تمام مکالمات جهان را شنود می‌کنند؛ با طراحی یک بدافزار سعی می‌کنند برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنند؛ سیستم پدافند هوایی ارتش سوریه را از کار می‌اندازند تا جنگنده‌های اسرائیلی با خیال راحت تأسیسات هسته‌ای این کشور را با خاک یکسان کنند. این تنها بخشی از اقدامات مرکز فرماندهی خرابکاری سایبری اسرائیل موسوم به یگان 8200 است.

گروه گزارش ویژه مشرق- دولت‌ها نه فقط برای مدیریت شهروندان خود، بلکه برای گسترش منافع خود در جهان نیازمند اطلاعات هستند، اطلاعاتی از همه مکان‌ها، همه رخدادها، همه اقدامات و تصمیمات و نهایتاً همه انسان‌های روی کره زمین. شاید 99% از این اطلاعات هیچ‌گاه به درد نخورد، اما همین که دولتی به آنها دسترسی داشته باشد، احساس قدرتمندی می‌کند زیرا می‌داند هر تهدیدی را می‌تواند در نطفه خفه کند. با این حال اقداماتی این چنین با چند دهه پیش تفاوتی فاحش پیدا کرده و آن بهره‌گیری از ارتباطات راه دور و فضای مجازی توسط مردم و توسط مراکز اطلاعاتی است. مردم اطلاعات خود را در فضای مجازی وارد می‌کنند، در همان جا گفتگو کرده و تصمیم می‌گیرند و اصلاً شاید در همان فضای مجازی نیز اقدام کنند: مانند امضای یک طومار اعتراضی یا اعلام حمایت در یک موضوع خاص. این وضعیت، سازمان‌های اطلاعاتی یادشده را مجبور می‌کند تمرکز خود را بیش از پیش بر فضای مجازی قرار داده و از هر راه ممکن، حداکثر داده‌های اینترنتی را جمع آوری و رمزگشایی نمایند.

یگان 8200: واحد جاسوسی سایبری اسرائیل


رژیم اسرائیل نیز در راستای منافع خود بیش از 60 سال است که از هر راه ممکن جاسوسی کرده و اطلاعاتی را از تمام نقاط دنیا گردآوری می‌کند. از آنجا که بیشتر تهدیدات ضداسرائیلی از منطقه خاورمیانه بلند می‌شود و تاریخِ این 60 سال نیز مؤید آن است، قطعاً یکی از مهمترین حوزه‌های فعالیت جاسوسی این رژیم، همین منطقه است. در حدود سه دهه اخیر نیز ایران به عنوان محور مقاومت علیه گسترش رژیم صهیونیستی نقش مؤثری ایفا نموده و قطعاً هدف اقدامات اطلاعاتی اسرائیل قرار گرفته است. از این رو بد ندانستیم همان گونه که آنها ما را جدی گرفته‌اند، ما نیز آنها را شناخته و تصویر دقیق‌تری از این‌گونه فعالیت‌های اسرائیل داشته باشیم، فعالیت‌هایی که عمدتاً در یگان 8200 برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

سابقه اداری و جایگاه علمی یگان 8200

جمع‌آوری داده‌های مجازی، جاسوسی از ایمیل‌ها و اطلاعات اینترنتی در کنار رمزگشایی از کدها، وظایف اصلی این واحد نظامی-اطلاعاتی را تشکیل می‌دهد. نام‌های دیگر این یگان مانند «واحد مرکزی ارتش اطلاعاتی» به همین وظایف اشاره دارد. این واحد در سال 1952، یعنی تنها چهارسال پس از تأسیس اسرائیل با استفاده از تجهیزات آمریکایی راه‌اندازی شده و دو سال بعد در مقر دائمی خود در Glilot، منطقه‌ای واقع در شمال تل آویو مستقر شد. گفته می‌شود یگان 8200، بزرگترین واحد در وزارت دفاع رژیم صهیونیستی از نظر تعداد نیروها است.

یگان 8200؛ مرکز فرماندهی خرابکاری هسته‌ای رژیم اسرائیل +تصاویر و فیلم
به ادعای رژیم صهیونیستی، سربازان یگان 8200 در علوم رایانه و فناوری اطلاعات در جهان سرآمد هستند


پایگاه بیزینس اینسایدر مدعی شده است یگان 8200 به تربیت نیروهایی می‌پردازد که از نظر تخصص، سرآمد علوم رایانه در جهان هستند تا جایی که می‌توان گفت این یگان، «پیشگام جهش در فناوری اطلاعات» است. این پایگاه مهارت نیروهای یگان 8200 را قابل استفاده در دنیای مجازی عادی دانسته و از آگهی‌های استخدامی خبر داده که مخصوصاً در آن اشاره شده صرفاً به فارغ التحصیلان یگان 8200 نیاز دارند.

شرکت‌های غیرنظامی مانند Nokia و Disney World به فعالیت‌هایی روی آورده‌اند که بازار کار خوبی برای این افراد است. این‌گونه فعالیت‌های شبه‌نظامی که از مکان‌یابی مشترک مورد‌نظر شروع شده ولی خیلی از آن فراتر رفته است، متخصصانی را نیاز دارد که با توجه به تجربیات نظامی و اطلاعاتی خود قادر به نوشتن الگوریتم و مدیریت پروژه آن باشند. پروژه‌های یادشده به ویژه شبیه به الگوریتم‌هایی است که متخصصان یگان 8200 می‌نویسند تا جرائم و خرابکاری‌های احتمالی را پیش‌بینی و ردیابی کنند.

یگان 8200: واحد جاسوسی سایبری اسرائیل

پایگاه اصلی یگان 8200 در شمال تل آویو قرار دارد


کدام یک از اقدامات یگان 8200 فاش شده است؟

دولت‌ها از مراکز اطلاعاتی خود استفاده‌های فراوانی می‌کنند، که برخی از آنها از نظر اخلاقی و انسانی محکوم است اما به هر حال هدف همه این اقدامات، گسترش قدرت دولت متبوع‌شان است. هانس مورگنتا نظریه‌پرداز رئالیست روابط بین‌الملل از مفهومی به نام «اخلاق سیاسی» در کتاب مشهور خود با نام «سیاست میان ملت‌‌ها» نام می‌برد که به باور وی جای اخلاق دینی را میان دولت‌ها گرفته است. بر اساس این مفهوم، هر اقدامی که برای افزایش قدرت دولت متبوع فرد انجام شود و موفقیت‌آمیز باشد، اخلاقی است و هر گاه فردی با کارهایش به کاهش اقتدار دولت خود در جهان یاری رساند، از نظر اخلاق سیاسی محکوم است حتی اگر کار او از نظر اخلاق دینی ستوده باشد. ظاهراً دولت‌ها دنیای خود را دارند. کتاب مورگنتا به «انجیل سیاستمداران» مشهور است.

بر این اساس مراکز اطلاعاتی در هر کشور، تلاش می‌کنند از هر راه ممکن به افزایش قدرت دولت خود کمک کنند. این مراکز شاید به زندگی خصوصی مردم سرک بکشند، یکی دو نفر از مخالفان سرسخت را بی سروصدا ترور کنند، محدودیت‌هایی برای اتباع کشور خود در سرزمین‌های دیگر ایجاد کنند، اخبار دروغی را از طرق ناشناخته در فضای عمومی منتشر کنند، جلوی موفقیت اقتصادی و رشد ثروت برخی افراد را بگیرند یا اصلاً آنها را ورشکسته کنند، سیاستمداران مشهور را حتی از طریق همسران جعلی تحت کنترل خود درآورند، با فرستادن پیام‌های تهدیدآمیز (مانند تهدید به قتل خانواده) از اقدامات یک فرد مشهور و اثرگذار جلوگیری کنند و ... . 


یگان 8200: واحد جاسوسی سایبری اسرائیل
یگان 8200، یکی از متهمان پرونده ویروس استاکس نت در صنایع هسته ای ایران است

یگان 8200 نیز اگر چه در وزارت دفاع رژیم صهیونیستی قرار دارد ولی مأموریت آن اطلاعاتی است. تا به حال برخی اقدامات این یگان رسانه‌ای شده است که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم. اما ابتدا باید متذکر شویم که مراکز اطلاعاتی گاهی خودشان به انتشار داده‌هایی پیرامون عملیات‌ها و اقدامات خود مبادرت می‌ورزند و هدف آنها نشان دادن قدرت خود و افزایش جایگاه خود در افکار عمومی است. این کار به ویژه زمانی صورت می‌گیرد که یک دولت با کاهش محبوبیت یا افزایش نارضایتی میان مردم خود یا در جهان مواجه می‌شود و تلاش می‌کند از این طریق بر ناتوانی‌های خود سرپوش بگذارد.

بسیاری از رسانه‌ها خبر از دخالت مؤثر یگان 8200 در شیوع ویروس استاکس نت در صنایع حساس کشورمان به ویژه صنایع هسته‌ای در سال 2010 داده‌اند. ایرانی‌ها نیز هر گاه خبر از فعالیت‌های اطلاعاتی اسرائیل می‌شنوند، یاد موساد می‌افتند در حالی که بسیاری از این اقدامات توسط یگان 8200 انجام می‌شود. روزنامه تلگراف انگلیس درباره نقش یگان 8200 در خرابکاری برضد برنامه هسته‌ای ایران می‌نویسد: «متخصصان رایانه پس از بررسی کدهای ویروس استاکس‌نت، در رمزنگاری‌های آن به کلمه‌ myrtus رسیدن که نام گیاهی به نام «مورد یا مورت» است و در زبان عبری به آن «هدسه Hadassah» می‌گویند. هدسه نام اصلی ملکه استر دخترک یهودی و ملکه ایران در دوران خشایارشاه است.» (برای آشنایی با استر و روایت توطئه قوم یهود و کشتار ده‌ها هزار ایرانی، گزارش مشرق را از اینجا مطالعه نمایید.)


یگان 8200؛ مرکز فرماندهی خرابکاری هسته‌ای رژیم اسرائیل +تصاویر و فیلم

تلگراف در ادامه می‌نویسد: «همانطور که در کتاب استر، یهودیان حمله‌ای پیشدستانه به تحریک ملکه استر برضد ایرانیان انجام دادند، اسرائیل نیز ایران را بارها به انجام چنین حملاتی برضد تأسیسات هسته‌ای این کشور تهدید کرده است. رالف لانگنر (Ralf Langner) محقق آلمانی می‌گوید یگان 8200 اسرائیل با نفوذ به کامپیوترهای نیروگاه اتمی بوشهر، بدافزار استاکس‌نت را وارد این سیستم‌ها کرده است. کارشناسان پس از ماه‌ها تحقیق بر روی این بدافزار که سیستم‌های ساخت شرکت زیمنس آلمان در سراسر جهان را آلوده کرده بود، این احتمال را مطرح کرده‌اند که این ویروس از طریق یک فلش مموری Memory stick توسط یکی از مهندسان روس شاغل در نیروگاه بوشهر به این سیستم‌ها وارد شده است.»

یگان 8200؛ مرکز فرماندهی خرابکاری هسته‌ای رژیم اسرائیل +تصاویر و فیلم

روزنامه لوموند دیپلماتیک در سال 2010 فاش ساخت یگان 8200 در صحرای جنوبی اسرائیل موسوم به نگب، پایگاه عظیمی را استقرار داده است. مسئولیت این شبکه وسیع اطلاعاتی، شنود و مانیتورینگ تماس های تلفنی، ایمیل‌ها و مانند آن است، از هر جا که باشد، آفریقا، آسیا، خاورمیانه و حتی اروپا. حتی کشتی‌ها در دریا نیز از دسترس این پایگاه خارج نیستند. یگان 8200، همه سفارت‌خانه‌های اسرائیل در کشورهای مختلف جهان را رصد می‌کند و از جت‌های مجهز شرکت آمریکایی گلف استریم برای عملیات‌های جاسوسی خود بهره می‌گیرد.

یگان 8200؛ مرکز فرماندهی خرابکاری هسته‌ای رژیم اسرائیل +تصاویر و فیلم
پایگاه شنود یگان 8200 در صحرای نگب

روزنامه نیویورک تایمز نیز در همان سال مطلب دیگری را پیرامون اقدامات این یگان در عملیات بمباران منطقه دیرالزور در سوریه فاش کرد. این بمباران در سپتامبر سال 2007 توسط اسرائیلی‌ها انجام شد، به این دلیل که با توجه به تصاویر هوایی و اطلاعات به دست آمده، مشکوک به تأسیس یک مرکز هسته‌ای در دیرالزور شده بودند. روزنامه یادشده فاش کرد یگان 8200 توانست سیستم ضدهوایی سوریه را با موفقیت از کار بیاندازد.

یگان 8200؛ مرکز فرماندهی خرابکاری هسته‌ای رژیم اسرائیل +تصاویر و فیلم
یگان 8200 از جت‌های گالف استریم برای انجام عملیات جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کند

در نیمه شب 5 سپتامبر 2007 آموزش‌های لازم برای حمله به تاسیسات در حال ساختمان دیر الزور به یكی از پایگاه‌های نظامی هوایی اسرائیل داده شد و در تاریخ 6 سپتامبر 2007 ده جنگنده اسرائیلی از نوع اف 15 برای حمله، به سمت منطقه دیر الزور پرواز كردند.

به گزارش اشپیگل، جنگنده‌های نظامی اسرائیل بعد از 18 دقیقه به پایگاه هسته‌ای در حال ساخت سوریه در منطقه دیر الزور رسیدند و با موشك‌های هوا به زمین از نوع " 65 – A G M " و بمبی نیم تنی این پایگاه را بمباران كردند.

یگان 8200: واحد جاسوسی سایبری اسرائیل
نتانیاهو، موشه یعلون وزیر دفاع و بنی گانتز رئیس کارکنان وزارت دفاع، سه تن از اهداف نامه جنجالی 43 افسر و سرباز یگان 8200 بودند

افسرانی که دستورات یگان 8200 را نپذیرفتند

در سال گذشته میلادی یکی از افتضاح‌های تاریخی برای اسرائیل به وقوع پیوست. داستان از این قرار بود که 33 سرباز و 10 افسار یگان 8200 در نامه‌ای سرگشاده اعتراض خود را نسبت به جمع‌آوری برخی اطلاعات شخصی شهروندان فلسطین مانند مسائل جنسی و مشکلات جسمی ابراز کردند چرا که به نظر آنها جمع آوری این اطلاعات قدم اول برای اجبار این شهروندان به خبرچینی از هموطنان یهودی خود برای یگان 8200 است.

این نامه خطاب به چندین نفر نوشته شده بود: نتانیاهو نخست وزیر، بنی گانتز رئیس کارکنان وزارت دفاع و نفر سوم نیز رئیس شاخه اطلاعاتی وزارت دفاع که نام وی محرمانه است. در بخشی از نامه آمده است: «اطلاعاتی که در کرانه غربی جمع‌آوری می‌شود، به مردم بیگناه صدمه می‌زند و برای اهدافی چون تعقیب سیاسی و نقش حریم خصوصی شهروندان فلسطینی استفاده می‌شود... ما از روی وجدان خود اعلام می‌کنیم قادر به ادامه خدمت در این سیستم نیستیم.» در آخر نامه، امضاکنندگان نامه آمادگی خود را با خدمت در دیگر حوزه‌های مرتبط با دولت‌های متخاصم اعلام کرده‌اند.

یکی از افسران معترض، در گفتگو با مجله سیها موکمیت در اینباره گفت «ما می‌فهمیم که باید از از خودمان دفاع کنیم و اینکه کار اطلاعات بنا به تعریف خود امر کثیفی است و حتی اینکه اسرائیل در مقایسه با سایر کشورها واقعاً کمتر می‌تواند از دیگران برای دفاع از خود کمک بگیرد، اما متأسفانه هدف اصلی از فعالیت‌های یگان در مورد فلسطینی‌ها، تداوم نوعی حکومت نظامی در کرانه غربی است.»

البته سرویس اطلاعاتی وزارت دفاع اسرائیل بلافاصله دست به کار شد و از 200 افسر دیگر، امضا جمع کرد که ابراز بیزاری از اقدام همکاران خود کرده بودند. آنها ورود این مسائل امنیتی به فضای سیاسی را کاری نادرست دانسته بودند. وزارت دفاع در اولین اعتراض خود به نامه 43 افسر اطلاعاتی، اعلام کرد «این یگان با استفاده از ابزار گوناگون در عرصه‌های مختلف استفاده می‌کند و تکنیک‌ها و قواعد خود را صرفاً بر مبنای اهداف اطلاعاتی تنظیم کرده است. کسانی که در این یگان خدمت می‌کنند، در فرآیندی طولانی و دقیق به مهارت‌آموزی پرداخته و تحت برنامه‌ای قرار می‌گیرند که در هیچ مرکز اطلاعاتی اسرائیلی یا حتی مراکز دیگر در جهان، نظیر ندارد. در طول مهارت آموزی، تأکید ویژه‌ای در حوزه اخلاق، اصول اخلاقی و قواعد کارکردن گذاشته می‌شود.»


یگان 8200: واحد جاسوسی سایبری اسرائیل

نامه 43 افسر و سرباز یگان 8200 نشان می دهد جبهه جدیدی در جنگ علیه فلسطینیان گشوده شده است

موشه یعلون وزیر دفاع به شدت از نامه 43 افسر یگان 8200 ابراز نگرانی کرد و آن را نوعی کمک به کسانی دانست که در جای جای دنیا برای کاهش مشروعیت دولت اسرائیل تلاش می‌کنند. البته در این سخن وی، حقیقتی تلخ برای اسرائیلی‌ها نهفته است چرا که نوعی اعتراف به اعمال خلاف اخلاق و عرف بین المللی توسط یگان 8200 است. وی همچنین خبر از نقش پررنگ این یگان در حفظ امنیت و حتی موجودیت اسرائیل داد و اقدامات آن را «خدایی» توصیف کرد!

رئیس پارلمان این رژیم نیز با اعتراف به بحرانی بودن امنیت اسرائیل، نامه 43 افسر یگان 8200 را «خدمتی بزرگ» به کسانی دانست که «از اسرائیل نفرت دارند».

وزارت دفاع اسرائیل نهایتاً در بیانیه‌ای از برکناری 43 امضاکننده نامه اعتراضی خبر داد و علت آن را عدم تناسب فعالیت سیاسی با وظایف نیروهای امنیتی دانست. IDF اعلام کرد تردیدهای اخلاقی در جمع‌آوری هر‌گونه اطلاعات برای حفظ امنیت شهروندان اسرائیلی، همواره وجود داشته و هر کس که دچار چنین تردیدهایی شود، به فرمانده خود ارجاع داده می‌شود تا اقناع گردد. اما هیچ‌گونه مخالفت با دستورات پذیرفته نمی‌شود.

هاآرتص اقدام افسران یگان 8200 را امری بدیع خواند از آن نظر که تا این زمان، هیچ خط روشنی میان جمع‌آوری داده‌های سایبری و جاسوسی علیه دشمنان اسرائیل از طرفی و جاسوسی علیه شهروندان عادی اسرائیل کشیده نشده بود. به قول این پایگاه، این اقدام یک تفاوت واضح با اقدام اسنودن دارد: این افسران هرگز از کشور نگریخته‌اند و گفته‌اند حاضرند هزینه اقدام خود را بپردازند. هاآرتص خبر از سربازان وظیفه و سربازان ذخیره‌ای می‌دهد که پیش‌تر مخالفت خود را در نامه‌هایی سرگشاده علیه خدمت در سرزمین‌های اشغالی اعلام کرده‌اند، اما این نامه اخیر را از همه مهمتر می‌داند.


یگان 8200: واحد جاسوسی سایبری اسرائیل
نظارت بر مسائل خصوصی زندگی فلسطینیان، بُعد جدیدی از آپارتاید اسرائیلی را تکمیل می‌کند

گاهی رژیم‌های سیاسی نیاز به دشمن ندارند زیرا خود علیه خود اقدام می‌کنند. یک سازمان یا ارگان علیه سازمانی دیگر بیانیه می‌دهد و گروهی سیاسی علیه گروهی دیگر. تا جایی که این انتقادات، سازنده باشد، موجب رشد نظام سیاسی می‌شود و آنجا که آبروی یک کشور را به خطر می اندازد، مقدمه زوال دولت است. رژیم صهیونیستی هم از این قاعده مستثنی نیست و شرایط فعلی آن در بیشتر بخش‌ها اعم از کابینه یا رده‌های نظامی یا حتی اجتماعی، چیزی شبیه به اتفاقی است که در یگان 8200 به آن اشاره شد.

در آخر چند جمله‌ای هم در مورد نتانیاهو بشنویم. در دوره نخست وزیری وی افتضاحاتی به بار آمده است که برخی از آنها کم نظیر و برخی بی نظیر بوده‌اند. سیاست های تندروانه وی و دولتش موجب شده بسیاری از افراد زیردستش به رسانه‌ها پناه ببرند و از این همه ظلم و ستم بر فلسطینی‌ها شکوه کنند. به قول معروف، آش آن قدر شور شده است که... . به نظر می‌رسد اقداماتی چون نامه اعتراضی 43 سرباز و افسر یگان 8200، نشان دهنده ترک‌هایی است که روز به روز دهان باز می‌کند و ممکن است به زودی مسببان خود را ببلعد.منابع و مآخذ:

http://www.businessinsider.com/best-tech-school-is-israels-unit-8200-2013-8

http://www.jpost.com/Israel-News/IDF-dismisses-unit-8200-reservists-who-refused-to-serve-in-Palestinian-territories-389004

http://en.wikipedia.org/wiki/Unit_8200

http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/.premium-1.615811

http://www.timesofisrael.com/reservists-from-top-intel-unit-refuse-to-operate-against-palestinians

http://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/1769366/jewish/What-Does-the-Name-Hadassah-Mean.htm

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/israel/8034987/Israeli-cyber-unit-responsible-for-Iran-computer-worm-claim.html

http://lemondeselonkaboul.tumblr.com/post/87088651541/israel-from-stuxnet-to-unit-8200

http://www.theguardian.com/world/2014/sep/12/israel-unit-8200-refuseniks-transcript-interview

http://edition.cnn.com/videos/world/2014/09/16/pkg-wedeman-israel-palestine-surveillance.cnn

http://www.youtube.com/watch?v=OE7mXoLFvvQ

http://defence.pk/threads/stux-virus-present-future-implications.82379/

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/israel/8034882/Israels-unit-8200-cyber-warfare.html
نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 67
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 29
 • ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  2 2
  کارشون درسته
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  2 1
  ترس من از دشمنان لدود و معاندان عنود انقلاب اسلامی نیست همه ترس از جریانات سیاسی است که تغییرایدئولوژی داده اند بدون اینکه این تغییرماهوی خویش را صریحا اعلام کرده باشند افرادی که در اردوگاه انقلاب زمانی بوده اندو چه بسا فداکاری ها برای انقلاب و اسلام کرده اند لکن به تدریج و در کوران امتحانات الهی رفوزه شدند و ازهمه آرمان ها و ارزش های الهی که روزگاری برای تحقق آنها جان فشانی و فداکاری میکردند عدول کردند وگرفتار چرب و شیرین دنیا و زخارف این نشئه وانفسا شدندو اکنون با اپوزیسیون خارج نشین انقلاب خمینی افق مشترک پیدا کرده اندو طابق النعل بالنعل یک پروژه را دنبال میکنند و آن توقف و مهار انقلاب اسلامی است منتهای مراتب چون در ایران زندگی میکنند و پایگاه اجتماعی ندارند مجبورند با ادبیات مذهبی حرف بزنندو در عمل جوری کارکنند و موضع بگیرند که عوام جامعه شستشان خبردار نشودکه این ها چه جانوران موذی و ناخلفی هستند و به نظرمن امروز بر ذمه متولیان رسانه ملی و تشکل های بسیجی دانشگاهی و طلاب و روحانیون حوزه است که این جریان مرموز و منافق و دوچهره رو مفتضح کنند و پته آنها را روی آب بریزندکه این تیپ افراد اسرار حکومت را برای صهیونیست ها و امریکایی ها فاش میکنند و اینها به مثابه پل و قنطره ای هستندکه دشمنان با عبور از این پل وارد اتاق فرمان انقلاب میشوند ونهضت اسلامی را منحرف میکنند و ضربات سهمگین و سنگینی به ریشه انقلاب واردمیکنند
 • سپهسالار ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  3 0
  خدایا شرّ دشمنان اسلام و قرآن را به خودشان برگردان
 • فرد مطلع ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  3 0
  با این همه اهن و تلپ هنوز قادر به شنود ارتباطات بیسیم مقاومت و خیلی زیرساخت های دیگه نیستند دشمن رو در ابعاد واقعی به مردم نشان دهید نه در ابعاد خیالی ...
 • گیلانی ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 0
  لعنت به یهود بزرگترین دشمنان اسلام قران کریم از دشمنی این قوم پسامبر کش با اسلام هشدار داده است
 • موساد ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 4
  دمشون گرم...خوشم اومد از سیستم و کارهاشون. همینجوری برنامه هسته ای ایران رو هم با خاک یکسان میکنیم
 • مهدی ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 2
  و همچنان وایبر در دسترس است ....
 • ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  2 1
  اینها باید سر مشقی واسه مدعیان باشه، چون این یگان با عقل و درایتش به دشمنانش ضربه می زنه، اگه نشستین و فحششون دادین مطمئن باشین به شما هم ضربه میزنن، پس باید زحمت بکشید و سخت کار کنید تا بهتر از اونها بشین
 • سرباز ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  3 0
  زرشک .. مطمئن باش قبل از اون اسرائیل با خاک یکسان خواهد شد
 • حقگو ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  3 1
  درست می گی : در جنایتکاری درجه یک هستند
 • ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 2
  این چرت و پرت ها چیه می نویسی..? عوضی
 • ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 1
  اجنبی تازه به دوران رسیده
 • قریشی ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  2 1
  ...اگر میتونستند حتما اینکارو می کردند.مرگ بر صهیونیستها و حامیانشان
 • ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 1
  دوستان به این بد نگید. تازه مرخصش کردیم از تیمارستان
 • اکبر ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  2 0
  مگر اينكه از پشت ديوارهاي بلند و در دنياي مجازى با ما بجنگند اونم از نوع سايبرى و بعيد می‌دانم اونقدرها هم موفق باشند و بلاخره این صهیونیست های جنایت پیشه با خانه تارعنکبوتی‌شان را نابود میکنیم و اون موقع هموشون باید دنبال سوراخ موش بگردند
 • فرزند ایران ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 1
  آخه عزیز دل انگیز اگه میتونستین که تا حالا کرده بودین شما حریف چند تا جوون حزب االهی بقل گوش خودتون نشدین چه جوری میخواین......؟؟؟؟؟!!!!! برو بچه وقت خوابه جیش بوس لالا.........
 • ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 0
  یادت باشه تیر که خوبه سنگ پرت کنین به طرف نیروگاه های ما اونوقت دیگه اسرائیلی برای شما وجود نداره. من و امثال من عاشق مبارزه با شماها هستیم جهود
 • ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 1
  افراد دشمن غاصب آی کیو متوسط 94 دارند و مال ما 84 هست و میشود تصور کرد که با هوش بیشترشان ضربه بزنند. ما که هنوز منتظر نتیجه حکم فتنه گران ایم و اینکه تحریم رفع بشود و قیمت پراید7 تومن شود.
 • ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  با همین شنودهایشان متوجه تحرکات فرماندهان سپاه در لبنان و یا عماد مغنیه و فرزندش شده بودند که منجر به ترورشان شده و به نظرم تمام مکالمات و فاکس و ایمیل و جیمیل و پیامک ما و از طریق میکروفن گوشی در داخل خانه ها را شنود میکنند.
 • محمد ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 1
  مرگ بر اسراییل
 • ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  از جنبه علوم جدید تقریبا به کل جهان آموزش میدهند و در دوره پیامبر ص هم وقتی مسلمان بیمار میشد و در مرحله آخر زندگی اش بود به سراغ پزشک یهودی میرفتند و یا وام از تاجرانشان میگرفتند.
 • ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 0
  عوامل طرف مقابلش هم با رفتار سنتی و استفاده از کلمات عجیب و غریب سعی میکنند که اگر دشمنش آنها را شنود میکند ولی متوجه اصطلاحات عجیب و غریبشان نشود و مثل دوره غار نشینی با ادا و اطوار با هم مکالمه و صحبت میکنند که یک روش دور زدن دشمن است و در جنگ هم استفاده میشد مثلا بادمجان بفرست یعنی موشک کونکورس بزن یا مشابه آن.
 • ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  وای ترسیدیم . . . الکی مثلا شما خیلی قوی هستین خخخخ
 • بی نام ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 0
  مشرق نیوز ، شما چرا اینقدر بزرگشون میکنید ؟ اونها اگه اینقدر قوی هستند چطور از پس حزب الله برنمیان . بزرگترین و شجاع ترین فرمانده تیپ گولانی تو یه مانور سکته کرد ! یه زمانی امام فرمودند اگر هر مسلمانی یک سطل آب به اسرائیل بپاشه اونها رو سیل میبره . الان اگه بهشون تف بندازند سیل میبردشون . لطفا به جای نوشتن این مقالات کذب ، واقعیت ترسو بودن اونها رو بنویسید . اینکه از ترس ایران و حزب الله شب و روز میلرزند . و موشکهای ساده و پیش پا افتاده والفجر خواب رو بر اونا حرام کرد .
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  آره کارشون درسته وهمه چیز رو محاسبه می کنن ولی یه چیز رو به حساب نمیارن ومیگن دستش بسته هست واون هم که خداوند قادرمتعال هست تا حالا به وسیله های مختلف وبادست پنهان وپیداش پوزه اونها را هر روز به خاک ذلت می مالد وان شاء الله به زودی ما قبل از ظهور امام زمان عجل الله برای همیشه به زباله دان تاریخ می فرستیمشون
 • حقگوی دروغگو ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  6 3
  کار اسراییل بیسته! بیست!! مثل شما بیسوادا نیستن
 • حسین ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 0
  هر چقدر وارد باشن ولی از چنگال هزاران موشک ایرانی نمتونن رها بشن.
 • ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  ... I LOVE PARSIAN I LOVE SURIA AL ASSAD
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  جالب بود
 • ناشناس ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  البته بیست بدون 2 خخخخ .
 • محسن ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  سلام مسولان مشرق هر نظری را پخش نکنید خواب تشریف دارید یا غرضی مرضی چیزی دارید که اجازه میدید هرکسی هر چی خواست را براش نمایش بدید
 • ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  گویا عملیات آزاد سازی تکریت به طور کامل متوقف شده و علتشم باز فشار غرب و خیانت خود عراقیهاست.یک لشکر عراقی هم در سامرا کل مهماتشو زمین گذاشته و فرار کرده!! امیدوارم این خبر تکذیب بشه
 • احسان ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  یسته! بیست!! الکی مثلا اینا خیلی باسوادن حیونی یا
 • احسان ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  زنده باد
 • ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  ماشاالله به قوم یهود.نظم و برنامه ریزی شون 20. البته لعنت بهشون که از این استعداد در جهت شرارت در سطح جهان استفاده می کنند.نمی دونم چرا دشمنان اسلام و انسانیت در زمینه کاریشون عالی عمل می کنن اما کشورای مسلمان و خود ما ایران همش به هم میپریم ...
 • ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  دقیقا موافقم، اسلام از دشمنانش به اندازه منافقین ضربه نخورده!
 • ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  1 0
  حالا که فعلا میبینیم پهبادهای مونتاژ شده ما در لبنان تا کیلومترها میان پرواز میکنن و عکسبرداری هم میکنن و خیلی شیک برمیگردن سر جاشون، شما فقط میتونین پوشکهایی که از ترس به خودتون بستین رو عوض کنین جوجه جهود جان!
 • ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  بچه ها معلوم شد این آمارهای عجیب غریب از کجا در میاد؟ از 45 درصد بچه ها دبستانی ایدز دارن و اینا رو پس شما در میاری؟ البته انقدی هوش دارن که بدونن با ایرانی شیعه طرف نشن اما نه بیشتر از ما. اونم تجربه بهشون فهمنده وگرنه از عقلشون نیس بدبختا
 • ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  خوشحالی؟ مگه محکومین به اعدام رو به اسم مسلمون پیش پزشک یهودی ببرن؟ فعلا که اونا دقیق متن احادیث ما رو میخونن و دنبال کمترین فرصتی هستن تا بتوانند اعضای بدن مسلمین رو از بدنشون در بیارن. خودشون میدونن سلامتی در احکام اسلامه. هائیتی، افغانستان، غزه و بقیه رو یادمون نرفته ما
 • ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  اگر هوش داشتند که در مقابل حزب الله لبنان آنطور مفتضحانه شکست نمی خوردند. این تبلیغات توخالی را جدی نگیر
 • ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  همه چیزشان کپی و دزدی است که نشان از کودنی دارد نه هوشمندی.
 • ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  گزارش غیر واقعی و تخیلی بود. اسرائیل اطلاعات خودش را از طریق جوامع یهودی و آنوسی های نفوذی در کشورهای مختلف بدست میاورد. این داستان های غیر واقعی هم به عنوان ضد اطلاعات گمراه کننده منشر میشود تا اولا ملت ها به یهودی های کشورشان مشکوک نشوند دوما اعتبار و قدرت ساختگی برای خودشان درست کنند.
 • ابوالفضل ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
  0 0
  اسراییل اصلا جز دشمنان ایران محسوب نمیشه ، در شهادت ا... دادی التماس روسیه میکردن که ایران واکنش نشون نده ، دیگه اون زمونه گذشته که اونا رجز میخوندن ، در حال حاضر باید پناهگاهاشون و شهرکهای زیر زمینی را تقویت کنن ، به امید نابودی اسرائیل . یا حق
 • بابا ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۵
  0 0
  تازه مسلمان نروژی مقیم ایران فارسی رو کی و چجوری اینجوری سلیس و روان آموخته
 • امیر ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۵
  1 0
  اقلیم کردستان برادر اصلی صهیونیست ها و ماری هست که ما در آستین می پروریم یهود رو لعنت نکنید دشمن ما یهود نیست صهیونیست هست
 • محمد محسن ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۷
  0 0
  باید ارتش سایبری ایران٬ پلیس فتا٬ واحد مبارزه باجرایم سازمان یافته سپاه و سازمان پدافند غیر عامل اقدامات لازم را انجام دهند.
 • سید اندرزگو ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۵
  0 0
  به فضل خداوند آنها را درهم میشکنیم
 • Ahmad ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
  0 0
  هه...اگه میتونستن تاسیسات هسته ای رو نابود کنن که نمیومدن واسه مذاکره....نه غلام!!!!
 • رضا ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
  0 0
  خدا را شاکریم که دشمنان ما از احمق ها قرارداده،کسی که مکر کند ،خداوند کمرشان را به خودشان برمی گرداند،این وعده الهی است، در قران خداوند به قوم یهود مهلت اندکی داده،
 • بنده خدا ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷
  0 0
  سلام و دورود خداوند بر همگی خود خداوند میفرماید:خدا مکر مشرکان را به خودشان بر میگردونه یعنی غصه نخورید هیچ کس در برابر عظمت خداوند کریم نتونسته غلطی بکنه و از این به بعد هم نمیتونه. یاعلی خداحافظ.
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
  0 0
  اسرائيلى هارومن سگ درخونم هم قرارنميدم ولى شايدبگذارم مدفوع سگام روازلونشون جاروکنن وتميزکنن,
 • ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
  0 0
  انها به زعم خودمیخواهندنورخدارابافوت خاموش کنند،این نهایت حماقتشون است وعده خداحق،،،،،وعاقبت مستضعفین برمستکبرین پیروزند ،،حباب،روی مرداب
 • ایرانی ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  0 0
  زیادی خوردی دل درد میشی فشارت میوفته ابروت میره بشین سر جات با ایرانی جماعت خودتو در گیر نکن پشیمون میشی
 • کریم خان ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  0 0
  اسرائیل ضعیف ترازتارعنکبوت است تاجوانان وطن هستنددشمن هیچ غلطی نمی تواندبکندتوی 8سال دفاع مقدس به دنیاثابت شد
 • کریم خان ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  0 0
  اسرائیل ضعیف ترازتارعنکبوت است تاجوانان وطن هستنددشمن هیچ غلطی نمی تواندبکندتوی 8سال دفاع مقدس به دنیاثابت شد
 • فرشته ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  0 0
  یداله فوق ایدیهم تا خدا رو داریم غم نداریم
 • محمد ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۵
  0 0
  الهی و ربی نابودی رژیم غاصب و کودک کش اسرائیل را به ما ایرانیان غیور واگذار بفرما الهی آمین هرکس موافقه تایید کنه
 • ریحان ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 1
  شتردرخواب بیند پنبه دانه..........
 • ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
  0 0
  ماشهادت طلبیم ماازعاشورادرس گرفتیم اسراییل هم به لطف خداوشجاعت رزمندگان اسلام ورهبری مدبرانه سیدعلی امیرقافله عشق وشهادت محکوم به شکست هست انشاء الله
 • سجاد ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  فقط منتظر اشاره سیدم آقا خامنه ای مد ظله. هستتم
 • زنده باد كوروش بزرگ ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
  0 0
  دوستان عزيز اين سايت درست شده واسه اينكه شماهارو به جون هم بندازن پس كل كل نكنيد
 • مسعود ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۵
  0 0
  بسه بسه پیامک و تلفن و فاکس ما که سرورش تو کشور خودمونه عقب مونده بعدشم ایمیل در مورد همه می تونیم از سرویس ها وطنی استفاده کنید تنها راهی که می تونن اطلاعات مارو بگیرن استفاده از تلگرام ،وایبر و... یا اینترنت که اونم اگه یه یه چسب لطف کنب بزنی رو وب کم لپ تاپت و یه سیستم امنیتی خوب رو کامپیوترت نصب کنی حله
 • مسعود ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۵
  0 0
  بیا اینم هم وطن ما
 • سرباز ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  مرگ با اسرائیل.
 • ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  حواله اسراییل و حامیانش به خدا
 • زینال ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
  1 0
  رژیم کودک کش ...
 • پارس بختیاری ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۹
  1 0
  تفو به ذاتت اسراییل تفو

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس