کد خبر 414425
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۴

با وجود ممنوعیت ثبت سفارش واردات برنج و ثابت ماندن تعرفه آن از سال گذشته تاکنون، در ماه نخست امسال بیش از ۴۵ هزار تن برنج به کشور وارد شد که البته مربوط به ثبت‌سفارش‌های قبل بوده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نصف شده است.

به گزارش مشرق، در ۳۱ روز آغازین امسال ۴۵ هزار و ۵۰۰ تن برنج از پنج کشور مختلف به ارزش ۴۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار وارد شده که نسبت به فروردین‌ پارسال ۵۰.۲۴ درصد از نظر وزنی و ۵۰.۹۳ درصد از نظر ارزشی کاهش داشته است.

پاکستان، امارات متحده عربی، تایلند، ترکمنستان و هند کشورهای صادر کننده برنج به ایران در نخستین ماه امسال بوده‌اند و این در حالی است که کشورهای دیگری مانند پرتغال، چین، ایالات متحده آمریکا، تاجیکستان، ترکیه، عمان و هندوراس نیز در سال گذشته با ایران تجارت برنجی داشتند.

گرچه آلوده بودن برنج هندی به فلزات سنگینی مانند سرب و سم آرسنیک در سال گذشته مورد تایید سازمان استاندارد و وزارت بهداشت قرار گرفت و مقرر شد تدابیری برای کاهش و قطع واردات برنج از این کشور صورت گیرد اما سهم این محصول در بازار وارداتی پارسال برنج حدود ۷۸ درصد بود که در فروردین امسال با واردات ۳۸ هزار تنی در فرودین امسال به ۸۴ درصد از کل واردات این محصول استراتژیک رسیده است.

البته پیش از این علی قنبری، معاون وزیر جهاد کشاورزی در این باره گفته بود که واردات برنج همچنان ممنوع است و برای آینده باید برنامه ریزی کنیم و عباس کشاورز، معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی نیز اعلام کرده بود که با وجود نصف شدن واردات برنج در سال گذشته، بازار همچنان از برنج تولیدی و وارداتی اشباع است و فعلا نیازی به واردات این محصول از کشورهایی مانند هند نداریم.

به نظر می‌رسد واردکنندگان برنج سودشان همواره از همین برنج آلوده‌ هندی بیشتر دیگر برنج‌های خارجی است که تا این حد بر واردات برنج از این کشور اصرار دارند و علیرغم ممنوعیت ثبت سفارش، همواره میزان آن را در بازار داخلی افزایش می‌دهند و جالب‌تر اینکه وزارت جهاد کشاورزی که مجوز واردات برنج را صادر می‌کند، چرا اجازه ورود برنج هندی را می‌دهد؟
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس