جواد نکونام که با انجام دو بازی دوستانه اخیر با 151 بازی رکورد بازی ملی علی دایی را شکسته بود پس از 15 سال بازی ملی مداوم و حضور در 2 جام جهانی تصمیم به آویختن کفش‌هایش گرفت.

پایانی متمایز و درخشان برای کاپیتان جواد/ عملکرد 15 ساله نکونام در تیم ملی +جدول
گروه ورزشی مشرق - جواد نکونام کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران پس از پایان دیدار دوستانه تیم کشورمان برابر سوئد تصمیم خود برای خداحافظی از تیم ملی را عملی کرد تا با ثبت 151 بازی ملی و 39 گل زده به تاریخ فوتبال ایران بپیوندد.
نکونام که تا پیش از دیدار ششم فروردین تیم ملی برابر شیلی، به رکورد 149 بازی ملی علی دایی رسیده بود در دو دیدار پی در پی مقابل این کشور صاحب سبک آمریکای جنوبی و سوئد صاحب نام، موفق به گلزنی شد تا با 151 بازی ملی رکورد پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران را به تنهایی از آن خود کند. پیش از این کارنامه علی دایی در دیدار با آنگولا (جام جهانی آلمان) بسته شده بود و این بار رکوردار تازه در مصاف با سوئد تصمیم به آویختن کفش‌هایش در دیدارهای ملی گرفت.

مرد شماره 6 خط میانی ایران در این مدت در تیم‌های پاس تهران، الوحده و الشارجه امارات، اوساسونای اسپانیا، استقلال تهران و الکویت کویت به میدان رفته و در حال حاضر در تیم اوساسونا به فعالیتش در رقابتهای باشگاهی ادامه می‌دهد.
 
سومین گلزن برتر ایران
در رده‌بندی بیشترین بازی ملی تاریخ فوتبال ایران، جواد نکونام با ۱۵۱ بازی ملی و ۳۹ گل زده در صدر قرار دارد. پس از این بازیکن علی دایی با ۱۴۹ بازی ملی و ۱۰۹ گل زده در رده دوم قرار دارد، علی کریمی با ۱۲۷ بازی ملی و ۳۸ گل زده، مهدی مهدوی‌کیا با ۱۱۱ بازی ملی و ۱۳ گل زده، سیدجلال حسینی با ۹۱ بازی ملی و ۶ گل زده و کریم باقری با ۸۷ بازی ملی و ۵۰ گل زده رده‌های دوم تا ششم را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین نکونام با ۳۹ گل زده، پس از علی دایی با ۱۰۹ گل زده و کریم باقری با ۵۰ گل زده در رده سوم بهترین گلزن تاریخ فوتبال ایران قرار دارد. علی کریمی با ۳۸ گل زده و مرحوم غلامحسین مظلومی و فرشاد پیوس با ۱۹ گل زده و علی اصغر مدیر روستا با ۱۸ گل زده در رده‌های بعدی قرار دارند.

15 سال مداوم در تیم ملی
هافبک شماره 6 تیم ملی کشورمان در بیست و دوم دی‌ماه سال 1379 و در حالی که تنها 19 سال و 31 روز سن داشت، برای نخستین بار پیراهن تیم ملی ایران را در دیدار دوستانه برابر اکوادور برتن کرد. این مسابقه در لس آنجلس برگزار شد و تیم ملی ایران با گل‌های علی دایی و علی موسوی با نتیجه 2 بر یک اکوادور را شکست داد. نکونام در دقیقه 82 آن بازی به جای محمود فکری وارد زمین مسابقه شد.

پایانی متمایز و درخشان برای کاپیتان جواد/ عملکرد 15 ساله نکونام در تیم ملی +جدول
اما جواد نخستین بار با تشخیص جلال طالبی در دیدار دوستانه ایران برابر گرجستان وارد ترکیب اصلی تیم کشورمان شد. سه شنبه 25 مرداد 79 (15 اگوست 2000) جواد یکی از نفرات تیمی بود که با گلهای پژمان جمشیدی و فرهاد مجیدی میهمانش را 1-2 شکست داد. از آن زمان تاکنون دقیقا 14 سال و 7 ماه و 19 روز می گذرد.

از دانمارک تا سوئد
شاید ذکر این نکته هم جالب باشد که جواد نخستین گل ملی خود را وارد دروازه دانمارک کرده است. نکونام نخستین بار در مسابقات چهارجانبه هنگ کنگ موفق شد تا دروازه دانمارک را با ضربه دقیقه 48 خود باز کند. شنبه 12 بهمن ماه سال 81 تاریخی نیست که کاپیتان جواد به این راحتی ها فراموشش کند، درست مثل 11 فروردین ماه سال 1394 که جواد برای آخرین بار پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کرد آن هم در برابر تیمی از جنس مشابه دانمارک. کاپیتان نکو این بار به سوئد گل زد و بر خلاف قبل این پایان کارش بود نه شروع گلزنی‌های ملی‌اش.

اولین و آخرین شکست
نکونام طی 151 دیدار افتخار پوشیدن پیراهن مقدس فوتبال کشورمان را داشت و در این مدت 39 گل به ثمر رساند که در برخی مواقع این گلها حساس هم بودند. کاپیتان نکو پیش از دیدار با سوئد در 31 بازی موفق به گلزنی شده بود با این توضیح که تیم ملی ایران در هیچ کدام از دیدارهای مذکور رنگ شکست را ندیده بود. به عبارت ساده تر هر وقت جواد نکونام موفق به گلزنی شد تیم ملی ایران نباخت جز روز آخر و دیدار با تیم ملی سوئد. کاپیتان در روز گلزنی اش برابر سوئدی ها طعم شکست برابر دارو دسته زلاتان را چشید تا تجربه ای تلخ را با خود به ویترین خاطراتش ببرد.

پایانی متمایز و درخشان برای کاپیتان جواد/ عملکرد 15 ساله نکونام در تیم ملی +جدول
تنها هت تریک
کاپیتان جواد در طول بازی‌های ملی موفق شد به لبنان بیش از تیم‌های دیگر گل بزند. بازیکن فعلی اوساسونای اسپانیا درخشان ترین روز لبنانی اش را 28 آبان 91 پشت سرگذاشت. جواد آن روز 3 گل از 5 گل تیم ملی ایران را وارد دروازه لبنانی کرد که در مسابقات انتخابی جام جهانی برزیل آزارمان داد. نکونام به جز این هت تریک تاریخی 4 گل دیگر هم زد تا در مجموع 7 گل از 39 گل خود را درون دروازه  این کشور کاشته باشد.

جدول گل‌های ملی جواد نکونام

گل/شماره

حریف

عنوان مسابقات

تاریخ

نتیجه نهایی

۱

دانمارک

4جانبه هنگ کنگ

۱۲بهمن۸۱

۱-۰

۲

لبنان

غرب آسیا

۲۸خرداد۸۳

۴-۰

۳

عراق

غرب آسیا

۳تیر۸۳

۲-۱

۴

سوریه

غرب آسیا

۵تیر۸۳

۴-۱

۵

تایلند

جام ملت ها

۳۰تیر۸۳

۳-۰

۶

بحرین

جام ملت ها

۱۶مرداد۸۳

۴-۲

۷و۸

لائوس

انتخابی جام جهانی آلمان

۲۷آبان۸۳

۷-۰

۹

کره شمالی

انتخابی جام جهانی آلمان

۱۳اسفند۸۳

۲-۰

۱۰

آذربایجان

دوستانه

۸خرداد۸۴

۲-۱

۱۱و۱۲

لیبی

دوستانه

۱شهریور۸۴

۴-۰

۱۳

سوریه

انتخابی جام ملت ها

۲۵مرداد۸۵

۱-۱

۱۴

سوریه

انتخابی جام ملت ها

۱۵شهریور۸۵

۲-۰

۱۵و۱۶

جامایکا

دوستانه

۱۱تیر۸۶

۸-۱

۱۷

چین

جام ملت ها

۲۴تیر۸۶

۲-۲

۱۸

مالزی

جام ملت ها

۲۷تیر۸۶

۲-۰

۱۹

زامبیا

دوستانه

۵خرداد۸۷

۳-۲

۲۰

کویت

انتخابی جام جهانی آفریقا

۲تیر۸۷

۲-۰

۲۱

عربستان

انتخابی جام جهانی آفریقا

۱۶تیر۸۷

۱-۱

۲۲

کره شمالی

انتخابی جام جهانی آفریقا

۲۴مهر۸۷

۲-۱

۲۳

کره جنوبی

انتخابی جام جهانی آفریقا

۲۳بهمن۸۷

۱-۱

۲۴

اردن

انتخابی جام ملت ها

۲۳آبان۸۸

۱-۰

۲۵

تایلند

انتخابی جام ملت ها

۱۲اسفند۸۸

۱-۰

۲۶

آنگولا

دوستانه

۱۲دی۸۹

۱-۰

۲۷

فلسطین

دوستانه

۱۳مهر۹۰

۷-۰

۲۸و۲۹

اندونزی

انتخابی جام جهانی برزیل

۱۱شهریور۹۰

۳-۰

۳۰

اندونزی

انتخابی جام جهانی برزیل

۲۴آبان۹۰

۴-۱

۳۱

کره جنوبی

انتخابی جام جهانی برزیل

۲۵مهر۹۱

۱-۰

۳۲و۳۳و۳۴

لبنان

انتخابی جام ملت ها

۱۸بهمن۹۱

۵-۰

۳۵و۳۶

لبنان

انتخابی جام جهانی برزیل

۲۱خرداد۹۲

۴-۰

۳۷

لبنان

انتخابی جام ملت ها

۲۸آبان۹۲

۴-۱

۳۸

شیلی

دوستانه

۶فروردین۹۴

۲-۰

۳۹

سوئد

دوستانه

۱۱فروردین

۱-۳


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  وقتی با نفوذ مانع حضور شایسته ها در تیم ملی میشه از چشم مردم می افته
 • حمید رضا افتخاری ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  یعنی چه مثلا در بیست بازی اخیرش چه بهبودی داشته
 • یک بی غیرت ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  مشرق عزیزم خط بطلانی بر این محافظه کاری و انفعال و مسامحه و این تضییع حقوق مسلم و مصرح کامنت گذاران و مخاطبان خبرگزاریتان که غالبا دغدغه حقیقت و فضیلت و عدالت دارند بکشید و کامنت های ملت را لحظه به لحظه بزارید و از این شیطنت های زورنالیستی و حربه های رسانه ای که عمدتا منشا و آبشخورش جبن و محافظه کاری و تنبلی است عدول کنید ملت مسخره و ملعبه شما نیستند به حقوقشان احترام بزارید و کامنت ها را الساعه و فی الفور منتشرکنید
 • ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  درسته اولین اعمال نفوذ با نیرنگ این اقا غصب شماره 6 کریم باقری محجوب و بعبارتی حذف و خداحافظی زود هنگام باقری از تیم ملی بود اعمال نفوذ در داخل تیم ملی و خیلی از موارد که در اینجا مجال گفتن نیست، در یک کلام متاسفانه فوتبال ما فاسد است
 • ا ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  کاپیتان باید اقتدار داشته باشه ... دوست عزیز بخشی از اقتدار تنبیه در کنار تشویقه باید بتونی تهدید کنی تا جوون تر ها از پست شون تکون نخورند . به هر حال نکونام وزنه ی روحی سنگینی بود که اعتماد بچه ها رو بالا می برد
 • ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۴
  0 0
  شما 2 زار سواد رسانه نداری ... مجید جان اون چت رومه که شما می گی !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس