رئیس‌جمهور در جمع فرمانداران خود از عدم ورود دولت در انتخابات گفت و مجموعه تحت امر خود و دیگر دستگاه‌های کشور را به عدم ورود به انتخابات توصیه کرد. رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود گفت: اینکه دولت بخواهد به عنوان حامی از این حزب یا آن گروه وارد انتخابات شود، به هیچ عنوان چنین چیزی نخواهد بود.

گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

یک انتخابات و این همه دولتمرد بیطرف؟!


آیا دولت در انتخابات آن‌گونه که رئیس‌جمهور می‌گوید بیطرف است؟ رفتار برخی دولتمردان دراین‌باره در تناقض با سخنان روحانی است.

وبسایت فردا با طرح موضوع فوق نوشت: رئیس‌جمهور در جمع فرمانداران خود از عدم ورود دولت در انتخابات گفت و مجموعه تحت امر خود و دیگر دستگاه‌های کشور را به عدم ورود به انتخابات توصیه کرد. رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود گفت: اینکه دولت بخواهد به عنوان حامی از این حزب یا آن گروه وارد انتخابات شود، به هیچ عنوان چنین چیزی نخواهد بود.

وی افزود: دولت، حزب و جناح نیست، فرای حزب و جناح است، مجری قانون است؛ باید قانون را اجرا کند.

فردا با بیان اینکه «این حرف‌ها در حالی است که نگاه مجموعه پایین‌دستی  و کنایه‌های شخص ایشان خلاف این گفتار را نشانه می‌روند»،  به پیام کنایه‌آمیز رئیس‌جمهور در نوروز پرداخت و نوشت: در این اقدام‌ها روحانی در پیام نوروزی خود با بیانی کنایه‌دار از مجلسی حرف زده بود که در شان ملت باشد. وی گفته بود «دست به دست هم دهیم، مجلسی را بسازیم که شایسته این ملت بزرگ ایران است و مجلس خبرگانی را به وجود آوریم که ثبات بیشتر برای کشور و آرامش بیشتر برای افکار عمومی جامعه ما بوجود آورد و این کار با همکاری یکدیگر امکان‌پذیر است.»

اما کار به کنایه و حرف در لفافه ختم نشد و اقدامات و حرف‌های انتخاباتی دولتی‌ها ادامه داشت. علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور از فعالیت‌های ستاد انتخاباتی روحانی برای انتخابات مجلس حرف زد و از تلاش برای کسب کرسی‌های مجلس گفت. یونسی در سفر به سیستان و بلوچستان در جمع اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی گفته بود که: «ستادهای انتخاباتی حسن روحانی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری راکد شده است و این به زیان دولت است. ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری نه تنها باید منسجم باشند بلکه از هم‌اکنون برای انتخابات بعدی مجلس فعالیت خود را آغاز کنند.»

از سوی دیگر حسین مرعشی خبر از فعال شدن دوباره ستادهای انتخاباتی روحانی با مدیریت نوبخت داد. خبری که اگرچه تکذیب شد اما با حضور و سخنرانی نوبخت در جمع بخش جوانان حزبش مورد خدشه واقع شد.

فردا خاطر نشان می‌کند: اما شاخص‌تر از همه این اخبار گفته‌های معاون اول آقای روحانی بود. جهانگیری در 6‌ام اردیبهشت‌ماه در جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران که ریاست آن را برعهده دارد از خطر شکست در انتخابات برای دولت حرف زد و تاکید کرد که اگر مجلس خوبی شکل نگیرد کار این دولت ناتمام خواهد ماند.

فردا در پایان می‌نویسد: اگرچه ورود دولتی‌ها به انتخابات سابقه طولانی دارداما به نظر می‌رسد اقدام روحانی در رد فعالیت‌های دولتی‌ها در انتخابات بیشتر از این که سوزن به خود باشد جوال‌دوز به دیگری است. جوال‌دوزی که بناست به مجموعه‌های دیگر زده شود تا هم از سوی انتخابات به سود اصلاح‌طلبان پایان برد هم حریف‌ها را از میدان به در کند؛ امید می‌رود هرچه به سمت انتخابات پیش می‌رود از این دست اقدام‌ها کاسته شده و از ورود حزبی دولتمردان به عرصه سیاست کاسته شود تا شائبه دخالت دولت در انتخابات از میان برود.


آفتاب یزد: بی‌محابا می‌گوییم روحانی کاری برای مردم نکرده است


یک روزنامه اصلاح‌طلب می‌گوید دکتر روحانی در غیاب بزرگان سازندگی و اصلاحات روی کار آمد و هنوز کار خاصی انجام نداده است.

روزنامه آفتاب یزد در یادداشتی نوشت: آقای دکتر روحانی در غیاب دولتمردان بزرگ دوران سازندگی و اصلاحات و ملغمه و معجونی از افکار تکنوکراتی و سیاسی در انتخابات خردادماه سال 1392 با وجود جناح اصولگرا که دارای تشتت فکری بوده و همگرایی آرمانی و عملی نداشتند و امتحان پس داده نیز بودند و با وجود چهره نخبه و سیاستمدار کارکشته لیکن محافظه‌کاری چون دکتر علی‌اکبر ولایتی، دولت جدید را به دست گرفت.

نویسنده می‌افزاید: بی‌محابا بگویم ایشان در طول این مدت برای مردم و قشر نخبه حامی خود، کار خاص و شاقی انجام نداده است! از تورم و کاهش آن می‌گویند: به عنوان یک قلم به دست و کارشناس حقوقی و اقتصادی به تجربه میدان کاری می‌گویم ما هنوز با وجود کاهش اندک تورم به مصیبت رکود مبتلا هستیم و از فشارها و تشریفات زاید در بروکراسی اداری برای اخذ تسهیلات بانکی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان چیزی کاسته نشده است. از آزاد شدن دارایي‌ها و منابع مالی بلوکه شده ایران در خارج از کشور ناشی از فروش نفت جز مقدار اندک خبری نیست و مذاکرات هسته‌ای با وجود کارشکنی‌های کدخدا! با وجود آنکه جناب روحانی قول حل‌وفصل 6 ماهه آن را داده بودند خبری نیست و فعلا همه چیز منوط بر راستی‌آزمایی و منوط به بازرسی‌های دوره‌ای است و چانه‌زنی‌ها ادامه دارد.

نویسنده خاطرنشان می‌کند: اکنون دولتمردان فقط دوست دارند تنها سخنان شاه کلید خود را بشنوند و به حلقه‌های سیاسی و اجتماعی دوم و سوم جامعه کاری ندارند!... آقای روحانی عزیز! شما گفته بودید مگر دست خودمان است که اهل نظر و نخبه را از چرخه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کنار بگذاریم. اما در عمل شاهد یک پارادوکس سنگینی هستیم که بعضی از اطرافیان و حلقه دوم و سوم دولت نمی‌خواهند اهل نظر به اعتلاء برسند و شما را مددرسان باشند و سخن رساندن به شما و عزیزان نزدیک شما نیز بسیار سخت است. و این شاه‌کلید سخن با جنابعالی و نکته مغفول و مقفول! دولت شماست که:
شمس درخشنده چو پنهان شود
شب پره بازیگر میدان شود!

نویسنده آفتاب یزد تصریح می‌کند دوست خوب کسی است که تو را بگریاند و به تفکر وادارد. بنده نیز تلخی برخورد صادقانه را بر شیرینی برخورد کاذبانه و منافقانه ترجیح می‌دهم.


عبدی: اصلاح‌طلبان معطل بودند روحانی و عارف نامزد ما نبودند


عضو مستعفی حزب مشارکت تصریح کرد در انتخابات 92، عارف شخصی شرکت کرده بود و روحانی هم اصلا نامزد اصلاح‌طلبان نبود.

عباس عبدی در گفت‌وگو با روزنامه شرق با بیان اینکه به عملکرد اصلاح‌طلبان حتی قبل از اتفاقات سال 88 انتقاد دارد می‌گوید: در سال 88 ابتدا در ستاد آقای کروبی بودم و همان زمان هم گفتم اگر آقای خاتمی بیاید، من در ستاد هیچ نامزدی فعالیت نخواهم کرد. به محض اینکه آقای خاتمی آمد، از ستاد آقای کروبی خارج شدم و بعد از یک ماه (اعلام انصراف از نامزدی آقای خاتمی) دوباره به ستاد آقای کروبی بازگشتم. اساساً به نام جریان اصلاحات با هدف کسب قدرت وارد نشده بودم، چون عقیده نداشتم در سال88 چیزی به نام اصلاحات می‌تواند حضور واقعی در انتخابات داشته باشد. تقریباً اکثر بدنه اصلاحات به سمت آقای موسوی رفتند، ولی من که نرفتم. من آنجا (ستاد موسوی) نمی‌توانستم تأثیرگذار باشم، چراکه به مرور زمان ماجرا فراتر از اراده این و آن اتفاق می‌افتاد. اگر نامه به دبیرکل مشارکت در زمستان 87 را منتشر کنید، دقیقاً این نکات در آن پیش‌بینی شده است.

وی ادامه می‌دهد: من با حضور خیابانی موافقم، اما با لحاظ یک شرط، اینکه کسی که به خیابان می‌آید خودش بتواند بازگردد، ولی هنگامی که کسی به خیابان کشانده شود، کارش تمام است. این برای نیروی سیاسی یک سم مهلک است.

عبدی می‌گوید: هیچ وقت حاضر نیستم بگویم آقا بیایید شرکت کنید که حتماً می‌بریم در واقع شرکت کردن را به نتیجه انتخابات وصل نمی‌کنم، چون این یک شیوه غلط است. همچنان‌که در سال 76 هم اصلاح‌طلبان براساس نتیجه‌گرایی شرکت نکردند. ابتدای کار باید موضع خود را در ارتباط با اصل مشارکت و انتخابات مشخص کنیم نه نتیجه آن. این نقطه انحراف برخی از فعالان است و از اینجا انحراف شروع شد.

وی همچنین درباره انتخابات 92 گفت: آنچه می‌گفتم این بود که در سال 92 باید اساس را بر شرکت در انتخابات گذاشت. هیچ‌وقت حاضر نبودم بگویم حتماً پیروز می‌شوید، چون این یک فریب و دروغ است. هیچ‌کس نمی‌تواند به دیگران وعده پیروزی بدهد. برخی که می‌خواستند آقای خاتمی را در سال 92 به صحنه بیاورند، می‌گفتند انتخابات برای آنان فرع بر موضوع دیگری که مبارزه است، بود. من در آن زمان هیچ وقت وعده پیروزی ندادم. چون هیچ قطعیتی در این‌باره وجود ندارد. شما وقتی تصمیم به مشارکت گرفتید و اصل مشارکت را پذیرفتید، آن موقع می‌توانید روی نحوه شرکت و چگونگی صحبت کنید و بررسی کنید چگونه باید عمل کرد که اولاً مشارکت ممکن و معقول باشد و ثانیاً بیشترین شانس را برای پیروزی داشته باشیم و بیشترین رأی را کسب کنیم. اما آن زمان هیچ‌کس از مرحله اول عبور نکرد و بخش عمده‌ای حتی تا دو، سه روز آخر حاضر نشدند شرکت کنند، عده‌ای هم که کلا تحریم کردند، ولی اگر از این مرحله عبور می‌کردند باید فردی را به عنوان نامزد خود معرفی می‌کردند، اما چون این کار را نکردند نامزدی هم نداشتند.

عبدی تصریح کرد: روحانی که اصلاً نامزد اصلاح طلبان نبود، عارف هم که شخصی شرکت کرده بود، حتی گفتند عارف اصلاح‌طلب بدلی است. در مراسم ختم آقای طاهری که چند روز پیش از انتخابات بود، وقتی با یکی از دوستان درباره انتخابات بحث شده بود؛ گفته بود انتخابات چیه؟ ما اصلاً شرکت نمی‌کنیم. اساس شرکت را قبول نداشتند. باز هم با یک منطق اشتباه پشت آقای روحانی آمدند و ایستادند. به نتیجه نگاه نکنید. به منطق پشت آن نگاه کنید. منطق آنها هم این بود که چاره‌ای نداریم. درحالی که نیروی سیاسی باید از ابتدا، تصمیم خود را بگیرد، حتی اگر از ابتدا همین آقای روحانی را کاندیدا و از او حمایت می‌کردند و سعی می‌کردند رأی بیاورند بهتر از این بی‌واکنشی بود.
عباس عبدی در ادامه مصاحبه با مرور اتفاقات سال 88 می‌گوید: دوستانی که به نتایج انتخابات 88 اعتراض دارند، متوجه نیستند طرف مقابل آنها به رفتار این دوستان استناد می‌کند و می‌گوید شما به صورت ابزاری به انتخابات نگاه می‌کنید. انتخابات مگر ساز و کاری نیست که یک سیستم طراحی کرده است؟ این ساز و کار که نمی‌تواند ساختار خود را ذاتاً نقض کند و به حربه‌ای علیه آن تبدیل شود. این ساز و کار می‌تواند ساختار را تغییر دهد، اما به صورت بنیانی نقض نمی‌کند.می‌گویند می‌خواهد رأی را گرفته و پروژه خود را که پروژه‌ای مخالف اساس حکومت است به پیش ببرد. در هر نظامی هر کسی می‌تواند درپی این تحول باشد، ولی از طریق انتخابات همان نظام شدنی نیست.
وی با بیان اینکه رقابت در روز انتخابات تمام می‌شود، تصریح می‌کند: اما 22 خرداد 88 عکس این قضیه اتفاق افتاد. گویی مبارزه اصلی از 23 خرداد شروع می‌شود. این انتخابات نیست و نباید نام آن را انتخابات گذاشت. حتی اگر اسم آن انتخابات باشد رسم آن انتخابات نبود. هیچ نیروی اصلاح‌طلبی نباید در چنین فرآیندی شرکت کند یا حداقل چنین فرآیندی را شکل دهد. من به آقای موسوی اعتراضی ندارم، اعتراض من به اصلاح‌طلبان است.


یک کلمه هم درباره پروتکل از جرثومه فساد و تباهی


یک وزیر کابینه رژیم صهیونیستی مدعی شد توافق با ایران بدون اجازه بازرسی از مراکز نظامی یک نیرنگ است.

به گزارش رادیو اسرائیل، یووال اشتاینیتز که مامور پیگیری «پرونده اتمی ایران» است، گفت: خودداری ایران از دادن اجازه بازرسی از اماکن نظامی مشکوک، بند نظارت در پروتکل الحاقی را «بی‌ارزش» می‌کند.

وزیر امور راهبردی اسرائيل می‌گوید: اگر ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امکان بازرسی از اماکن مشکوک در ایران را نداشته باشند، با ایران نه یک توافق بلکه یک فریب و نیرنگ به دست آمده است.

این اظهارات در حالی است که رژیم صهیونیستی نه تنها پروتکل الحاقی به ان‌‌پی‌تی بلکه اصل ان‌پی‌تی را نیز نپذیرفته و خارج از کمترین نظارت بین‌المللی در زمینه تسلیحات اتمی است.

رژیم‌های بی‌صداقت غربی نظیر آمریکا، انگلیس و کانادا اخیرا برای چندمین بار با کارشکنی در کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی، مانع از شکل‌گیری طرح خاورمیانه عاری از تسلیحات جمعی که اسرائیل را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد شدند.

نهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای بعد از یک ماه بحث و بررسی باز هم بدون نتیجه پایان یافت و هرگونه تصمیم‌گیری در این باره 5 سال دیگر به تعویق افتاد.

آنچه این کنفرانس را به شکست کشاند اختلاف قاطبه کشورها با سه کشور غربی شامل آمریکا، انگلیس و کانادا درباره لزوم برگزاری کنفرانس و دستیابی بر ساز و کار اجرای طرح عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای بود و این سه کشور با در نظر گرفتن ملاحظات و مواضع رژیم صهیونیستی با آن مخالفت کردند.

روسیه با توجه به برگزار نشدن کنفرانس که برای بررسی ساز و کار طرح عاری سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای در هلسینکی پیش‌بینی شده بود، پیشنهاد کرد که این کنفرانس در اول مارس سال 2016 برگزار شود اما هر سه کشور آمریکا، انگلیس و کانادا با ارائه دلایلی در راستای مواضع و منافع رژیم صهیونیستی با آن مخالفت کردند.

نماینده آمریکا در نشست بازنگری ان‌پی‌تی گفت: اگر سندی به تصویب نرسد بهتر از یک سند نهایی بد است(!)

آمریکا و انگلیس و کانادا در این کنفرانس اعلام کردند که به دلیل عدم رضایت از متن بخش مربوط به ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه نمی‌توانند با متن پیشنهادی ریاست کنفرانس موافقت کنند.

همزمان نتانیاهو در دیدار وزیر خارجه آلمان گفت: توافق هسته‌ای باید علاوه بر بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران، آرمان‌های منطقه‌ای و انقلابی این کشور را نیز محدود کند.

وی اضافه کرد: ایران در حال گسترش صنعت اسلحه‌سازی از جمله تولید پهپاد، راکت،‌ موشک‌های هدفمند و زیردریایی و ماهواره است.

** خراسان

دستور مهم به شرکت هاي مشهور درباره واريز سهم يارانه مردم

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول ارشد اجرايي به تعدادي از اعضاي کابينه، با اشاره به سهم شرکت هاي مشهوري چون ملي گاز و آب و فاضلاب در تامين يارانه پرداختي به مردم، تاکيد شده است که شرکت هاي مذکور موظفند سهم ماهانه خود را مقدم بر کليه پرداخت هاي ديگر، به حساب سازمان هدفمندي يارانه ها واريز و عملکرد مذکور را به سازمان مديريت گزارش کنند و چنانچه اين شرکتها نسبت به پرداخت به موقع مبالغ ياد شده تاخير کنند، خزانه موظف به کسر وجوه اعلامي از حساب شرکتهاي مرتبط و واريز به حساب سازمان هدفمندي خواهد بود.

کمک جديد کابينه به سالن ايران در اکسپو 2015

بر اساس موافقت روزهاي هيئت دولت که به استناد ماده 55 قانون محاسبات عمومي کشور به سازمان مديريت ابلاغ شده، مقرر شده است مبلغ 200 ميليارد ريال به صورت هزينه اي از محل اعتبارات رديف 510000 قانون بودجه سال 1394 کل کشور تحت عنوان "هزينه هاي پيش بيني نشده "، بابت تأمين هزينه هاي طراحي و ساخت سالن ايران در نمايشگاه اکسپو 2015 ميلان ايتاليا، در اختيار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بگيرد تا با رعايت قوانين و مقررات مربوط هزينه شود.

** وطن امروز

نشست سه‌جانبه مؤتلفه  ایثارگران و پایداری

 نشست سه‌جانبه حزب مؤتلفه اسلامی، جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری روز گذشته بعد از نماز ظهر و عصر با حضور دبیران کل این احزاب و به میزبانی حزب پایداری برگزار شد.  به گزارش تسنیم، جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و حزب موتلفه اسلامی همچنین  به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و نیمه شعبان بیانیه مشترکی صادر کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: امسال سال همدلی و همزبانی دولت و ملت است. وحدت ملی و انسجام اسلامی برای مقابله با توطئه‌های استکبار جهانی بویژه آمریکا از ضروریات اقدامات ملی است. در این بیانیه آمده است یاد و خاطره امام (ره) و قیام 15 خرداد را گرامی می‌داریم و همراه با ملت همیشه در صحنه ایران در مراسم سالگرد حضرت امام خمینی(ره) شرکت می‌کنیم و همصدا «شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل» سر می‌دهیم. این بیانیه می‌افزاید: اصولگرایان همچنان یک جریان نیرومند در کشور در پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند. اصولگرایان با شعار همیشگی خود یعنی «پایداری در اصول، نوگرایی در روش، ایثارگری در رفتار» در صحنه سیاسی کشور حضور دارند و به فضل خداوند بزرگ به سمت همگرایی و وحدت پیش می‌روند. گفت‌وگوها بین اصولگرایان روند خوبی را طی می‌کند. همگرایی بین اصولگرایان متضمن همگرایی ملت، رقابت سازنده و مشارکت عمیق و گسترده در سامانه انتخابات است و این یک ظرفیت بزرگ برای نظام مردمی ماست تا رخنه دشمنان را به نهادهای انتخابی نظام سد کند. اصولگرایان متحد و یکپارچه با حضور خود در انتخابات آینده به وظایف انقلابی خود عمل خواهند کرد.

قدردانی دانشجویان بورسیه از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

جمعی از دانشجویان بورسیه با صدور نامه‌ای از زحمات اعضا و رئیس کمیسیون اصل 90 برای پیگیری مشکلات دانشجویان بورسیه قدردانی کردند. به گزارش تسنیم، در این نامه آمده است: دانشجویان نخبه و مظلوم بورسیه و بیش از 10000 نفر خانواده درگیر در «فتنه سیاسی بورسیه‌ها» بر خود لازم بلکه واجب می‌دانند از زحمات بی‌شائبه تمام اعضای کمیسیون اصل 90، بالاخص ریاست محترم این کمیسیون، جناب آقای پورمختار، نهایت تشکر و امتنان را داشته باشند. بی‌شک تلاش، همت و پیگیری قانون‌مدارانه جناب آقای پورمختار و سایر اعضای کمیسیون اصل 90 در مقابله با ظلم کاملا سیاسی و بی‌مبنای سازمان امور دانشجویان و وزارت علوم، به عنوان سندی تاریخی در حافظه مجلس، ملت و خانواده‌های مظلوم این دانشجویان و دانش‌آموختگان بی‌گناه ضبط خواهد شد. این حجم از روشنگری و فرونشاندن غبار فتنه در قضیه بورسیه‌ها، قطعا تنها و تنها به واسطه حضور فعال و حق‌خواهانه اعضا و ریاست کمیسیون اصل 90 در پاسداری از مرزهای قانون و حقوق پایمال شده دانشجویان بورسیه و خانواده‌های بی‌گناه آنان محقق شده است.

** شرق

سید‌حسن خمینی در دیدار با اعضای امید ایرانیان: اگر  دشمن خارجی هست راهی جز همبستگی نداریم


شرق:اعضاي شاخه جوانان بنياد اميد ايرانيان، شب گذشته به مناسبت سالروز ارتحال امام و ١٥ خرداد، با حجت‌الاسلام سيدحسن خميني دیدار کردند.  سيدحسن خميني در ابتداي این دیدار، با تمجيد از شخصيت دکتر عارف تأکيد کرد: عارف در مواقع حساس، تدبير و سلامت نفس خويش را به همه نشان داد. او در ادامه به نامه امام علي(ع) به مالک اشتر اشاره کرد که در آن، امام علي به مالک مي‌گويد: پشتوانه اصلي و ستون دين و اجتماع و همچنين آناني که مقابل دشمن مي‌ايستند، عامه مردم هستند. پس توجه، نگاه و ميل‌ات به عامه مردم باشد. او مصداق اين نامه را انقلاب اسلامی دانست و گفت: «پيش از انقلاب ايران، چهار انقلاب ديگر- انقلاب روسيه، انقلاب آمريکا، انقلاب فرانسه و انقلاب چين- روي داد؛ اما آن‌گونه تصوري که ما از انقلاب داريم در اين کشورها روي نداد؛ بلکه آنچه در اين کشورها اتفاق افتاد، چيزي شبيه کودتا و حرکت يک جريان خاص و صنف بود.  وي افزود: انقلاب ايران بر پايه حرکت مردمي، و به‌معناي دقيق، عامه مردم شکل گرفت و همه گروه‌ها، اصناف و مردم در آن حضور داشتند. سيدحسن خميني در پايان تأکيد کرد بدون حضور مردم و آن هم عامه مردم، توفيقي به دست نمي‌آيد. او گفت در اينجا نمي‌خواهم صحبت از مقبوليت يا مشروعيت مردم و مکانيسم درون‌فقهي کنم؛ اما اگر واقعا دشمن خارجي داريم، راهي جز همبستگي و انسجام در مقابل آن نداريم و انسجام و نشاط داخلي، بزرگ‌ترين سازوبرگ در مقابل دشمنان است.

مصباح‌یزدی: می‌توانیم با دشمن تعامل داشته ‌باشیم


ایرنا: رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی(ره) قم با تذکر این نکته که اصولگرابودن به معنای مصون‌بودن از اشتباه و نداشتن هوا و هوس نیست، گفت: اصولگرایی به این معناست که برای اصولگرایان، دین بر دنیا مقدم است. مصباح‌یزدی با بیان اینکه البته می‌توانیم در صورت داشتن منافع مشترک، با دشمن نیز تعامل داشته باشیم و این همان معنای برد ـ برد است، افزود: اما همان‌گونه که آنها در عین تعامل با ما، دشمنی خود را پنهان نمی‌کنند، ما نیز باید بدانیم آنها دشمن هستند و این مطلب را صادقانه اعلام کنیم؛ زیرا ما حتی نباید برای از میدان بیرون‌کردن دشمنانمان به مکر و فریب متوسل شویم، چه رسد به دوستانی که با ما اختلاف‌سلیقه دارند. 

واکنش سخنگوی سپاه به فضا‌سازی در باره بازسازی حرم امام (ره)


سپاه‌نیوز: سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه، با اشاره به فضاسازی‌های رسانه‌ای پیرامون بازسازی حرم مطهر حضرت امام (ره) گفت: هرچند پیشنهادات و انتقادات مطرح‌شده پیرامون این موضوع از سر دلسوزی است، اما اینکه شبکه منفور و فاسد «بی‌بی‌سی» به‌عنوان بوق رسوای استعمار پیر انگلیس با سوءاستفاده از نظرات مطرح‌شده در شبکه‌های اجتماعی رندانه و با خباثت بخواهد ساده‌زیستی امام(ره) را مطرح کرده و ساخت‌وساز حرم باشکوه امام(ره) را مغایر با ساده‌‌زیستی امام (ره) جا بزند، بسیار مضحک و خنده‌دار است. 

فرمانده بسیج در دوران امام(ره): بسیج تابع گروه‌ها نمی‌شود


جماران: حجت‌الاسلام محمدعلی رحمانی، فرمانده بسیج در زمان امام‌خمینی (ره)، گفت: بسیج هیچ‌گاه تابع تأثیرات گروه‌ها نمی‌شود. متأسفانه هم در زمان حیات حضرت امام (ره) و هم چند سال پیش عده‌ای به بدنه‌ بسیج نفوذ کردند و این بسیجیان پاک، ارزشمند و سالم را گاه به جریانات سیاسی می‌کشانند که نباید این‌طور باشد. رحمانی همچنین با اشاره به برخی اعتراضات به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: یک عده داد می‌زنند که چنین و چنان نشود؛ مگر اینها انقلابی‌تر از امام (ره)، مقام‌معظم‌رهبری و آیت‌الله هاشمی هستند؟ رهبرمعظم‌انقلاب می‌فرمایند ما به تیم هسته‌ای خود اعتقاد داریم. هر کسی از گوشه‌ای شعاری می‌دهد، اما امروز زمان این شعارها گذشته است. در شرایط کنونی زمینه‌ها برای مذاکره فراهم شده، اما از هرگوشه کشور چند نفر افراد مفسد هستند - البته مفسد بی‌غرض – و گاهی می‌خواهند حرکتی بکنند که نمی‌فهمند، ولی برخی نیز مغرض هستند؛ باید توجه داشت که رهبری بارها فرمودند تیم هسته‌ای مورد اطمینان من هستند.

** ایران

دادگاه متهمان حادثه فرودگاه «جده» آغاز  شد

معاون پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه درباره برگزاری دادگاه دو خاطی پلیس سعودی گفت: «نخستین جلسه محاکمه دو مأمور خاطی در دادگاه شعبه ۷ جنایی جده با حضور متهمان روز دوشنبه (11 خرداد) برگزار شده است.» حسن قشقاوی در گفت‌وگو با مهر افزود: «وکلای دو متهم و دادستان جده کیفرخواست صادره را اعلام کرده و این کیفرخواست به اتهام سنگین خیانت در امانت به عنوان پلیس و اعمال شنیع در حین مأموریت اعلام شده و دادستان خواستار اعدام این افراد شده است.» قشقاوی با اشاره به اینکه سرکنسول ایران در جده در این جلسه حضور داشته است، بیان کرد: ادامه جلسه به چهارشنبه هفته آینده موکول شده است.»

روایت مذاکره کننده فرانسوی از مذاکرات هسته‌ای

سفیر فرانسه در امریکا مدعی شد که در زمان احمدی‌نژاد عملاً مذاکره‌ای بین ایران و 1+5 صورت نمی‌گرفته است. به گزارش انتخاب، «ژرار آرو» گفت: «مذاکرات هسته‌ای بین سه کشور اروپایی و ایرانی‌ها در پاییز سال 2003 منجر به تعلیق برنامه غنی‌سازی شد. برخی می‌گویند ما فرصتی مناسب را در آن زمان از دست دادیم. من نمی‌دانم، مورخان باید در این زمینه صحبت کنند.» وی افزود: «زمانی که احمدی‌نژاد رئیس جمهوری شد، مذاکرات متوقف شد و من می‌توانم بگویم که بین سال‌های 2005 تا 2012 هیچ مذاکره‌ای صورت نگرفت.» سفیر فرانسه در امریکا ادامه داد: «من به عنوان مذاکره کننده هسته‌ای فرانسه بین سال‌های 2006 تا 2009، چندین بار با ایرانی‌ها دیدار کردم.» وی مدعی شد: «در آن سال‌ها ایرانی‌ها هرگز وارد مذاکره نشدند.» آرو گفت: «مذاکرات با ایران این گونه بود، ساعت نخست به کوروش کبیر اختصاص داشت، ساعت دوم به مصدق و ساعت سوم به حقوق مردم ایران. این یک واقعیت است.» سفیر فرانسه در امریکا افزود: «در سال 2006، امریکایی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها به ما ملحق شدند و سپس نخستین قطعنامه علیه ایران با درخواست توقف غنی‌سازی صادر شد، اما ایرانی‌ها به آن تن ندادند. این خیلی مهم بود که روس‌ها و چینی‌ها با ما بودند.»

همایش تازه دلواپسان در شیراز

دلواپسان هسته‌ای همایش دیگری تحت عنوان «کدام استقلال؟ کدام پیروزی؟»، برگزار کردند. این همایش یکشنبه شب در مسجد امتیاز شیراز و با سخنرانی کامران باقری لنکرانی، نامزد نخست جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری 92 و سعید زیباکلام، دکترای فلسفه برگزار شد. به گزارش ایرنا، با وجود نگاه انتقادی هر دو سخنران همایش به مذاکره و تیم مذاکره کننده، باقری لنکرانی در بخشی از سخنان خود گفت: «ما گرچه به مسئولان کشور و تیم مذاکره کننده توهین نکرده‌ایم اما از سوی کسانی که این عمل قبیح را انجام دادند، عذرخواهی می‌کنیم.» سعید زیباکلام هم تأکید کرد: «باید از صدا و سیمای ملی و مراکز استان‌ها مطالبه شود که درباره مسأله هسته‌ای برنامه بسازند و به مخاطبان ارائه دهند.»


نظر آیت‌الله خزعلی درباره آیت‌الله‌ هاشمی

آیت‌الله خزعلی در پاسخ به این سؤال «فارس» که «نظر شما درباره انتخابات خبرگان که در اسفندماه برگزار می‌شود، چیست؟»، گفت: «اگر آقای‌ هاشمی بخواهد روی کار بیاید، من بمیرم و زمان ایشان را نبینم.» این عضو مجلس خبرگان در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه «نظر شما درباره فعالیت اصلاح‌طلبان برای پررنگ کردن نقش آقای‌ هاشمی در انتخابات خبرگان چیست؟» تأکید کرد: «نمی‌توانند، آقای ‌هاشمی وضع‌شان روشن است.»


بیطرفی عراق در چالش ایران و عربستان

نخست وزیر عراق گفت کشورش مایل نیست وارد کشمکش‌های منطقه‌ای شود. به گزارش دویچه وله، حیدر عبادی در گفت‌وگو با تلویزیون العراقیه تأکید کرد که اگر منازعه‌ای میان عربستان و ایران باشد، بغداد خواهان درگیر شدن با آن نیست.

** آرمان


 بابک زنجانی تاجری خوش‌نام است!

شنیده شد که دبیر شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت:  ترک‏ها به بابک زنجانی با دید یک تاجر موفق می‌‏نگرند که در شرایط خاص، از ترکیه خرید کرده و به هیچ‌‏وجه به‏‌و‏یژه از سوی طرف دولتی، نگاهی منفی به او وجود ندارد. تابناک نوشت؛ سیدجلال ابراهیمی ادامه داد: به این دلیل، رضا ضراب نیز پس از دستگیری به‌سرعت آزاد شد، چون دلیلی برای بازداشت او از دیدگاه آنها وجود نداشت و بنابر آخرین اخبار، آقای ضراب کاملا آزادانه به روابط تجاری خود مشغول است، اما به هرصورت، دیگر نیازی به معاملات طلا وجود ندارد، چراکه بنابر قرارداد جدید با عنوان پیمان پولی ایران و ترکیه، هر دو کشور می‌توانند با پول ملی خود اقدام به معامله کنند و نیازی به معاملات مبتنی بر دلار نیست. در گذشته این نوع معاملات در حدود ١٢درصد بود که پس از سفر اخیر اردوغان به ایران، بنابراین قرارداد جدید، این رقم به صددرصد افزایش یافت. این امر سبب می‌شود با تسهیل روابط تجاری دو کشور، حجم واردات و صادرات بسیار تحت تأثیر قرار گیرد و مشکلات بانکی در این زمینه وجود نداشته باشد و بانک‌ها به‌راحتی اقدام به گشایش ال‏سی و پرداخت فاینانس کنند.
 
تعیین زمان دادگاه مرتضوی

شنیده شد که سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران گفت: جلسه بعدی دادگاه رئیس سابق سازمان تامین‌اجتماعی تا تیرماه برگزار می‌شود. فرارو نوشت؛ محسن افتخاری گفت: بخشی از پرونده سعید مرتضوی دارای نقص بود که قاضی اقدام به استعلام کرد.وی یادآور شد: درحال حاضر پاسخ استعلام‌ها از سازمان تامین‌اجتماعی آمده و باید منتظر تعیین وقت دادگاه باشیم. وی افزود: احتمالا تا تیرماه وقت رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی از سوی قاضی کشکولی تعیین می‌شود. قاضی محمدی‌کشکولی بعد از پایان چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی با حضور در جمع خبرنگارن در پاسخ به این سوال که جلسه بعدی دادگاه در چه تاریخی برگزار می‌شود، گفت:‌ بعد از وصول پاسخ استعلامات، از متهمین و شاکیان برای حضور در جلسه بعدی دعوت خواهد شد.
 
جزئیات یک بازی رسانه‌ای عجیب

شنیده شد که خوراک خبری برخی رسانه‌های داخلی مدعی ارزشمداری، توسط خود آنها تهیه و در رسانه‌های مخالف کشور منتشر می‌شود! صراط نوشت؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد تعدادی از سایت‌های خبری داخلی که مدعی ارزشمداری هستند، روش عجیبی را برای شایعه‌سازی و شانتاژهای خبری خود در پیش گرفته اند. بر این اساس، چند سایت خبری مدعی  این جریان که در یک محل به‌روز می‌شوند، مدت‌هاست این پروژه عجیب را پیاده کرده‌اند. روش مذکور به این ترتیب است که ابتدا خبری راست، دروغ یا کاسبکارانه، در یکی از این سایت‌ها تولید می‌شود؛ سپس در سایت دیگر بازنشر داده می‌شود، و در مرحله بعدی توسط یکی از گردانندگان این سایت‌ها، با نام مستعار در سایت بالاترین بانشر داده می‌شود.
 
تغییرات گسترده در وزارت ورزش

شنیده شد که ظاهرا قرار است تغییرات گسترده‌ای در وزارت ورزش در سطح معاونان ایجاد شود. در روزهای گذشته شایعه تغییر وزیر ورزش را برخی رسانه‌ها مطرح کردند اما این شایعه تکذیب شد با این حال این روزها در محافل ورزشی خبر دیگری به گوش می‌رسد که مربوط به وزارت ورزش است. شنیده‌ایم که ظاهرا از دولت به وزیر ورزش گفته‌اند هرچه سریع‌تر در وزارت ورزش تغییراتی انجام بدهد و به نارضایتی‌های اهالی فوتبال هم رسیدگی شود. به همین دلیل گفته می‌شود به‌زودی تغییرات گسترده‌ای را در سطح معاونان وزارت ورزش شاهد خواهیم بود. برخی می‌گویند تغییر مسئولیت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از امیررضا خادم به نصرا... سجادی در راستای همین دستور دولت به وزیر ورزش صورت گرفته است.
 
عيادت مخفي فردوسي‌پور از مايلي‌كهن

شنیده شد که سرمربي سابق تيم ملي، در چند سال گذشته جزو سرسخت‌ترين منتقدان عادل فردوسي پور بوده و بارها از او و برنامه اش انتقاد كرده است. مايلي كهن اين اواخر عادل را «كروشي پور» خطاب كرد و گفت براي اين مربي برنامه مي‌سازد. رابطه اين دو هميشه سينوسي بوده است. با اينهمه، فردوسي پور پس از بستري شدن محمد مايلي كهن به عيادت او رفت. عادل هميشه عادت دارد بي‌سر و صدا اين كارها را مي‌كند و اتفاقا كسي هم از حضورش در بيمارستان با خبر نشد تا اينكه خود مايلي كهن اين موضوع را گفت. خبرآنلاين نوشت؛ او كه از حضور عادل تا حدودي ذوق زده شده، اين روزها به كساني كه به عيادتش مي‌آيند، از حضور عادل بر بالين‌اش خبر مي‌دهد.
 
طرح استكبار براي نفوذ به مجلس خبرگان

شنیده شد که عضو شوراي مركزي حزب موتلفه گفت: مراقب ورود نيروهاي نفوذي به مجلس خبرگان باشيم. اسدا... بادامچيان اظهار داشت: در برگزاري اين انتخابات استكبار كمر همت بسته است تا در آن نفوذي بفرستد چون معتقد است اين مجلس نقش ويژه‌اي در مسائل روز خواهد داشت. وي ادامه داد: با توجه به اينكه اصل ولايت فقيه بر پايه بيداري اسلامي است بنابراين اين زمينه وجود دارد كه افراد نفوذي و مزاحم به اين مجلس فرستاده شود كه نياز است همه مراقب باشيم. عضو شوراي مركزي حزب موتلفه اسلامي تصريح كرد: وظيفه ما اين است فهرستي كه جامعه روحانيت در اين راستا مطرح مي‌كند را حمايت كنيم و نيروهاي اصولگرا به اين وحدت رسيده‌اند.
 
پيش بيني انتخاباتي يك نماينده

عضو فراكسيون رهروان ولايت مجلس درباره فعاليت كمرنگ اصولگرايان اعتدالي در مقايسه با اصولگراياني چون جبهه پايداري و ايثارگران گفت: اجاق فعاليت‌هاي انتخاباتي اصلاح‌طلبان و اصولگرايان معتدل به معناي واقعي روشن نشده است و هنوز تحركات به شكل جدي صورت نگرفته است. سيد رمضان شجاعي كياسري درباره فعاليت كمرنگ اصولگرايان اعتدالي در مقايسه با اصولگراياني چون جبهه پايداري و ايثارگران گفت: اجاق فعاليت‌هاي انتخاباتي اصلاح‌طلبان و اصولگرايان معتدل به معناي واقعي روشن نشده است و هنوز تحركات به شكل جدي صورت نگرفته است.
 
جهانيان به زودي غافلگير ‌مي‌شوند

شنیده شد که پانوراما الشرق الوسط نوشت منابع عربي گزارش دادند فرمانده سپاه قدس وعده داد جهانيان از تحولات چند روز آينده در سوريه شگفت زده خواهند شد. خبرگزاري صدا و سيما به نقل از پايگاه خبري «پانوراما الشرق الاوسط» اعلام كرد، سردار قاسم سليماني از تحولات آينده در سوريه خبرداده و گفت: در چند روز آينده جهانيان از آنچه ما با همكاري فرماندهان نظامي سوريه در حال آماده كردن مقدمات آن هستيم غافلگير خواهند شد.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  نخند مشرق پشیمان میشوی
 • ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  این کار شما درست نیست شما دارید اصلاحاتی ها را مسخره میکنید
 • ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  من هيچ وقت از اين اصلاحاتيها خوشم نيومده از نظر من اينها هميشه كارهاشون منجر به آشوب و اغتشاش و تزلزل پايه امنيت كشور شده و عاشق و سينه چاك حفظ و تصاحب قدرت هستند ولو با تقديم دو دستي كشور به بيگانگان خيلي هم غربزده هستند و بنظرم جرايد زنجيره اي اينها هم از منابع غربي تغذيه ميشن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس