کد خبر 412151
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۶

نخستین زلزله به بزرگی ۹ ریشتر در جهان در ساحل شرقی کامچاتکا روی داد. این زلزله زمینه ساز شکل گیری یک سونامی به ارتفاع ۱۳ متر شد.

 به گزارش مشرق، زلزله یکی از بلایای مهیب طبیعی محسوب می شود که می تواند با قدرت تخریب فوق العاده خود خسارات جانی و مالی سنگینی بر جای بگذارد. اخیرا زلزله 7.8 ریشتری در کشور نپال با چندین هزار نفر کشته بار دیگر توجهات جهانی را به سوی این پدیده جلب کرده است. اگرچه زلزله نپال از قدرت بالایی برخوردار بوده اما همچنان با بزرگترین و قدرتمندترین زلزله های ثبت شده در تاریخ فاصله بسیاری دارد. در ادامه هرچه بیشتر با این رویدادهای ویرانگر آشنا می شویم.

آسام - تبت، 1950 - بزرگی 8.6 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

حداقل یک هزار و 500 نفر به واسطه این زلزله در تبت شرقی و آسام، هند جان خود را از دست دادند. این زلزله در استان های سیچوان و یوننان چین و حتی شهر کلکته در هند نیز احساس شد. رانش زمین موجب مسدود شدن رودخانه ها شد و زمانی که آب راه خود را باز کرد امواج حاصل از آن چندین روستا را نابود کرده و موجب مرگ صدها نفر شد. اگرچه مرکز این زلزله در تبت بود اما آن را به نام زلزله آسام - تبت و یا زلزله آسام می شناسند.

شمال سوماترا، اندونزی، 2005 - بزرگی 8.6 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

بیش از یک هزار نفر در این زلزله جان خود را از دست دادند و صدها نفر نیز مجروح شدند که بیشتر آنها در نیاس واقع در شمال سوماترا، اندونزی قرار داشتند. این زلزله زیر سطح اقیانوس هند جایی که ورقه هند-استرالیایی به زیر ورقه اوراسیایی رفت، رخ داد.

جزایر رت، آلاسکا، 1965 - بزرگی 8.7 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

زمانی که این زلزله عظیم رخ داد و زمینه ساز شکل گیری یک سونامی با ارتفاع بیش از 10 متر شد تنها هفت سال از مبدل شدن آلاسکا به یک ایالت می گذشت. به رغم شدت بالا، این زلزله آسیب های کمی به همراه داشت زیرا در منطقه ای دور افتاده در جزایر آلوتیان رخ داد. سونامی ناشی از این زلزله در هاوایی گزارش شد و به ژاپن نیز رسید.

دور از ساحل اکوادور، 1906 - بزرگی 8.8 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

این زلزله فاجعه بار 8.8 ریشتری سونامی قدرتمندی را ایجاد کرد که مرگ 500 تا 1,500 نفر را به همراه داشت. سونامی در امتداد ساحل آمریکای مرکزی گسترش یافت و حتی به سان فرانسیسکو و ژاپن نیز رسید. این زلزله در امتداد مرز بین ورقه نازکا و ورقه آمریکای جنوبی رخ داد.

مائوله، شیلی، 2010 - بزرگی 8.8 ریشتر

 بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

به واسطه این زلزله و سونامی پس از آن که مرکز شیلی را هدف قرار داد حداقل 500 نفر جان خود را از دست داده و 800 هزار نفر آواره شدند. بیش از 1.8 میلیون نفر از مردم شیلی تحت تاثیر این زلزله قرار گرفتند و مجموع ضرر اقتصادی آن برابر با 30 میلیارد دلار برآورد شد. این زلزله در امتداد مرز بین ورقه های تکتونیکی نازکا و آمریکای جنوبی رخ داد.

شبه جزیره کامچاتکا، روسیه، 1952 - بزرگی 9 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

نخستین زلزله به بزرگی 9 ریشتر در جهان در ساحل شرقی کامچاتکا روی داد. این زلزله زمینه ساز شکل گیری یک سونامی به ارتفاع 13 متر شد. شهر کرسنت، کالیفرنیا نیز تحت تاثیر سونامی قرار گرفت. این زلزله تلفات جانی به همراه نداشت اما در هاوایی موجب خسارت مالی حدود یک میلیون دلاری شد. کامچاتکا در سال 1923 یک زلزله 8.5 ریشتری را نیز تجربه کرده بود.

در نزدیکی ساحل شرقی هونشو، ژاپن، 2011 - بزرگی 9 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

در یازدهم مارس 2011، زلزله ای به بزرگی 9 ریشتر زمینه ساز شکل گیری یک سونامی و مرگ حدود 29 هزار نفر و آسیب دیدن برخی از راکتورهای هسته ای در ژاپن شد. این بزرگترین زلزله ثبت شده در تاریخ ژاپن محسوب می شود. پس از آن پس لرزه ها نیز جزیره هونشو را لرزاندند. بیش از 50 پس لرزه به بزرگی 6 ریشتر و بیشتر و سه پس لرزه به بزرگی بیش از 7 ریشتر روی دادند. رانش گسل در مرز بین صفحات تکتونیکی اقیانوس آرام و آمریکای شمالی موجب این زلزله شد.

دور از ساحل غربی شمال سوماترا، 2004 - بزرگی 9.1 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

به واسطه این زلزله و سونامی پس از آن در 14 کشور در جنوب شرق آسیا و شرق آفریقا در مجموع 227 هزار و 898 نفر جان خود را از دست داده و یا مفقود شدند و 1.7 میلیون نفر آواره شدند. تلفات این سونامی بیش از هر نمونه ثبت شده دیگر در تاریخ بوده اگرچه برخی برآوردها می گویند که تلفات ناشی از زلزله هائیتی در سال 2010 بیشتر بوده است. برخورد صفحات تکتونیکی هند و برمه موجب شکل گیری این زلزله شده بود.

پرنس ویلیام ساوند، آلاسکا، 1964 ح بزرگی 9.2 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

این زلزله عظیم و البته سونامی پس از آن مرگ 128 نفر و خسارت مالی 311 میلیون دلاری را موجب شد. آسیب زلزله در بسیاری از شهرها از جمله انکوریج که در 120 کیلومتری شمال غرب مرکز زلزله قرار داشت، سنگین بود. این زلزله در امتداد یک گسل فعال بین ورقه های آمریکای شمالی و اقیانوس آرام رخ داد. لرزش این زلزله سه دقیقه ادامه داشت.

شیلی، 1960 - بزرگی 9.5 ریشتر

بزرگترین زلزله‌های تاریخ +عکس

حدود یک هزار و 655 نفر جان خود را طی این زلزله مهیب از دست داده، هزاران نفر مجروح و میلیون ها نفر نیز آواره شدند. جنوب شیلی با آسیب 550 میلیون دلاری مواجه شد. این زلزله زمینه ساز شکل گیری یک سونامی شد که مرگ 61 نفر در هاوایی، 138 نفر در ژاپن و 32 نفر در فیلیپین را به همراه داشت. این زلزله به واسطه رانش گسل بین ورقه نازکا و ورقه آمریکای جنوبی رخ داد.

منبع: عصر ایران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • صلواتی ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۴
    0 0
    اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم نهضت جهانی صلوات