کد خبر 419277
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۲:۳۵

نسل جدیدی از روابط اجتماعی فضاهای مجازی در حال شکل‌گیری است و با اینکه عمر زیادی ندارند توانسته به خوبی در زندگی مردم جا باز کند.

به گزارش مشرق، معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین قرارگاه فضای مجازی بسیج کشور گفت: تنوع طلبی احساسی از اثرات مخرب فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است.
 
در دنیای کنونی افراد برای برقراری ارتباط با دیگران از روش‌های ارتباطی مختلفی استفاده می کنند امروزه روش‌های ارتباطی از طریق اینترنت افزایش یافته است پست‌های الکترونیک، پیام‌های کوتاه، چت روم‌ها، وب سایت‌ها، بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی در تلفن‌های همراه ، روش هایی برای برقراری روابط اجتماعی نوین هستند.
 
*جوانان در اینترنت چه می‌کنند؟!
 
عمدتا مخاطبان اینگونه شبکه‌ها و فضاها در سنین مختلف و گروه‌های سنی و اجتماعی متفاوتی هستند که از نقاط مختلف از این طریق با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. بیشتر مخاطبان  شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی، جوانان هستند. شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی مثل اینترنت ، موبایل و ... ذهن اشخاص و به ویژه جوانان را هدف قرار داده‌اند و برآن ها تاثیر می گذارند.
 
*ویروسی به نام ماهواره:
 
امروزه سبد فرهنگی برخی خانواده‌های ایرانی با شبکه های ماهواره‌ای ، فضاهای مجازی، رسانه‌های مدرن و ... پر شده است که هر کدام به نوعی بخشی از فرآیند تاثیر گذاری در خانواده را هدف گرفته‌اند.
 
شبکه های ماهواره‌ای و اجتماعی تمام تمرکز خود را به مقوله تضعیف خانواده معطوف کرده‌اند و پیام برنامه‌های این شبکه‌ها عبارتند از، ترویج خانواده‌های بی‌سامان در مقابل ساختار خانواده، عادی سازی خیانت همسران به یکدیگر و موارد آسیب زننده دیگری است.
 
*برخی خانواده‌ها در معرض فروپاشی:
 
شبکه های مجازی و ماهواره‌ای همواره به دنبال از هم گسستن نهاد خانواده و عادی سازی خیانت زوجین به یکدیگر هستند.
 
علاوه بر برنامه‌های بر شبکه‌های ماهواره‌ای ، شاهد فیلم‌ها و سریال‌های خارجی بصورت دی وی دی هستیم که بخش عمده این تولیدات درباره مقوله خانواده است که به ترویج فرهنگ بی عفتی می‌پردازند و قصد همراه کردن مخاطب با خود را دارد.
 
*اثرات منفی حضور در شبکه‌های مجازی:
 
حضور در شبکه‌های مجازی بر همه ابعاد زندگی و بخصوص در بحث ازدواج نیز تاثیر گذار بوده است و باعث ناپایداری در برخی ازدواج ها، تغییر الگوی همسرگزینی،‌فقدان مهارت‌های ازدواج و افزایش تنوع طلبی افراد شده است.
 
*شبکه های اجتماعی پیاده نظام فرهنگ غرب:
 
شبکه‌ها و فضاهای مجازی همه به نوعی ترویج کننده آنگونه سبک زندگی است که خاستگاه آن تمدن غربی است و ترویج این شیوه زندگی باعث بی‌سامانی در فرهنگ روزمره می‌شود.
 
*آسیب‌های جبران ناپذیر شبکه های اجتماعی:
 
با توجه به اهمیت فضای مجازی در توسعه جوامع،‌ در جامعه ما نیز در سالهای اخیر به فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات توجه زیادی شده است اما برخی در جامعه به سبب استفاده نادرست از این فضاها دچار آسیب‌های اجتماعی جدی شده اند.
 
یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی که امروزه با به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی و وجود فضاهای اجتماعی و مجازی جوامع را به خود درگیر کرده است ضعیف شدن بنیاد برخی خانواده‌ها است. در این شرایط روز به روز روابط صمیمی  و عاطفی در خانواده‌ها و به خصوص در بین زوجین به سردی گرایش پیدا می‌کند و به جایی می‌رسد که اینترنت در زندگی اجتماعی، جای دوستان و نزدیکان را گرفته و جایگزین روابط دوستانه و فامیلی افراد می‌شود.
 
*عاقبت ارتباطات در فضاهای مجازی:
 
حضور در شبکه‌های اجتماعی در نهایت ایجاد تردید و بدبینی در افراد منجر شده و آنان را در معرض محرک‌های تنش‌زای روانی قرار می دهد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس