کد خبر 404264
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۳:۰۴

سندرم سوزش دهان موجب بروز احساس آزاردهنده و ناخوشایندی در دهان می‌شود که ضرورتا با درد همراه نیست اما فرد تصور دارد زبانش در حال سوختن است.

به گزارش مشرق، پنج درصد مردم آمریکا به سندرم سوزش دهان مبتلا هستند و نتایج بدست آمده در یک بررسی نشان می‌دهد این بیماری می‌تواند تا حدودی با یائسگی مرتبط باشد.

«گری دی کلاسر»، متخصص دانشگاه لوئیزیانا گفت: سندرم سوزش دهان در زنان یائسه هفت برابر بیش از مردان دیده می‌شود. همچنین در حال حاضر دلیل بروز این بیماری ناشناخته است و هنوز راه‌ درمانی برای آن وجود ندارد اما این امکان وجود دارد که کاهش سطوح هورمونی در دوره یائسگی که بر پرزهای زبان تاثیر می‌گذارد، حساسیت حسگرهای درد در دهان را افزایش دهد و در نتیجه برخی از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این متخصص همچنین افزود: بیشتر زنان حاضر در این مطالعه که سندرم سوزش دهان در آنان تشخیص داده شده بود، اولین علائم آن را سه سال پیش از شروع دوران یائسگی و تا 12 سال پس از آن تجربه می‌کنند.

به گفته وی، حس چشایی با درد در مغز ارتباط دارد و می‌تواند توجیه کند چرا یائسگی فاکتور آغاز کننده سندرم سوزش دهان است. با این حال پزشکان هنوز به این موضوع پی نبره‌اند که چگونه و چرا مردان نیز به این سندرم مبتلا می‌شوند.

«کلاسر» در بررسی انجام شده از وضعیت سلامت 49 فرد مبتلا به این سندرم دریافتند که به طور میانگین تشخیص بیماری در آنان 41 ماه به طول انجامیده‌ است. این نشان می‌دهد بسیاری از پزشکان و دندانپزشکان با علائم و نشانه‌های سندرم سوزش دهان آشنا نیستند.

همچنین در برخی موارد سندرم سوزش دهان با بیماری‌های دیگری همچون عفونت قارچی یا اختلال‌های خود ایمنی اشتباه گرفته می‌شود. در این مطالعه بسیاری از افراد شرکت کننده از داروهای ضد قارچ مصرف کرده بودند چرا که در اولین مرحله، بیماری‌شان اشتباه تشخیص داده شده‌ بود.

به گزارش لایو ساینس، این سندرم کشنده یا خطرناک نیست اما می‌تواند بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر نامطلوب بگذارد.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha