کد خبر 399225
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۰

رئیس کل بانک مرکزی اصلاح نرخ سود بانکی را از جمله برنامه‌های مهم سال آینده بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: نرخ سود 28 و 29 درصد با توجه به تورم 15.8 درصد در پایان بهمن 93، نرخ غیرقابل قبولی است و ادامه این رقابت شبکه بانکی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

به گزارش مشرق، جلسه رئیس کل و هیات عامل بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌ها روز گذشته برگزار و سیف ضمن مرور دستاوردهای بانک مرکزی در سال 1393، مهمترین اهداف و برنامه‌های این بانک در سال آتی را تشریح کرد.

رئیس کل بانک مرکزی کنترل تورم را منوط به رعایت انضباط در نظام مالی و پولی کشور دانست و گفت: از جمله مواردی که به شدت نیازمند رعایت انضباط است، اعطای تسهیلات و رشد پایه پولی است.

وی افزود: پیش بینی ما تسهیلات دهی شبکه بانکی به میزان 280 هزار میلیارد‌ تومان در سال 93 بود که این رقم در پایان بهمن به 292 هزار میلیارد تومان رسیده که بیش از 60.3 درصد آن به سرمایه در گردش اختصاص یافته است. تسهیلات سرمایه در گردش در بخش صنعت به بیش از 81 درصد می‌رسد و توانسته  ظرفیت‌های بلااستفاده تولید را به حرکت درآورد و خوشبختانه توانستیم با کمترین هزینه به بیشترین اثربخشی دست یابیم.

وی افزود: این آمار نشان می‌دهد انتقادات به اتخاذ سیاست‌های انقباضی نادرست است چون این سیاست‌ها در جهت گیری خروج از رکود موثر بوده اند.

سیف همچنین گفت: رشد نقدینگی در بهمن ماه سال جاری به 21.7 درصد رسیده است که در مقایسه با بهمن ماه سال گذشته که معادل 28.3 درصد بود، کاهش قابل قبولی داشته است و این موضوع نشان از کنترل مناسب و سیاست‌های درستی است که در بانک مرکزی اتخاذ شده است.البته همزمان ترکیب نقدینگی نیز بهبود یافته است.

وی افزود: 13.1 درصد رشد مربوط به ضریب فزاینده پولی است و 4.1 درصد هم رشد پایه پولی را داشته ایم که نشان دهنده بهبود کیفیت نقدینگی است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه، ثبات بازار ارز را دیگر دستاورد بانک مرکزی در سال 1393 برشمرد و گفت: در سال 93 علی رغم تحقق پیش بینی های صورت گرفته در مذاکرات هسته ای و حجم بالای تقاضای ارز، تنها افزایش 0.6 درصدی قیمت ارز را شاهد بودیم و این مهم با کمترین دخالت محقق شده است و بازار ارز شرایط ثبات نسبی را تجربه می کند. وی تاکید بر قیمت منطقی ارز و کنترل شوک های موقتی را دلایل این ثبات عنوان کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار، بزرگترین دستاورد بانک مرکزی در سال 93 را ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی عنوان کرد و گفت: با توجه به قدرت مالی موسسات غیرمجاز و حمایت هایی که از این موسسات وجود داشت، ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی بسیار سخت می نمود ولی با تلاش های بخش نظارت بانک مرکزی تا حدی توانستیم انضباط را به این بازار به صورت نسبی برگردانیم

سیف تاکید کرد: در مقطعی 30 درصد از حجم فعالیت های پولی خارج از حوزه نظارت بانک مرکزی بود که در حال حاضر این رقم به کمتر از 20 درصد رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی نوع رقابت بانک ها در مورد نرخ سود را  نیز از دیگر چالش های بانک مرکزی برشمرد و افزود: بازیگران اصلی این حوزه، بانک ها و موسسات اعتباری غیر مجاز هستند ولی با توجه به اینکه موسسات، الزامات نسبت سپرده قانونی نزد بانک مرکزی را رعایت نمی کنند، مزیت رقابتی در این حوزه به دست آورده اند و باعث بروز بی انضباطی در حوزه رقابت در جذب سپرده شده اند.

بخش دوم سخنان دکتر سیف در این نشست به برنامه های مهم  سال آتی بانک مرکزی اختصاص داشت.

سیف گسترش چتر نظارتی بانک مرکزی را از مهمترین برنامه های این سازمان معرفی کرد و گفت: حوزه نظارت بانک مرکزی در سال آتی باید در دو بخش« شناسایی هرچه بیشتر موسسات غیرمجاز و منضبط کردن آنها» و «تعمیق کیفیت نظارت بانک مرکزی در حوزه پولی» فعالیت کند.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت های حسابرسان مستقل، استفاده از نتایج طرح «بررسی ثبات پایداری مالی» که توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی انجام شده است و نیز «طراحی نظام نظارت بانک مرکزی بر بانک ها»  می‌تواند در این حوزه راهگشا باشد.

رئیس کل بانک مرکزی اصلاح نرخ سود بانکی را از جمله مباحث مهمی خواند که در سال آتی بانک مرکزی آن را پیگیری خواهد کرد. وی تصریح کرد: در طول سال های پس از انقلاب، اولین دوره‌ای است که در شبکه بانکی، نرخ سود مثبت داریم ولی نرخ سود 28 و 29 درصد با توجه به تورم 15.8 درصد در پایان بهمن 93، نرخ غیر قابل قبولی است و ادامه این رقابت شبکه بانکی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

رییس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: وظیفه بانک مرکزی اصلاح این رویه نادرست است و از طرفی، فرهنگ رقابت بانک ها در زمینه رشد سپرده  باید تغییر کند و به سایر خدمات و ظرفیت های بانک ها هم توجه جدی شود.

سیف با اشاره به تجربه موفق یکسان سازی نرخ ارز در سال های 1380 و 1381 عنوان کرد: ثبات بازار ارز از اولویت های اصلی بانک مرکزی است و پس از عادی سازی روابط بانکی بین المللی بعد از مذاکرات، یکسان سازی نرخ ارز را عملیاتی خواهیم کرد و در صورت عدم توافق، سناریوهای جایگزین را نیز پیش بینی کرده ایم.

رئیس کل بانک مرکزی مطالبات غیرجاری را از چالش های مهم نظام بانکی خواند و افزود: بحث مطالبات غیرجاری هنوز برای جامعه به خوبی بیان نشده و باعث شده است نوک تیز انتقادات در این حوزه به سمت شبکه بانکی نشانه رود در حالی که این مطالبات تحت تاثیر عوامل مختلفی چون تسهیلات تکلیفی، تسهیلات طرح های زودبازده و ... شکل گرفته و غیر از نظام بانکی عوامل متعدد دیگری نیز در شکل گیری آن نقش داشته اند.

سیف با بیان این که باید راهکار مناسبی برای تعیین دقیق میزان مطالبات معوق داشته باشیم، تاکید کرد: با همکاری دستگاه ها و نهادهای دیگر نسبت به وصول و کاهش مطالبات معوق می‌ توان اقدام کرد.

وی  همچنین با اشاره به بی نظمی بانک ها در بازپرداخت بدهی به بانک مرکزی و موضوع اضافه برداشت ها، اوایل سال آتی را زمان مناسبی برای ساماندهی این موضوع عنوان کرد.

رئیس کل بانک مرکزی اظهارداشت: بانک مرکزی به تدریج نقش موثر خود در نظام اقتصادی کشور را به دست آورده و امیدواریم در سال آینده نیز این مسیر  تداوم داشته باشد.

رئیس شورای پول و اعتبار همچنین ضمن قدردانی از زحمات مجموعه مدیران و کارکنان بانک در حصول موفقیت‌های اقتصادی اخیر افزود: سال پرتلاشی را پشت سر نهادیم و بخش عمده این تلاشها بر دوش شما بود و این زحمات باعث شد تا دستاوردهای مثبت و افتخار آمیزی برای کشور حاصل شود و با توجه به مشارکتی که در خلق این دستاوردها داشتید، جا دارد از زحمات همه شما عزیزان قدردانی نمایم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد این دستاوردها،انگیزه های قویتری را برای سال‌ آینده و سال‌های آتی ایجاد نماید تا بانک مرکزی بتواند در مسیر رو به رشد حرکت کرده و نقش محوری خود را به نحو مطلوبی ایفاء کند.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس