رییس نمایشگاه کتاب پاریس گفت: من می‌توانم بگویم نمایشگاه کتاب تهران پنج برابر نمایشگاه پاریس بازدیدکننده دارد؛ این موضوع فرصت خوبی است که ناشران و نویسندگان را در کنار هم جمع کند تا آن‌ها بتوانند درباره مسائل مختلف رایزنی و تبادل نظر کنند.

به گزارش مشرق، پنجمین روز برپایی نمایشگاه کتاب تهران به کشور فرانسه اختصاص دارد که طی نشستی پیرامون تعاملات فرهنگی ایران و فرانسه در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب در مصلا مواردی مطرح شد.

بر اساس این گزارش، در این نشست برتراند مقیسه رییس نمایشگاه کتاب پاریس، امیرشهرام مسعودنیا قائم‌مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و تیری ویل رایزن فرهنگی فرانسه در ایران حضور داشتند و درباره نمایشگاه کتاب تهران، نمایشگاه کتاب پاریس و برخی از مسائل مرتبط با برگزاری نمایشگاه در دو کشور سخنرانی کردند.

* رئیس نمایشگاه پاریس: نمایشگاه کتاب تهران پنج برابر نمایشگاه پاریس بازدیدکننده دارد

در این نشست مقیسه ضمن اشاره به تعداد بازدیدکنندگان از این نمایشگاه و فراوانی آنها اظهار داشت: من می‌توانم بگویم نمایشگاه کتاب تهران پنج برابر نمایشگاه پاریس بازدیدکننده دارد؛ این موضوع فرصت خوبی است که ناشران و نویسندگان را در کنار هم جمع کند تا آن‌ها بتوانند درباره مسائل مختلف رایزنی و تبادل نظر کنند.

وی با بیان اینکه برخی از مشکلات و ناهنجاری‌های حال حاضر جهان از جمله جنگ‌ و تروریسم وجود دارد عنوان کرد: حل این مشکلات در گرو مبارزه با آن‌ها با محوریت مباحث فرهنگی و کتاب است. در فرانسه کتاب اولین صنعت فرهنگی به شمار می‌آید و بعد از آن صنعت بازی‌های الکترونیکی قرار دارد که بازده اقتصادی این صنعت دوبرابر کتاب است.

رئیس نمایشگاه پاریس با بیان اینکه من به این‌جا آمده‌ام تا پس از بازگشت به فرانسه به ناشران اعلام کنم که در آینده تهران شهر مهمان نمایشگاه پاریس خواهد بود، متذکر شد: واقعیتی که نمی‌توانم آن را کتمان کنم این است که تصویری که رسانه‌های غربی از ایران درست کرده‌اند غیرواقعی است.

این مقام مسئول نمایشگاه پاریس تاکید کرد: امیدوارم بزودی مشکلات نشر ایران حل شود و شاهد حضور پرقدرت ناشران ایرانی و خارجی و ارتباط بین آن‌ها با پیوستن به کنوانسیون برن باشیم.

* 2000 دانشجو ایرانی در فرانسه مشغول تحصیل هستند

در ادامه تیه ری ویل، رایزن فرهنگی فرانسه در ایران در سخنانی با بیان اینکه در حال حاضر دو هزار دانشجوی ایرانی در فرانسه مشغول تحصیل هستند، از برنامه دولت متبوعش برای افزایش تعداد این دانشجویان سخن گفت و در ادامه به برخی ویژگی‌های مهم فرهنگی ایران اشاره کرد.

* شهرام نیا: امیدوارم حضور موریسه در ایران آغاز گسترش ارتباطات بین صنعت نشر دو کشور و همچنین توسعه تعاملات فرهنگی باشد

در این نشست همچنین امیرمسعود شهرام‌نیا قائم‌مقام نمایشگاه کتاب در سخنانی گفت: زبان فرانسه از زبان‌های پرگویش در جهان است. این زبان همچنین یکی از زبان‌های مورد علاقه ایرانیان است و آشنایی ایرانیان با این زبان به سالیان دور برمی‌گردد.

قائم‌مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به حضور رییس نمایشگاه کتاب پاریس در نمایشگاه کتاب تهران گفت: امیدواریم حضور آقای موریسه در ایران آغاز گسترش ارتباطات بین صنعت نشر دو کشور و همچنین توسعه تعاملات فرهنگی باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس