کد خبر 403117
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۵

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که در جلسه امروز مجلس با وزیر خارجه بنا نشد کمیته‌ای برای نگارش متن توافق نهایی بین دولت و مجلس تشکیل شود و قرار است اگر مجلس پیشنهادی داشت از طریق کمیسون امنیت به دولت ارائه دهد.

به گزارش مشرق، برنامه «تیتر» سه شنبه شب شبکه خبر موضوع خود را به دیدگاه های متفاوت درباره بیانیه لوزان سوئیس اختصاص داد.

مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عباسعلی منصوری آرانی نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی در این برنامه مناظره‌ای درباره توافق هسته‌ای ایران و 1+5 برگزار کردند.

بذرپاش در این مناظره گفت: در جلسه امروز مجلس با وزیر خارجه بنا نشد کمیته‌ای برای نگارش متن توافق نهایی بین دولت و مجلس تشکیل شود و قرار است اگر مجلس پیشنهادی داشت از طریق کمیسون امنیت به دولت ارائه دهد.

آرانی نیز در این مناظره گفت: آنچه در لوزان قرائت شد فقط یک بیانیه است و توافق درکار نیست.

وی ادامه داد: من از تیم مذاکره کننده پرسیده ام، استنادم آقای ظریف و تیم مذاکره کننده است؛ تحریمها قطعا "لغو"خواهد شد.

اما بذرپاش نیز در ادامه گفت که استناد من "متن قرائت شده" است؛ این یک بیانیه صرف نیست بلکه توافقهایی صورت گرفته و از لفظ "Agreed" استفاده شده است.

وی در خصوص تحریم‌ها گفت: در متن انگلیسی برای تحریمهای آمریکا کلمه "cease" یعنی "توقف موقت" آمده است. در توافق ژنو صریحا برداشتن تحریم انرژی قید شده اما در این بیانیه  فقط اقتصادی آمده است. با قطعنامه جدید شورای امنیت از ذیل فصل هفت خارج نمی‌شویم. در بیانیه گفته شده "اجرای"(implementation) تحریمهای اتحادیه اروپا را لغو می‌کنیم نه اساس تحریمها را. درباره تحریم آمریکایی‌ها گفته شده "توقف موقت" (cease)؛ چرا اینجا از لفظ terminate  "پایان دادن" استفاده نشده؟

منصوری در این خصوص گفت: من هم از روی متن می‌خوانم؛ تحریمهای اروپا "قطعا" تمام خواهد شد.

بذرپاش پرسید:کدامش؟

آرانی پاسخ داد:همه اش

بذرپاش گفت: در متن این را نگفته.

آرانی گفت: قطعا خاتمه خواهد یافت. رئیس جمهور آمریکا تحریم‌ها را متوقف می‌کند. اگر قرار بود تحریم های آمریکا کاملا لغو شود بیانیه باید به کنگره میرفت؛ برای همین قرار بر لغو موقت و تمدید آن توسط رئیس جمهور آمریکا شد.

بذرپاش پرسید: اگر رئیس جمهور آمریکا عوض شد و نفر بعدی متوقف نکرد چه خواهیم کرد؟

آرانی پاسخ داد: شما بر اساس فکت شیت آمریکا حرف میزنید

بذرپاش در واکنش گفت: اینکه خواندم متن انگلیسی بیانیه قرائت شده توسط آقای ظریف است؛کدام فکت شیت؟

بذرپاش در ادامه گفت: قرار است "زیر ساختها" را جمع کنیم، حداقل 3سال زمان برای برگشت پذیری لازم است. سانتریفیوژهای نسل یک نطنز 10 سال دیگر هیچ ارزشی ندارد.

منصوری در واکنش گفت: هیچ تاسیسات هسته ای تعطیل و متوقف نشده و همه تحریمهای اروپا و آمریکا برداشته می‌شود؛ شادی مردم به جاست.

***مشروح مناظره***


در ابتدا عباسعلی منصوری آرانی به جلسه غیرعلنی کمیسیون امنیت خارجی که روز یکشنبه برگزار شد اشاره کرد و گفت: در این جلسه بسیاری از ابهامات نمایندگان مجلس درخصوص بیانیه لوزان برطرف شد.

وی همچنین نتیجه جلسه غیر علنی امروز مجلس شورای اسلامی را نیز بسیار با اهمیت توصیف کرد و افزود: در این جلسه مطالبی از جانب دکتر ظریف و آقای صالحی مطرح و بسیاری از ابهامات نیز برطرف شد.

در ادامه این برنامه، بذرپاش توافق ایران با دیگر کشورها را اتفاق بزرگی برای کشورمان توصیف و تصریح کرد: طبیعتا هرچه در این خصوص اظهار نظر و یا نقد شود در نهایت به نفع ملت ایران رقم می خورد و از این بابت باید از رسانه ملی برای فراهم اوردن این فضا تشکر کرد.

وی به برگزاری جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی اشاره و تاکید کرد: در این جلسه مقرر شد برای نگارش متن نهایی مذاکرات لوزان نمایندگان مجلس پیشنهادهای خود را در جلسات بعدی به تیم مذاکره کننده ارائه مطرح کنند.

بذرپاش تشکیل کمیته ای مستقل بین مجلس و دولت را رد کرد و گفت : این موضوع اصلا صحت ندارد.

وی تلاش دست اندرکاران حوزه بین المللی را در طول 12 سال گذشته بسیار با اهمیت و با زحمت توصیف کرد.

منصوری آرانی با بیان اینکه نتایج مذاکرات لوزان را نمی توان به وضوح و به سرعت به تصویر کشید به پیشداوری هایی که در این روزها در داخل کشور شده است اشاره کرد و گفت: بی توجهی به نتایج بدست آمده و به رخ کشیدن گزارش برگ امریکاییان، ظلمی مظاعف برای تیم مذاکره کننده است.

وی تاکید کرد: اصلا انتظار نمی رفت که در فضای داخل کشور اینگونه با تیم مذاکره کننده برخورد شود.

منصوری آرانی بیانیه منتشر شده در لوزان را بیانیه مطبوعاتی دانست و گفت: این بیانیه به منزله توافقنامه نیست بنابراین امکان رد آن از جانب ایران وجود دارد.

بذرپاش نیز تاکید کرد: همه مفاد موجود در بیانیه پایانی دوصفحه ای برای ایران تعهدآور و الزام آور است.

وی به اظهارات آقای عراقچی اشاره کرد و گفت: براساس این اظهارات دیگر نمی توانیم بیانیه را تغییر دهیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بیانیه مطبوعاتی صادر شده در پایان مذاکرات لوزان گفت : این بیانیه مطبوعاتی برای ما الزام آور است.

بذرپاش در مناظره تلویزیونی با عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: بیانیه صادر شده در پایان مذاکرات لوزان به هیچ وجه با مفاهیمی که بیانیه های مطبوعاتی مشابه وجود دارد همخوانی نداشته و به مفهوم پذیرفتن برخی الزامات از جانب تیم مذاکره کننده ایرانی است.

وی اظهارات عراقچی در مصاحبه زنده تلویزیونی را مصداق این صحبت خود بیان کرد و گفت : آقای عراقچی در این مصاحبه به صراحت اعلام کرد که خیلی از موارد ذکر شده در بیانیه مطبوعاتی را نمی توان تغییر یا عوض کرد.

منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در این بخش از مناظره خطاب به بذرپاش گفت : شما باید به جای اتکاء به بیانیه انگلیسی و مستند قرار دادن آن ،‌ به آنچه که وزیر خارجه اعلام کرده است اتکا کنید.

وی افزود : ما در رسانه ملی صحبت می کنیم و دلیلی برای استناد به یک متن انگلیسی با زبان انگلیسی وجود ندارد وباید با مردم فارسی صحبت کنیم.

آقای بذرپاش خطاب به منصوری گفت : شما در بحث بسیار عجله می کنید امیدوارم که نگارش توافق نامه نیز با چنین تعجیلی همراه نباشد.

بذرپاش در ادامه خطاب به منصوری افزود: اگر فارسی صحبت کردن به عنوان یک مصداق در بحث مطرح است چرا وزیر خارجه در مصاحبه های خود به زبان انگلیسی صحبت می کند و بهتر است شما از طرح مباحث فرعی پرهیز کنید.

در ادامه منصوری عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد : بیانیه مطبوعاتی اعلام شده در پایان مذاکرات لوزان به هیچ وجه الزام آور نیست، شما باید در مباحث خود بگویید که مبنای استناد شما درخصوص الزام آور بودن این بیانیه چیست.

بذرپاش در پاسخ گفت : متن انگلیسی منتشر شده از این بیانیه مورد استناد من است؛ آیا شما معتقدید که این بیانیه الزام آور نیست.

وی افزود : این بیانیه مطبوعاتی است که منتشر شده و مردم در مورد آن باید قضاوت کنند.

بذرپاش گفت : به طور معمول بعد از هر نشستی مذاکره کنندگان بیانیه مطبوعاتی صادر می کنند و در نشست ایران با شش کشور نیز چنین بیانیه ای صادر شده است؛ آیا شما معتقدید این بیانیه اعتبار ندارد.

وی گفت : آیا شما معتقدید این بیانیه قابلیت تغییر دارد.

منصوری در پاسخ گفت : این بیانیه مطبوعاتی حاصل نشست 16 ماهه تیم مذاکره کننده کشورمان با شش کشور است.

بذرپاش در ادامه این مناظره گفت : من در این مناظره ،‌فکت شیت را مطرح نمی کنم بلکه آنچه را که به زبان انگلیسی مطرح شده است مطرح می کنم.

وی گفت: در توافق ژنو ما توافق کردیم تا همه تحریم های مالی ، انرژی و فناوری برداشته شود و در این توافق به دو مورد تحریم های مالی آمریکا و اتحادیه اروپا اشاره شده است.

بذرپاش افزود : بر اساس این بیانیه اتحادیه اروپا واژه خاتمه بخشیدن به تمام تحریم های مالی و اقتصادی را مطرح کرده است البته برخی عنوان کرده اند که بحث تحریم های انرژی در مباحث اقتصادی مطرح شده که این تحریم ها نیز متوقف می شود.

وی افزود : آمریکا اعلام کرده است که تحریم های انرژی و فناوری را لغو نمی کند وحتی به اندازه اروپاییها نگفته است که به این تحریم ها خاتمه می دهد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : شورای امنیت تا کنون شش تحریم را که به اعتقاد ما به دلیل طی نشدن مراحل قانونی تصویب آن غیر قانونی است بر ضد ما به تصویب رسانده است که بر اساس توافقات جدید در بیانیه آمده است قطعنامه جدیدی در سازمان ملل تصویب می شود که علاوه بر اعتبار بخشیدن به شش قطعنامه قبلی تحریم های جدیدی را بر ضد ایران وضع می کند.

وی افزود: قطعنامه جدید ضمن حمایت از تمامی محدودیت قبلی در ذیل فصل هفتم محدودیت های جدیدی را وضع می کند که با پذیرش آن از جانب ما حق اعتراض از قطعنامه های غیر قانونی گذشته را نیز از ما سلب می کند و به آنها وجاهت قانونی می بخشد.

منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این بخش از مناظره گفت : شما دچار اشتباه محاسباتی شده اید چرا که مباحث کارشناسی را با مباحث سیاسی مخلوط می کنید.

وی افزود : شما عضو کمیسیون امنیت ملی نیستید و در نشستی که با حضور تیم مذاکره کننده برگزار شد حضور نداشتید اگر در این نشست بودید خیلی از مشکلات حل می شد.

منصوری آرانی اضافه کرد: بزرگترین هنر تیم مذاکره کننده ایران در این مذاکرات خاتمه بخشیدن به تحریم های سازمان ملل بود و این بزرگترین دستاورد تیم مذاکره کننده بود چرا که ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با تحریم های آمریکا مواجه بود اما آنچه که مشکل را جدی کرد تحریم هایی بود که براساس قطعنامه های سازمان ملل ایجاد شد.

وی گفت : وزیر امور خارجه می گوید با یک قطعنامه سازمان ملل تمامی قطعنامه های قبلی این سازمان به طور کامل لغو خواهد شد و چنین رویدادی نخستین بار است اتفاق می افتد.

منصوری آرانی افزود : گروه مذاکره کننده کشورمان با شش کشور طی 9 روز مذاکره اقدام به صدور بیانیه کردند که در قالب این بیانیه اتحادیه اروپا اعلام کرده است همه تحریم های اقتصادی مرتبط با بحث هسته ای را خاتمه خواهد دادو آمریکا نیز تمام تحریم های مرتبط با این موضوع را همزمان با اجرای موافقتنامه کلی متوقف خواهد کرد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  جدا از مخالف و موافق توافق لوزان منصوری واقعا چرت حرف میزد!!! لاقل یه موافق بیارید یکم بلد باشه!!!!! کلا انگار یکبار هم ترجمه بیانیه رو نخونده بود!!!!
 • ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  بذر پاش همش حرف الكي زد
 • ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  خلاصه مناظره این بود که آقای منصوری بعد از چند دقیقه استدلال آقای بذرپاش می گفت: اصلا این طور که شما میگید نیست و...!! خوشبین ها از این که صدا و سیما راه انتقاد رو برای دلواپسین باز گذاشته کلافه اند میفهمی کلافه!
 • ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  واقعا برای آقای منصوری متاسفم کاملا آشکار است که اصلاح طلبها ماموریت دارند طبق معمولشان عرصه را برای نقد شلوغ کنند و بطور مداوم صرفا به چند نکته تاکید کنند تا زمان بگذرد آقای منصوری علنا سعی در اتلاف وقت داشتند و .... البته آقای بذرپاش اصلا آدم شفاهی نیستند و برغم اینکه دلایل مستند می آوردند ان را رسا ادا نمی کنند آقای منصوری هم مشخص بود با شناخت روحیات ایشان عمدا سر و صدا راه انداخته بود تا صدای آقای بذرپاش به مخاطب نرسد! آقای بذرپاش دیگه بیش از حد به طرفشان احترام می گذارند!!!!!!!!!
 • ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  یعنی اگه واقعا بقیه هم همینجوری از این توافق یا بیانیه دفاع کنن که فاتحه این بیانیه رو باید خونده دونست ... بنده خدا منصوری حتی یکی از سوال ها رو جواب نداد و فقط اولش با متهم کردن به بحث سیاسی و بعد هم مغلطه کردن می خواست بحث رو عوض کنه تا از جواب دادن به سوالات منطقی بذرپاش تفره بره و مثلا سوال رو با این جواب میداد که ببین سردار فیروز آبادی هم تبریک گفته پس .... یعنی نمی دونم ایشون یا سواد نداشتن یا مردم رو بی سواد فرض کرده بودن ... اون از بحث انگلیسی فارسی که اصلا جواب استفاده لغاتی مثل terminate و cease رو نداد و اونم از بقیه اش ....
 • ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  ماشاءالله منتقدین توافق لوزان همه مثل بذرپاش و محمدی جوانند و باسواد و اشراف بالای علمی و اطلاعاتی....بنده بیشتر از اصل مناظره از پدید آمدن یک چنین جوانان برومند و مدبری لذت بردم متاسفانه منصوری حرفی جز سرهم بندی و فریب برای گفتن نداشت....
 • albert ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  یک دانشجوی عادی ولی افراطی به نام بذرپاش در حال دست و پا زدن برای پیشرفت بیشتر...
 • ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  اینها یک بدبختی را گیر میارند که نمی تونه جوابشون بدهند وبا هاش مناظر ه می کنند
 • ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  طرف انگلیسی بلد نیست هی فرافکنی میکنه. از اول تا اخر به بذرپاش میگفت چرا متن فارسیو نمیخونی. خوب برادر من اگر فارسی و انگلیسی بیانیه فرقی نداره چرا انقدر میترسی
 • امیر ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  بهتر نبود بجای آقای بذرپاش که از مخالفان سرسخت دولت فعلی بخاطر منافع حزبی و جناحی شان هست یک نفر دیگر رو بخاطر منافع مردم و با دلایل مستدل و قانع کننده که به مذاکرات ابهام دارد میفرستادن جهت مناظره..
 • امیر ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  مشرق جان چرا تمام مطلب منو نذاشتین؟ این اصولی که شما دارین اصلا حرفه ای نیست و مخاطب نمیدونه من چی گفتم..
 • آشنا ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  اگر بخواهیم از هم تعریف کنیم که هنر نیست باهم حرفهای مخالف را هم توجه کنیم تا به نفع ملت بشه به نظر من حق با آقای بذرپاش است باید با دقت بیشتری به این مساله مهم نگاه کرد.
 • سعید ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  مناظره رو کامل دیدم آقای منصوری در مقابل سوالات دقیق و کارشناسی آقای بذرپاش هیچ جوابی جز فرافکنی نداشت
 • حسینی ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  من مناظره شب قبل اقای محمدی وبهشتی پور را هم دیدم اقای بهشتی پور حامی بیانیه بود در مقابل صحبت ها ی منطقی اقای محمدی نتوانست جوابگو باشد. در مناظره اقای بذرپاش واقای منصوری هم دیدید اقای منصوری هم حامی بیانه بود نتوانست در مقابل صحبت های منطقی اقای بذرپاش جوابگو باشد پس میتوان نتیجه گرفت منتقدین بیانه عملکرد درستی دارند ودلشان به مردم ومملکت میسوزد
 • نيما ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  هم مهدي محمدي در مناظره با محسن بهشتي پور خوب استدلال اورد هم مهرداد بذرپاش در مقابل عباس منصوري اراني، حتي خود اقاي ظريف يا عراقچي يا خود صالحي هم بيان در برابر منتقدين مطمئن باشيد جوابي براي گفتن ندادند، خودشان هم متوجه شدن كه كمي عجله كردن
 • ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  حالا انگار آقای منصوری و بهشتی و ... از فدائیان سرسخت دولت فعلی نیستند؟!
 • ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  مشرق جان نظرم کو؟
 • ناشناسX ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  ما فقط 2 جبهه داریم .یا این طرفی یا اون طرفی.
 • مرتضی ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  آقای بذر پاش اصلا رعایت نمی کرد . نمی گذاشت آقای منصوری حرف بزنه . تا آقای منصوری شروع به حرف زدن می کرد پارازیت می انداخت . آخر آقای بذر پاش صبر کن ببینیم آقای منصوری چی می خواد بگه بعد از ایشون سوال بپرس . بعضی ها هم به خاطر شناخت درستی که از آقای منصوری ندارند قضاوت بی جا می کنند.چرا؟؟؟
 • شهروند ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  آقاي منصوري آراني مي گفت هيچز تعطيل نمي شود هيچ فعالتي كم نمي شود همه چيز بسيار عالي است و اين از زيركي ظريف است ما مردم از اين اظهارات بسيار متاسفيم اين آقا بجاي دغدغه ملي و مملكتي دغدغه زيرك نشان دادن ظريف را دارد ما مردم از اينكه ظريف زيرك باشد نه تنها نارحت نيستيم بلكه خوشحال مي شويم چون هموطن ماست از نظر آقاي منصوري ماراني تعريف تعطيل و كاهش فعاليت چسيت به طور واضح بفرمايند تا مردم بدانند آيا ريشه كن كردن تاسيسات و تجهيزات فرردو كه باخون شهيدان هسته اي به اينجا رسيد و ثروت عظيم و هنگفتي براي قطع وابستگي در زمينه پزشكي هسته اي اصلاح هسته اي محصولات كشاورزي و هزارن فايده ديگر صرف شده است تعطيل كردن صنعت و علم كشور و وابستگي بيش از حد به اجانب نيست آيا تقليل تعداد سانترو فيوژهاي فعاي از19 هزار عندي به 6 هزار كاهش هيچ فعاليت نيست آيا كاهش غني سازي از 20 درصد به 3.5 درصد كاهش فعاليت نيست آقاي منصوري مخاطب شما مردم فهيم و شريف ايران هستند چرا... اينكه آقاي ظريف مي گويد ما پيروز شديم چه چيز به دست آورده كه اين را مي گويد جز از دست رفتن سرمايه ملت شريف ايران و يايمال شدن خون شهيدان هسته اي در صورتي كه بيانيه لوزان اجراي شود جناب منصوري ماراني شما مي گويداوباما و كري اشتباه مي كنند و بيانيه لوزان را هم قبول نداريد مگر آقاي ظريف مار تحريم كرده است كه حرف او ملاك عمل باشد يا اوباما و كري و آمريكا جناب آقاي منصوري مي فرماييد در صورت عمل نكردن آمريكا ما هم به قبل برمي گرديم آيا متوجه نابود شدن ميليارد ثروت كه به واسطه سرمايه گذاري در صنعت هسته اي سده نمي شويد آيا نمي دانيد كه چندين شهيد را در راه هسته شدن تقديم انقلاب و اسلام كرده ايم جناب ماراني در صورت عدم عمل كردن ما به لوزان آمريكا در گفتار و نوشتار فقط لازم است كه بگويد و بنويسد ايران به مفاد توافق نامه عمل نكرده و اين حداكثر ضرر آنها است ولي ضرر ما با اينكار علاوه بر ناديدگرفتن خون شهيدان اين را ميلياردها ثروت است كه به قول زيبا كلام در اين زمينه جهت به دست آوردن انرژي ارزان و پاك و و راديو دارو و اصلاح هسته اي بذرهاي كشورزي و هزاران منافع ديگر صنعت هسته اي صرف شده است ضرر مي كنيم جناب آقاي منصوري به جاي فكر باندي به فكر منافع ملي و مملكت باشيد هيچ هم نگران نباشيد اگر نياز داريد مردم به مردم القا كنيد ظريف خلي با هوش است ما از فردا به كوچه و خيابان مي آييم و مي گويم ظريف فوق زيرك است اصلا ظريف انيشتن است است و دنيا مثل اوي را به خود نديده تا مشكل شما هم حل شود !!!!!!!!!!!
 • امیر ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  یعنی الان شما همه مردم هستید میگین ما مردم؟ لطف کن از خونه ات بیا بیرون و سری به خیابونها و پارکها و معابر عمومی بزن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس