تایلند سالانه بیش از بیست میلیون نفر بازدیدکننده دارد. از این تعداد نیز بیش از یکصدهزار نفر از ایران به این کشور سفر می‌کنند. آژانس‌های مسافرتی هم برای تبلیغ تورهای تایلند کم نمیگذارند! اما همه واقعیت را هم به مسافران نمی‌گویند. در این گزارش همراه با جاذبه‌های تایلند، کمی هم از لایه‌های کم‌تر‌ دیده‌شده این کشور توریستی می‌گوییم.

گروه گزارش ویژه مشرق- هر ساله بیست و اندی میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان به تایلند سفر می‌کنند که به نسبت جمعیت 70 میلیونی این کشور، آمار قابل توجهی است به ویژه اینکه آمار گردشگران با سرعتی قابل توجه رو به افزایش است. این کشور با هوای استوایی خود، به ویژه برای گردشگران ایرانی که عمده کشورشان از مناطق خشک و نیمه خشک به حساب می‌آید، جذابیت‌های خاص خود را دارد و در ایام تعطیل نوروز، میزبان ایرانیان زیادی می‌شود. با این حال آژانس‌های هوایی و تورهای مسافرتی همواره به فکر جیب خود هستند و این‌گونه نیست که همه واقعیت‌ها را در مورد مقصد مسافران بیان کنند. از این رو بر خود لازم دانستیم که به تنویر افکار عمومی در این زمینه پرداخته و پرده شایعات و تبلیغات را از چهره واقعیت کنار بزنیم. در این گزارش پس از مروری مختصر بر آنچه در تبلیغات گفته می‌شود، برخی حقایق پنهان در مورد این کشور را ذکر می‌کنیم تا هم به دانش علاقمندان به موضوعات اجتماعی افزوده شود و هم چشم مسافران تایلند به این وضعیت‌های ناگوار گشوده شود.


تایلند و تفریح: از واقعیت تا رویا

رطوبت سواحل طولانی در جنوب در مهار کوهستان های شمال تایلند قرار گرفته و زیست بوم استوایی را برای این کشور به ارمغان اورده است

مراکز تفریحی تایلند

کشور تایلند یک کشور گردشگرپذیر است. از سواحل و جنگل‌ها تا آنچه نباید اسمش را آورد! همه و همه به جذب گردشگر در این کشور کمک می‌کند. در اینجا می‌خواهیم آنچه اهل مسافرت‌های خارج از کشور به خوبی می‌دانند برای دیگران مرور کنیم تا تصویری که در تبلیغات از تایلند منعکس می‌شود، روشن گردد. ما در اینجا قصد تبلیغ از تایلند را نداریم چرا که چندان نیاز به تبلیغ ندارد. اگر در اینجا تصویری از جاذبه‌های گردشگری تایلند را بیان می‌کنیم، تنها از آن رو است که بعداً با این تصویر، خیلی کار داریم!

در اینجا پنج مرکز مهم تایلند را به عنوان نمونه ذکر می‌کنیم:

پوکت

در این جزیره بزرگ، شما می‌توانید قایق‌سواری کنید یا یک سقوط آزاد پرهیجان را تجربه کنید. می‌توانید از میان درختان دوچرخه سواری کنید یا از موتور چهارچرخ برای این کار استفاده کنید. حتی می‌توانید سوار فیل شوید.

تایلند و تفریح: از واقعیت تا رویا

مقصد تایلند؛ همه‌چیز درباره گزینه اول گردشگری ایرانیان +تصاویر و فیلم

پاتایا

در جنوب شرقی بانکوک و در فاصله 165 کیلومتری آن قرار داد. رطوبت آن به ویژه در فصل‌های گرم و بارانی، بسیار بالا است اما به هر حال تفریحاتی چون شنا، جت اسکی، موج سواری، اسکی روی آب، قایق سواری و غواصی کار هرروزه گردشگران است. ماکت معابد و آثار تاریخی مشهور جهان، باغ وحش و باغی پر از گل‌های رنگارنگ و درختان متنوع استوایی، آکواریوم تونلی در زیر آب، خانه چوبی 105 متری، تماشای تئاتر و نهایتاً مراکز خرید بزرگ، گردشگران را به سوی خود می‌خواند.

مقصد تایلند؛ همه‌چیز درباره گزینه اول گردشگری ایرانیان +تصاویر و فیلم

بانکوک

پایتخت تایلند است که معماری مدرن را در کنار سنتی به نمایش گذاشته است. کاخ‌ها، موزه‌ها، رستوران‌ها، معابد، رودخانه چائوپرایا و رودخانه کوای، بازار شناور و ... از امکانات تفریحی این شهر است.

چیانگ مای

این شهر تفریحی و اقتصادی در فاصله 700 کیلومتری بانکوک و در محدوده رودخانه پینگ واقع شده است. مثل بسیاری از شهرهای دیگر در تایلند، رستوران‌هایی با غذای سنتی، هتل‌های شیک، پارک‌های متعدد و دیدنی، معابدی چون په پونگ و پهاراسنگ، بخش قدیمی در مرکز شهر و ... به این شهر جاذبه‌ای خاص داده است.

خلیج مایا

این خلیج از سه طرف با سه صخره به ارتفاع حدود 100 متر محاصره شده است تقریباً از دست انسان‌ها بکر مانده است. ساحل اصلی حدود 200 متر طول دارد که از شن‌های سفید و نرمی پوشیده شده است و مرجان‌های رنگارنگ زیر آب و ماهی‌های استوایی در آب‌های زلال، چشم گردشگران را می‌نوازد.


تایلند و تفریح: از واقعیت تا رویا

در نگاه اول مشخص است که اولاً آب و هوای استوایی در این کشور به جز در فصل های گرم و بارانی، به جذابیت گردشگری در این کشور کمک شایانی کرده است. اما علاوه بر آن انصافاً ساخت معابد و موزه‌ها، پارک‌ها و رستوران‌ها و مانند آن نشان می‌دهد یکی از اهداف مدیران این کشور جذب گردشگر بوده است. عامل سوم نیز به بافت‌های قدیمی در روستاها و شهرهای تاریخی برمی‌گردد که به ویژه در تضاد با ساختمان‌های بلند و مدرن، جذابیت خود را بیشتر نشان می‌دهد. اما این همه ماجرا نیست و در بخش بعدی ابعاد دیگری از تایلند را روشن می‌کنیم.

مسأله دیگری که در نگاه اول روشن می‌شود، رد تصویر کلی و رایج در مورد گردشگرانی است که از کشورهای مختلف و از جمله ایران به تایلند می‌روند. موزه‌ها و معابد قدیمی، باغ گلها و دوچرخه‌سواری، بافت‌های قدیمی و غذاهای سنتی، باغ وحش و آکواریوم تونلی و ... همه و همه نشان می‌دهد بسیاری از گردشگران برای استفاده از این اماکن به تایلند می‌روند و نمی‌توان به همه آنها یک چشم نگریست. این انصاف نیست که تصور کنیم سفر به تایلند برای همه مسافران این مار خوش خط و خال جنوب شرقی آسیا مساوی با روابط آزاد جنسی است. گر‌چه نمی‌توان این انگیزه را در برخی گردشگران انکار کرد، اما تعمیم آن به همه مسافران تایلند، هم اشتباه و خلاف واقع است که در عصر اطلاعات، نابخشودنی و نشانه جهل است و هم تهمتی در حق هموطنان عزیزمان است.

واقعیت‌های ناگفته در مورد تایلند

در این بخش، همان‌گونه که از اسمش پیداست، می‌خواهیم برخی از وضعیت‌های پنهان و البته ناگوار در تایلند را بازخوانی کنیم تا ببینیم فارغ از جاذبه‌های گردشگری، در این کشور چه خبر است؟

نزاع‌های دسته‌جمعی و خشن در تایلند به وفور مشاهده می‌شود

ایدز

تا کنون حدود 600‌هزار تایلندی بر اثر ویروس HIV کشته شده‌اند. در سال 2009 میلادی، حدود 1.3% از مردم این کشور یعنی بیش از 530هزار نفر به این بیماری مبتلا بوده‌اند. طبق آمار جهانی سازمان مبارزه با ایدز، در سال 2013 میلادی حدود 35 میلیون بیمار مبتلا به ایدز در جهان زندگی می‌کنند که پس از جنوب آفریقا، جنوب شرق آسیا بیشترین میزان بیماران را به خود اختصاص داده است. طبق آمار بانک جهانی، 1.1% از جمعیت تایلند به ایدز مبتلا است که اندکی بهبود را نشان می‌دهد اما هنوز اختلاف فاحشی با مبتلاترین کشورها در این منطقه یعنی کامبوج (0.7%)، میانمار (0.6%) و گینه نو (0.7%) دارد. هند و چین به دلیل وسعت و تعداد جمعیت‌شان وضع بدی در این زمینه دارند اما اگر تنها به نسبت جمعیت کشورها بخواهیم قضاوت کنیم، تایلند بدترین وضعیت را در این زمینه دارد.

ایدز به ویژه از این نظر برای گردشگران خطرآفرین است که برخی از آنها به دنبال روابط نامشروع در تایلند هستند. این افراد معمولاً خیال می‌کنند تجارت جنسی در تایلند قانونی است و تایلندی‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، همگی از وزارت بهداشت کشورشان کارت معتبر دارند! در حالی که این روابط در آنجا نیز غیرقانونی است و اگر این گردشگران شاهد دخترانی هستند که آمادگی خود را در کنار خیابان و کلوب‌های شبانه اعلام می‌کنند، بدانند عمده این افراد، فرزند خانواده‌های فقیری هستند که فعلاً در گذار تایلند به توسعه صنعتی، از روی جهل و بیسوادیِ خود راهی جز این برای امرار معاش نمی‌شناسند. پلیس نیز با گرفتن رشوه، جرم آنان را نادیده می‌گیرد. اندکی هم‌ذات پنداری با مردم تایلند و تفکر درباره این مسأله هر "انسان" به معنای واقعی کلمه را به این فکر وا می‌دارد که آیا انسانیت و آزادگی اقتضا می‌کند برای حل این مشکل در کشورهای جهان سوم راهی بیاندیشیم یا از این وضعیت سوءاستفاده کنیم؟

تایلند و تفریح: از واقعیت تا رویا

کشورهایی با 15 تا 50% ابتلا به ایدز به رنگ قرمز، کشورهایی با 5 تا 15% به رنگ نارنجی و کشورهای 1 تا 5% به رنگ گلبهی درآمده اند که تایلند در این گروه اخیر قرار دارد. سایر کشورها دارای آماری پایین‌تر در ابتلا به ایدز هستند

برده داری

تایلند سومین کشور در صادرات غذاهای دریایی است. با این حال صنعت دریایی این کشور از روی قربانیان زیادی گذشته است. یکی از آنها که نام خود را نیز نمی‌داند و هیچ خبری از خانواده خود ندارد، «مین مین» را برای نام خود برگزیده است. وی در نزدیکی اندونزی نجات پیدا کرد. از چه؟ از شرایط سخت کار و گرسنگی مفرط که نه تنها به او، بلکه به بسیاری از کارکنان این صنعت وارد می‌شود. بنیاد عدالت زیست محیطی در انگلیس اعلام کرده محیط زیست دریایی تایلند به دلیل ماهی‌گیری بیش از حد که عمدتاً توسط قایق‌های غیرقانونی و ثبت نشده انجام می‌شود، به شدت آسیب می‌بیند به گونه‌ای که هم اکنون تراکم ماهی‌ها در این منطقه 85% کمتر از 50 سال گذشته شده است.

این مسأله موجب شده ماهیگیران مجبور به ماهیگیری از مناطق دورتر شوند که تمایل تایلندی‌ها را به مشارکت در آن کاسته است. در نتیجه شبکه‌ بنگاه‌های غیرقانونی کار به راه افتاده است که از طریق فریب و حتی آدم‌ربایی، اقدام به جمع‌آوری نیروی کار از کشورهای فقیر همسایه مانند کامبوج و  و میانمار برای ماهیگیران تایلندی می‌کنند. این چیزی جز برده‌داری نیست. برده‌هایی که برخی از آنها نوجوان هستند و باید روزانه 18 تا 20 ساعت کار کنند، بدون مواد غذایی مناسب و شرایبط محیطی مطلوب.

تایلند و تفریح: از واقعیت تا رویا
«مین مین» باید تا مدت‌ها مورد مداوا قرار گیرد تا به وضعیت جسمانی و روانی عادی برگردد.

فقر

شغل، محل اقامت و سطح تحصیلات در میزان درآمد تایلندی‌ها مؤثر است. از نظر شغلی، حرکت اقتصاد تایلند از کشاورزی به صنعتف منجر به فقر شدید کشاورزان و در نتیجه بروز مفاسد عمده در میان این گروه به ویژخ سرقت و فساد جنسی شده است. از نظر محل اقامت، زندگی در شهرهای بزرگ به ویژه بانکوک، به معنای سطح درآمد بالاتر است اما زندگی در مناطق دیگر به ویژه در شمال و شمال شرق به معنای فقر است چرا که درآمد کشور میان بانکوک و سایر مناطق به عدالت تقسیم نمی‌شود. نهایتاً از نظر سطح تحصیلات، در حالی که عمدتاً کشاورزانِ حاشیه‌نشین، بیسواد یا دارای پایین‌ترین سطح تحصیلات هستند، کارگران در شهرهای بزرگ دارای سطح تحصیلات بالاتر و درآمد بیشتر هستند. هم اکنون حدود 7.3 میلیون نفر از جمعیت این کشور در فقر به سر می‌برند که از این میزان، 80% را کشاورزان روستایی تشکیل می‌دهند.

طبق آمار بانک جهانی، رشد اقتصادی تایلند از همسایگانش جامانده است. در حالی که در دهه 1980 رشد اقتصادی خوبی در تایلند تداوم داشت، بواسطه بحران اقتصادی در شرق آسیا در دهه 1997-1998 و سپس بحران اقتصادی جهانی در 2007-2009 میلادی، رشد اقتصادی برای سال 2014 به 1.5% رسید. البته باید سیل ویرانگر در سال 2011 و تنش‌های سیاسی از 2010 تا کنون را نیز به دلایل این افت اقتصادی، اضافه کرد.

  تایلند و تفریح: از واقعیت تا رویا
تایلند علاوه بر رستوران ها و موزه های زیبا، این فقیران را نیز در خود جای داده است، کسانی که مجبورند برای امرار معاش خود یا به اماکن دفع زباله سر بزنند یا دختران خود را در اختیار گردشگرانِ بی درد قرار دهند

سرقت و کلاهبرداری 

به گزارش سایت ضدانقلاب ایران وایر، بسیاری از گردشگران ایرانی، به ویژه آنهایی که به دنبال روابط نامشروع هستند، مورد سرقت قرار می‌گیرند. دختران تایلندی که می‌دانند ایرانی‌ها به دلیل تحریم بانکی مجبور به حمل پول نقد هستند، قرص‌های خواب‌آور در مشروبات مسافران خارجی می‌ریزند و جیب آن‌ها را خالی می‌کنند. این دختران معمولاً به دلیل فقر خانواده‌شان حاضر به تن فروشی شده‌اند. وحید از تورگردانان ایرانی می‌گوید: «تابستان سال گذشته جنازه یکی از مشتریان ما که پسری 22 ساله بود را در اتاقش پیدا کردیم. طبق گزارش پلیس، در مشروب او قرص ریخته و تمام پول‌هایش را هم دزدیده بودند.»

دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا در مورد سال 2013 میلادی گزارش داده است «جرائم فرصت‌طلبانه و بدون تقابل مانند جیب‌بری، کیف‌قاپی و کلاهبرداری از کارت اعتباری به وفور در تایلند رخ می‌دهد. شهروندان آمریکایی گزارش از سرقت پاسپورت، کیف پول و اشیای قیمتی خود داده‌اند. یک تکنیکِ رو به افزایش و مشترک، دزدی توسط موتورسواران است که در آن سرنشین عقب موتور یا اسکوتر چیزی را می‌قاپد و راننده به سرعت از قربانی دور می‌شود. در حالی که این گونه دزدی‌ها معمولاً غیرخشن است اما در سال 2009 یک توریست انگلیسی که هدف این گونه دزدی قرار گرفته بود پس از منازعه با دزد بر زمین افتاد و بر اثر ضربه‌ای که به سرش خورد جان باخت. در ژوئیه 2012 نیز یک زن گردشگر استرالیایی که تلاش کرد در جزیره پوکت در برابر این گونه دزدی مقاومت کند با ضربه چاقو کشته شد.»


تایلند و تفریح: از واقعیت تا رویا
سپتامبر 2013 میلادی در دو روز متوالی، گروه شورشی BRN دو سرباز را در استان جنوبی یالا و 5 پلیس را در استان همجوار یعنی پاتانی به قتل رساندند. این تصویر مربوط به حادثه دوم است

قتل و ناامنی

سپتامبر 2014 بود که قتل دو انگلیسی در سواحل تایلند خبرساز شد. هانا ویتریچ 23 ساله و دیوید میلر 24 ساله با ضربات بیل باغبانی از پا درآمدند، پس از آنکه هانا توسط دو مرد مورد تجاوز قرار گرفت. قتل این دو نفر بهانه‌ای شد تا پایگاه دیلی میل گزارشی از وضعیت ناگوار توریست‌های خارجی در تایلند به چاپ برساند. در این گزارش به نقل از دولت انگلیس آمده است در سال 2011 و 2012 میلادی، 296 انگلیسی در تایلند جان خود را از دست داده‌اند. همچنین در دوازده ماهه منتهی به آوریل 2013 میلادی، 389 انگلیسی در تایلند مرده‌اند و از آوریل 2013 تا آوریل 2014، 362 مرگ و 267 بستری در بیمارستان برای انگلیسی‌ها ثبت شده است. قطعاً بخشی از این آمارها مرتبط با قتل است. آنچه کار را برای دزدان و قاتلان در تایلند راحت می‌ند، اشتیاق پلیس به دریافت رشوه و چشم‌پوشی از جرائم است. پلیس تایلند فعلاً برگزاری پارتی‌های ساحلی در برخی جزایر تایلند را ممنوع کرده تا از کاهش تمایل گرشگران برای مسافرت به تایلند جلوگیری کند، با این حال پارتی در شب تکمیل قرص ماه، همچنان پابرجاست و با توجه به سابقه این گونه اقدامات، احتمالاً در سایر شب‌ها نیز به جریان خواهد افتاد.

مقصد تایلند؛ همه‌چیز درباره مار خوش خط و خال جنوب‌شرقی آسیا //// خوب، بد، زشت؛ همه‌چیز درباره تایلند، مقصد صدها هزار گردشگر ایرانی+تصاویر و فیلم
تصویر دوربین‌های مداربسته؛ این دختر و پسر جوان انگلیسی لحظاتی بعد از این صحنه، در کنار ساحل با بیل باغبانی به قتل رسیدند

مقصد تایلند؛ همه‌چیز درباره مار خوش خط و خال جنوب‌شرقی آسیا //// خوب، بد، زشت؛ همه‌چیز درباره تایلند، مقصد صدها هزار گردشگر ایرانی+تصاویر و فیلم
پلیس این بیل خون آلود را در نزدیکی محل به قتل رسیدن دو جوان انگلیسی پیدا کرد

مقصد تایلند؛ همه‌چیز درباره مار خوش خط و خال جنوب‌شرقی آسیا //// خوب، بد، زشت؛ همه‌چیز درباره تایلند، مقصد صدها هزار گردشگر ایرانی+تصاویر و فیلم
محل به قتل رسیدن این دو جوان

آمار رسمی نشان می‌دهد منطقه کارائیب در آمریکای مرکزی و آفریقای مرکزی بیشترین میزان قتل را در میان مناطق جهان به خود اختصاص داده‌اند اما اگر تنها منطقه جنوب شرق آسیا را در نظر بگیریم، تایلند پس از اندونزی بیشترین میزان قتل را به نسبت جمعیتش تجربه می‌کند. دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا در گزارش خود پیرامون سال 2013 میلادی نوشته است «خشونت مسلحانه یک امر بسیار عادی در تایلند شده است. قوانین سهل‌گیرانه به مردم اجازه داده تا به صورت غیرقانونی به اسلحه دست یابند. سازمان‌های رسمی تخمین زده‌اند 10 میلیون تایلندی دارای اسلحه شخصی هستند در حالی که تنها 3.87 میلیون از آنها ثبت شده است. بسیار رخ می‌دهد که تایلندی‌ها از سلاح برای حل منازعات تجاری یا شخصی استفاده کنند.»


تایلند و تفریح: از واقعیت تا رویا
قتل دو گردشگر انگلیسی با تبر در سپتامبر 2014 میلادی بسیاری از علاقمندان به سفر به تایلند را شوکه کرد

جمع بندی: آیا تایلند را از برنامه سفر خود حذف کنیم؟

گزارش حاضر بدین معنا نیست که نباید به تایلند سفر کنیم. اما مهم است که اولاً بدانیم برخی خوش‌گذرانی‌ها در این کشور به چه بهایی برای ساکنان آن تمام می‌شود و ثانیاً در صورت تمایل به سفر، با مخاطرات آن نیز از پیش آشنا باشیم! مخاطراتی که شاید دامن هر گردشگری را، به ویژه گردشگرانی که برای نخستین بار به تایلند سفر می‌کنند و فقط از جذابیت آنجا چیزهایی شنیده‌اند بگیرد.

علاوه بر این باید توجه کرد که اماکن سالم توریستی در تایلند، مانند موزه‌ها و باغ‌ها تا آکواریوم و قایق‌رانی، به خودی خود به وجود نیامده‌اند. دولت این کشور شرایط سودآوری را برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این حوزه فراهم کرده است و موجب شده که با رونق این بخش بر درآمد شهروندان و تولید ناخالص داخلی کشور افزوده شود.


منابع و مآخذ:

http://www.msn.com/en-us/news/world/overfishing-driving-slavery-on-thailands-seafood-boats/ar-BBhWM1X?ocid=iehp
http://www.7thsky.org
http://thailand.ir/fa/3Pattaya
http://www.deltaban.ir/agency-attraction-108
http://www.beytoote.com/iran/tafrihi/thailand-mysterious-paradise.html
http://en.wikipedia.org/?title=List_of_countries_by_HIV/AIDS_adult_prevalence_rate
https://www.aids.gov/hiv-aids-basics/hiv-aids-101/global-statistics
http://data.worldbank.org/indicator/SH.DYN.AIDS.ZS
https://iranwire.com/features/7212
http://www.independent.co.uk/news/world/asia/thailand-beach-murders-hannah-witheridge-was-raped-by-two-men-before-being-killed-9765137.html
http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-2833369/Thailand-one-dangerous-tourist-destinations-Earth-Ex-pat-investigation-lifts-lid-dark-Land-Smiles.html
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/thailand/11189636/Thailand-bans-beach-parties-in-wake-of-Briton-murders.html
http://www.nationsencyclopedia.com/economies/Asia-and-the-Pacific/Thailand-POVERTY-AND-WEALTH.html
http://www.worldbank.org/en/country/thailand/overview
http://www.nationmaster.com/country-info/stats/Crime/Violent-crime/Intentional-homicide-rate
https://www.osac.gov/pages/ContentReportDetails.aspx?cid=14002
http://khabarsoutheastasia.com/en_GB/articles/apwi/articles/newsbriefs/2013/09/12/newsbrief-05
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2756102/Killer-Thai-island-two-English-backpackers-bludgeoned-death-beach.html


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 97
 • در انتظار بررسی: 28
 • غیر قابل انتشار: 50
 • ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  6 3
  ادلب سقوط کرد و دریغ از یک خبر که مشرق بنویسد!
 • سعید کریمی ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  35 44
  قشنگ بود صحبت به حج رفتن که میرسه بعضی ها میگن چیه میرین پولاتونو خرج بی خودی میکنین با اینکه ما اینهمه فقیر داریم. چرا حرف به تایلند و مالزی و استرالیا و ارمنستان و ترکیه و ..... که میرسه کسی نمیگه این همه فقیر داریم پولاتونو اینجا صرف کنین؟
 • گیلانی ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  30 19
  به درک وقتی دنبال عیاشی وفحاشی هستند باید خطراتش رو هم قبول کنند
 • کاکرو یوگا ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  18 6
  شما اگر مردین نزخ زاد ولد در مملکت خودمون رو بگید؟؟؟ همین کشور به قول شما فقیر تایلند درآمد سرانش 2 برابر ایرانه
 • ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  5 1
  ای بابا..
 • کاپیتان ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  9 3
  مردم ما تایلند رو به یه چیز دیگه میشناسن تا حدی که اگه یکی تو پاسپورتش اسم تایلند بخوره چپ چپ نگاهش میکنن یه دبیری داشتیم اون زمانا خیلی بدش میومد از این حرف ها خودش تایلند رفته بود و میگفت مردم عفیفی هستند اتفاقا معلم دینی مون بود راستی مشرق سایتتون چرا اینجوری شده؟
 • جواد ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  5 12
  تایلندیها،شیطان،پرست،بت،پرست،بودایی،خدا،قبول،ندارن،،عاقبت،رفتن،اینا،نتیجش،سرقت،قتل
 • ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  13 4
  میرن اونجا زیارت !
 • ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  24 1
  مشرق جان ممنون از گزارشت اما کسی که می ره امثال تایلند برای چند روز تفریح ، واسش مهم نیست که در بطن تایلند چه خبره . تفریح می خواد و امنیت لااقل در ساعاتی از شبانه روز برای استفاده از امکانات و اماکن دیدنی . ما خودمان باید حرکت کنیم ، نقد هم خوبه و لازمه اما عمل ، لازم تره . کشور ما به پول توریسم احتیاج داره تا نفتو کنار بزاره و اقتصادش رو مقاومتی بکنه . کشور ما همه مدل آب و هوا و اکوسیستم و جاذبه های تاریخی و زیارتی و .... دارد اما توریسم در کشور ما مثل یک بچه یتیم می ماند ما این مشکلات را داریم : 1 - هنوز بعد از سال ها ، یک تلویزیون گردشگری نتوانسته ایم بزنیم و انگار در برنامه هم نیست ، خود مردم ایران نمی دانند که کشورشان چه دارد . قطعا معرفی مناطق مختلف کشور کمک می کند که درصدی از مردم به جای سفر به خارج از کشور ، ایران گردی را انتخاب کنند . تلویزیون جزایر سیشل را هم معرفی می کند اما یک دانه گزارش گردشگری از کشور نمی زند ! 2 - انواع جاده و راه آهن مناسب نداریم و مراکز اقامتی را بسیار کم داریم که البته درست هم توزیع نشده اند . در ضمن کارمان بسیار سنتی هم هست . مثلا چرا کشورما نباید هتل کپسولی داشته باشد ؟ خیلی ها دنبال گردش کردن هستند و شب فقط دنبال یک جای خواب ارزان قیمت . 3 - نظارت فوق العاده ضعیف ، در این عید من خیلی از آژانس ها رو بررسی کردم قیمت تور داخلی از قیمت تور خارجی گران تر بود !!!!!!!!!! مثلا تور زمینی اصفهان 4 روزه 700 هزار تومان و تور هوایی لحظه آخری استانبول 650 هزار تومان . ما باید روزی به این نتیجه و تفکر برسیم که توریسم برای اقتصاد کشورمان چه قدر مفید خواهد بود و حتی می تواند به تنهایی جای فروش نفت را بگیرد . ما هنوز به این سطح از فکر نرسیدیم و طبیعتا جلوگیری کردن از سفر مردم به خارج از کشور کاری بسیار سخت و شاید نشدنی باشد . مثل اینکه گلی نقد می شود که چرا مردم سمت ماهواره می روند در حالیکه صدا و سیما برنامه خوب کم دارد ، چرا بی حجابی و بدحجابی داریم در حالیکه هنوز در طراحی و تولید ، در حالت خوب صفر حدی هستیم . چرا تیم هایمان اردو را خارج از کشور می زنند در حالیکه که کشور به این پهناوری چند زمین تمرین و کمپ در کیش دارد . اشکالات را در درجه اول قبول و درجه دوم برطرف کنیم . توریسم و ایران گردی در کشورمان آغاز شود خیلی از مشکلات و گونی گونی پول خارج شده از کشور حل می شود . مطمئنا همه دنبال جاذبه های جنسی نیستند ، مردم ایران سوییس (اردبیل و کوه های غرب کشور) دارند تایلند (قشم و کیش و ابوموسی ... ) دارند دوبی (کویر با تمام امکانات اماراتی ها مثل سافاری) دارند ، کوش آداسی و بدروم و آنتالیا (تمام سواحل شمال و جنوب کشور) را دارند مردم ما رم و آتن و ... ( بدون اغراق و با مطالعه دقیق یگم ، کل خاک کشور) دارند ، مردم ما بهترین دکترهای دنیا را دارند اما گردشگری سلامت ، نه و کلی جاذبه های دیگر که بعضی در تمام دنیا فقط در ایران هستند اما به غیر محلی ها کسی نمی شناسد . در کنار نقد ، احتیاج به تفکر و تهیه سند هم داریم .
  • امیر IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   0 0
   ببخشید الان گردشگری شد اقتصاد مقاومتی
 • محمد ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  5 3
  پیشنهاد میشودتا همانند بستن عوارض ورودی برای برخی کالاها برای سفرهای توریستی به کشورها نیز با توجه به شرایط آنهاعوارض خاص وضع شود تا این روند کنترل شودواین عوارض می تواند جهت درمان بیماریهای خاص بکار گرفته شود.
 • ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  11 7
  طوری در مورد وضعیت اقتصادی تایلند نوشتید که انگار ما مدینه فاضله هستیم و فاصله طبقاتی در کشور ما وجود ندارد!!!!!!
 • ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  8 3
  ممنون از این گزارش جامع و علمی.ان شاء الله مردم ما به جای این که با رفتن به اینگونه اماکن که هم فساد عقیده و هم فساد اخلاق در آن موج می زند با سفرهای داخلی هر چه بیشتر صنعت گردشگری خودمان را رونق دهند.البته نقش مسؤولان هم فراموش نشود.
 • ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  8 0
  طبق مطالب این مقاله، باید ضعف داخلی رو حل کرد که با وجود اینهمه مخاطره حاضریم به تایلند سفر کنیم، جدا از اینکه درمورد این مطالب بزرگنمایی شده یا نه!بهرحال فقرو جنایت در بیشتر کشورها وجودداره..
 • صادق ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 1
  عجب
 • صرفا جهت اطلاع ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  8 6
  تایلند بودجه کشورش رو از زنان فاحشه به دست میاره
 • ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 0
  جالب بود
 • عباس ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  با تشکر از گزارش خوب و مفیدتون ... خیلی استفاده کردیم
 • محسن ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 16
  روی آوردن به فساد و خوشگزرانی های خارج از اصول فطری انسانی، قهرا جز قتل و جنایت و اینگونه راهی جهنم شدن نتیجه ای ندارد.
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  4 3
  عالی بود بیشتر اذهان مردم را روشن کنید تا گرفتارسراب زیبایی و مرگ نشوند
 • دانیال ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 1
  متن این گزارش دقیقا مثل این فیلم های ترسناک بود اولش همه چی خیلی خوب و عالی بعدش منظره ای وحشتناک رو از تایلند شاهد هستیم
 • ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  3 1
  تی بخشکی شانس !!!!! سال 72 رفتیم تایلتد از مالزی برای تحقیقات صتعتی و برگشت در فرودگاه نزدیک بود 40 ضربه ترکه بزنند به کشاله ران ما !!حالا فرت و فرت میروند و میایند اب از اب هم تکان نمیخورد !!فقط تصور میکردند ما بودیم که رفتیم تایلند و انجاهائیکه اسمش تمیاورم !!
 • واقع بین ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  6 1
  با تشکر از اطلاع رسانی . در مورد ایدز رنگ تایلند و ایران گلبهی میباشد و ما هم دست کم از آنها نداریم
 • حسن ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 2
  از قدیم گفتن آواز دهل از دور خوش است. مردم ما باید قدر امنیت و آسایش خودشون رو بدونن. کشور ما از خیلی جهات از بسیاری از کشورها جلوتره.
 • ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  4 1
  فقر، سرقت و کلاهبرداری، قتل و خشونت، کیف قاپی با موتور دو ترکه. لزومی نداره برای دیدن اینها اینقد پول بدیم بریم تایلند.
 • سجاد ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 3
  خیییلی خوب بود ... مشرق مقاله هات واقعا خوبه بیشترش کن ممنون
 • دانا ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 0
  واقع بین برو عینک بزن تا رنگها رو درست تشخیص بدی!!!!!! ضمنا رانندگی هم نکن مردم را به کشتن می دی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • دانا ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  4 2
  واقع بین برو عینک بزن تا رنگها رو درست تشخیص بدی!!!!!! ضمنا رانندگی هم نکن مردم را به کشتن می دی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  6 0
  همه اینهایی که گفتی تو ایران وجود ندارن؟؟؟؟ ایدز نداریم؟؟؟ قتل و تجاوز و دزدی نداریم؟؟؟؟ فقر و فقیر نداریم؟؟؟ من از ایران بیرون نرفتم اما اگه بخوام برم اینهایی که گفتی دلیل نمیشه که به اینجاها نرم
 • ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 1
  این آماری که دادی اگه یک درصدش در ایران اتفاق افتاده بود ایرانیان ایرانی نما که از خود بیگانه هستند حسابی سیاه نمایی می کردند و همش می گفتند ما ایرانی ها بد هستیم، ما ایرانی ها فرهنگ نداریم، ما ایرانی ها فلان و بیثار. بعد خود همین بیگانه پرستها می زنن می رن تایلند اون هم احتمالا برای سفر تحقیقاتی نه تفریحی.
 • آریو سوئد ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  4 0
  در غرب مرسوم است که تایلند را توالت غرب میخوانند. فساد، فحشا، و غیره. فنلاندیها، آلمانها و سوئدیها بیشترین مسافرت را به تایلند دارند. هدف این مسافرتها هم بیشتر تفریحات نا سالم و داشتن روابط جنسی با کم سن و سالهای تایلندیست. ۸۰ در صد دختران تایلندی بین سنین ۱۴ تا ۲۵ سال و پسران ۱۰ تا ۱۸ سال برای امرار معاش خود را به این توریستها عرضه میکنند. یادم هست شاه تایلند در سال ۱۹۸۴ از دختران جوان تایلندی به خاطر جلب توریستهای خارجی و کمک به اقتصاد تایلند تشکر کرد.
 • ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  3 1
  شما احتمالا هنوز نقشه ایران را نمیشناسی و یا رنگها را تشخیص نمیدی!!!!
 • بابا ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 0
  ما تو خبرهای خودمون بارها خوندیم برای 50تومن برای کرایه تاکسی با صدهزار تومان اجیر شدن آدم کشتن خب
 • ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 0
  البته تایلند توانست تا حد زیادی ایدز را در کشورش کنترل کند.
 • ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 1
  متوجهی گلبهی چه رنگیه؟! منم تا پنجم دبستان نمی دونستم :)))))))))
 • ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  دو نکته اول اینکه چین سبزه یعنی کمترین آمار ایدز؛ که فکر نمیکنم صحیح باشه دوم هم برزیل که جز کشورهای پر خطره از منظر ایدز ولی رنگش اینو نشون نمیده در مجموع اون نقشه چندان قابل اعتنا نیست ولی اینکه پاتا یک مقصد توریستی برای آزادی های ج هست شکی درش نیست
 • سعید کریمی ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 0
  البته از تجارت فحشا
 • ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  اکثر کسانی که با تایلند میرن برای ارضای جنسی شون میرن .... البته من به همه توهین نمیکنم .... این یه حقیقته متاسفانه
 • امیر ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 0
  شما بری استرالیا و تایلندو ارمنستان پو لش مستقیم نمیره توجیب وهابیا که کشورای مقاومتو به خاک و خون بکشن کوته بین نباش برادر در حال حاضر سفر به مکه ایراد شرعی نداره اما از لحاظ اخلاقی و انسانی سراسر مشکله
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 0
  motmaenni?
 • ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 0
  بنده ۴ ساله ساکن پاتایا هستم. تصورات ازادی جنسی که دارین تو فیلیپین و مالزی هم هست. الان اینجا شهر خوانوادگی شده دولت هم حمایت میکنه.
 • ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 1
  چرابایدپول کشور صرف ترکیه وامارات وتایلندو...شود ان هم درجهت بی بندوباری این جهالت ازکجانشات میگیرد?
 • ناشناس ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  تایلند یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان پوشاک در جهان میباشد .
 • تکبیر ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  تکبیر
 • مانی ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 1
  کسی که میره ارمنستان تایلند و..... برای تفریح میره و نمیگه برای رضا خدا میرم حرف ما اینه اگر واقعا برای رضایی خدا میری یه فقیر هموطن سیر کنی ثوابش بیشتره
 • وحید ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 0
  موندم بریم کجا؟ اولا که تحریمیم نمیشه پول بریزیم تو حساب بریم یه کشوری حسابی تفریح کنیم؟ دوم بریم کشور های عربی همش توش جنگ و دعواست؟ سوم میریم حج پول میدیم این تکفیری ها فردا علیه خودمون استفادش میکنن اسلحه میخرن تو سوریه عراق یمن لبنان فلسطین و چند ماه بعد اردن با ما میجنگن؟ چهارم بهتر نیست این چیزا روبه مسئولان گردشگری ایارن بگین که حداقل حداقلش یه شرایطی روبه وجود بیارن که مرد کمتر برن کمی به باغ ها و موزه ها و مکان ها تفریحی برسن؟ همه فقط حرف میزنن کیه که عمل کنه؟
 • مهدی از قم ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  8 1
  واقعا چرت میگی دوست عزیز.امار بی سند دادن مد شده این روزها
 • جواد ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 3
  شماها انسانهای کثیفی هستید، کلاً با تفریح مخالفید چه تایلند باشه چه مشهد باشه پدیده شاندیز داشت تفریح و سیاحت حلال تدارک میدید که کمتر تایلند و امثالهم پول مارو بخورن، هر روز علیه اش مطلب میزاشتید
 • ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 1
  چرا درایران کلبه پاکی بصورت شرعی وقانونی را نماندازند؟ دراین شرایط واقعا لازمه اینطوری دیگه علاقه به گناه کمترمیشه وانقدرارز هم خارج نمیشه
 • محمود ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  پس چرا فقیر داره ؟! این پول ها کجا خرج میشه ؟!
 • ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 0
  ماها همه چی داریم و هیچی نداریم.
 • ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  2 0
  تو بگو چیکار کنن؟ چند تا جاذبه های ایران رو میدونی؟ عمدا دوس دارن مردم رو راهی این جور جاها کنن.
 • محمد عاشق پیامبر ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 1
  امیر اقای بلند بین! شما که هنوز نمیدونی کشورهای مثل استرالیا و ارمنستان پولشون کجاها میره بهتره در مورد اخلاق زیاد صحبت نکنی در ثانی اینی که شما میگی از لحاظ شرعی مشکل نداره ولی از لحاظ اخلاقی و انسانی سراسر مشکله یعنی شرع مقابل اخلاق و انسانیته توروخدا یه ذره مطالعه داشته باش!!!
 • محمد ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  تحلیل جالب و جامعی بود . من که لذت بردم
 • ناشناس ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 0
  ايتن مواردي كه اشاره نموديد در ايران هم ميباشد خواهشا واقع بينانه باشيد. تو كشوري كه كنسرت ها رو كنسل ميكنند انتظار دارين مردم كشوراي خارجي نرن
 • ناشناس ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  ايتن مواردي كه اشاره نموديد در ايران هم ميباشد خواهشا واقع بينانه باشيد. تو كشوري كه كنسرت ها رو كنسل ميكنند انتظار دارين مردم كشوراي خارجي نرن
 • واقع بین ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  1 0
  دوستان عزیزی که گفتن واقع بین رنگ گلبهی رو نمیشناسه، من به استناد نوشته زیر نقشه که گفته مناطق 1 تا 5 درصد ایدز به رنگ گلبهی در اومده دیدم ایران و تایلند یه رنگ هستن و گلبهی هستش،لطفا تو بیان مطالبتان دقت کنین
 • ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 0
  یه محله کوچیکش بوده اخوی
 • سیدعلیرضا ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
  0 2
  دوستی عزیزی که گفتی تایلند یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان پوشاک در جهان میباشد. لطفاسندومدرک بیار
 • ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  1 0
  می گویم چطور است از داعش کنیز وارد کنیم بدهیم این خانه های پاکی شما؟؟ خجالت نمی کشید از این نظرات؟
 • ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  3 0
  دوستانی که در باره رنگ و آمار ابتلا به ایدز صحبت می کنن بدونن تو ایران آمار واقعی از آمار رسمی خیلی بیشتره ولی تو خیلی از کشور ها جوری فرهنگسازی شده که مبتلایان به ایدز بعنوان بیمار تلقی می کنن نه بزهکار بر عکس کشور ما که اولین انگ به مبتلا به ایدز انتقال می دونن از طریق جنسی
 • ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  0 0
  دوستانی که در باره رنگ و آمار ابتلا به ایدز صحبت می کنن بدونن تو ایران آمار واقعی از آمار رسمی خیلی بیشتره ولی تو خیلی از کشور ها جوری فرهنگسازی شده که مبتلایان به ایدز بعنوان بیمار تلقی می کنن نه بزهکار بر عکس کشور ما که اولین انگ به مبتلا به ایدز انتقال می دونن از طریق جنسی
 • سعید کریمی ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  2 4
  حج رو خدا واجب کرده و کسی نمیتونه امر خدا رو نقض کنه.دوما کسی که واقعا حاجی بشه وقتی برگشت با یه روحیه دیگه تلاشش رو برای کشورش و مردمش بیشتر میکنه. ثالثا حج رو برای رضای خدا نمیرن بلکه برای انجام تکلیفی که خدا روی دوششون گذاشته میرن.رابعا پول اونهایی که تایلند و این جاها میرن در چه راهی مصرف شده؟ آیا در راه درستی بوده؟خامسا چرا ما برای خودمون حکم میدیم که به جای حج بیا یه فقیر رو سیر کن.مگه اینها باهم منافات دارند؟شما هر دو تاشو باهم انجام بده.حالا شمایی که هی میگین حج رو ول کن و فقیر رو سیر کن تا حالا چند تا فقیر رو سیر کردین ؟
 • ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  1 0
  فکر کنم این پیام رو نویسنده مطلب گذاشته حیونکی
 • ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  3 0
  مشرق جون خشته نشدی از این همه سیاه نمایی؟؟؟ چه خبر ادلب؟
 • حسنعلی ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  1 1
  مرج خبر تون رو اعلام بفرمایید لطفا !!
 • ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  3 1
  والا ما که رفتیم تایلند هیچ کدوم از اینارو ندیدیم
 • ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  0 0
  گفتم که برای صرفابی بندوباری نروند  وبعضی ازاین کشورهارابانرفتن میشود به غلط کردن انداخت
 • ایرانی ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  1 1
  یکی از آشنایان رفته بود تایلند میگفت این موارد خیلی خیلی واضح و شایع هست شما ندیدی احتمالا خیلی چشمات درویش بوده :))
 • ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  0 0
  حقیقت بود عزیزم ادلب هم هنوز کامل سقوط نکرده
 • ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  0 1
  خیلی بیشعوری خیلی
 • ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  0 1
  4نفربشن ابزار که شما اشغالا رفع نیاز کنید؟ خدا دنیا رو واسه چیز دیگه خلق کرده نه اینکه یه عده زندگیشون فدای امثال یه مشت کثافت بشه با تغییر عنوان چیزی عوض نمیشه ابله
 • ard6lan ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  1 0
  من که تا به حال خارج از ایران نرفتم اما هزینه سفر به کشور های همسایه و شرق دارم خداییش به صرفست .هزینه یک هفته رفتن به تایلند مساوی با هزینه 3 روز رفتن به شمال کشور خودمون . وقتی خودمون به خودمون رحم نمی کنیم دلیلی نداره نریم اونور اب
 • ناشناس ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  0 2
  هزینه یک هفته تایلند وگذشت و گذار حدود 5 میلیون تومان تمام میشود و با این هزینه 5 تا مسافرت داخلی میتوان رفت .
 • ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  4 0
  وقتی بچه 10-12ساله مسائل جنسی رو میفهمه ولی 30سالگی ازدواج میکنه چطوری خودشو کنترل کنه؟ خانه پاکی اگه شرع وقانونش رعایت بشه خیلی خوبه
 • ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  0 1
  خوب چون بیرون نرفتی همینجوری الکی نظر میدی تازه مطئنم که زیباییهای ایران را هم ندیدی
 • محمد محسن ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  2 0
  بعد از توافق اتمی باید بخشی از بودجه کشور از طریق جذب گردشگر تأمین شود. یعنی کاری کنیم که دوبرابر مسافرانی که به تایلند میروند گردشگر به ایران بیاید و به مناطقی مثل نوشهر یا کیش و.... سر بزند.
 • ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  0 0
  خبرش رو شما ندیدی!!
 • مهدی ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۳
  2 2
  اقا سعید کریمی بنده عاشق دیدن خانه ی خداهستم ولی تو این شرایط سفرما مساوی با خرید سلاح بیشتر توسط وهابی ها وکشته شدن بیشتر مسلمانان واقعی است حج عمره واجب نیست مستحبه وبجای خرج بی خودی اونو درراه ازدواج جوانان هزینه کنیم تا فساد کمتربشه درجامعه ی اسلامی خداهم رضایتش بیشتره وهرکی هم نگران انجام تکلیفش بود یکبار درطول زندگی بره حج تمتع کفایت میکنه البته بنده نیز باسفر به کشورهایی امسال تایلند که فقط بخاطر شهوته مخالفم
 • مهدی ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۳
  0 1
  درامد سرانه ایران 4برابر تایلنده
 • ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۳
  0 0
  مش رجب
 • مهدی ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۳
  0 1
  بیگانه پرست عزیز اینا واقعیت بود می فهمی اگه درس نگیری چندوقت دیگه عکستو تو تایلند میزنند میگن این مرد چندلحظه بعدتوسط تبر به قتل رسید ادلب ولش کن فعلا باازادسازی تکریت حال کن
 • ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
  1 0
  شما جز توهین کردن به همه چیزه دیگه ای بلد نیستید
 • داداش سیاه ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۹
  0 0
  نظر هرکس برا خودش محترم ولی تایلند طبیعت خوبی داره اما به شرط اینکه طبیعت ایران خوب دیده و گردش داشته باشید دوستان.مثل تصویر اول و دوم........
 • city mity ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۷
  2 0
  واقعا کشور قشنگیه ، واسه دتفریح و دیدن عالیه ----------
 • کامران ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۱
  0 0
  اخه چقدر چرت و پرت
 • ایمان ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  2 0
  فکر میکنید فساد در ایران کمتر از تایلنده؟
 • ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
  1 0
  واقعا برای صنعت توریسم مملکتم متاسفم با این همه جاذبه گردشگری که داریم باید ملت برن خارج از این مملکت برای تفریح!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • عبداله ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۶
  1 0
  ما باید هزینه های تفر یحی به جا ذبه های خودرا بپا ئین بریم تا مردم مجبور نباشند به خار ج از کشور سفر کنند
 • ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  3 1
  واقعاا تاسف باره كه ما اينقدر ذهنمون تعميم مفرط داره وقتي از يك كشوري يا از مردماني چيزي ميبينيم يا ميشنويم به همه ربططش ميديم دقيقا در مورد كشور تايلند كه اگه هركس به اين كشور ميره براي فحشا نميره بلكه ميره ميره تا بقيه جاهاي ديدني اين كره خاكي رو ببينه و از زندگيش لذت ببره تا از زماني كه تو اين دنياست پس بهتره ابنقدر تفكر منفي نداشته باشيم و يكم مثبت فكر كنيم☺️
 • بنده خدا ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
  1 0
  با سلام اینجوری هم که میگین نیست تو کشور خودمون هم فساد است ولی هرکسی که سفر میرود دنبال فساد نیست چون تو کشور خودمون کم نیست که کسی بخواهد اینقدر هزیه کنه برای فساد طبق ایه قران سیرو فی الاارض هر جای .رمین از نشانه های خداونداست انشالله بهتر فکر و قضاوت کنیم چون سفر میتواند هم جنبه مثبت داشته باشه هم منفی
 • نسیم ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  3 5
  سلام به همگی . پیغمبر فرمودن سفر بهترین نقش زندگی است سفر سالم الکی خرج کردن پول خود به کشورهای فحشاه . بهترین راه خرج کردن پول خود تان واجبات اسلامی را انجام داد مثل حج رفتن .فقط به مقدسات اسلام توهین نکنید این اسلام هست که دنیا در حال چرخش است . این قران است که کره زمین در امان است
 • امیر ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
  3 0
  نسیم خانم احسنت وقت کردی پرچمتونو عوض کنین ثواب داره از قران میگی اونوقت پرچم امریکا میذاری !!!!! نمیدونستم امریکا هم بسیجی داره!!!!
 • امیر ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
  2 1
  نسیم خانم احسنت وقت کردی پرچمتونو عوض کنین ثواب داره از قران میگی اونوقت پرچم امریکا میذاری !!!!! نمیدونستم امریکا هم بسیجی داره!!!!
 • ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
  4 0
  توف به سرمایه داری
 • ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۴
  7 1
  سلام دوستان.معذرت میخوام اگه امکانات تفریحی ورفاهی و کمی هم آزادی باشه مردم مرض ندارند که برن تایلند
 • jeson ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  4 1
  سلام و عرض ادب من الان بیلیتم دستمه برم الان!!! با این نظرهاتون دو دل شدم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس