کد خبر 428013
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۸

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام انتشار فهرست 100 دانشگاه برتر آسیا سال 2015-2014 در نظام رتبه بندی تایمز گفت: سه دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی اصفهان و علم صنعت ایران در جمع100 دانشگاه برتر قاره آسیا قرار دارند.

 به گزارش مشرق، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی در سطح بین المللی است که در آوریل 2013 (سال 2013-2012) اولین رتبه بندی دانشگاه های آسیایی را انجام و اسامی 100 دانشگاه برتر آسیایی را اعلام کرد.

وی افزود: روش شناسی این رتبه بندی همانند روش شناسی رتبه بندی جهانی دانشگاه ها است که از 13 شاخص در قالب 5 معیار آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی بهره جسته است.

دهقانی اظهار داشت: در این رتبه بندی همچون سالهای گذشته دانشگاه توکیو ژاپن برترین دانشگاه در آسیا شناخته شد. همچنین کشور ژاپن با داشتن 19 دانشگاه بعد از کشور چین که 21 دانشگاه در این فهرست را به خود اختصاص داده است، بیشترین تعداد دانشگاه را نسبت به دیگر کشورهای آسیایی را داراست.

وی ادامه داد: دانشگاه ملی سنگاپور که در رتبه بندی اخیر کیو اس، حائز رتبه نخست آسیا شده است در این رتبه بندی، جایگاه دوم آسیا را کسب نمود و به دنبال آن دانشگاه هنگ کنگ مقام سوم آسیا را از آن خود کرد.

دهقانی افزود: دانشگاه های ملی سئول کره جنوبی، پکینگ و تسینگوآ از چین و کیوتو از ژاپن نیز به ترتیب رتبه 4 تا 7 جدول را کسب کردند.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) گفت: در منطقه خاورمیانه از ایران 3 دانشگاه، از عربستان 2 دانشگاه از رژیم اشغالگر قدس 4 دانشگاه، از ترکیه 6 دانشگاه و از لبنان 1 دانشگاه در این فهرست مشاهده می شود.

دهقانی تصریح کرد: با توجه به رشد سریع و چشمگیر دانشگاه های آسیایی در دهه اخیر و حضور موثر آنها در جمع برترین دانشگاه های جهان حضور 3 دانشگاه صنعتی از کشورمان بسیار مهم و قابل تحسین است.

سه دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه‌برتر آسیا

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: دانشگاه صنعتی شریف برترین دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی است که در سال 2015-2014 رتبه 43 را کسب کرده است.

سرپرست ISC گفت: بعد از دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان قرار دارد که با رشد 24 رتبه ای، رتبه 61 آسیا را کسب کرده است. ضمنا این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز نیز بسیار خوش درخشید و با رشد رتبه توانست حائز رتبه 85 شود.

وی در ادامه بیان کرد: دانشگاه علم وصنعت ایران نیز با اولین حضور خود در این نظام بین المللی رتبه بندی توانست با کسب مقام 69 در جمع 100 دانشگاه برتر آسیا قرار بگیرد.

دهقانی ادامه داد: دانشگاه شریف در بیشتر معیارها نمره بالاتری را کسب کرده است. تنها در بعد وجهه بین المللی دانشگاه صنعتی اصفهان از وضعیت مطلوبتری برخوردار است. با این وجود عملکرد هر 3دانشگاه در ابعاد مهم این نظام رتبه بندی به هم نزدیک است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: از کشور ترکیه دانشگاه های صنعتی خاورمیانه، بغازیچی و فنی استانبول به ترتیب با رتبه های 12، 14 و 19 در جمع 20 دانشگاه برتر آسیا قرار گرفتند.

دهقانی تصریح کرد: دانشگاه های ایران نسبت به 2 دانشگاه عربستان حاضر در این فهرست، نه تنها رتبه های بهتری را کسب کرده اند بلکه در کلیه معیارهای این نظام، نمرات بالاتری را کسب کرده اند؛ تنها در بعد وجهه بین المللی دانشگاه های کشور فاصله بسیاری نسبت به این دو دانشگاه و حتی با دیگر کشورهای آسیایی دارند که این مسئله بسیار مهم و باید توسط مسئولان و سیاستگذاران علمی مورد توجه خاص قرار گیرد.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در ادامه افزود: کشور ترکیه در منطقه خاورمیانه نسبت به دیگر کشورها با عملکرد مناسب خود جایگاه بهتری را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: دانشگاه های ایران در بعد آموزش وضعیت قابل قبولی دارند. هر چند که با میانگین 10 دانشگاه برتر آسیا فاصله زیادی دارند اما در منطقه خاورمیانه عملکرد قابل قبولی داشته ¬اند.

دهقانی خاطرنشان کرد: در معیار درآمد صنعتی وضعیت دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران مطلوب است بطوری که در این معیار، ایران از میانگین 10 دانشگاه برتر آسیا نیز امتیاز بالاتری را کسب کرده ست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در معیار پژوهش با میانگین دانشگاه های برتر آسیا فاصله دارد ولی با اینحال در مقایسه با کشورهای منطقه عملکرد مناسبی داشته است. در معیار تاثیر پژوهش (استناد) که به تنهایی مهمترین شاخص این نظام رتبه بندی است، دانشگاه های ایرانی از عملکرد قابل قبولی نسبت به دانشگاه های لبنان و عربستان برخوردار ولی در مجموع نیاز به ارتقای بیشتر در مقایسه با میانگین 10 دانشگاه برتر آسیا احساس می شود.

دهقانی در پایان گفت: در معیار وجهه بین المللی، دانشگاه های کشور فاصله بسیاری نسبت به کشورهای منطقه دارند و لازم است مدیران مربوطه و دانشگاه های کشور نسبت به گسترش همکاری و تعامل و همچنین توسعه دیپلماسی علمی و تقویت روابط با دانشگاه های معتبر دنیا بعنوان بخشی از سیاست های کلان علم و فنآوری ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری اقدام نمایند.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
  0 0
  پرچم علم و صنعت بالاست
 • ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
  0 0
  يك بار ميگن دانشگاه تهران از همه بهتره . يك بار ميگن شريف بهتره . اصلا مشخص هست كه بلاخره دانشگاه برتر كدوم هست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس