تومان می‌شود.

چگونه روزنامه شرق یک تخلف را 129 هزار برابر تیتر کرد؟

نمی‌شود این را یک اشتباه دانست چراکه بارها در متن تکرار شده و بعد بر مبنای آن تیتر یک روزنامه محاسبه و با عدد درشت منتشرشده است و کل مطلب هیجانی شرق بر این اساس است. آن‌هم درحالی‌که عدد این زمین‌خواری در ایرنا به‌عنوان منبع اولیه خبر به‌صراحت 20 هکتار نوشته‌شده است. جالب آنکه همین تخلف بر مبنای محاسبه روزنامه اعتماد که به‌صورت همزمان با شرق منتشرشده، 37 میلیارد و پانصد میلیارد تومان است و ابعاد زمین برای تخلف قشم و درگهان 25 هکتار اعلام‌شده است. حتی اگر قیمت زمین‌ها را بر مبنای عدد اعلامی مشیری به شرق محاسبه کنیم، بازهم رقم این فساد به عدد 370 میلیارد تومان می‌رسید!

آیا این عدد سازی در گزارش سرویس سیاسی روزنامه شرق جز ذوق‌زدگی در مواجهه با یک سوژه است. آن‌هم سوژه‌ای که از چند روز پیش در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک توسط چند خبرنگار سرشناس چپ و راست افشاشده بود.

اگر نگاهی به اخبار پیشین در مورد واگذاری فرودگاه قدیمی قشم در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مختلف بیندازیم نیز به همان عدد 20 هکتار زمین می‌رسم که تحت عنوان ساخت پروژه «گلدن سیتی» به بخش خصوصی واگذارشده است و در همان زمان یعنی اوایل سال 92 نیز برخی از رسانه‌ها نسبت به واگذاری این زمین باقیمت پایین انتقاد کرده بودند.[2]

خبرگزاری ایسنا دراین‌باره به نقل از مسئول فرهنگی پروژه شهر طلایی قشم نیز در حاشیه مراسم کلنگ زنی این مجموعه آورده است: «پروژه شهر طلایی یا "گلدن سیتی " در زمینی به مساحت 20 هکتار و با استفاده از دانش علمی و توان فنی مجرب‌ترین سازندگان کشور و با معماری جدید و استفاده از فناوری نوین در قشم ساخته می‌شود.»

بااین‌حال، آیا مسئولان روزنامه شرق به این فکر نکردند که انتشار گزارش و تیتر زمین‌خواری 20 هزار هکتاری و تخلف 130 هزار میلیارد ریالی در یک جزیره 1491 کیلومترمربعی جای توجه بیشتری پیش از انتشار دارد؟!

آیا رقم این فساد را با بزرگ‌ترین رقم‌های افشاشده (مثلاً فساد بابک زنجانی باآن‌همه ماجرا و پول‌شویی و نقل‌وانتقال میلیاردها دلار پول و فروش نفت به 10 هزار میلیارد می‌رسد) مقایسه کردند تا ببینند این خبر جای شک دارد یا نه؟

جالب آنکه چند سایت و خبرگزاری ازجمله خبرگزاری ایسنا بدون توجه به این گاف، مطلب روزنامه شرق را بازنشر کرده‌اند.[3] در فیس‌بوک و توییتر و شبکه‌های موبایلی نیز هزاران کاربر این خبر را دیده‌اند. آیا زیر سؤال رفتن این عدد سازی عجیب ضربه بزرگی به ادامه و البته باورپذیری افشای فسادهای مالی ازاین‌دست نمی‌زند و در دید مخاطبان این سؤال نقش نمی‌بندد که شاید خیلی از فسادهایی که این‌چنین افشا می‌شود، ساختگی باشد.

درنهایت سردبیر و دبیر سیاسی شرق که در تعداد و حجم گاف رسانه‌ای این روزها رکورد زده‌اند چه پاسخی به همکاران دیگرشان، جامعه رسانه‌ای و از همه مهم‌تر مخاطبان دارند؟

روزنامه اعتماد هم گاف داد

اما این گاف رسانه‌ای عجیب تنها در روزنامه شرق رخ نمی‌دهد. روزنامه‌های اصلاح‌طلب که به‌عنوان روزنامه‌های که زنجیری از یک اتاق فرمان دستور می‌گیرند، شناخته می‌َشوند اینک به‌طور توأمان گاف می‌دهند تا موضوع زنجیری‌ه‌ای بودن آن‌ها بیش‌ازپیش تقویت شود.

دیگر روزنامه اصلاح‌طلب یعنی روزنامه اعتماد نیز به همین موضوع در صفحه سیاسی خود در روز دوشنبه 8 تیر با تیتر «واگذاری 25 هکتار از اراضی منطقه آزاد قشم در دولت سابق»‌ می‌پردازد. این روزنامه ابتدا با استناد به خبر خبرگزاری دولت (ایرنا) به همین موضوع اشاره می‌کند و می‌نویسد: «محاسبات حالا یک شکاف عمیق را نشان می‌دهد. معامله‌ای که ارزش نهایی آن باید ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان باشد تنها ۱۸ میلیارد تومان برای خریدار آب‌خورده و همان ۱۸ میلیارد تومان‌ هم درنهایت به خریدار پس داده‌شده است. این شاید دومین تخلف کشف‌شده مسئولان دولت سابق در مناطق آزاد باشد. حالا اما پروژه زمین‌های قشم که نزدیک به ۲۵۰ هزار متر، متراژ داشته وارد مرحله جدیدتری شده است. دو مدیرعامل وقت این سازمان از شش ماه پیش پیرو همین تخلفات بازداشت‌شده‌اند و حالا پرونده در دادگستری استان هرمزگان در حال پیگیری است.»

بزرگ‌ترین گاف رسانه‌ای تاریخ مطبوعات ایران رقم خورد


اما به‌یک‌باره رقم 25 هکتار یا به قولی دیگر 250 هزار متر را به رقم 25 هزار هکتار تغییر می‌دهد و می‌نویسد: «حالا ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشور که درمجموع ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ارزش داشته است به‌صورت رایگان در اختیار یک نفر قرارگرفته است. خبر را روز گذشته خبرگزاری رسمی دولت، به نقل از یک منبع آگاه منتشر کرد.» و در ادامه به خبر خبرگزاری دولت اشاره می‌کند.»[4]

بزرگ‌ترین گاف رسانه‌ای تاریخ مطبوعات ایران رقم خورد


به‌هرحال به نظر می‌رسد این گاف رسانه‌ای آن‌قدر بزرگ است که بایستی مسئولان این روزنامه به افکار عمومی در مورد این بزرگنمایی خلاف واقع پاسخ دهند. به هر جهت به نظر می‌رسد انتشار چنین خطاهای فاحشی که درواقع نوعی دروغ‌پردازی رسانه‌ای است در درجه اول رسانه‌های مذکور را از درجه اعتبار ساقط می‌کند و در درجه بعدی، اعتماد مخاطب به رسانه‌های خبری و جامعه اطلاع‌رسانی را سلب می‌کند.[1] - http://www.irna.ir/fa/News/81662295/

 [2]- http://isna.ir/fa/news/9002-02276.178903

 [3]- http://isna.ir/fa/news/94040804173

[4]- http://www.irna.ir/fa/News/81662295/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 59
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 20
 • ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  کلا شرق(غرب)چرند زیاد میگه...
 • ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  وزارت ارشاد با اين دروغ پردازي ها چه برخوردي دارد ؟
 • ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  چقد صفر داره؟؟؟؟؟؟
 • ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  مشرق اینقدر سنگ دولت نهم و دهم را بسینه نزن گیریم رقم اشتباه بوده اصلش را بچسب!
 • ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  مدعی العموم کجاست؟
 • ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  مشخصاً داره مردم رو نسبت به حكومت بدبين ميكنه
 • متن ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  یعنی اپه قرار بشه پرونده های اینجوری دولات هاشمی و دولات اون سر فتنه را استخراج کنیم، شرق و اعتماد، تمام 4 سال یک دولت تمام صفحاتشونم اختصاص به این کار بدهند، باز کاغذ کم می آید.
 • شایان ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  مشرق پست فطرت به توچه بی شرف نفهم...
 • ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  دستشون رو شده.. اینها برای انتخابات برنامه دارند و هر روز یک پرونده میسازند البته دروغ برای اینها خیلی حرفه ای شده و کار بلد هستند..
 • نا اميد ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  لعنت بر فساد. اما دولت اصلاحات و سازندگی فسادهای اقتصادی زیادی داشتند من در صنعت نفت بودم و میدیدم. فکر کنم اصرار بر موضوع فساد دولت محمود بیشتر سیاسی است
 • ضد مشرق ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  احمدی نژاد بد اما خواهشا بروید شرکتهای واگذار شده در دولت خاتمی و هاشمی را بررسی کنید تا فساد را بشناسید. جنایتهایی شده که تاریخی است اما حیف که دستهایی صلاح نمیدانند آنها رو شود
 • روزنامه مزبور ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  غلط کردیم ما آماده مرگ هستیم
 • ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  برو به کارت خودت برس مشرق
 • ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  لعنت بر دزدا تو هر لباسی و جناحی!
 • ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  نمی دانم شما چرا انقدر اشتباه می کنید؟ نکند اشتباهی به دنیا آمده اید
 • ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  مشرق ! برای حمایت از احمدی نژاد نرو سراغ بحث های مالی جواب نمیده میشه تف سربالا ببخشیدا!
 • ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  چرا کسی درباره ضرر 13 میلیارد دلاری کرسنت چیزی نمیگه!؟
 • ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  این اصول گرایان چقدر فاسد هستن..خدا
 • پدرو ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  اصل مهمه که که چقدر تو این هشت سال چپوندن تعداد صفرها یکی دوتا کمتر مهم نیست مشرق خودتم میدونی دهر و دستتون خراب کردن چسپی ی به موارد کم اهمیت
 • ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  چرا باید دروغ هایی مثل این هر روز چاپ بشن و مردم رو گول بزنه. چرا هیچ برخورد موثری با این منابع دروغ انجام نمیشه؟ چرا برای یکبار هم که شده منابع مالی و خبری این روزنامه ها بررسی نمیشه؟ چرا ...
 • ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  برادر عزیز اصل مطلب رو ول مردی چسبیدی به تعداد صفرها !!؟؟؟ مثل اینه که یک نفر از طلا فروشی ۱۰ تا سکه طلا دزدی کنه و تو روزنامه بگن ۱۰۰ تا دزدیده و همه بیافتان دنبال اینکه ۱۰ تا سکه بوده یا ۱۰۰ تا و دزد هم داره برا خودش ول میگرده و به ریش من و تو با این افکارمون میخنده !!
 • علی ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  مشرق دروغ گویی کار این رسانه ها است
 • مهندس عمران ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  خب مشکل حل شد. آره الان که گفتی 37.5 میلیارد تومان بیشتر نبوده خیالم راحت شد. واقعا این روزنامه مشرق خیلی بی مبالات است که در بیان ارقام بزرگنمایی می کند. اصولا در کشوری که ارقام 3000 میلیارد و 12000 میلیارد تومان اختلاص و دزدی می شود نباید هم ارقام زیر هزار به چشم بیاید. مگر با 37 میلیارد چه کار میشد کرد که حالا داریم سنگش را به سینه می زنیم. من جوان 26 ساله که هم خانه دارم، هم شغلی با در آمد ماهیانه مکفی که دولت به من داده است هم ازدواج کرده ام آن هم بدون دردسر و رسم و رسومات دست و پا گیر (که این جمله ی قبل همه اش افعال معکوس بود ) واقعا نباید اینقدر چشم تنگ باشم که نتوانم ببینم یکی از هم وطنان عزیزم 37 میلیارد خورده است و یک اب هم روش. راستی جناب مشرق که الان دعوا را از اصل تحلف به مبلغ ان سوق داده ای، حقوق خودت چقدر است ؟! آی از 37 میلیارد بیشتر است ؟ آیا حاضری در پیشگاه خدا در روز قیامت پاسخ گو باشی ؟ ایا اصلا به خدا و پیغمبر اعتقاد راسخ داری یا فقط چون نانت از این راه در می آید دائم به اسم خدا سنگ این و ان را به سینه می زنی ؟ خدا همه ی خائنین را در این دنیا و آن دنیا لعنت کند. چه در این دولت چه در هر دولت دیگری که هستند یا بودند.
 • به شایان ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  این که مشرق یه همچین خبری میذاره به تو چه بی ...
 • امیر ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  بدبین نیستند؟
 • يا علي ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  ارزش هر رسانه اي بستگي مستقيم دارد به درجه قابليت اعتماد اطلاعاتي كه منتشر ميكند و ميزان قابليت اتكا به داده ها و اطلا عاتي كه نشر ميدهد و اينكه آيا مقصودش انتشار آگاهي است يا انتشار گمراهي. احسنت بر مشرق نيوز كه با دليل و منطق به تفكيك آگاهي از گمراهي و راستي از ناراستي پرداخته است . در ماه مبارك رمضان به ياد مولايمان حضرت علي (ع) كه شهيد و قرباني تيغ انتقام ناراستان و گمراهان و مظهر كمال راستي و درستي بوده است ،از راستي و درستي مشرق نيوز بايد درس بياموزيم و به خود پند و انذار دهيم. يا علي
 • ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  بعضی روزنامه ها دروغگو و درجهت منافع غرب تیتر می زنند
 • ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  چرابرای بعضی هاقبول کردن حرف حق سخته!
 • ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  من همیشه پیگیراخبارروزنامه هاهستم.باورکنید این روزنامه های اصلاح طلب روزنیست که درمورددولت قبل تیترنزنند ولی سوالی که توی ذهنم بوجود آمده اینه که اینا اگه واقعاراست میگن چطوردرباره فسادهای کلان دولت سازندگی واصلاحات چیزی نمیکن!!!
 • ناشناس ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  خدایا خسته شدیم هر جا را که نگاه می کنی اختلاص دزدی کلاه برداری وزمین خواری پر کرده
 • ناشناس ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  این زردنامه ها به دروغگویی و تشویش افکار عمومی عادت کرده اند !
 • علی خالقی ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  وا اسفا سعید حجاریان گفته بود دروغ هرچقدر بزرگتر باورش راحت تر است متاسفانه اقایون با این روش حریف را از میدان به در می برند
 • ناشناس ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  میزان دزدی در زمان احمدی نژاد نقل قول از جریان خاص سیاسی 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
 • بسیجی ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  دروغ تا به کجا؟با آبروی مومن واسه قدرت بازی می کنید؟ قطعا شماها از منافقین هستید!
 • بسیجی ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  منافقی دیگر وطن فروش بازم می خواهید فتنه کنید؟این دفعه از کدام دیکتاتور قراره دفاع کنید؟
 • بسیجی ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  لعنت
 • بسیجی ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  چون به ضرر افسادطلب هاست وای به روزی که منافقین را سرپرست مسلمین قرار دهیم
 • مهماندار هواپیما ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  از جونت سیر شدی که از کرسنت حرف می زنی
 • بسیجی ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  مکرشان به خودشان باز می گردد انشاالله
 • ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  لااقل قبلا خبرنگارهای درست و حسابی تو شرق و اعتماد بودن نه یم مشت بچه که صفر هم بلد نیستن بشمارن
 • ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  اصلا شرق خاصیتش همین است کارش چرت گوییه!! جالبه که 4 نفر خواننده درست حسابی هم نداره!!
 • ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  تا زمانیکه تملق دولت را بگویند خبری از برخورد نیست
 • جعفر ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  این جور عدد و رقم دادن ادمو یاد پیامهای وایبری و تلگرامی میندازه که جمع تخلفات مالی تقسیم بر کل جمعیت ایران رو میگفت به هر نفر 220 میلیون میرسه. یعنی 9 برابر درامد ناخالص ملی ترکیه و 7 برابر کره جنوبی!
 • ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  .... متأسفانه برخی از رسانه‌ها صحت خبر را فدای سیاست و منافع جناحی سیاسی خود می‌کنند ... داداش خیلی خوش بینانه - ساده لوحانه درباره شرق و ژورنال های اصلاح طلب قضاوت می کنی... اینها خط حزبی و عمیات روانی برنامه ریزی شده دارن نه اشتباه در بررسی صحت خبر...
 • علی س ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  رسم ورسومات دست وپاگیر تقصیر دولت هاست؟؟؟؟؟؟؟اینکه من نوعی فقط دنبال پشت میز بودن و درآمد 2میلیونی در ماه هستم تقصیر فرهنگ خودمه نه دولت ها،دولت ها وظیفه دارن وشونه خالی میکنن ولی نه دراین حد
 • احسان ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  بابا احمد نژاد ياراش دزد نبودن،اين همه حرف و زندان هم كار استكباره،دزدي چيه؟مازارتي و پورشه دوره خاتمي تو ايران اومد فقط ما كور بوديم نديديم،احمدي نژاد نكر مردم بود و تجمل گراييي رو ترويج نكرد مشرق جان،تو اروم بگير واسه قلبت ضرر داره
 • ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  چرا به عنوان یک رسانه به مدیر مسول شرق تلفن نمی کنید و بپرسید چه توضیح دارد برای این گاف . چرا برخوردی نمی کند با این دروغ گوها؟ شما هم اگر رسانه خوبی هستید باید این را پی گیری کنید؟
 • شایان ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  من هنوز تو شمردن صفراش موندم |:
 • شایان ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  من هنوز تو شمردن صفراش موندم |:
 • شایان ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  من هنوز تو شمردن صفراش موندم |:
 • ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  جوابی نمی دن.اخه اینا مجازن دروغ بگن.خیلی روزنامه نگارای حرفه ای هستن اخه؟دلت خوشه.معلوم نیست مدیر مسوو
 • هادی ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  با اینکه هیچوقت نظراتمو منتشر نمیکنی ولی اصل مساله مهمه آیا ۲۵ هکتار که برابر با ۲۵ هزار متر مربع هست ، چشم گاوه ؟ البته در دولت پاکدست ۲۵ هکتار چیزی نیست که نیازی به پاسخگویی داشته باشه حالا به نظرم باید تمام روزنامه ها رو تعطیل کنن که اینهمه سیاهنمایی میکنن بابا همش ۲۵۰۰۰ متر بوده دیگه چقدر سیاهنمایی میکنید ما در دوران محمود ب ز ها دیدیم ، ۳۰۰۰ میلیاردها دیدیم دکل های نفتی ندیدیم ، معاون اول ها دیدیم اینکه چیزی نیست
 • ناشناس ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  فکر کنم آخرالزمان که میگن همینه .
 • ناشناس ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  کاش بیست و سی زنگ بزنه از تو حلقومشون بکشه بیرون که این تهمت ها رو کجا میارید ؟
 • ناشناس ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
  0 0
  شما بفرمائید به چه کسانی این شرکتها واگذار شده ؟؟؟
 • ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
  0 0
  به همسر و فرزندان قدرتمندان
 • ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
  0 0
  مثلا مثل رشوه ای که شماه ااز استات اویل و توتال و عرب های کرسنت گرفتید؟ منظورت مشابه همونه؟
 • ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
  0 0
  عموجون خوشم میاد اونقدر وقیح هستین که وقتی دستتون رو میشه باز هم از رو نمیرین
 • سید ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
  0 0
  هادی جان این هایی که شما اشاره کردی دیدی که همه ش اعوان و انصار اصلاحاتچیها بودن شما اگه میخوای با فرافکنی گناه دیگران به خصوص همپالگیهاتون رو گردن محمود بندازی بحثی نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس