کد خبر 423128
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱

هم صحبت شدن آیت اللّه نجفى با امام زمان (علیه السلام) ودستورات وراهنمائى گرانبهاى آن حضرت را به ایشان در ادامه بخوانید.

به گزارش مشرق، آیت اللّه نجفى مرعشى مى گوید: (در ایّام تحصیل علوم دینى وفقه اهل بیت (ع) در نجف اشرف، شوق زیادى جهت دیدار جمال مولایمان بقیة اللّه الاعظم(عج) داشتم.

با خود عهد کردم که چهل شب چهارشنبه پیاده به مسجد سهله بروم به این نیّت که جمال آقا صاحب الامر (علیه السلام) را زیارت وبه این فوز بزرگ نائل شوم.
تا 35 یا 36 شب چهارشنبه ادامه دادم، تصادفاً در این شب، رفتنم از نجف تأخیر افتاد وهوا ابرى وبارانى بود. نزدیک مسجد سهله خندقى بود، هنگامى که به آنجا رسیدم براثر تاریکى شب وحشت وترس وجود مرا فرا گرفت مخصوصاً از زیادى قطّاع الطّریق ودزدها، ناگهان صداى پایى را از دنبال سر شنیدم که بیشتر موجب ترس ووحشتم گردید.
به عقب برگشتم، سیّد عربى را با لباس اهل بادیه دیدم، نزدیک من آمد وبا زبان فصیح گفت: (اى سیّد! سلامٌ علیکم).
ترس ووحشت به کلّى از وجودم رفت واطمینان وسکون نفس پیدا کردم وتعجّب آور بود که چگونه این شخص در تاریکى شدید، متوجّه سیادت من شد ودر آن حال من از این مطلب غافل بودم.
به هر حال سخن مى گفتیم ومى رفتیم. از من سؤال کرد: (قصد کجا دارى؟)
گفتم: (مسجد سهله).
فرمود: (به چه جهت؟)
گفتم: (به قصد تشرّف زیارت ولى عصر (علیه السلام)).
مقدارى که رفتیم به مسجد زید بن صوحان که مسجد کوچکى است نزدیک مسجد سهله رسیدیم.
داخل مسجد شده ونماز خواندیم وبعد از دعایى که سیّد خواند که کَاَنّ با او دیوار وسنگها آن دعا را مى خواندند،احساس انقلابى عجیب در خود نمودم که از وصف آن عاجزم.
بعد از دعا سیّد فرمود: (سیّد تو گرسنه اى، چه خوبست شام بخوری).
پس سفره اى را که زیر عبا داشت بیرون آورده ودر آن مثل اینکه سه قرص نان ودو یا سه خیار سبز تازه بود، کَاَنَّ تازه از باغ چیده وآن وقت چهلّه زمستان، وسرماى زننده اى بود ومن منتقل به این معنا نشدم که این آقا این خیار تازه سبز را در این فصل زمستان از کجا آورده است، طبق دستور آقا، شام خوردم.
سپس فرمود: (بلند شو تا به مسجد سهله برویم).
داخل مسجد شدیم، آقا مشغول اعمال وارده در مقامات شد ومن هم به متابعت آن حضرت انجام وظیفه مى کردم وبدون اختیار نماز مغرب وعشاء را به آقا اقتدا کردم ومتوجّه نبودم که این آقا کیست.
بعد از آنکه اعمال تمام شد، آن بزرگوار فرمود: (اى سیّد آیا مثل دیگران بعد از اعمال مسجد سهله به مسجد کوفه مى روى یا در همین جا مى مانى؟)
گفتم: (مى مانم).
در وسط مسجد در مقام امام صادق (علیه السلام) نشستیم، به سیّد گفتم: (آیا چاى یا قهوه یا دخانیات میل دارى آماده کنم؟)
در جواب، کلام جامعى را فرمود: (این اموراز فضول زندگیست وما از این فضولات دوریم).
این کلام در اعماق وجودم اثر گذاشت به نحوى که هرگاه یادم مى آید ارکان وجودم مى لرزد.
به هر حال مجلس نزدیک دو ساعت طول کشید ودر این مدّت مطالبى ردّ وبدل شد که به بعضى از آنها اشاره مى کنم:
1 - در رابطه با استخاره سخن به میان آمد، سیّد عرب فرمود: (اى سیّد با تسبیح به چه نحو استخاره مى کنى؟)
گفتم: (سه مرتبه صلوات مى فرستم وسه مرتبه مى گویم (اَسْتَخیرُاللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِیَرَةً فى عافِیَةٍ) پس قبضه اى از تسبیح را گرفته مى شمارم، اگر دو تا ماند بد است واگر یکى ماند خوب است).
ایشان فرمود: (براى این استخاره، باقى مانده اى است که به شما نرسیده وآن این است که هرگاه یکى باقى ماند فوراً حکم به خوبى استخاره نکنید؛ بلکه توقّف کنید ودوباره بر ترک عمل استخاره کنید اگر زوج آمد کشف مى شود که استخاره اوّل خوب است امّا اگر یکى آمد کشف مى شود که استخاره اوّل میانه است).
به حسب قواعد علمیّه مى بایست دلیل بخواهم وآقا جواب دهد، به جاى دقیق وباریکى رسیدیم پس به مجرّد این قول تسلیم ومنقاد شدم ودر عین حال متوجّه نیستم که این آقا کیست.
2 - از جمله مطالب در این جلسه، تأکید سیّد عرب بر تلاوت وقرائت این سوره ها بعد از نمازهاى واجب بود: بعد از نماز صبح سوره (یس)، بعداز نماز ظهر سوره (عمّ)، بعد از نماز عصر سوره (نوح)، بعد از مغرب سوره (واقعه) وبعد از نماز عشاء سوره (ملک).
3 - دیگر اینکه تأکید فرمودند، بر دو رکعت نماز بین مغرب وعشاء که در رکعت اوّل بعد از حمد هر سوره اى خواستى مى خوانى ودر رکعت دوّم بعد از حمد سوره واقعه را مى خوانى وفرمود: کفایت مى کند این از خواندن سوره واقعه بعد از نماز مغرب، چنانکه گذشت.
4 - تأکید فرمود که: (بعد از نمازهاى پنجگانه این دعا را بخوان:
(اَللّهُمَ سَرّحْنى عَنِ الهُمومِ وَالْغُمُومِ ووَحْشَةَ الصّدرِ ووَسْوَسَةِ الشَّیطان بِرَحمتِکَ یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ).
5 - ودیگر تأکید بر خواندن این دعا بعد از ذکر رکوع در نمازهاى یومیّه خصوصاً رکعت آخر:
(اَللّهُمَ صَلِ عَلى مُحمّدٍ وَآلِ محمّد وترحَم على عجزنا واغِثْنا بحقَهم).
6 - در تعریف وتمجید از شرایع الاسلام مرحوم محقّق حلّى فرمود: (تمام آن مطابق با واقع است مگر کمى از مسائل آن).
7 - تأکید بر خواندن قرآن وهدیه کردن ثواب آن براى شیعیانى که وارثى ندارند، یا دارند ولکن یادى از آنهانمى کنند.
8 - تحت الحنک را از زیر حنک دور دادن وسر آن را در عمّامه قرار دادن، چنانکه علماى عرب به همین نحو عمل مى کنند وفرمود: (در شرع این چنین رسیده است).
9 - تأکید بر زیارت سیّد الشهداء (ع).
10 - دعا در حقّ من وفرمود: (خدا تو را از خدمتگزاران شرع قرار دهد).
11 - پرسیدم: (نمى دانم آیا عاقبت کارم خیر است وآیا من نزد صاحب شرع مقدّس روسفیدم؟)
فرمود: (عاقبت تو خیر وسعیت مشکور وروسفیدى).
گفتم: (نمى دانم آیا پدر ومادر واساتید وذوى الحقوق از من راضى هستند یا نه؟)
فرمود: (تمام آنها از تو راضى اند ودرباره ات دعا مى کنند).
استدعاى دعا کردم براى خودم که موفّق باشم براى تألیف وتصنیف. پس دعا فرمودند.
سپس خواستم از مسجد بیرون روم بخاطر حاجتى، آمدم نزد حوض که در وسط راه قبل از خارج شدن از مسجد قرار دارد. به ذهنم رسید چه شبى بود واین سیّد عرب کیست که این همه با فضیلت است؟ شاید همان مقصود ومعشوقم باشد! تا به ذهنم این معنى خطور کرد، مضطرب برگشتم وآن آقا را ندیدم وکسى هم در مسجد نبود.
یقین پیدا کردم که آقا را زیارت کردم وغافل بودم، مشغول گریه شدم وهمچون دیوانه اطراف مسجد گردش مى کردم، تا صبح شد چون عاشقى که بعد از وصال مبتلا به هجران شود.
این بود اجمالى از تفصیل که هر وقت آن شب یادم مى آید، بهت زده مى شوم).


پی نوشت:
کتاب قبسات - منتخبات ابن العلم - منتقم حقیقى

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 3
 • majid ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  3 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • عمار ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  3 0
  جانم فدای امام زمان (عج)
 • سید علی ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  6 0
  به به چه لذتی داره زیارت صاحب الزمان(عج) اللهم الرزقنی زیارت المهدی(عج)
 • هما ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  2 0
  ممنون...مطلب خیلی خوبی بود.
 • ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  1 0
  الان اینی که به همه منفی داده سوزش از کجاس؟؟؟؟؟؟؟
 • ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  1 0
  خدایا ما بد بحق خوبات یوسف فاطمه (س)رو برسون
 • عبدالرضا بازیان ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  2 0
  خدا رحمت کند ان عالم بزگوار را خدایا ماهم ارزویمان دیدن حجت تواست ولی گناه ......
 • ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  1 0
  یکی از همین روزای گمشده یکی از همین روزای بینشون تو همین ثانیه های دربه در تو همین دقیقه های نمیمه جون تو میای میای به دادم میرسی
 • ناشناس ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  1 4
  امام زمان(عج) هر گز نه با کسی صحبت می کند ونه نماینده ونائب دارد ایشان در غیبت کبری بسر می برند فقط به اذن خداوند در زمان نامعلوم ظهور خواهد کرد اگه ایشان گاهی با کسی صحبت کرده باشه با سخن خودش تناقض پیدا می کردکه به آخرین نائبش فرموده بود که دیگر هرگز ظاهر نخواهم شد مگر به اذن الهی برای اجرای عدل وداد
 • امین ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  0 0
  آقای من پیشانیت تنفّس صبح است؛ صبحی که انتهای شب یلداست. رحمت خداوند بر مرجع فقید آیت الله العظمی مرعشی نجفی چه بزرگمردی بود
 • محمد جواد ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  0 0
  یا امام زمان.... اقا... قربانت بشم... من رو ببخشید که با کارام باعث آزرده دلی شما میشم... امام عزیز در حقم دعا کنید..خواهش میکنم.... در حقم دعا کنید بلکه آدم بشم... دعا کنید من روسیاه همون طور که میخواید بشم... به اون چیزی که وجود نازنین شما روخوشحال میکنه خوشحال بشم.... از اون چیزی که ناراحتتون میکنه دور بشم... سعادت توبه واقعی نصیبم بشه... عزیز دل...وجود مقدس...یگانه امید قلوب مومنین یعنی میشه من رو سیاه طعم شیرین خوب بودن رو بچشم... میشه طعم واقعی با خدا بودن رو بچشم... امام عزیز ... عزیز دل ...
 • نجف ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
  0 0
  وه صفـــــا دارد سپردن جــــان به پیش پـــای تو ............ ســر نهــادن بر ره عشـــق فـرح افــــزای تو در قمار عشق تو گر باخت جان وسر چــه بـاک ........... ای هــــزاران جــان به قربـــان رخ زیبـــای تو یـوسـف زهـــرایی(س) و کنعان دلـــها منـتــظــر ........... تا بیــایی میشود این سینــــــه هـــم سینــای تو کِــی روا باشد که کــــوران را نباشی دستـگیــر ........... یک اشارت کن ،شود این کــور هم بینـای تو هَـــل مَتی مــولا تَـــرانا اَنـت نَحــــنُ لا نَـــراک؟! ........ ایـــن روا باشد به قربـــان قــــد وبــالای تو؟! گشته ام بیمــار و سرگــردان در دشــت فــــراق .......... جرعه ی وصلی بده رحمی بر این شیـدای تو شاهد از هجرست شبها تا سحر چشم انتـــــــظار ............. تا که بینـد جـلوه ای زآن قـامـت رعنـای تو شب نیمه ی شعبان 1431ه.ق.... م.ک.نجف(شاهد خراسانی)
 • نفیسه ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
  2 0
  خدایا چشمان گنهکارما را به دیدت روی ماه مهدی فاطمه منور بگردان----- آمین
 • ابي ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
  0 0
  اي سيرت تو پاك تر از صورت باران ... اي روي رخت روشني ديده باران .... السلام عليك يا ابا صالح المهدي (عج ) ...
 • سرباز گمنام ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  درود و رحمت خدا بر ان عالم وارسته.. یا اباصالح امشب شب ولادت توست میشه نگاهی به من بی نوا بندازی.. میشه منو به آرزوم برسونی.. میشه..؟
 • داود ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
  1 0
  با سلام انشاا.. که بیاید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس