کاخ سفید در پایان مذاکرات لوزان، فکت شیتی حاوی جزئیات تفاهمات به دست آمده در سوئیس، منتشر کرد.

به گزارش مشرق، کاخ سفید در پایان مذاکرات لوزان، فکت شیتی حاوی جزئیات تفاهمات به دست آمده در سوئیس، منتشر کرد. این فکت شیت تفسیر آمریکا از آن چیزی است که در لوزان به دست آمده است. فکت شیتی که از سوی ایران منتشر شده را اینجا بخوانید. 

بندهای این فکت شیت در ادامه آمده است: 

غنی‌سازی

- تعداد سانتریفیوژهای ایران از 19000 کنونی به 6104 دستگاه میرسد، که در 10 سال آینده تنها 5060 عدد از آن‌ها اورانیوم غنی‌سازی خواهد کرد. تمامی سانتریفیوژها از نوع IR-1 خواهد بود.

- ایران موافقت کرده دستکم به مدت 15 سال، بالای 3.67درصد غنی‌سازی نکند. 

- ایران موافقت کرده است که به مدت دستکم 15 سال، ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را از مقدار 10000 کلیوگرم کنونی، به 300 کیلوگرم کاهش دهد. 

- تمامی سانتریفیوژهای اضافی ایران تحت نظارت آژانس ذخیره شده و تنها برای جایگزینی سانتریفیوژهای فعال مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

- ایران موافقت کرده است که تا 15 سال هیچ تأسیسات غنی‌سازی تازه‌ای نسازد.

- زمابندی گریز ایران (زمانی که طول می‌کشد ایران مواد غنی‌شده کافی برای یک سلاح داشته باشد) در حال حاضر بین 2 تا 3 ماه ارزیابی می‌شود. این زمانبندی ذیل این چارچوب، برای دستکم 10 سال، به دستکم یک سال افزایش می‌یابد. 

ایران تأسیسات خود در فردو را تبدیل می‌کند، به نحوی که دیگر برای غنی‌سازی اورانیوم به کار نرود

- ایران موافقت کرده تا به مدت دستکم 15 سال در تأسیسات فردو غنی‌سازی اورانیوم انجام ندهد.

- ایران موافقت کرده تا تأسیسات فردو را به نحوی تبدیل کند که تنها برای اهداف صلح‌آمیز به کار گرفته شود (به مرکز تحقیقات هسته‌ای، فیزیک، فناوری)

- ایران موافقت کرده تا دستکم به مدت 15 سال در فردو تحقیقات و توسعه مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم انجام ندهد. 

- ایران به مدت دستکم 15 سال هیچ مواد شکافت‌پذیری در فردو نخواهد داشت. 

- تقریبا دو سوم سانتریفیوژها و زیرساخت‌های فردو حذف خواهد شد. سانتریفیوژهای باقی‌مانده نیز اورانیوم غنی نخواهد کرد. تمامی سانتریفیوژها و زیرساخت‌های مربوطه تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار می‌گیرد. 

بازرسی و شفافیت


آژانس بین‌المللی به تأسیسات هسته‌ای ایران، از جمله به تأسیسات غنی‌سازی این کشور در نطنز و تأسیسات غنی‌سازی پیشین آن در «فوردو» دسترسی منظم خواهد داشت و در این راستا از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین فناوری‌های نظارتی استفاده خواهد کرد.‎

- بازرس‌ها به زنجیره تأمین که پشتیبان برنامه هسته‌ای ایران است، دسترسی خواهند داشت. سازوکارهای بازرسی و شفافیت‌ جدید با نظارت دقیق بر اجزا و مواد هسته‌ای ایران از انحراف این برنامه به سمت برنامه‌ای مخفیانه جلوگیری خواهد کرد. بازرس‌ها به زنجیره تأمین که پشتیبان برنامه هسته‌ای ایران است، دسترسی خواهند داشت. سازوکارهای بازرسی و شفافیت‌ جدید با نظارت دقیق بر اجزا و مواد هسته‌ای ایران از انحراف این برنامه به سمت برنامه‌ای مخفیانه جلوگیری خواهد کرد.‎

- بازرس‌ها به معاون اورانیوم دسترسی خواهند داشت و در کارخانه‌های اورانیوم که ایران به مدت ۲۵ سال اقدام به تولید کیک زرد کرده پایش مستمر انجام خواهد داد.‎

تحریم‌ها

- ایران در صورتی که به صورتی قابل راستی‌آزمایی به تعهدات خود پایبند باشد، تخفیف تحریمی دریافت خواهد کرد. 

- آمریکا و اتحادیه اروپا زمانیکه آژانس تائید کند ایران تمام گام‌های کلیدی مرتبط با هسته‌ای را برداشته، تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای را تعلیق خواهند کرد. در هر زمان که ایران به تعهدات خود عمل نکند، این تحریم‌ها فورا به جای خود باز می‌گردند. 

- معماری تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای ایالات متحده در بخش اعظم دوره توافق حفظ شده و امکان بازگشت فوری آن‌ها درصورت بروز مورد جدی عدم-کارایی را فراهم می‌کند.

- تمامی قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل مرتبط با مسئله هسته‌ای ایران همزمان با تکمیل اقدامات مرتبط با هسته‌ای که نگرانی‌های کلیدی (غنی‌سازی، فردو، اراک، ابعاد احتمالی نظامی و شفافیت) را پاسخ دهد، برداشته می‌شود. ‎

- با این حال، مجوزهای اصلی در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل (آن‌هایی که مربوط به انتقال فعالیت‌ها و فناوری‌های حساس است)، با یک قطعنامه‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل که برنامه اقدام مشترک جامع را تائید می‌کند، بار دیگر برقرار می‌شوند. این (قطعنامه) همچنین کانال اکتساب فوق‌الذکر را ایجاد می‌کند، که یک تمهید شفاف‌سازی کلیدی به شمار می‌آید. در این قطعنامه، محدودیت‌های مهم بر تسلیحات متعارف و موشک‌های بالستیک و همچنین مجوزهایی که اجازه بازرسی محموله‌ها و بلوکه دارایی‌ها را می‌دهد، وجود خواهد داشت.

- یک روند حل مناقشه تعریف می‌شود که تمامی طرف‌های برنامه اقدام مشترک جامع را قادر می‌سازد برای حل اختلاف نظرها در مورد اجرای برنامه اقدام مشترک جامع، تلاش کنند.

- در صورتی که یک مسئله عدم-کارایی قابل توجه را نتوان از طریق آن روند حل کرد، آنوقت تمامی تحریم‌های پیشین سازمان ملل می‌توانند بار دیگر اعمال شوند. 

- ذیل توافق، تحریم‌های ایالات متحده مرتبط با مسئله تروریسم، نقض حقوق بشر و موشک‌های بالستیک پابرجا خواهند بود.

زمابندی

- به مدت 10 سال، ایران ظرفیت غنی‌سازی و تحقیق و توسعه خود را محدود می‌کند، که این امر زمان گریز دستکم یک ساله را تضمین می‌کند. فراتر از آن، ایران به طرح‌های غنی‌سازی بلندمدت و تحقیق و توسعه غنی‌سازی که با 1+5 به اشتراک گذاشته شده، مقید خواهد بود. 

- به مدت 15 سال، ایران عناصر اضافی برنامه خود را محدود خواهد کرد. به عنوان نمونه، ایران تأسیسات غنی‌سازی جدید یا رآکتورهای آب سنگین نساخته و ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را محدود کرده و فرآیندهای پیشرفته شفافیت را می‌پذیرد. 

- تمهیدات مهم بازرسی و شفاف‌سازی پس از 15 سال نیز ادامه خواهد داشت. پایبندی ایران به پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی انمی، از جمله دسترسی قابل توجه و تعهدات شفاف‌سازی، دائمی خواهد بود. بازرسی‌های قدرتمند زنجیره تأمین اورانیوم ایران برای دستکم 25 سال، ادامه خواهد داشت. 

- حتی پس از دوره سخت‌ترین محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران، ایران همچنان عضوی از پیمان منع گسترش هسته‌ای است، که ایران را از توسعه و دستیابی به تسلیحات هسته‌ای منع کرده و اعمال پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر این برنامه را ضروری می‌کند.منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  نسل 1؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ همه میرن جلو ما دنده عقب الان باید روی نسل 5 کار کرد
 • 155 ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  3.67درصد ;کجا 20درصد کجا؟؟؟؟؟
 • امیر تبریز اوغلی ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  در هیچ دوره ای از تاریخ تا این حد ذلیل و حقیر نبودیم. رشته های بزرگان پنبه شد
 • محسن ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  بالاخره کیف انگلیسی کار دستمون داد وطنم ای شکوه پابرجا . . .
 • ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  ایران میگه 10 سال اونا میگن 15 سال ایران میگه فورا تحریمها برداشته میشه اونا میگن تدریجی و بعد از تایید آزانس من حرفی ندارم
 • ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  مبارکه ،من که حرفه خاصی ندارم !!!!
 • ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  پروتکل الحاقی رو نوشته به صورت دائمی ولی ایران میگه به صورت موقت !!! شروع شد بازی با کلمات
 • رهگذر ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  فکت شیت که کاخ سفید منتشر کرده صحیحه؟اونطور باشه که برنامه هسته ای ایران برای 15 سال در ازای ...... به فنا رفت.
 • ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  الفاتحه الصلوات برای بنیان هسته ای . همه چی از دست رفت . چه جوری میخان جواب مردم رو بدن با این رسوایی . شرمنده شهدا به خصوص شهدای هسته ای شدیم
 • علی ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  واقعا اگه این متن مورد توافق باشه وای به حال ما... اگه می دادی خود امریکاییها هم بنویسن به این خوبی براشون نمیشد، این همه مذاکره نمی خواست که...
 • علی ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  واقعا اگه این متن مورد توافق باشه وای به حال ما... اگه می دادی خود امریکاییها هم بنویسن به این خوبی براشون نمیشد، این همه مذاکره نمی خواست که...
 • علي ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  اخ اخ اخ
 • حیران ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  دست آقایان کری و ظریف درد نکنه
 • ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  با این حساب ما تا ابد تحریمیم من به همه تسلیت میگم..این بیشتر شبیه تسلیم نامه هست نه توافق نامه!!
 • امیر ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  درغلتان داده اند اب نبات چوبی گرفته اند.
 • محمد ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  جام زهر دیگر از سوی اصلاحطلبان ننگ بر خیانتکاران حقارت تا چه حد
 • ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  به خدا قسم اگه واقعیت باشه آقای ظریف ایران نیا. شما چیزی رو امضا کردی که ......... قسم به خون شهدا که ذره ای عقب نخواهیم نشست.
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  وبلغ ما بلغ آری آنچه که دلواپسش بودیم اتفاق افتاد ظهر آدینه ائمه جمعه باید صریحا و بدون ترس از هوچی گری ها و فرافکنی ها و خباثت های دشمنان و منافقان داخلی و اپوزیسیون خارج نشین جمهوری اسلامی این مناقشه هسته ای غرب و ایران و این بیانه ها ی پراز ابهام و اجمال واظهارات پارادوکسیکال مقامات کاخ سفید و تیم مذاکره کننده هسته ای را برای ملت سترگ و انقلابی ایران تبیین کنند و رسما و علنا انتقاداتشان را راجع به این موضوع استراتژیک اعلام کنند و در پرتو تنویرافکار مردم آنها را متقاعد کنند تا متعاقب نمازجمعه سیاسی علیه دولت اعتدال تظاهرات کنند که این تظاهرات فی نفسه باعث همدلی و هم زبانی ملت و دولت خواهد شد آنچه که دغدغه و هم و غم و مطمح نظر مقام معظم رهبری است والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
 • سیدمحمدخاتمی ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  از خوشحالی در پوست خود نمیگنجم که به عینه میبینم تاریخ تکرارشد و هسته ای تعلیق شد
 • ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  خدا آمریکا و اسرائیل را فنا کند.
 • ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  تا موضوعی حیاتی مانند تغییر نام الهام چرخنده وجود دارد چرا وقتشون را صرف مسایل دنیایی غنی سازی کنند .
 • حاج عمو ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  بابا برای بکبار هم شده به زبان ساده بگویید چه دادیم وچه گرفتیم.ایا شاهین ترازوی هسته ای برابر بود؟البته بعید مدانم غربیها دبه نکنند ولی از این بیا نیه بوی خوبی به مشام نمی رسد.
 • ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  عجب
 • یکی ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  انا لله و انا الیه راجعون امشب به عنوان یک ایرانی احساس حقارت کردم من دیگه حرفی ندارم...
 • علی ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  الفاتحه. فاتحه هسته ای خوانده شد.
 • ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  هسته ای تمام شد رفت
 • مهدی ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  تخفیف تحریم!!!!!! خسته نباشن.....
 • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  فاجعه ای به نام گفتگوهای لوزان. هسته ای را با دست خود، در ازای چیزی مبهم، داده شد رفت
 • ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  بگید گند زدید دیگه.روزی باید جواب شهدای هسته ای و اشک های علیرضا و ارمیتا رو بدین
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  پس از دوسال مذاکره و تمسخر تیم قبلی، نتیجه شد این !!!!!! تیم قبلی داشت بر سر 20 درصد مذاکره می کرد، تیم فعلی آش را باجایش داد و رفت !!!!!!
 • ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  می شه بگیدکحای این توافق مفهوم عزت راتداعی می کنه؟؟/همه چی دادیم وهیچ چی تحویل نگرفتیم.دولت تدبیروامید واقعا شاهکارکرده!!!!!!!!!!خون شهدای هسته ای.......این همه مقاومت.....آخرش چی؟؟؟؟؟؟؟متاسفم
 • زمانی ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  اقای ظریف این پاداش حمایت رهبری عزیزوملت قهرمان ایران نبود....
 • محسن ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  حتما متن توافقنامه را بادقت بخوانید که تمامی تعهدات ما مشخص ومعین وبه اصطلاح حقوقدانها منجز است وبرداشتن تحریمها مبهم ومعلق و منوط به راستی آزمایی(پس از 10سال آن هم شاید) است
 • ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  _ این قطعنامه، محدودیت‌های مهم بر تسلیحات متعارف و موشک‌های بالستیک و همچنین مجوزهایی که اجازه بازرسی محموله‌ها و بلوکه دارایی‌ها را می‌دهد، وجود خواهد داشت._ _آمریکا و اتحادیه اروپا زمانیکه ""آژانس تائید کند"" ایران تمام گام‌های کلیدی مرتبط با هسته‌ای را برداشته، تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای را تعلیق خواهند کرد._ واقعا متاسفم! آژانس تا وقتی که پروتکل الحاقی را نپذیریم و خیلی از موارد غیر منطقی دیگر شان را اجرا نکنیم، هیچ چیز را تایید نمی کند! و اگر این کار را انجام دهیم، این همه هزینه و خونی که پای استقلال این کشور داده شده است، برای هیچ بوده است! عملا با این همه مذاکره و همزمان افزایش فشارها بر ایران، دست آخر به پله اول برگشتیم!!! یعنی کلنجار رفتن با آژانس!
 • محمدرضا ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  الان تحریم های هسته ای را کم کم برمیدارن و بلا فاصله دوباره برقرار میکنن این دفعه به دلیل برنامه بلندپروازانه موشکی ایران ، بعد برای مهروموم کردن صنعت موشکی مذاکرات راه می اندازن و توافق نهائی و بعد برداشتن موقت تحریه های موشکی و بعد برقراری تحریم ها بلافاصله به دلیل حمایت ایران از حزب الله لبنان وهمینطور یکی یکی الی آخر ش چیزی که رو دست ملت باقی می مونه یک دنیا تعهد بین المللی و کاسه های خالی گدائی مذاکراتی. یادمان باشد خداوند متعال در قرآن مجید میفرماید ولن ترضی عنک الیهود والنصاری حتی تتبع ملتهم . یهود و نصاری هرگز از شما راضی نمی شوند مگر اینکه از آنها تبعیت کنید . یعنی شرط زنده ماندن مردن است. وهیهات مناالذله
 • سجاد ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  باید به یاد داشت که خو د اژانس ابزار دست امریکاست .پس پس صد در صد در راستی ازمایی خیلی سخت گیری خواهد کرد .و جانب ما را نخواهد گرفت.این بیانیه ابهامات زیادی دارد که باید شفاف شود
 • ایرج ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  یه چیزی جا مونده مشخص نکردن هر ایرانی روزی چند تا نون میتونه بخوره یا میتونه خونه دوستان وفامیلهاش بره یانه. آیا حق داره بلند صحبت بکنه یا نه لباس چی میتونه زمستان لباس گرم بپوشه و بخاری روشن کنه یا از هیزم استفاده بکنه و.......................
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  دستکم 15 سال! یعنی چی؟
 • خواننده ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  همه چیزو که واگذار کردند.کجای این توافق شادی دارد؟
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  کشتی هسته ای ایران با سرعت از ساحل پیشرفت دور میشود کانه نتانیاهو سکان هدایتش را در دست گرفته باورم نیست و باور نمیکنم که ملت ایران دست روی دست بگذارند و ظلم و تحقیر و خذلان و حرمان از حقوق حقه شان را تمکین کنند
 • صابر22 ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  هزاران میلیارد خسارات رو دستمان مانده دست ظریف درد نکنه حداقل جلوی ضرر را گرفت اگه 2سال دیگه همین منوال ادامه پیدا می کرد ما هم مثل اتیوپی می شدیم قحطی وگرسنگی
 • YasharTurk ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  بزرگترین نقطه ضعف این توافق محدود شدن غنی سازی ایران تنها با سانتریفیوژهای نوع IR-1 هست یعنی پیشرفت هسته ای در غنی سازی تا ده سال صفره
 • ابورضا ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  آقاجان جناب ظریف وتیمش بدون چراغ سبز رهبری آب هم نمی توانند بخورند اینها را رهبری قبول کرده وظریف هم توافق نموده ظریف دیوانه نیست که بدون هماهنگی با رهبری کاری بکند تازه صلاح مملکت راخسروان بیشتر از ماها دانند
 • سیدقاسم ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۵
  0 0
  ایران در صورتی که به صورتی قابل راستی‌آزمایی به تعهدات خود پایبند باشد، تخفیف تحریمی دریافت خواهد کرد. این بند ، بند مربوط به لغو یکجای تحریمها رو به آآب داده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس