محمد بحرانی صداپیشه عروسک جناب‌خان گفت: برای حضور مقابل دوربین خندوانه متنی در دست نداریم و اغلب اوقات همه چیز به صورت بداهه پیش می‌رود. این موضوع از همان ابتدا در برنامه لحاظ شد چراکه قرار بود جناب‌خان به عنوان استندآپ کمدین در این برنامه حضور داشته باشد.

به گزارش مشرق، صدای «محمد بحرانی» را بیشتر مخاطبان با شخصیت عروسکی ببعی در مجموعه کلاه قرمزی می‌شناسند. گوسفند به‌روزی که انگلیسی صحبت می‌کند و گاهی آوازخواندن‌هایش موجب حیرت مخاطب می‌شود.

این صداپیشه که البته خاطرات جالب و جذاب آقوی هم‌ساده را هم روایت می‌کند، این شب‌ها به جمع «خندوانه‌ای‌ها» پیوسته و صداپیشگی عروسک بنفشی به نام «جناب خان» را برعهده دارد.

هرچند که جناب‌خان به تازگی به به جمع خندوانه‌هایی پیوسته اما آن قدر شخصیتش به اصطلاح گرفته که به سرعت به جزئی جدایی ناپذیر از این مجموعه تبدیل شده و مخاطبان بسیاری به خاطر او این برنامه را می‌‌بینند. همین موفقیت جدید موضوع گفت‌وگوی ما با «محمد بحرانی» است:

**آقای بحرانی شخصیت «جناب خان» چطور شکل گرفت؟

-جناب خان یکی از عروسک‌های سریال زنده عروسکی «کوچه مروارید» بود که یکسال و نیم سال پیش کلید خورد و تا الان هم در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود. آنجا قبل از اینکه همه عروسک‌ها و بازیگران جلوی دوربین برویم، ابتدا اتاق فکری را طراحی کردیم که در آن افرادی چون: امیر سلطان احمدی، محمد نادری، سعید سالارزهی، نیوشا صدر و من و عده ای دیگر حضور داشتیم. همانجا در مورد اینکه هر عروسکی چه ویژگی داشته باشد صحبت کرده و به یکسری خصوصیت درباره هر عروسکی رسیدیم.

صداپیشه جناب‌خان: کارهایم در «خندوانه» بداهه است

**همان جا جنوبی بودن کاراکتر جناب خان هم طراحی شد؟

-بله. همان زمان من به عنوان یکی از اعضای اتاق فکر سریال «کوچه مروارید» به گروه پیشنهادهایی درباره جناب خان دادم که یکی از آنها جنوبی بودن این عروسک بود. از قبل‌ترها می‌دانستم که افراد جنوبی آدم‌های با صفایی هستند و همه کارهایشان با ریتم است و به همین خاطر دوست داشتم تا این کاراکتر را به آن خطه ببرم. 

**اسمش چطور انتخاب شد؟

-فکر می‌کنم نام جناب خان را محمد نادری برای این عروسک گذاشت.

**چه شد که جناب خان سر از خندوانه درآورد؟

- در کار قبلی، رامبد جوان نقش یک کافه دار را بازی می‌کند. من و رامبد از قبل همدیگر را می‌شناختیم و به خوبی با خلق و خوی هم آشنا بودیم. همان روزها شوخی‌های بین خان و رامبد خیلی مورد توجه بچه‌های پشت صحنه و البته مخاطبان قرار گرفته بود، به همین خاطر هم بعد از مدتی من و رامبد جوان به این نکته رسیدیم که این عروسک می‌تواند به برنامه خندوانه هم بیاید، طبیعتا هر چه می‌گذرد جزئیات بیشتری برای این شخصیت دستمان می‌آید.

نظر صداپیشه «جناب‌خان» درباره خندوانه +عکس


**خودتان هم جنوبی هستید؟

-خیر. شاید بهتر باشد بگویم از کودکی حتی پدر و مادرم به من می‌گفتند که انگار تو جنوبی هستی در حالی که تا به حال هیچوقت مدت زیادی در جنوب نبودم. این موضوع برمی‌گردد به کودکی و همبازی‌ها و هم محلی‌هایمان در شیراز. من اصالتا شیرازی هستم و یادم است از کودکی به این خاطر که اغلب افرادی که در محلمان زندگی می‌کردند خوزستانی و بوشهری بودند، بالطبع من هم با فرهنگ آنها بزرگ شدم.

دوست دارم همین جا از دو دوست عزیزم بهنام ارشدی نژاد و پویان محمودی یادی کنم که از دوستان بسیار صمیمی و جنوبیم در دوران کودکی بودند.

**شعر و ریتم‌ها هم به واسطه همین علاقه شما به جنوب خوب از کار درآمد؟

-یادم هست در همان دوران که 4 سالم بود با بهنام روی قابلمه و دبه و ... ساز می‌زدیم و هم می‌خواندیم و جالبتر برایم این بود که همه آنها را روی کاست‌هایی که هنوز هم آنها را دارم، ضبط می‌کردیم. من نوازنده نیستم، اما گه‌گاهی برای دل خودم ساز کوبه‌ای می‌نوازم.

**در خندوانه هم نوازندگی می‌کنید؟

-در خندوانه هم در برخی موارد که در خلال آواز خواندن جناب خان نیاز به ساز هست، نوازندگی را خودم به عهده دارم و همان سازهای جنوبی ضرب و تمپو را می‌نوازم. تعداد زیادی از موسیقی‌هایی که در خندوانه اجرا می‌کنم از همان دوران کودکیم وام گرفته و بخشی از آنها هم برمی‌گردد به سرچ کردن‌های خودم در اینترنت و همنشینی و همصحبتی با دوستانم در دانشگاه و خوابگاه و آشنا شدن با موسیقی‌های محلی جدید.

  صداپیشه جناب‌خان: کارهایم در «خندوانه» بداهه است

**اما چیزی که مخاطب از جناب خان در خندوانه می‌بیند بسیار پخته‌تر و گیراتر از نقش این عروسک در کوچه مروارید است.

-حضور شخصیت جناب خان در آن سریال با حضورش در برنامه خندوانه کاملا متفاوت است، آنهم از نظر رده سنی بین مخاطبان خندوانه و کوچه مروارید. معتقدم آنجا جنسی از طنز جواب می‌داد و اینجا جنس دیگری از طنز جواب می‌دهد و قطعا جناب خان نمی‌توانست در هر دوی این آثار شبیه به هم ظاهر شود. دامنه استفاده از شوخی‌ها در خندوانه گسترده‌تر است. 

**پیش‌تر گفته‌اید که تمام آنچه در خندوانه روی می‌دهد، بداهه است، چطور این اتفاق با حضور تماشاچی‌ها روی می‌دهد؟

-بله. کاملا درست است. برای حضور مقابل دوربین خندوانه متنی در دست نداریم و اغلب اوقات همه چیز به صورت بداهه پیش می‌رود. این موضوع از همان ابتدا در برنامه لحاظ شد چراکه قرار بود جناب خان به عنوان استندآپ کمدین در این برنامه باشد و از آنجایی که در خندوانه استندآپ کمدین‌ها خودشان سوژه را با خود می‌آورند، خان هم از این قاعده مستثنی نبود. هیچ متنی برای جناب خان در خندوانه نداریم و اتفاقات با بداهه صورت می‌گیرد.

**تکه کلام‌های جناب خان هم از پیش طراحی شده بود یا آنها هم بداهه هستند؟

- همه این تکه کلام‌ها در بداهه‌هایمان شکل گرفته و هیچ چیز از پیش تعیین شده‌ای نداشتیم که بعدها به تکه کلام بدل شود. برخی الفاظ را خیلی بداهه گفتم که جواب خوبی را از سمت مخاطبان دریافت کردیم و در ادامه هم آنها را در جای مناسب به کار بردیم.

**یعنی هیچ کدام از شوخی‌ها قبل از برنامه با آقای جوان هماهنگ نمی‌شود؟

-اکثر مواقع او را در جریان قرار می‌دهیم و برخی اوقات هم نه. گاهی اوقات که می‌خواهیم رامبد نسبت به موضوعی عکس العمل آنی و لحظه‌ای داشته باشد او را در جریان آن موضوع خاص قرار نمی‌دهیم.

**روزی که جناب خان به خندوانه آمد، پیش بینی این موفقیت را برای این عروسک داشتید؟

-طبیعتا عروسک گردان و صداپیشه زمانی که به چارچوب یک عروسک مسلط می‌شوند، بداهه گویی هم به زنده بودن عروسک و آنچه مخاطب می‌بیند کمک دوچندانی می‌کند. در مورد خودم نمی‌گویم، اما در کل کسی که این کار را انجام می‌دهد باید اندازه‌های طنز را به خوبی بشناسد و بداهه را آنقدر طول ندهد که طنزش خراب شود و من خیلی از این قواعد را مدیون تمرین‌های کلاه قرمزی و ایرج طهماسب هستم.

**به نظر می‌رسد شخصت جناب خان تا حدی موفق عمل کرده که سازندگان از ترس کمرنگ شدن آقای جوان، حضور جناب خان را محدود کرده‌اند.

-اصلا چنین منظوری در میان نبوده است و از همان ابتدا هم قرار بر این بود تا جناب خان دو یا سه روز در هفته در خندوانه حضور داشته باشد. بخش دیگری از این مسئله به این برمی‌گردد که من غیر از خندوانه مشغول کارهای دیگری چون بازیگری هستم و باید برای حضورم در خندوانه برنامه‌ریزی داشته باشم که به سایر کارهایم لطمه نخورد. باید بگویم خندوانه از جمله برنامه‌هایی است که پشت صحنه بسیار سالمی دارد و رامبد جوان هم با اینکه هم در جلوی دوربین و هم در پشت صحنه فعالیت دارد، اما از هیچکدام از آنها به خاطر دیگری نمی‌زند و با اخلاق خوبی که دارد همه آنها را مدیریت می‌کند.

صداپیشه جناب‌خان: کارهایم در «خندوانه» بداهه است

 

**چرا حضور این عروسک در برنامه هرشبی نمی‌شود؟

- ما در اتاق فکری که داریم، اصلا دوست نداریم که جناب خان به صورت هر شبی در برنامه باشد و معتقدیم هفته‌ای دو یا نهایتا سه شب برای حضور این شخصیت در خندوانه کافی است.

**بازتاب‌ها درباره عروسک جناب‌خان چطور بوده است؟

-تا الان استقبال مردمی از شخصیت جناب خان خیلی خوب بوده است و شاید رامبد جوان هم مثل من حتی توقع اینهمه ری اکشن مثبت را از جانب مردم نداشتیم. قطعا اگر موفقیتی دراین باره داشتم، مدیون لطف خداوند هستم. در ادامه جادوی موسیقی جنوب و حال و هوای مردم آن خطه از کشورم نیز در اینباره تاثیر به سزایی داشتند و از همین جا می‌خواهم از این عزیزان تشکر کنم. در این مدت بسیاری از مردم را دیدم که از موسیقی جنوبی خوششان آمده است.

**کدام یک از عروسک‌هایی که صداپیشگی آنها را برعهده داشته‌اید، بیشتر دوست دارید؟

- هر کدام از عروسک‌هایی که به جای آنها صحبت کردم، برایم ارزشمند بوده‌اند و همه‌شان را بسیار دوست داشتم. از ببعی گرفته تا آقوی هم‌ساده و جناب خان و استاد همه چی دون و ... شاید هم این موضوع به این خاطر باشد که زمانی که سر کاری حاضر می‌شوم تمام توانم را برای آن کار می‌گذارم چراکه نتیجه کار برایم بسیار مهم است و واقعا کم نمی‌گذارم.

**عروسک جناب خان تا چه زمان در برنامه خندوانه حضور خواهد داشت؟

-درباره اینکه جناب خان تا چه زمانی در برنامه خندوانه حضور دارد نمی‌دانم، اما دوست دارم تا زمانی که در این برنامه هست، خوب باشد و اگر قرار است به تکرار بیفتد به طور قطع نبودنش بهتر از بودنش خواهد بود. اگر جناب خان لحظاتی در خنداندن مخاطب موفق بوده بخش زیادی از آن به زحمات عروسک گردان‌ها آقایان مهدی برقعی و حامد ذبیحی بر می‌گردد که حسابی از آنها تشکر می‌کنم.


منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • reza ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  آلو اِوراااااااا؟ رامبددددد؟ سیاهه نارگیله....
 • ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  قربانت بوس بوس
 • ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  احلام........
 • ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  آلــــــــــو اورایی
 • حسین ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  ایشان واقعا هنرمند هستند. صدا پیشه خنده‌دار ترین کارکترها هستند و کارشون را بسیار عالی‌ انجام میدان. در ضمن کار ایشان نشان میده طنز میتونه بدون جلف بودن و همراه با ادب و متانت و در عین حال بسیار شاد کننده باشه ,قابل توجه بعضی‌ از به اصطلاح هنرمندان!
 • ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  آلواورا نه عععالوععورا
 • صدر ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  ضمن تشکر از ایشان که بسیار خوب عمل کردن و انقدر طبیعی این لحجه را در اورده اند که من فکر میکردم بچه لین 1 احمد اباد است جا دارد در همین جا از مردم خونگرم ابادان تشکر کنم و به بقیه قومیتها با لحجه های مختلف هم این جنبه زیاد آبادانی ها را گوشزد کنم زنده باد آبادان همیشه سرافراز
 • reza ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  تشکر! تذکر به جایی بود!
 • ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  رامبد برات ميام آ
 • مرتضیsk ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  کارت خیلی بیسته ، دمتگرم
 • ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  قربانت ستاره بچینی بوس بوس
 • ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  نمیبینم !! فقط به طور اتفاقی نیمه شعبان که آقای اکبر عبدی مهمان بود رو دیدم عروسک آبادانی صحبت میکنه و باید از خوزستانی ها بابت جنبه داشتن و شاکی نشدن تشکر کرد..
 • ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  من عاشقه جناب خانم خیلییییییییییییی خوبه مرسی...
 • محمد ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  واقعا کارش عالیه، من تو اینترنت میگردم و قسمتایی که ندیدم رو دانلود میکنم و چند بار میبینم. هنرمند واقعی به اقای بحرانی و همکاراشون میگن که از یه عروسک بیجون چنین شخصیت محبوبی ساخته،واقعا دست مریزاد
 • ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  ستاره بچینی بوس بوس
 • رضا ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
  0 0
  فرشته! پاری سن ژرمن!آشنا دارم مویرگی
 • مجید ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  هه هه هه ووو
 • کاکرو یوگا ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  واقعا" برنامه مزخرفیه
 • احلام ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  کورتی کورتوزینی شدم با این پیامتون. اگه دیگه از این جور پیاما دادین میام براتون
 • اهوازی ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  من خودم جنوبی هستم و از آقای بحرانی بابت اجرای فوق العاده تشکر میکنم ضمنا خیلی ریزه کاریها رو تیمیس درمیاره :D miam berat haaaa domagh
 • بیژن ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  عزیزم لهجه درسته!
 • ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  کار جناب خان بیستهههههههههههههههههههههههه بیشتر بیارینش تو برنامه
 • احمد ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  آره آره قربااااااااااانت .سلام برساااااااااااااان بوس بوس با شما نبودُم .با تلفن بودُم
 • سه نقطه ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  اجرای آقای بحرانی عالیه عالی میفهمی
 • محمد اعمی ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
  0 0
  واقعاً "محمد بحرانی" خیلی هنرمنده. خیلی دوسش دارم. کارش خیلی درسته.
 • محمدرضا ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۷
  0 0
  قربانت ستاره بچینی لایک بگیری بوس بوس خدافظ
 • مهدیس ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰
  0 0
  با سلام خدمت اقای جوان واقعا خسته نباشید امید وارم که همیشه سالم باشید تا بتونید با اجرای زیباتون خنده رو رو لبهای ما ماندگار کنید ممنون ستاره بچینی همیشه بخندی بوس بوس
 • ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱
  0 0
  واقعا آقای بحرانی هنرمنده
 • سید علی رضا فلاحی ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۷
  0 0
  من به وجود اقای بحرانی به عنوان یک هنرمند ارزنده افتخار میکنم و به شخصیت فروتن ایشان نیز که موفقیت خود را مرهون سایر همکار ها می دانند کمال احترام را دارم پیشنهاد میدهم که به عنوان یک کار ماندگار در یکی از برنامه های خندوانه از حضور توام ا اقای همساده و جناب خان استفاده بشه قطعا با همه سختی های کار اقای بحرانی از عهده این کار بر می ایند
 • عدنان ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
  0 0
  اقای بحرانی عزیز انشالا دست به خاک بزنی طلا بشه.انشالا هر چی میخوای خدا بهت بده.انشالا تک تک ثانیه های زندگیت شاد باشی. واقعا تو ضمینه هنری و کاری خودت اعجوبه ای محمد بحرانی دوست داشتنی
 • mohamad ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
  0 0
  یعنی همچین چیایی تو خودش داره،الان بیام برات
 • ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۹
  0 0
  باور کنین من و دوستام تا شبی یکی از برنامه های جناب خان رو از آپارات نبینیم و یک ساعت نخندیم... اون شب صبح نمیشه ... محمد بحرانی کارت واقعا درسته... امیدوارم بهترینها قسمتت بشه . خدا قوت هنرمند ...
 • مهدیه ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
  0 0
  جناب خان یدونه ای تکی تکی تکی تو یک گوله نمکی من عاااااااااااشق خندوانم سیاهه نارگیله اباهه نارگیله بایییییییییییی
 • ابولفظل ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
  0 0
  ببین کاکو دمت گرم که دل ماروشاد کردیها واقعا دمت گرم خداقوت دایی هههههههه هه هه هه و ... توی این استنداپ کمدین هم شرکت داشته باش ممنون یاعلی
 • محسن ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
  0 0
  سلام و خسته نباشی به آقای رامبد جوان و دیگر دوستان نظر من این که هر روزی تماشگران از یک شهری با لباس محلیهاشون اولم به یزدیها بیارید ههههههه خندوانه
 • مستان ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
  0 0
  با تشکر فراوان از یکایک شما عزیزان زحمتکش و هوشیار وشیرین "براتون ارزوی سلامتی وسربلندی از خدای بخشنده را دارم
 • نرگس ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  عالی بود
 • شهرزاد ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
  0 0
  جناب خان عالی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی
 • ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۹
  0 0
  سیاهه نارگیله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس