کد خبر 396413
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۴

گروه داعش به واسطه ناتوانی در عملی کردن وعده‌های خود با اعتراضات درون‌گروهی مواجه شده و انتشار گزارشاتی مبنی بر درگیری تروریستهای داخلی و خارجی حاکی از این مسئله است.

به گزارش مشرق، واشنگتن‌پست نوشت: داعش به نظر می‌رسد با توجه به شکست‌های اخیر در میادین نبرد و عقب‌نشینی‌های صورت گرفته به واسطه حمله دولت عراق و نیروهای مردمی از درون درحال فرسودگی است.

گزارش‌هایی مبنی بر درگیری میان جنگجویان خارجی و داخلی و تلاش نافرجام برای عضوگیری از میان شهروندان محلی در عراق بیانگر عدم موفقیت این گروه با وجود تلاش‌های بسیار برای حفظ چهره هراس‌آور خود در عرصه بین‌المللی است.

تهدید اصلی که داعش را تهدید می‌کند از داخل این گروه بوده و زمانی نمایان می‌شود که اعضای آن شاهد تضاد میان وعده‌های داده شده با واقعیت‌های موجود هستند. لینا خطیب، مدیر مرکز خاورمیانه کارنگی در بیروت پیرامون این موضوع گفت: ما اصولا شاهد شکست در ایدئولوژی اصلی داعش هستیم که بر اساس آن قصد ایجاد میان گروه‌های مختلف مردم زیر پرچم یک خلافت را دارد. این مسئله در واقعیت عملی نیست زیرا باعث کاهش میزان تاثیرگذاری آنها در حکومت و انجام عملیات‌های نظامی می‌شود.

جنگجویان خارجی در مناطق شهری زندگی می‌کنند که حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به واسطه هراس از آسیب به غیرنظامیان به مراتب کمتر از مناطق غیر شهری است. این درحالی است که تروریستهای محلی داعش در سوریه مجبور به مبارزه در مناطق دورافتاده هستند.

گزارشاتی نیز درباره درگیری میان جنگجویان خارجی و سوری‌هایی منتشر شده است که از اطاعت از یک فرمانده کویتی سرباز زده‌اند. ماه گذشته جسد 30 الی 40 تن در نزدیکی شهر رقه کشف شد که به گفته فعالان با توجه به آسیایی بودن آنها احتمال آنکه قصد فرار از صحنه نبرد و بازگشت به کشورهای خود را داشته باشند بسیار زیاد است.

اتخاذ تدابیر شدید حمل‌و‌نقل مانند ممنوعیت انتقال افراد در کامیون بدون در اختیار داشتن مجوز یکی از این موارد است. افزایش اعدام اعضای داخلی داعش به 120 نفر در هفته‌های اخیر نیز می‌تواند بیانگر افزایش اعتراضات درون‌گروهی در داعش باشد.

درحال حاضر داعش در سه جبهه مشغول مبارزه است. جنگ با کردها در شمال سوریه، شمال عراق و همچنین درگیری با شبه‌نظامیان شیعه و ارتش در مرکز عراق باعث فرسایش این گروه شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس