کد خبر 429172
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۳

همزمان با رفتن هیات انصارالله یمن به ژنو برای شرکت در مذاکرات صلح دولت مستعفی یمن نیز بر مشارکت هیات این دولت در این مذاکرات تاکید کرد.

به گزارش مشرق، پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره نوشت: هیات جنبش انصارالله یمن که برای شرکت در مذاکرات ژنو صنعاء را ترک کرده است متشکل از مهدی المشاط مدیر دفتر عبدالملک حوثی رهبر حوثی‌های یمن، حمزه حوثی و علی العماد از شورای سیاسی جنبش انصارالله است. در این نشست نمایندگان هم‌پیمانان انصارالله نیز از جمله عبدالملک الحجری دبیرکل حزب الکرامه، عبدالسلام جابر از جنبش جدایی‌طلبان جنوب و حامی انصارالله، غالب مطلق از جنبش جدایی‌طلبان جنوب، محمد الزبیری دبیرکل حزب بعث سوسیالیست، حسن زید دبیرکل حزب الحق و حامی انصارالله حضور می‌یابند.

هیات حزب کنگره سراسری مردمی نیز متشکل از ابوبکر القربی، عارف الرزقه، فائقه السید، قاسم سلام و شیخ ناصر است.

محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله اعلام کرد که هیات این جنبش پس از توضیحات اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در خصوص گروه‌های سیاسی شرکت‌کننده در مذاکرات ژنو و تاکید وی بر عدم حضور هرگونه کشور خارجی در این مذاکرات صنعاء را به مقصد ژنو ترک کرده است و صبح امروز وارد ژنو می‌شود.

در همین راستا ریاض یاسین وزیر خارجه مستعفی یمن اعلام کرد: هیات «دولت مستعفی» در مذاکرات ژنو با توجه به مسوولیت ملی خود و جهت فراهم آوردن کمک‌رسانی به مردم یمن در مذاکرات ژنو شرکت می‌کند. هیچ شرطی برای این مذاکرات نیستی و نمایندگان هر طرف هفت نفر هستند.

از سوی دیگر عزالدین الصبحی، وزیر حقوق بشر دولت مستعفی یمن اعلام کرد: ما با فرستاده سازمان ملل برای رفع تمامی اختلافات به توافق رسیده‌ایم و این فرستاده بر اهمیت قطعنامه 2216 شورای امنیت به عنوان نقشه راهی برای حل بحران یمن تاکید کرده است.

وی افزود: ما درخصوص اجرای این قطعنامه به بحث و گفت‌وگو خواهیم پرداخت.

همچنین ولد شیخ از آغاز مشورت‌ها و گفت‌وگوهای اولیه در ژنو خبر داد.

وی گفت: سازمان ملل از این فرصت برای برگزاری مذاکرات میان طرف‌های یمنی و ایجاد اعتماد میان آنها جهت حل بحران یمن استفاده کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل با اسماعیل ولد شیخ احمد و عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس پیش از آغاز مذاکرات امروز نشست‌هایی را برگزار کردند.

در این نشست‌ها مقدمات نشست گروه‌های یمنی در ژنو و اوضاع معیشتی سخت ملت یمن در سایه جنگ بررسی شد.

همچنین در این نشست‌ها تلاش‌های سازمان ملل برای کمک رسانی به ملت یمن بررسی شد.

الزیانی تصریح کرد که اجرای کامل قطعنامه شورای امنیت تنها حل بحران یمن است.

این در حالی است که شبکه الجزیره در خبری فوری به نقل از یک مقام رسمی دولت فراری یمن اعلام کرد که رایزنی‌های ژنو تنها مطابق چارچوبی بر مشروعیت دولت مستعفی یمن تاکید کند برگزار خواهد شد.

احمد فوزی، سخنگوی سازمان ملل نیز اعلام کرد که مذاکرات ژنو درباره یمن از امروز (دوشنبه) آغاز می‌شود.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس